LETNIE KWIATY CEBULOWE I BULWIASTE
Większość letnich kwiatów cebulowych i bulwiatych bardzo efektownie kwitnie - jeżeli chcemy wprowadzić trochę żywych kolorów i egzotyki do ogrodu to te rośliny na pewno się sprawdzą.
Kompozycja z najpolularniejszych letnich kwiatów cebulowych i bulwiastych - dalii i mieczyków.
Warto je mieć w ogrodzie, choć ich uprawa wymaga trochę wysiłku no i odpowiedniego miejsca do przechowywania w okresie zimowym. Są też z reguły bardzo wymagające co do gleby więc jeżeli nasza ziemia jest słaba, trzeba ją odpowiednio przygotować.
Cebule i bulwy kwitnące latem sadzi się na wiosnę (wyjątkiem są lilie o których więcej w artykule uprawa lilii) a ponieważ z reguły są wrażliwe na mrozy muszą być wykopywane po pierwszych przymrozkach i przechowywane w pomieszczeniach. Najczęściej, z roślin cebulowych i bulwiastych kwitnących latem, sadzi się w ogrodach popularne mieczyki i dalie. Trzeba też przyznać, że często ich uprawa lepiej się udaje niż innych tego typu roślin. Nie bez znaczenia jest też wielość odmian mieczykowi i dalii - każdy znajdzie coś dla siebie w ulubionym kształcie i kolorze. Warto też zdobyć begonie bulwiaste, które nadają się zwłaszcza do ozdoby balkonów i tarasów.
Kolor granatowy, ciemniejszy odcień niebieskiego, jest kojarzony z porzadkiem, dyscypliną - w ogrodzie wprowadza odczucie chłodu i dystansu. Powiększa też optycznie przestrzeń. Najpiękniej wygląda w towarzystwie koloru pomarańczowego, który go ociepla.
Do mniej znanych i uprawianych roślin letnich kwiatów cebulowych i bulwiastych należą: kanny (pacioreczniki), tygrysówki pawie,krokosmie, psi ząb, szczawik Deppego, acidantery dwubarwne, liatry kłosowe, zawilce wieńcowate, homerie, neriny, sparaksisy, galtonie, zefiranty czy iksje. Dość rzadko sadzi się w naszych ogrodach znane z kwiaciarni frezje.
Większość letnich kwiatów cebulowych to rośliny okazałe o wyrazistych barwach, tworzące mocne akcenty w ogrodzie. Wystarczy posadzić razem 4-5 cebulek jednego gatunku aby osiągnąć mocny efekt. Umiejętny dobór zapeweni nam kwitnący ogród przez cały okres lata aż do pierwszych jesiennych przymrozków.
Zakup cebulek
Kupując cebulki należy zwrócić uwagę na ich kondycję: powinny być zdrowe, jędrne, bez plam i narośli oraz innych uszkodzeń. Zakupione cebule należy jak najszybciej wkopać aby nie doprowadzić do ich wysuszenia.Przed posadzeniem można cebule moczyć w roztworze preparatu grzybobójczego. Cebule należy sadzić piętką do dołu na głębokości odpowiadającej trzykrotnej wysokości cebuli; mniejsze gęściej a większe rzadziej - choć są odstępstwa od tej reguły; na przykład cebulę lili białej sadzi się płytko, na głębokości 5, 6 cm.
Przygotowanie gleby pod obsadzenie roślinami cebulowymi
Najlepsza jest dla roślin cebulowych gleba o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym, lekka i przepuszczalna ale niezbyt uboga. Ziemię należy dokładnie oczyścić ze chwastów, spulchnić i wzbogacić kompostem lub nawozem dla roślin kwitnących. Jeśli jest zbyt kwaśna to należy ją wymieszać z wapnem ogrodniczym lub dolomitem.Problemy z roślinami roslinami cebulowymi
Zapobieganie to najlepszy sposób ochrony przed chorobami i szkodnikami. Przy zakupie zwracamy uwagą na kondycję cebulek/bulw. Sadzimy je w odpowiednio przygotowanej glebie. Obserwujemy rosliny w trakcie wzrostu; w przypadku gdzy zauważymyże rosną zbyt wolno, mają liście z plamami i zniekształceniami usuwamy je (choć czasem z bólem serca) i niszczymy w całości.Kolejny problem to walka z gryzoniami - pewnym zabezpieczeniem jest sadzenie cebul w plastykowych koszyczkach lub w odniczkach zagłębionych w ziemi. Więcej o szkodnikach roślin cebulowych i bulwiastych...
Najciekawsze letnie kwiaty cebulowe i bulwiaste:
Begonia bulwiasta - tę roślinę trzeba posadzićw okresie od lutego do końca marzec. Należy sadzić bulwy begonii do skrzynek i trzymać w pomieszczeniu o ok.18°C a pod koniec maja wysadzić do gruntu. Głebokość sadzenia bulw od 6 do 8 cm. Jeżeli się zagapiliśmy - nic straconego, bo można kupić kwitnące begonie bulwiaste w doniczkach.Mieczyki ogrodowe - do gruntu wysadza się mieczyki w końcu kwietnia lub w pierwszej połowie maja, odmiany późne i bardzo późne można sadzić w końcu maja i na początku czerwca. Głębokość sadzenienia cebul od 8 do 10 cm. Najlepsza jest dla nich gleba żyzna, pruchnicza, niezakwaszona i wilgotna. Wybieramy miejsca dobrze nasłonecznione.
Dalie - w tym przypadku naprawdę jest w czym wybierać! Poszczególne odmiany różnią się wielkością (od karłowatych do ogromych prawie dwumetrowych), budową i barwą kwiatów. Do gruntu bulwy dalii wysadzmy w drugiej połowie maja. Dalie powinny rosnąć w glebie przepuszczalnej, żyznej i wilgotnej. W czasie suszy wymagają podlewania, dobrze jest również zasilić rośliny nawozami. Są też wymagające co do stanowiska: Musi być słoneczne i osłoniete od wiatru, ponieważ rośliny łatwo się łamią - szczególnie wyższe odmiany.
Acidantera dwunarwna - o dużych, pachnących, kremowobiałych kwiatach. Na wewnetrznych płatkach okwiatu znajdują się trójkatne plamy w kolorze wiśniowo-purpurowym. Do gruntu wysadza się acidentery w końcu kwietnia lub maju, gdy temperatura gruntu wynosi około 10 st.C. Głębokość sadzenienia cebul: od 7 do 10 cm. Potrzebuje gleby próchniczej, gliniasto-piaszczystej, niezbyt wilgotnej i ciepła. Może rosnąć w słońcu i półcieniu.
Agapant afrykański - Kwiaty ciemno-niebiesko-fioletowe, promieniste, z sześcioma listkami okwiatu, u nasady zrośniętymi w rurkę, osadzone na długich szypułkach. Kwiaty zebrane są imponujące, baldachokształtne kwiatostany wyrastające na szczytach bezlistnych łodyg. Istnieją rownież odmiany o kwiatach białych lub w różnych odcieniach niebieskiego, pojedyńczych lub pełnych. Liście równowąskie, o długości 10-15 cm i szerokości 1 cm. Są też odmiany o liściach pasiastych. Roślina tworzy krótkie kłącza z mięsistymi korzeniami.
Krokosmia (montbercja) - ma pomarańczowoczerwone, pomarańczowe, żółte lub bordowe kwiaty zebrane w 12-30 kwiatowe kwiatostany w formie jednostronnego kłosu. Bulwy krokosmii sadzi się w kwietniu i maju. Gleba, w której sadzi się cebulki krokosmii powinna być żyzna i przewiewna. Stanowisko słoneczne.
Tygrysówka pawia - coś dla miłośnikow roślin o niezwykłym wyglądzie. Kwiaty są duże, średnicy 10-15 cm, często o zaskakującej kombinacji barw, zależnej od odmiany. Najczęściej występujace kolory to szkarłarny, pomarańczowy, żółty, różowy, lilaróżowy i biały z cętkami w kontrasowych barwach. Poszczgólne kwiaty mają krótki niestety żywot. Rozkwitają rankiem a więdną pod wieczór. Na szczęscie roślina wydaje ich przynajmniej parę. Tygrysówki potrzebują ziemi żyznej, próchniczej i dostatecznie wilgotnej i słonecznego stanowiska.
Zobacz także :
Rośliny cebulowe i bulwiaste, galeria dalii, LILIA (Lilium ) - uprawa i zastosowanie, galeria roślin cebulowych
fot.
Kompozycja z begonią bulwiastą, kompozycja z begonią zwisającą - Serres Fortier/Flickr CC
ŚCIÓŁKOWANIE GLEBY
Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materiałem ściółkowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury podłoża.
Więcej o
ściółkowaniu gleby...
AGAPANT AFRYKAŃSKI
Kwiaty ciemno-niebiesko-fioletowe, promieniste, z sześcioma listkami okwiatu, u nasady zrośniętymi w rurkę, osadzone na długich szypułkach. Kwiaty zebrane są imponujące, baldachokształtne kwiatostany wyrastające na szczytach bezlistnych łodyg. Istnieją rownież odmiany o kwiatach białych lub w różnych odcieniach niebieskiego, pojedyńczych lub pełnych. Liście równowąskie, o długości 10-15 cm i szerokości 1 cm. Są też odmiany o liściach pasiastych.
Więcej informacji o agapantach afrykańskich...
BEGONIA BULWIASTA
Duże kwiaty o średnicy 10-15 cm i oryginalnych kształtach. Płatki kwiatów są mięsiste i atłasowe. Niektóre odmiany o kwiatach pełnych są szczególnie efektowne; w pełnym rozkwicie przypominają kwiaty róż.
Więcej informacji o begoniach bulwiastych...
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
LILIE
Lilie to jedne z najpiękniejszych bylin cebulowych; istnieje wiele gatunkow i odmian tej rośliny o zróżnicowanym wyglądzie i kolorystyce.
Dla większości gatunków lilii najlepsza pora na sadzenie cebul przypada od połowy września do połowy października.
Sadząc lilie trzeba jednak pamietać, że są to rośliny o dużych potrzebach i wymagające troskliwej opieki.
Więcej informacji na temat lilii...
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
BRODIA
Kwiaty w kształcie dzwonkowatych gwiazdek zebranych w luźne baldachy, najczęściej w kolorze granatowym, fioletowym lub niebieskim ale są też brodie w kolorze białym.Dobrze prezentuje się w większych grupach. Nadaje się do ogrodów skalnych, na obwódki.
Więcej informacji o brodii...
DODATKI OGRODOWE
Ogród to nie tylko rośliny ale również różnego typu dodatki i urządzenia, elementy architektury ogrodowej oraz dekoracje.
Niektóre z dodatków ogrodowych mają funkcje użytkowe, np.meble ogrodowe czy kompostowniki, inne służą jako elementy dekoracyjne np. fontanny, oczka wodne, rzeźby ogrodowe a jeszcze inne łączą funkcję użytkową z dekoracyjną.
więcej o dodatkach ogrodowych...
KWIATY CIĘTE
Nie wszystkie gatunki kwiatów nadają się do cięcia, niektóre z kolei wyglądają pieknie w wazonie bardzo krótko - dzień lub dwa. Nie nadają się na kwiaty cięte rośliny otwierające się tylko na słońcu , bo w wazonie zostają z reguły zamknięte.
Więcej o
kwiatach ciętych...
DALIE
Roślina odznacza sie dekoracyjnymi kwiatami o fantazyjnych kszatałtach i kolorach. Pod względem budowy kwiatów występują 3 podstawowe grupy: pomponowe, kaktusowe i dekoracyjne. Bogactwo barw kwiatów ogromne; dające się porównać tulipanami. Kwitnie we wszystkich kolorach oprócz niebieskiego.
Więcej informacji o daliach...
MIECZYK OGRODOWY
Duże kwiaty o różnych barwach, zebrne zwykle w jednostronne okazałe grona. Kwiaty niektórych odmian są jednobarwne, innych wielokolorowe o zaskakującej czasem palecie barw. Ciekawie wyglądają odmniany o fryzowanych płatkach.
Łodyga kwiatowa otoczona jest paroma długimi, mieczowatymi liśćmi.
Więcej informacji o mieczykach...
GRUDZIEŃ W OGRODZIE
Co w grudniu trzeba zrobić w ogrodzie...
STYCZEŃ W OGRODZIE
Co w styczniu trzeba zrobić w ogrodzie...
LIATRA KŁOSOWA
Kwiatostany złożone z koszyczków, zebrane są w gęste kłosy. Barwa kwiatów najczęściej lilioworóżowa, jasnofioletowa lub fioletowa. Są też odmiany o kwiatach białych.
Kłosy kwiatowe rozwijają się nietypowo: od wierzchołka do dołu.
Odziomkowe liście liatry tworzą rozety i są długie, wąskie i nieco sztywne.
Więcej informacji o liatrach...
MOWA KWIATÓW
Temat trochę staroświcki i zapomniany, dla naszych prababek był oczywisty. Warto przypomnieć sobie co oznaczały wręczane przy różnych okazjach kwiaty i wprowadzić trochę romantyzmu do codziennego życia. Na przykład tuzin czerwonych róż oznaczał płomienną miłość a biała lilia czytosć uczuć.
Więcej o
mowie kwiatów...
SZCZAWIK DEPPEGO
Liście, przypominajace budową liście koniczyny - stąd potoczna nazwa rośliny - czterolistna koniczyna. Ciekawe jest ubarwienie liści w kszatałcie serca: od zewnątrz liście mają kolor soczysto zielony a u nasady bordowobrązowy. Kwiaty wyrastają na dłuższych, bezlistnych łodyżkach. Składają się z pięciu płatków w kolorze cienmoróżowym, różowopurpurowym, białym lub purpurowym z żółtą gardzielą.
Więcej informacji o szczawikach Deppego...
OGRÓD WIEJSKI
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi.
Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o
ogrodach wiejskich...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...