KWIETNA ŁĄKA ZAMIAST TRAWNIKA
Pielęgnacja trawnika, a szczególnie częste koszenie może wydawać się niektórym właścicielom ogrodów zbyt uciążliwe. Czasem ukształtowanie terenu (np. skarpa) uniemożliwia założenie typowego trawnika. Wtedy zamiast tego można założyć łąkę kwietną. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu na pielęgnację ogrodu, albo nie chcą ponosić zbyt dużych kosztów, jakie niesie jednak za sobą utrzymanie w dobrym stanie trawnika.
Łąka kwietna jest prostsza w obsłudze od trawnika. Pasuje do założeń naturalistycznych
Kwietną łąkę można mieć praktycznie za darmo, bo raz wysiana może być koszona nie częściej niż dwa razy do roku, a niektóre mieszanki kosi się tylko raz do roku - jesienią. To znacznie obniża koszty związane z utrzymaniem ogrodu i pochłania znacznie mniej wysiłku ze strony właściciela. Uprawa łąki kwietnej jest bardzo prosta, bo nie trzeba jej specjalnie odchwaszczać, nawozić, ani podlewać. Łąka kwietna sprawdzi się w miejscach, gdzie ziemia jest sucha i uboga. Pielęgnacja trawnika w takich warunkach jest pracochłonna i dość kosztowna, bo wymaga regularnego nawadniania, natomiast łąka wręcz przeciwnie - na glebach suchych i jałowych kwitnie często najefektowniej.
Zwolennikami kwietnej łąki będą też osoby o ekologicznym nastawieniu do przyrody -bo jest to taki mały rezerwat przyrody. Obszary łąk to przede wszystkim siedlisko dla wielu owadów i gryzoni, stołówka dla ptaków i drobnych ssaków.
Założenie łąki kwietnej pasuje do ogrodów w stylu wiejskim i naturalistycznych - w stylu angielskim.
Możemy na takiej łące wykonać ścieżkę, tak aby wygodnie po niej spacerować. Nie jest to zbyt trudne zadanie - wystarczy spalinowa kosa lub kosiarka, którą wytyczamy ścieżkę. Jeżeli darń jest dobrze rozwinięta, to po takiej ścieżce chodzi się jak po miękkim dywanie. Co roku możemy sobie wytyczać nowa trasę; w niektórych miejscach ścieżka może się rozszerzać w innych zwężać.Ważne, aby ją regularnie kosić.
Zakładanie łąki kwietnej
Jeżeli chodzi o wybór roślin na łąkę kwietną to najprościej zakupić gotową mieszankę traw zawierającą nasiona kwiatów rosnących na typowej łące. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest piękny zapach kwitnących kwiatów i ziół. Najprościej założyć łąkę kwietną na już istniejącym, zniszczonym, nisko skoszonym trawniku, wysiewając w puste miejsca nasiona mieszanki traw i roślin kwitnących. Można też zacząć od podstaw - miejsce na łąkę przekopać, zagrabić i usunąć uciążliwe chwasty. Na tak przygotowane podłoże wysiewamy mieszankę nasion. Najlepszą porą na wysianie łąki kwietnej jest okres wiosenny - w zależności od pogody, od marca do maja. Nasiona są małe, dlatego, aby nie wysiać ich zbyt gęsto, lepiej wymieszać je z piaskiem. Po wysianiu, podłoże zagrabiamy udeptujemy, wałujemy albo dociskamy płaską deską, czyli postępujemy podobnie jak przy zakładaniu trawnika. Na koniec wysiane miejsca podlewamy delikatnie zraszając.Kiedy kosić łąkę kwietną
Pierwsze koszenie przeprowadzamy w czerwcu lub lipcu, drugie jesienią, wraz z końcem okresu wegetacyjnego - jeżeli miesznaka składa się z roślin wieloletnich. Jeżeli na łące rosną rośliny jednoroczne - kosimy tylko raz - w okresie jesiennym.Jesienią przekwitnięte rośliny kosimy, pozostawiając pokos na kilkanaście dni, co spowoduje, że wysieje się reszta nasion i łaka sama odrodzi się w kolejnym sezonie. Na wiosnę roku następnego można dosiać kolejne gatunki, które chcielibyśmy na takiej łące mieć.
Co może rosnąć na łące kwietnej?
Nasiona są do kupienia w sklepach ogrodniczych, również tych internetowych.W skład takich miesznek wchodzą najczęściej czerwone maki polne, błękitne chabry bławatki, rumian biały, wyka brudnożółta, wyka ptasia i żółte złocienie polne i kąkol polny. Z obcych gatunków na łąkę kwietną nadają się: maczek kalifornijski, miłek letni, animek większy. Te gatunki dobrze rosną na glebach lekkich i raczej ubogich. Lepiej nie wysiewać ich na glebie lepszej jakości, bo zagłuszą inne rośliny.
Możemy kupić: "Miesznkę traw Łąka kwietna", "Mieszankę roślin miododajnych dzikich", "Mieszankę traw Eko łąka" lub "Mieszankę dzikich roślin przyjaznych pszczołom".
Łąka kwietna wiosną
Wczesna wiosna to taki okres, gdy łąka kwietna nie wygląda zbyt atrakcyjnie - podobnie jak trawnik. Na łące jeszcze nic nie wyrosło, trawnik po zimie jest szarawy i nieco zmarnowany. Aby te miejsca upiększyć i ożywić, możemy wysadzić w darni drobne wiosenne rośliny cebulowe takie jak: krokusy, przebiśniegi, śnieżniki, ranniki zimowe, cebulice syberyjskie. Nie są one szczególnym przysmakiem gryzoni, a darń również im nie przeszkadza, a wręcz przeciwnie jest ich naturalnym środowiskiem. Dodatkowo można dosadzić kępy fiołków wonnych.Mieszkańcy łąki kwietnej
Ogród, a w nim łąka kwietna jest naturalnym środowiskiem dla zwierząt, szczególnie owadów. Kiedyś dziko żyjące owady zapylajace i ptaki znajdowały schronienie w słomianych strzechach, szczelinach drewnianych dachów. Dziś jest im trudniej, bo budynki pozbawione są tych przyjaznych im zakamarków. Aby pomóc tym małym stworzeniom można umieścić w ogrodzie małe domki dla owadów - można je zrobić łatwo samemu lub kupić w sklepie ogrodniczym. Owady odwdzięczą się zapylając rośliny ogrodowe.Budki dla owadów i ptaków. Zdjęcie pochodzi z wystawy Ogród - Zielony Design w Szczecinie.
Łąka kwietna na balkonie
Nawet jeżeli nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami ogródka, możemy się cieszyć łąką kwietną - wystarczy nawet nieduży balkon. Mieszanki różnych roślin mogą być również wysiewane na małych powierzchniach; do doniczek lub skrzynek. Łąkę na balkonie najlepiej wysiać od kwietnia do czerwca. Donicę lub inny pojemnik wypełniamy ziemią zmieszną z kompostem. Przygotowujemy porcję nasion odpowiednią do wielkości pojemnika: na 120 cm.kw. Wystarczy około 3 gramy nasion (łyżeczka mieszanki). Aby wysiew był równomierny, nasiona należy wymieszać z niewielką ilością piasku. Wgniatamy lekko nasiona w podłoże i dodatkowo posypujemy je ziemią - niezbyt grubą warstwą. Ważne jest, aby miały dostęp do słońca, oraz kontakt z wilgotnym podłożem. Należy pamietać o regularnym podlewaniu, tak, by ziemia była zawsze wilgotna, ale nie za bardzo mokra - szczególnie w pierwszych tygoniach od wysiewu.fot.
Łąka kwietna - Dornenwolf/Flickr CC, Chaber bławatek - Tero Laakso/Flickr CC, rumian polny - Andreas Rockstein/Flickr CC, mak polny - F. D. Richards/Flickr CC, wyka brudnożółta - schizoform/Flickr CC
EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...
TRAWNIK
Trawnik to jeden z ważniejszych elementów kompozycji ogrodowych; wprowadza w ogrodzie pewien porządek a zielona trawa jest doskonałym tłem dla drzew, krzewów, kwiatów, budynków i dekoracji ogrodowych.
Więcej o
trawnikach...
Zabiegi pielęgnacyne w ogrodzie
Samo obsadzenie ogrodu nie wystarczy; aby ogród dobrze wygladał a rośliny prawidłowo się rozwijały, trzeba jeszcze włożyć trochę trudu w zabiegi pielęgnacyjne takie jak odchwaszczanie, nawożenie, nawadnianie czy ściółkowanie. Warto też stosować profilaktykę ochrony roślin, która jest najlepszą ochroną przed chorobami i szkodnikami.
więcej na temat zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie...
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
OGRÓD ANGIELSKI
Cechą charakterystyczną ogrodów angielskich jest dążenie do odwzorowania elementów występujacych w naturze, swoboda oraz pewna dawka romantyzmu. W ogrodzie naturalnym powinny przeważać zielone trawniki, nieregularne kształty rabat, kręte ścieżki oraz kępy trwałej roślinności.
Więcej o
ogrodach angielskich...
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
OGRÓD WIEJSKI
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi.
Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o
ogrodach wiejskich...
Zioła w ogrodzie i domu
Najbardziej popularne i łatwe w uprawie zioła to szczypiorek, pietruszka naciowa i koperek. Są to zarazem rośliny należące do niezbędnika w kuchni. Warto jednak uprawiać również inne zioła takie jak tymianek, szałwia, bazylia, mięta, estragon czy oregano. Oprócz pożytku w kuchni są to z reguły rośliny dość ozdobne i pięknie pachnące.
Więcej informacji o ziołach...
BALKONY I TARASY
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule
Balkony i tarasy.
ROŚLINY MIODODAJNE
Coraz mniej pszczół na naszych polach, łakach i w ogrodach. Każdemu, komu leży na sercu dobro pszczół i ludzi przyda się lista roślin miododajnych - od tych największych do najmniejszych, które mogą zagościć nawet na niewielkim skrawku ogródka.
Więcej o
roślinach miododajnych...
CHWASTY W OGRODZIE
Chwasty to nieproszeni goście, którzy zabierają roślinom światło, wodę i składniki pokarmowe. Jest parę sposobów aby z nimi walczyć. Jeżeli preferujemy metody ekologiczne to powinniśmy przygotować się na długą wojnę, uzbroić się w cierpliwość i systematycznie usuwać nieproszonych gości.
Dla mniej cierpliwych sposób niezbyt naturalny czyli herbicydy...
Więcej o chwastach w ogrodzie...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
Komary - jak sobie z nimi poradzć ?
Z utęsknieniem czekamy na letnie dni w ogrodzie, kiedy będzie można poobcować z przyrodą, posiedzieć w cieniu drzew, wdychać zapachy kwiatów, podziwiać piękno ogrodowych roślin i aranżacji. Ale niektóre spotkania z przyrodą wcale do miłych nie należą - do takich zaliczamy ataki komarów.
Więcej informacji...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...