
Opis ogólny:
Pora w której w pełni można się cieszyć z posiadania choćby najmniejszego ogródka. Jeśli rosną w nim drzewa i krzewy jagodowe to pod koniec czerwca i w lipcu możemy cieszyć się pierwszymi plonami. Rozkwitają teraz kwiaty letnie, ale też niektóre krzewy. Na początek lata przypada najobfitsze kwitnienie róż, w czerwcu kwitną irysy, w lipcu zaczynają kwitnąć wilce, ostóżki, lędźwiany a póżniej pod koniec lipca i w sierpniu hortensje. Przez całe lato kwitną aksamitki, pelargonie, werbeny.
Prace niezbędne do wykonania:
Przycinanie żywopłotów, nawożenie jeśli jest to konieczne, zbiór pierwszych plonów (np. truskawek). Na początku lata w czerwcu można rozmnażać wiele gatunków krzewów ozdobnych przez ukorzenienie wierzchołków pędów. W tym czasie można również rozmnażać byliny i wysiewać kwiaty dwuletnie takie jak bratki, stokrotki i malwy. W czasie upałów oraz suszy należy pamiętać o częstym podlewaniu roślin. Przycinaie pędów przekwitniętych kwiatów i usuwanie kwiatostanów przekwitających krzewów (nie jest to praca niezbędna, ale warto to robić nie tylko ze względów estetycznych; w niektórych przypadkach może spowodować powtórne kwitnienie (np.ostróżki).Warto też zadbać o rabaty bylinowe. Jeżeli ziemia na rabatach jest mocno wyschnięta i spękana to należy jej wierzchnią warstwę rozkruszyć i spulchnić. Najlepiej posłużyć się przy tej pracy pazurkami lub wąską motyką. Ważne jest również systematyczne pozbywanie się chwastów, które zabierają roślinom ogrodowym wodę i skladniki pokarmowe. W przypadku uciążliwych chwastów, jeżeli nie pomaga pielenie, można usuwać je stosując chemiczne środki chwastobójcze. Większość bylin ma z reguły dobrze rozwinięty system korzeniowy i może być rzadziej podlewana niż kwiaty jednoroczne ale w okresach bezdeszczowych byliny też podlewa się obficie, najlepiej wcześnie rano.
W sierpiu jest najlepsza pora na sadzenie roślin cebulowych takich jak tulipany, przbiśniegi, korkusy czy narcyze. Można też posadzić lilie, irysy i byliny wcześniej kwitnące. Jest to też dobra pora na sadzenie drzew i krzewów iglastych i roślin wiecznie zielonych.
CZERWIEC
To pora wczesnego lata. Czerwiec jest z reguły miesiącem pogodnym a więc w przypadku bezdeszczowej pogody należy regularnie podlewać ogród. Dodatkowo należy nawozić rośliny i spulchniać glebę oraz regularnie pielić chwasty aby nie dopuścić do kwitnienia i wydawania nasion. Jeżeli zamiast trawnika mamy łąkę to na czerwiec przypada pierwsze koszenie. Trawnik należy kosić regularnie już od maja. Inne ważne prace na czerwiec to dzielenie i wysiew bylin, wykopywanie cebul tupilanów i narcyzy (przynajniej co 2 lata). Wykopane cebulki należy oczyścić i przechowywać w chłodnym miejscu aż do czasu sadzenia (czyli września/października). Należy również usuwać przekwitłe kwiatostany krzewów ozdobnych - np. lilaków. Zapewni to obfite kwitnięcie w przyszłym roku. W czerwcu wysiewa się kwiaty dwuletnie takie jak bratki, stokrotki, malwy czy laki oraz sporządza sadzonki pędowe drzew i krzewów liściastych zrucających liście. Jeśli w ogródku jest oczko wodne to do czerwca należy poczekać z sadzeniem roślin wodnych.
Kwiaty kwitnące w czerwcu: piwonie, irysy bródkowe i irysy syberyjskie, goździki, dzwonki, ostróżki, maki, orliki, stokrotki, zawciąg nadmorski, dąbrówka rozłogowa, goryczka krótkołodygowa, łubiny, firletka smółka, przymiotno, tojeść kropkowana, trzykrotka wirginijska, wcześniejsze odmiany liliowców.
Krzewy i drzewa kwitnące w czerwcu: kalmia, głogi, złotokap zwyczajny (początek miesiąca), kalina, wejgelia, róże, czarny bez, kolkwicja chińska, pięciorniki krzewiaste, pęcherznica kalinolistna, ligustr, jaśminowce, żylistek, robinie, dziurawiec kielichowaty, kielichowiec wonny. Pod koniec miesiąca zaczyna kwitnąć tawuła japońska.
Pnącza kwitnące w czerwcu:
glicynia chińska (słodlin, wisteria), powojniki, wiciokrzew pomorski.
Więcej informacji w atrykule Czerwiec w ogrodzie...
Temat na czasie: CIĘCIE LILAKÓW
Lilaki są jednymi z najładniejszych i najpopularniejszych krzewów w naszych ogrodach - nie tylko pięknie kwitną ale do tego jak pachną ! Zależnie od prowadzenia tworzą krzewy lub drzewka o niewielkiej koronie.
Pod koniec maja wonne kiście kwiatów znikają a w ich miejsce pojawiają się torebki z nasionami, które nie tylko
szpecą ale i osłabiają roślinę. Wtedy należy przystąpć do cięcia. Cięcie i formowanie lilaków należy
przeprowadzać wyłącznie na przełomie wiosny i lata, bezpośrednio po przekwitnięciu, aby rośliny zdążyły
wytworzyć pąki kwiatowe na następny rok. Również krzewy zaniedbane, przez wiele lat nie przycinane, możemy
z powodzeniem doprowadzić do porządku przeprowadzając cięcia pod koniec wiosny.
więcej na temat cięcia lilaków...
LIPIEC
do najważniejszych prac w tym miesiącu należy pielegnacja roślin, polegajaca na podlewaniu, odchwaszczaniu, nawożeniu cięciu i usuwaniu przekwitłych kwiatów.
Siewy : Lipiec to ostatnia chwila na wysiewanie roślin dwuletnich takich jak stokrotki, bratki, malwy czy goździki brodate. Na początku lipca moża jeszcze wysiewać niektóre gatunki kwiatów jednorocznych takich jak portulaki (zakwita 10 tyg. po siewie), klarkie, nagietki (kwitnie 8-10 tyg. po siewie), ślazówki, przypołudniki, nemezje czy groszek pachnący (kwitnie 8 tyg. po siewie). Lipiec to wysiewu takich bylin jak orliki, łubiny, goździki czy gipsówki.
Rośliny cebulowe i bulwiaste: Na przełomie czerwca i lipca należy wykopać cebule narcyzów, hiacyntów i szafirków. Cebule tulipanów można wykopywać co 2 lata. wykopane cebulki należy oczyścić i umieścić w przewiewnych pojemnikach w chłodnych pomieszczeniach - np. w piwnicy.
Rozmnażanie roślin : Lipiec jest dość dobrą porą na dzielenie i przesadzanie bylin, które już zakonczyły kwitnienie na przykład kosaćców bródkowych, fiołków, smagliczek skalnych czy omiegów.
W drugiej połowie lipca można sadzić młode sadzonki truskawki i poziomki.
Trawnik : Trawnik należy strzyc regularnie ale nie zapominając, że wyższa trawa bardziej zacienia glebę, która w mniejszym stopniu ulega wysuszeniu - więc nie należy trawy strzyc zbyt nisko i zbyt często. W czasie upałów podlewamy trawę - najlepiej robić to rano lub wieczorem, zwłaszcza podczas słonecznych dni. Jeżeli zamiat trawnika zdecydowaliśmy się na łąkę kwietną to w lipcu należy wykonać drugie koszenie.
Zioła : Przycinamy pędy ziół, aby lepiej się rozkrzewiły. Ściete gałązki możemy zasuszyć.
Lipiec to tradycyjnie miesiąc urlopów - jeżeli wyjeżdżamy na dłużej warto przed wyjazdem mocniej podlać ogród lub zapewnić roślinom opiekę zaprzyjaźnionej (i znającej się za rzeczy) osoby.
Kwiaty kwitnące w lipcu : lilie, malwy, dzwonki, naparstnice, ostróżki, kosmosy zwane też onętkami, ślazówki, powoje, lawenda, czarnuszka damasceńska, przymiotno, mieczyki, liliowce, słoneczniki, tawułki, lobelie, lwia paszcza, aksamitki, nagietki, maciejka, liatra kłosowa, krokosmia (montbrecja), rozchodniki, surfinie, calibrachoa Million Bells, chabry, firletki, gipsówka, motylek wisetoński, begonie bulwiaste, diaskie. Usuwamy przekwitłe kwiaty bylin i róż aby rośliny nie tworzyły nasion - wtedy dłużej kwitną. Roślinom kwitnącym dostarczmy wodę i pokarm.
Krzewy kwitnące w lipcu : róże, hortensje, tawuła japońska, fuksje (ułanki), dziurawiec kielichowaty, pięciorniki krzewiaste, kielichowiec wonny. W lipcu i sierpniu bardzo efektownie wyglądają perukowce o puszystych różowych lub bordowych owocostanach i czerwonych liściach.
Pnącza kwitnące w lipcu :powojniki (clematisy), lędźwiany,
rdest Auberta, fasola ozdobna, wilce, groszek pachnący, tunbergia oskrzydlona.
Drzewa kwitnące w lipcu :katalpa (surmia), sumak octowiec no i oczywiście pachnąca i miododajna lipa !
Więcej informacji w atrykule Lipiec w ogrodzie...
Temat na czasie: WALKA Z CHWASTAMI
Chwasty to nieproszeni goście, którzy zabierają roślinom światło, wodę i składniki pokarmowe. Jest parę sposobów by z nimi walczyć: ręczne usuwanie chwastów, dwukrotne przekopywanie ziemi, odcięcie od światła, obsiewanie roślinami na nawóz zielony i wreszcie sposób niezbyt naturalny czyli herbicydy. W maju chwasty sa jeszcze niewielkie i dość słabo zakorzenione, dlatego łatwiej je wyrwać. Jeżeli zaniedbamy tej czynności, chwasty sie rozrosną i zabiorą naszym roślinom to, co niezbędne do wegetacji. Musimy je więc systematycznie niszczyć mechanicznie - wyrywając, wykopując widłami, pazurkami lub motyką. Usuwamy korzenie i kłacza - jeśli zostaną w ziemi chwasty szybko pojawią sie ponownie.
więcej na temat chwastów...
SIERPIEŃ
to pełnia lata; obficie kwitną kwiaty letnie, z których wiele nadaje się do tworzenia bukietów. W sierpinu z reguły dopisuje pogoda a więc w pełni można korzystać z uroków posiadania ogrodu ale też nie należy zpominać o ogrodzie przed wyjazem urlopowym. Sierpień to też miesiąc w którym każdy ogrodnik ma wiele zajęć.
Należy w tym czasie regularnie podlewać i nawozić rośliny - zwłaszcza w czasie suszy i upałów. Dotyczy to również trawnika, który nie powinien być koszony zbyt nisko, by nie dopuścić do jego wysuszenia. Jeśli zamiast trawnika założyliśmy łąkę kwiatową to można ją w tym miesiącu skosić.
Inne prace, które przeprowadza się w sierpniu:
Zabiegi pielęgnacyjne: na rabatach polegają na spulchnianiu ziemi oraz odchwaszczaniu i podlewaniu tych roślin, które tego potrzebują. Należy usuwać przekwitające kwiaty róż i bylin aby pobudzić je do dalszego kwitnięcia.
Przekwitłe pędy lawendy przyciąć. przycinamy również inne przekwitajace krzewy. zabieg ten poprawi wygląd a czasem spowoduje niezbyt obfite powtórne kwitnienie.
Nawożenie : Jednoroczne kwiaty letnie mogą być raz zasilone, natomiast pod koniec sierpnia przestaje się nawozić byliny.
Rozłożyć pod drzewami i krzewami warstwy kompostu o grubości od 1 do 2 cm.
Wysiew nawozów zielonych takich jak np. gryka, rzepak, wyka.
Sadzenie : W sierpniu jest najlepsza pora na sadzenie wielu roślin:
- Wysadzamy na stałe miejsce rośliny dwuletnie oraz dzielone byliny,
- Przesadzamy i sadzimy krzewy liściaste. Sierpień jest do tego doskonałym terminem - do zimy zostało jeszcze sporo czasu i rośliny zdążą zaadaptować się w nowym miejscu.
- Sadzenie drzew i krzewów iglastych i wiecznie zielonych - II połowa miesiąca.
- Wysadzić wcześnie kwitnące byliny oraz cebulki szachownicy cesarskiej, szachownicy kostkowatej, narcyzy, krokusów, przebiśniegów, bulw lilii białej, kosaćców bródkowych czy pustynnika - na przełomie sierpnia i września.
Cięcie : przyciąć żywopłoty liściaste,
- przeprowadzić po zebraniu owoców letnie cięcie krzewów jagodowych takich jak porzeczki, agrest, maliny czy jeżyny oraz drzew pestkowych takich jak morele, brzoskwinie czy śliwki,
Rozmnażanie roślin : pobieranie i ukorzenianie sadzonek krzewów wiecznie zielonych i innych np. berberysów czy szczodrzeńca
- szczegóły w temacie: rozmnażanie roślin
- zbiór nasion kwiatów jednorocznych i bylin.
Kwiaty kwitnące w sierpniu : malwy, ostróżki, ślazówki, powoje, liliowce, czarnuszka damasceńska, lobelie, aksamitki, nagietki, maciejka, liatra kłosowa, rozchodniki, nasturcje, astry chińskie, dalie, begonie, cynie wytworne, kosmosy, lwie paszcze, dzielżany, floksy wiechowate, krwawniki, acidantera dwubarwna, nachyłki, bakopa, pysznogłówki, diaskia, rudbekie, kanna (paciorecznik), niecierpki. W oczku wodnym kwitną grzybienie zwane też liliami wodnymi.
Krzewy kwitnące w sierpniu : róże, hortensje, budleja Davida, fuksje, hibiskus ogrodowy, dziurawiec kielichowaty. W lipcu i sierpniu bardzo efektownie wyglądają perukowce o puszystych różowych lub bordowych owocostanach i czerwonych liściach.
Pnącza kwitnące w sierpniu : clematisy, fasola ozdobna, wilce, tunbergia oskrzydlona, lędźwian szerokolistny, milin amerykański, kobea pnąca, rdeast Auberta, glicynia chińska.
Drzewa kwitnące w sierpniu : sumak octowiec.
Więcej informacji w atrykule Sierpień w ogrodzie...
Temat na czasie: DOJRZEWAJĄ POMIDORY
Łodyga pomidora jest na ogół słaba i wiotka, dlatego rosnace rośliny należy podwiązywać do palików. Podpory powinny być stabilne.Uszczykujemy nowe pędy wyrastające u podstawy pędów bocznych. Gdy roślina wytworzy cztery kwiatostany, usuwamy pęd wierzchołkowy, wtedy cała energia skupi się na rozwoju owoców. Zabiegi pielęgnacyjne przy uprawie pomidorów polegają na spulchnianiu gleby i walce z chwastami. Roślin nie należy okopywać, gdyż powoduje to wyrastanie z łodyg bocznych licznych korzeni przybyszowych , co opóźnia owocowanie. Okres dojrzewania owoców wynosi około 2 miesiące - tego powodu późnym latem obrywamy kwiaty i nie dopuszczmy do zawiązywania owocow bo i tak nie zdążą dojrzeć przed przymrozkami - chyba że dysponujemy szklarnią.
więcej na temat pomidorów...
MIEJSCE DO SIEDZENIA W OGRODZIE
Większości z nas ogród kojarzy się przede wszystkim z relaksem. Najczęściej obsadzmy go kwiatami, krzewami i drzewami ozdobnymi. Aby nasz ogród czy taras wygladał estetycznie i był przyjemnym miejscem do spędzania czasu warto pomyśleć o aranżacji miejsca do siedzenia i zakupie mebli ogrodwych czy przynajmniej ławeczki ogrodowej.
Więcej o
miejscu do siedzenia w ogrodzie...
ROŚLINY DO LETNIEGO OGRODU
W letnim ogrodzie królują przede wszystkim rośliny jednoroczne ale warto też zainteresować się krzewami kwitnącymi o tej porze roku oraz bylinami. Krzewy i byliny tworzą niezmienną przez wiele lat bazę ogrodu, natomiast kwiaty jednoroczne to doskonała okazja do ekspetymentów. Co roku możemy dobierać inny zestaw kwiatów jednorocznych do aranżacji letniego ogrodu.
więcej na temat roślin do letniego ogrodu...
ŚCIÓŁKOWANIE GLEBY
Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materiałem ściółkowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury podłoża.
Więcej o
ściółkowaniu gleby...
RÓŻE
Nie ma chyba bardziej popularnej rośliny hodowanej przez ludzi od kilku tysięcy lat. Zachwycano się nią w już starożytności i jak dotąd żadna roślina nie odebrała jej tytułu królowej kwiatów.
Krzewy róż pochodzą z Azji Środkowej, skąd przez Bliski Wschod dotarła do Europy.
Na popularność róż składa się wiele cennych cech tej rośliny: piekne kwiaty, zapach i długi okres kwitnienia. Nie bez znaczenia jest łatwość uprawy niektórych odmian róż.
Więcej informacji o różach...
OWOCE JAGODOWE
Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez. Uprawiając owoce jagodowe we własnym ogrodzie można cieszyć się ich świeżym smakiem i mamy pewność, że sa to owoce bez "chemii", chyba że sami ją zaaplikujemy.
Więcej w artykule: Owoce jagodowe....
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
WODA W OGRODZIE CZYLI STAW LUB OCZKO WODNE
Oczko wodne może być niezwykłą ozdobą ogrodu, jednak tylko wtedy gdy zostało właściwie zaprojektowane, wykonane a w końcu systematycznie pielęgnowane.
Więcej o
akcentach wodnych w ogrodzie...
CZERWIEC W OGRODZIE
Co w czerwcu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
LIPIEC W OGRODZIE
Co w lipcu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
SIERPIEŃ W OGRODZIE
Co w sierpniu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
SKALNIAK
Ogródki skalne należą obecnie do najpopularniejszych elementów ogrodów przydomowych a zakładanie i pielęgnacja alpinarium może dać wiele satysfakcji. Należy też podkreślić, że piękno wielu roślin uwydatnia się dopiero w zestawieniu z kamieniami.
Więcej w artykule: Skalniak - zakładanie i pielęgnacja.
ŁĄKA KWIETNA
Pielęgnacja trawnika, a szczególnie częste koszenie może wydawać się niektórym właścicielom ogrodów zbyt uciążliwe. Czasem ukształtowanie terenu (np. skarpa) uniemożliwia założenie typowego trawnika. Wtedy zamiast tego można założyć łąkę kwietną. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu na pielęgnację ogrodu, albo nie chcą ponosić zbyt dużych kosztów, jakie niesie jednak za sobą utrzymanie w dobrym stanie trawnika. Zwolennikami kwietnej łąki będą też osoby o ekologicznym nastawieniu do przyrody.
więcej na temat łąki kwietnej...
DODATKI OGRODOWE
Ogród to nie tylko rośliny ale również różnego typu dodatki i urządzenia, elementy architektury ogrodowej oraz dekoracje.
Niektóre z dodatków ogrodowych mają funkcje użytkowe, np.meble ogrodowe czy kompostowniki, inne służą jako elementy dekoracyjne np. fontanny, oczka wodne, rzeźby ogrodowe a jeszcze inne łączą funkcję użytkową z dekoracyjną.
więcej o dodatkach ogrodowych...
EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2025
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania - Ogrody Keukenhof
Keukenhof - najpiękniejszy ogród cebulowy - Holandia
W 2025 roku ogród Keukenhof ma być dla zwiedzających otwarty od 20 marca do 11 maja, w godzinach 08:00 - 19:30.
Warto śledzić na bieżąco informacje na stronie http://www.keukenhof.nl/en/. Mniejszy ruch w ogrodach Keukenhof z reguły przypada na poniedziałki, wtorki i środy niż w pozostałe dni tygodnia.
W naszym kraju, ogrody botaniczne są otwarte - niektóre przez cały rok inne dopiero od 1 kwietnia. Są też inne obiekty do zwiedzania : parki i ogrody dostępne przez cały rok. Fot. Peter Robinett/flickr CC
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...
LETNIE KWIATY CEBULOWE
Większość letnich kwiatów cebulowych i bulwiatych bardzo efektownie kwitnie - jeżeli chcemy wprowadzić trochę żywych kolorów i egzotyki do ogrodu to te rośliny na pewno się sprawdzą.
Cebule i bulwy kwitnące latem sadzi się na wiosnę, a ponieważ z reguły są wrażliwe na mrozy muszą być wykopywane po pierwszych przymrozkach i przechowywane w pomieszczeniach. Najczęściej, z roślin cebulowych i bulwiastych kwitnących latem, sadzi się w ogrodach popularne mieczyki i dalie.
Więcej o
letnich kwiatach cebulowych...
OGRÓD WIEJSKI
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi.
Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o
ogrodach wiejskich...
OGRÓD ANGIELSKI
Cechą charakterystyczną ogrodów angielskich jest dążenie do odwzorowania elementów występujacych w naturze, swoboda oraz pewna dawka romantyzmu. W ogrodzie naturalnym powinny przeważać zielone trawniki, nieregularne kształty rabat, kręte ścieżki oraz kępy trwałej roślinności.
Więcej o
ogrodach angielskich...
TRAWNIK
Trawnik to jeden z ważniejszych elementów kompozycji ogrodowych; wprowadza w ogrodzie pewien porządek a zielona trawa jest doskonałym tłem dla drzew, krzewów, kwiatów, budynków i dekoracji ogrodowych.
Więcej o
trawnikach...
LILIOWCE
Duże kwiaty przypominające kwiaty lilii. Istnieje wiele odmian tej pięknej rośliny, o różnej formie i barwie kwiatów, z których niektóre wygladają jak przyprószone złotym brokatem, inne mają aksamnitne płatki a jeszcze inne przypominają egzotyczne motyle. Kwiaty liliowców mogą być trójkatne, okrągłe, lejkowate lub pająkowate.
Więcej informacji o liliowcach...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...