ogrodnik amator - przymiotno ogrodowe
przypominające jesienne astry przymiotno ogrodowe kwitnie na początku lataROŚLINY DONICZKOWE LATEM
ogrodnik - rośliny rośliny doniczkowe latem
Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie. Letnie wakacje na balkonie lub tarasie lubią też palmy, cytryny, drzewka pomarańczowe i wiele innych.
więcej...
Zioła w ogrodzie

Zioła w ogrodzie, rośliny pachnące
Zastosowanie najpopularniejszych ziół, uprawa, zbiory i przechowywanie zół.

Parki, ogrody i rezerwaty - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogrody tarasowe w Książu - Polska
Zapachy w ogrodzie -
czyli rośliny pachnące

Zapachy w ogrodzie, czyli rośliny pachnące
Drzewa, krzewy i pnącza pięknie pachnące, kwiaty i zioła pachnące, rośliny pachnące na balony i tarasy.

Kolory w ogrodzie
Właściwy dobór barw zapewnia harmonijną kompozycję ogrodu. Najbardziej bezpieczne są kompozycje w jednej tonacji. Jeżeli jednak wydaje się nam to zbyt monotonne to warto poznać zasady łączenia poszczególnych barw.
więcej na temat kolorów w ogrodzie...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.

Sprawdź indeks haseł...

ogrodnik, ogród, lato w ogrodzie, letnie kwiaty, letnie rośliny, ogród latem, kalendarz ogrodnika


Opis ogólny:
Pora w której w pełni można się cieszyć z posiadania choćby najmniejszego ogródka. Jeśli rosną w nim drzewa i krzewy jagodowe to pod koniec czerwca i w lipcu możemy cieszyć się pierwszymi plonami. Rozkwitają teraz kwiaty letnie, ale też niektóre krzewy. Na początek lata przypada najobfitsze kwitnienie róż, w czerwcu kwitną irysy, w lipcu zaczynają kwitnąć wilce, ostóżki, lędźwiany a póżniej pod koniec lipca i w sierpniu hortensje. Przez całe lato kwitną aksamitki, pelargonie, werbeny.

letni ogród, ogrodnik, ogród, lato w ogrodzie, letnie kwiaty, letnie rośliny, ogród latem, kalendarz ogrodnika
Pogodny, letni dzień - zielona trawa, hortensje i róże

letni ogród, ogrodnik, ogród, lato w ogrodzie, letnie kwiaty, letnie rośliny, ogród latem, kalendarz ogrodnika
Feria barw letnich kwiatów - większość z nich kwitnie do pierwszych przymrozków

Prace niezbędne do wykonania:
Przycinanie żywopłotów, nawożenie jeśli jest to konieczne, zbiór pierwszych plonów (np. truskawek). Na początku lata w czerwcu można rozmnażać wiele gatunków krzewów ozdobnych przez ukorzenienie wierzchołków pędów. W tym czasie można również rozmnażać byliny i wysiewać kwiaty dwuletnie takie jak bratki, stokrotki i malwy. W czasie upałów oraz suszy należy pamiętać o częstym podlewaniu roślin. Przycinaie pędów przekwitniętych kwiatów i usuwanie kwiatostanów przekwitających krzewów (nie jest to praca niezbędna, ale warto to robić nie tylko ze względów estetycznych; w niektórych przypadkach może spowodować powtórne kwitnienie (np.ostróżki).
Warto też zadbać o rabaty bylinowe. Jeżeli ziemia na rabatach jest mocno wyschnięta i spękana to należy jej wierzchnią warstwę rozkruszyć i spulchnić. Najlepiej posłużyć się przy tej pracy pazurkami lub wąską motyką. Ważne jest również systematyczne pozbywanie się chwastów, które zabierają roślinom ogrodowym wodę i skladniki pokarmowe. W przypadku uciążliwych chwastów, jeżeli nie pomaga pielenie, można usuwać je stosując chemiczne środki chwastobójcze. Większość bylin ma z reguły dobrze rozwinięty system korzeniowy i może być rzadziej podlewana niż kwiaty jednoroczne ale w okresach bezdeszczowych byliny też podlewa się obficie, najlepiej wcześnie rano.
W sierpiu jest najlepsza pora na sadzenie roślin cebulowych takich jak tulipany, przbiśniegi, korkusy czy narcyze. Można też posadzić lilie, irysy i byliny wcześniej kwitnące. Jest to też dobra pora na sadzenie drzew i krzewów iglastych i roślin wiecznie zielonych.
CZERWIEC - to pora wczesnego lata. Czerwiec jest z reguły miesiącem pogodnym a więc w przypadku bezdeszczowej pogody należy regularnie podlewać ogród. Dodatkowo należy nawozić rośliny i spulchniać glebę oraz regularnie pielić chwasty aby nie dopuścić do kwitnienia i wydawania nasion. Jeżeli zamiast trawnika mamy łąkę to na czerwiec przypada pierwsze koszenie. Trawnik należy kosić regularnie już od maja. Inne ważne prace na czerwiec to dzielenie i wysiew bylin, wykopywanie cebul tupilanów i narcyzy (przynajniej co 2 lata). Wykopane cebulki należy oczyścić i przechowywać w chłodnym miejscu aż do czasu sadzenia (czyli września/października). Należy również usuwać przekwitłe kwiatostany krzewów ozdobnych - np. lilaków. Zapewni to obfite kwitnięcie w przyszłym roku. W czerwcu wysiewa się kwiaty dwuletnie takie jak bratki, stokrotki, malwy czy laki oraz sporządza sadzonki pędowe drzew i krzewów liściastych zrucających liście. Jeśli w ogródku jest oczko wodne to do czerwca należy poczekać z sadzeniem roślin wodnych.

Kwiaty kwitnące w czerwcu: piwonie, irysy bródkowe i irysy syberyjskie, goździki, dzwonki, ostróżki, maki, orliki, stokrotki, zawciąg nadmorski, dąbrówka rozłogowa, goryczka krótkołodygowa, łubiny, firletka smółka, przymiotno, tojeść kropkowana, trzykrotka wirginijska, wcześniejsze odmiany liliowców.
Krzewy i drzewa kwitnące w czerwcu: kalmia, głogi, złotokap zwyczajny (początek miesiąca), kalina, wejgelia, róże, czarny bez, kolkwicja chińska, pięciorniki krzewiaste, pęcherznica kalinolistna, ligustr, jaśminowce, żylistek, robinie, dziurawiec kielichowaty, kielichowiec wonny. Pod koniec miesiąca zaczyna kwitnąć tawuła japońska.
Pnącza kwitnące w czerwcu: glicynia chińska (słodlin, wisteria), powojniki, wiciokrzew pomorski.

Więcej informacji w atrykule Czerwiec w ogrodzie...

lato w ogrodzie, zdjęcia ogrodów, dodatki ogrodowe, oczko wodne, miejsce do siedzenia w ogrodzie, galeria ogrodowa, letni ogród
Wczesne lato w ogrodzie. Warto pomyśleć o miejscu do wypoczynku.

lato w ogrodzie, zabiegi przeprowadzane w lecie, zdjęcia ogrodów, dodatki ogrodowe, studnia ogrodowa, letni ogród, ogrodnik,  galeria ogrodowa
Studnia ogrodowa wśród bujnej, letniej zieleni.

LIPIEC- do najważniejszych prac w tym miesiącu należy pielegnacja roślin, polegajaca na podlewaniu, odchwaszczaniu, nawożeniu cięciu i usuwaniu przekwitłych kwiatów.
Siewy : Lipiec to ostatnia chwila na wysiewanie roślin dwuletnich takich jak stokrotki, bratki, malwy czy goździki brodate. Na początku lipca moża jeszcze wysiewać niektóre gatunki kwiatów jednorocznych takich jak portulaki (zakwita 10 tyg. po siewie), klarkie, nagietki (kwitnie 8-10 tyg. po siewie), ślazówki, przypołudniki, nemezje czy groszek pachnący (kwitnie 8 tyg. po siewie). Lipiec to wysiewu takich bylin jak orliki, łubiny, goździki czy gipsówki.
Rośliny cebulowe i bulwiaste: Na przełomie czerwca i lipca należy wykopać cebule narcyzów, hiacyntów i szafirków. Cebule tulipanów można wykopywać co 2 lata. wykopane cebulki należy oczyścić i umieścić w przewiewnych pojemnikach w chłodnych pomieszczeniach - np. w piwnicy.
Rozmnażanie roślin : Lipiec jest dość dobrą porą na dzielenie i przesadzanie bylin, które już zakonczyły kwitnienie na przykład kosaćców bródkowych, fiołków, smagliczek skalnych czy omiegów.
W drugiej połowie lipca można sadzić młode sadzonki truskawki i poziomki.
Trawnik : Trawnik należy strzyc regularnie ale nie zapominając, że wyższa trawa bardziej zacienia glebę, która w mniejszym stopniu ulega wysuszeniu - więc nie należy trawy strzyc zbyt nisko i zbyt często. W czasie upałów podlewamy trawę - najlepiej robić to rano lub wieczorem, zwłaszcza podczas słonecznych dni. Jeżeli zamiat trawnika zdecydowaliśmy się na łąkę kwietną to w lipcu należy wykonać drugie koszenie.
Zioła : Przycinamy pędy ziół, aby lepiej się rozkrzewiły. Ściete gałązki możemy zasuszyć.
Lipiec to tradycyjnie miesiąc urlopów - jeżeli wyjeżdżamy na dłużej warto przed wyjazdem mocniej podlać ogród lub zapewnić roślinom opiekę zaprzyjaźnionej (i znającej się za rzeczy) osoby.

Kwiaty kwitnące w lipcu : lilie, malwy, dzwonki, naparstnice, ostróżki, kosmosy zwane też onętkami, ślazówki, powoje, lawenda, czarnuszka damasceńska, przymiotno, mieczyki, liliowce, słoneczniki, tawułki, lobelie, lwia paszcza, aksamitki, nagietki, maciejka, liatra kłosowa, krokosmia (montbrecja), rozchodniki, surfinie, calibrachoa Million Bells, chabry, firletki, gipsówka, motylek wisetoński, begonie bulwiaste, diaskie. Usuwamy przekwitłe kwiaty bylin i róż aby rośliny nie tworzyły nasion - wtedy dłużej kwitną. Roślinom kwitnącym dostarczmy wodę i pokarm.
Krzewy kwitnące w lipcu : róże, hortensje, tawuła japońska, fuksje (ułanki), dziurawiec kielichowaty, pięciorniki krzewiaste, kielichowiec wonny. W lipcu i sierpniu bardzo efektownie wyglądają perukowce o puszystych różowych lub bordowych owocostanach i czerwonych liściach.
Pnącza kwitnące w lipcu :powojniki (clematisy), lędźwiany, rdest Auberta, fasola ozdobna, wilce, groszek pachnący, tunbergia oskrzydlona.
Drzewa kwitnące w lipcu :katalpa (surmia), sumak octowiec no i oczywiście pachnąca i miododajna lipa !

Więcej informacji w atrykule Lipiec w ogrodzie...

SIERPIEŃ- to pełnia lata; obficie kwitną kwiaty letnie, z których wiele nadaje się do tworzenia bukietów. W sierpinu z reguły dopisuje pogoda a więc w pełni można korzystać z uroków posiadania ogrodu ale też nie należy zpominać o ogrodzie przed wyjazem urlopowym. Sierpień to też miesiąc w którym każdy ogrodnik ma wiele zajęć.
Należy w tym czasie regularnie podlewać i nawozić rośliny - zwłaszcza w czasie suszy i upałów. Dotyczy to również trawnika, który nie powinien być koszony zbyt nisko, by nie dopuścić do jego wysuszenia. Jeśli zamiast trawnika założyliśmy łąkę kwiatową to można ją w tym miesiącu skosić.
Inne prace, które przeprowadza się w sierpniu:
Zabiegi pielęgnacyjne: na rabatach polegają na spulchnianiu ziemi oraz odchwaszczaniu i podlewaniu tych roślin, które tego potrzebują. Należy usuwać przekwitające kwiaty róż i bylin aby pobudzić je do dalszego kwitnięcia.
Przekwitłe pędy lawendy przyciąć. przycinamy również inne przekwitajace krzewy. zabieg ten poprawi wygląd a czasem spowoduje niezbyt obfite powtórne kwitnienie.
Nawożenie : Jednoroczne kwiaty letnie mogą być raz zasilone, natomiast pod koniec sierpnia przestaje się nawozić byliny.
Rozłożyć pod drzewami i krzewami warstwy kompostu o grubości od 1 do 2 cm.
Wysiew nawozów zielonych takich jak np. gryka, rzepak, wyka.
Sadzenie : W sierpniu jest najlepsza pora na sadzenie wielu roślin:
- Wysadzamy na stałe miejsce rośliny dwuletnie oraz dzielone byliny,
- Przesadzamy i sadzimy krzewy liściaste. Sierpień jest do tego doskonałym terminem - do zimy zostało jeszcze sporo czasu i rośliny zdążą zaadaptować się w nowym miejscu.
- Sadzenie drzew i krzewów iglastych i wiecznie zielonych - II połowa miesiąca.
- Wysadzić wcześnie kwitnące byliny oraz cebulki szachownicy cesarskiej, szachownicy kostkowatej, narcyzy, krokusów, przebiśniegów, bulw lilii białej, kosaćców bródkowych czy pustynnika - na przełomie sierpnia i września.
Cięcie : przyciąć żywopłoty liściaste,
- przeprowadzić po zebraniu owoców letnie cięcie krzewów jagodowych takich jak porzeczki, agrest, maliny czy jeżyny oraz drzew pestkowych takich jak morele, brzoskwinie czy śliwki,
Rozmnażanie roślin : pobieranie i ukorzenianie sadzonek krzewów wiecznie zielonych i innych np. berberysów czy szczodrzeńca - szczegóły w temacie: rozmnażanie roślin
- zbiór nasion kwiatów jednorocznych i bylin.

Kwiaty kwitnące w sierpniu : malwy, ostróżki, ślazówki, powoje, liliowce, czarnuszka damasceńska, lobelie, aksamitki, nagietki, maciejka, liatra kłosowa, rozchodniki, nasturcje, astry chińskie, dalie, begonie, cynie wytworne, kosmosy, lwie paszcze, dzielżany, floksy wiechowate, krwawniki, acidantera dwubarwna, nachyłki, bakopa, pysznogłówki, diaskia, rudbekie, kanna (paciorecznik), niecierpki. W oczku wodnym kwitną grzybienie zwane też liliami wodnymi.
Krzewy kwitnące w sierpniu : róże, hortensje, budleja Davida, fuksje, hibiskus ogrodowy, dziurawiec kielichowaty. W lipcu i sierpniu bardzo efektownie wyglądają perukowce o puszystych różowych lub bordowych owocostanach i czerwonych liściach.
Pnącza kwitnące w sierpniu : clematisy, fasola ozdobna, wilce, tunbergia oskrzydlona, lędźwian szerokolistny, milin amerykański, kobea pnąca, rdeast Auberta, glicynia chińska.
Drzewa kwitnące w sierpniu : sumak octowiec.

Więcej informacji w atrykule Sierpień w ogrodzie...rośliny do letniegp ogrodu, rośliny na lato, ogrodnik, ogród, lato w ogrodzie, letnie kwiaty, letnie rośliny, kwiaty jednoroczne, ogród latem, kalendarz ogrodnikaW letnim ogrodzie królują przede wszystkim rośliny jednoroczne ale warto też zainteresować się krzewami kwitnącymi o tej porze roku oraz bylinami. Krzewy i byliny tworzą niezmienną przez wiele lat bazę ogrodu, natomiast kwiaty jednoroczne to doskonała okazja do ekspetymentów. Co roku możemy dobierać inny zestaw kwiatów jednorocznych do aranżacji letniego ogrodu.
więcej na temat roślin do letniego ogrodu...


Szkodniki roślin
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki.
więcej na temat szkodników roślin ...
Nawożenie roślin
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat
nawożenia roślin ...
ogród, ogrodnik, woda w ogrodzie, oczko wodne, staw ,aranżacje wodne
Woda w ogrodzie czyli staw lub oczko wodne

Oczko wodne może być niezwykłą ozdobą ogrodu, jednak tylko wtedy gdy zostało właściwie zaprojektowane, wykonane a w końcu systematycznie pielęgnowane. Wybór miejsca w ogrodzie na oczko wodne: nie powinno to być miejsce bardzo zacienione i pod drzewami. Opadające liście z drzew będą zanieczyszczać wodę a rozrastające się korzenie mogą uszkodzić folię lub formę oczka. Kolejna sprawa to odpowiedni projekt i wykonanie a następnie dobór właściwych roślin do obsadzenia zbiornika wodnego.
Więcej na temat wody w ogrodzie...Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2021

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021


Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych

Ogrody,  ściółkowanie gleby

Odkryta gleba na klombie czy rabacie narażona jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak nadmierne wysuszenie lub zawilgocenie. Obfite opady deszczu mogą spowodować, że gleba stanie się zbyt błotnista, a z drugiej strony silne nasłonecznienie może przyczynić się do jej wysuszenia i zaskorupienia. Odkryta gleba jest też doskonałym miejscem do wysiewania się chwastów, które nie tylko zagłuszają rośliny i niszczą efekt ozdobny jaki chcieliśmy uzyskać ale też pobierają z gleby składniki pokarmowe w ten sposób okradając rośliny uprawne. Rozwiązaniem jest ściółkowanie gleby. Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materiałem ściółkowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury podłoża. Ściółkowanie zabezpiecza dodatkowo przed zachwaszczeniem gleby, a rośliny które przez ściółke zdołają się przebić są słabsze i łatwiejsze do usunięcia.
więcej informacji na temat ściółkowania gleby w ogrodzie...


CIEKAWE ODMIANY TRUSKAWEK
W lipcu i sierpniu robimy porządki po zbiorach truskawek - jest to ważne jeżeli chcemy tymi smacznymi owocami cieszyć się w przyszłym roku. Możemy też w środku lata założyć grządkę z truskawkami jeżeli jeszcze nie mamy jej w ogrodzie, warto więc zapoznać się z najciekawszymi odmianami, które są odpowiednie do uprawy w Polsce.
więcej na temat odmian truskawek...RELAKS W OGRODZIE
Większości z nas ogród kojarzy się przede wszystkim z relaksem. Najczęścjej obsadzmy go kwiatami, krzewami i drzewami ozdobnymi. Aby nasz ogród czy taras wygladał estetycznie i był przyjemnym miejscem do spędzania czasu warto pomyśleć o aranżacji miejsca do siedzenia i zakupie mebli ogrodwych czy przynajmniej ławeczki ogrodowej. Do zestawów mebli ogrodowych można też dokupić huśtawkę i parasol. Nowoczesne parasole z regulowaną czaszą można zaopatrzyć w moskitierą, która ochroni nas przed atakami owadów, co może być uciążliwe, zwłaszcza w drugiej połowei lata i jesienią.
więcej na temat miejsca do relaksu w ogrodzie...


Porady ogrodnicze :

ogrodnik-amator.pl 


AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCI

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślin


kosmos-onętek łatwa w uprawie roślina jednoroczna, kwitnie przez całe lato
kosmos-onętek łatwa w uprawie roślina jednoroczna, kwitnie przez całe lato


słoneczniki
słoneczniki pasują do ogrodów w stylu wiejskim


dalia
dalie to typowo letnie kwiaty - piękne tylko do pierwszego przymrozku

Pnącza ogrodowe jednoroczne i wieloletnie

pnącza w ogrodzie, pnacza ogrodowe wieloletnie i jednoroczne
Pnącza ogrodowe to grupa roślin posiadająca wiele zalet; z reguły nie potrzeba zbyt wiele miejsca aby je zasadzić a do tego ich siła wzrostu jest duża. Są nie tylko dekoracyjne ale i użyteczne: doskonale sprawdzają się jako żywy parawan gdzy chcemy coś zasłonić lub odgrodzić. Więcej na temat pnączy ogrodowych...
CZAS RÓŻ

Ogrody, zdjęcia róż, róże w ogrodzie, pielęgnacja róż

Druga połowa sierpnia to ponowny czas kwitnienia róż. Szczególnie w tym czasie należy je starannie pielęgnować - odchwaszczać, nawozić, podlewać, formować oraz chronić przed szkodnikami i chorobami.
Więcej informacji o różach...

LILIA KRÓLOWA LIPCOWEGO OGRODU

Ogrody, zdjęcia lilii, lilie w ogrodzie, pielęgnacja lilii

Lilie należą do wyjatkowo pięknych roślin ozdobnych a duża ilość gatunków o urozmaiconych barwach i kształtach oraz zróżnicowane wymagania w uprawie sprawiają, że każdy posiadacz ogrodu znajdzie wśród tych roślin coś dla siebie. Zastosowanie lilii jest szerokie: w uprawie gruntowej nadają się do ogrodów i parków, są też doskonałym materiałem na kwiat cięty.
Więcej informacji o liliach...
OWOCE JAGODOWE
Mamy dość sporo owoców jagodowych, które możemy uprawiać w naszych ogródkach. Część z nich to gatunki rodzime, inne to przybysze z szerokiego świata, które doskonale zaadaptowały się w naszych warunkach. Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez.
więcej...
Miejsce do siedzenia w ogrodzie

Miejsce do siedzenia w ogrodzie
Większości z nas ogród kojarzy się przede wszystkim z relaksem. Najczęściej obsadzmy go kwiatami, krzewami i drzewami ozdobnymi. Aby nasz ogród czy taras wygladał estetycznie i był przyjemnym miejscem do spędzania czasu warto pomyśleć o aranżacji miejsca do siedzenia i zakupie mebli ogrodwych czy przynajmniej ławeczki ogrodowej.Rozmnażanie roślin

Rozmnażanie roślin, drzew,  krzewów, bylin, traw, terminy wysiewu kwiatów
Rozmnażanie drzew, krzewów, bylin, traw, terminy wysiewu kwiatów, sadzonkowanie roślin balkonowych.

HORTENSJE, WODNE KRZEWY

Ogrody, zdjęcia hortensji, hortensje w ogrodzie, pielęgnacja hotrensji

Hortensje są bardzo efektownymi krzewami kwitnącymi w lecie. Pochodzą z Dalekiego Wschodu a ich hodowlą zajamowano się już parę tysięcy lat temu. Największą zaletą hortensji są piękne i trwałe kwiaty. Łacińską nazwę tej rośliny Hydrangea można przetłumaczyć jako wodny krzew co jest trafnym określeniem gdyż hortensje potrzebują dużo wilgoci.
Więcej informacji o hortensjach...Agaleria, ciekawe linki, przydatne strony
Ciekawe strony, przydatne liki, katalog stron internetowych
Strony zawsze pod ręką: serwisy informacyjne, kursy walut, rozkład jazy pkp, pogoda, program tv...

więcej ciekawych linków...


Katalog stron o tematyce turystycznej

Ciekawe strony, przydatne liki, katalog internetowych stron turystycznych
INTERVAC, agroturystyka, internetowe przewodniki turystyczne, biura podróży, serwisy hotelarskie, noclegi, strony podróżników.
Strona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2021    Parki, ogrody i rezerwaty