ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Byliny Iglaki Woda Cebulki Skalniak Dodatki ogrodowe Galeria roślin Wystawy ogrodnicze Rośliny pokojowe Balkony i tarasy Porady Ekologiczny ogród Gleba Ogród użytkowy Style ogrodowe Kalendarz ogrodnika Galeria ogrodowa Fb

WPŁYW KSIĘŻYCA NA ROŚLINY

Są dwa czynniki mające duży wpływ na wegetację roślin. Pierwszy to pogoda a drugim jest Księżyc, dlatego przy wykonywaniu rożnych prac w ogrodzie należy uwzględnić fazę w jakiej znajduję się nasz satelita.

Fazy Księżyca:

Nów - trwa trzy dni: razem z dniem przed datą nowiu i dniem po dacie nowiu.
I kwadra - to okres od nowiu, kiedy Księżyc jest niewidoczny aż do oświetlenia połowy powieszchni - Księżyca przybywa.
II kwadra - okres od oświetlenia połowy powierzchni Księżyca aż do pełni, kiedy Księżyc jest całkowicie widoczny - Księżyca przybywa.
Pełnia - trwa 3 dni : razem z dniem przed datą pełni i dniem po dacie pełni.
III kwadra - okres od pełni, kiedy księżyc jest całkowicie widoczny do zakrycia połowy jego powierzchni - Księżyca ubywa.
IV kwadra - czas od widoczności połowy powierzchni Księżyca do nowiu, kiedy Księżyc staje się niewidoczny - Księżyca ubywa.


Prace ogrodnicze w zależności od fazy księżyca:

- Gdy Księżyca ubywa (III i IV kwadra)

Najlepszy czas na sadzenie, przesadzanie i cięcie drzew. Rośliny szybciej się regenerują i przyjmują w nowym miejscu a przycięte rośliny tracą mniej soków. W czasie gdy księżyca ubywa część nadziemna rośliny jest mało wrażliwa na uszkodzenia.
W czasie III i IV kwadry zaleca się siew i sadzenie roślin cebulowych, motylkowychi korzeniowych, zwalczanie chwastów chorób i szkodników.
Jest to odpowiedni czas na zbiory owoców i warzyw przeznaczonych do dłuższego przechowywania - będą dłużej świeże. Również ścięte kwiaty będą dłużej świeże jeżeli zostały zebrane w czasie gdy księżyca ubywa.

- Gdy księżyca przybywa (I i II kwadra)

W tym czasie należy przeprowadzać siew i sadzenie warzyw liściowych oraz drzew i krzewów owocowych. Jest to też dobra pora przygotowanie sadzonek do ukorzeniena, szczepienie oraz czynności pielęgnacyjne związane z glebą - zasilanie i podlewanie. Korzenie roślin są w tym czasie najmniej wrażliwe na wszelkie uszkodzenia.
Jeżeli w tym czasie przeprowadzamy cięcie to nie powinno być ono zbyt intensywne bo może to spowodować nadmierny wyciek soku z rośliny.
Najlepsza pora na zbiór owoców i warzyw do bezpośredniego spożycia - w tym czasie mają największą wartość odżywczą i są najsmaczniejsze.
Dobra pora na zbiór ziół i roślin przyprawowych - są bardziej aromatyczne i skuteczne.

- Gdy Księżyc jest w pełni

Wysiew warzyw: brukselki, kapusty, marchwi cebuli i rzodkiewki. Dobra pora na sadzenie ziemniaków, pomidorów itd. Najoodpowiedniejsza pora na nawożenie roślin i zabiegi pielęgnacyjne takie jak pielenie, zwalczanie chwastów i szkodników, okopywanie, przerzedzanie wschodzących roślin.
W czasie pełni nie należy przeprowadzać cięć drzew i krzewów, szczepień i przyszczykiwań.

- Nów Księżyca

W czasie nowiu można najskuteczniej zwalczać choroby roślin oraz szkodniki im zagrażające. Jest to też odpowiednia pora na niszczenie chwastów, usuwanie chorych pędów i przyszczykiwanie pędów. Prace powinny być przeprowadzane na dzień przed lub dzień po kulmninacji nowiu.
w czasie pełni nie zaleca się wysiewania i wysadzania roślin oraz wszelkich prac, które mogłyby uszkodzić korzenie (np. okopywania).

Na tych stronach możesz sprawdzić fazę Księżyca:
https://isstracker.pl/ksiezyc/fazy
https://www.kalbi.pl/kalendarz-faz-ksiezyca

Zobacz także : Zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie,     gleba i sposoby jej poprawy

Kalendarz księżycowy na miesiąc styczeń 2025 :

Prace pielegnacyjne : Najlepiej wykonywać od 14 do 28 stycznia (przed nowiem). Najlepszy jest termin 22 - 28 stycznia. Przeprowadzamy prace związane z bieleniem drzew, zabezpieczniem kory drzew przed zwierzętami. Sprawdzamy zabezpieczenia roślin wrażliwych na mrozy.
Usuwamy mumie z drzew owocowych i zwalczamy szkodniki roślin.
W dni bezmroźne prześwietlamy korony drzew oraz tniemy krzewy : agrestu, porzeczki, leszczyny, derenia jadalnego, rokitnika czy jagody kamczackiej. Prace te wykonywać najlepiej w okresie ubywania księżyca od pełni do nowiu, czyli w terminie od 13 do 28 stycznia. Rany zasmarować farbą emulsyjną lub maścią ogrodniczą.
Siewy i sadzenie roślin : Możemy wysadzić do skrzynek cebulkę i pietruszkę na świeżą zieleninę. Odpowiedni termin to od 04 do 05 stycznia.
Wysiewamy do skrzynek nasiona rzodkiewki, cebulki oraz selera i pora na rozsadę. Dobry termin to 17 - 18 stycznia. Jest to też dobry termin na uprawę nasion na kiełki.
Nasiona papryki, pomidorów i ogórków przeznaczonych do uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach najlepiej wysiać w terminie 06 - 07 stycznia albo 14 - 16 stycznia.
W styczniu wysiewa się też niektóre kwiaty na rozsadę takie jak żeniszek, heliotrop, pantofelnik, petunia, begonia stale kwitnąca czy lobelie. Najlepszy termin na wysiew kwiatów to 01 - 03 stycznia albo 10 - 11 stycznia.
Ścinanie zrazów drzew owocowych: Zrazy do szczepienia najlepiej ścinać 3-4 dni przed pełnią (przypada na 13 stycznia) w dni bezmroźne.
Zbiory warzyw i ziół: W styczniu można przeprowadzać zbiory zimującego jarmużu, brukselki i pietruszki naciowej. Najlepszy termin na zbiory przypada na 22-24 stycznia.
Inne prace : Możemy ściąć gałązki migdałowca, wiśni lub forsycji, które wstawione do wazonu zakwitną po około 2 tygodniach. Najlepiej robić to w dniach kwiatu czyli 10 - 11 stycznia lub 19 - 21 stycznia lub 29 - 30 stycznia.

Pamiętajmy, że na dobre wyniki w uprawie ogrodu mają wpływ nie tylko terminy wykonywania prac ale również ogólne warunki wegetacji roślin.

EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...


CIĘCIE DRZEW I KRZEWÓW
Jednym z podatawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać od czasu do czasu właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia. Każdy gatunek roślin wymaga odpowiedniej pory cięcia (zobacz kalendarz cięcia drzew i krzewów). Nie bez znaczenia jest też pogoda...
więcej na temat cięcia...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

SĄSIEDZTWO ROŚLIN

Allelopatia czyli wzajemne oddziaływanie roślin - rośliny mogą oodziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...

Inne porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...



STYCZEŃ W OGRODZIE

STYCZEŃ w ogrodzie, prace ogrodowe w styczniu

Co w styczniu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...

LUTY W OGRODZIE

luty w ogrodzie, prace ogrodowe w lutym

Co w lutym trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...

Zabiegi pielęgnacyne w ogrodzie
Samo obsadzenie ogrodu nie wystarczy; aby ogród dobrze wygladał a rośliny prawidłowo się rozwijały, trzeba jeszcze włożyć trochę trudu w zabiegi pielęgnacyjne takie jak odchwaszczanie, nawożenie, nawadnianie czy ściółkowanie. Warto też stosować profilaktykę ochrony roślin, która jest najlepszą ochroną przed chorobami i szkodnikami.
więcej na temat zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie...

ROZMNAŻANIE ROŚLIN
Większość z nas po prostu kupuje sadzonki w sklepach ogrodniczych. Istnieje jednak grupa pasjonatów, którym własnoręcznie wyhodowane rośliny sprawiają wiele radości. Trzeba na początku wspomnieć, że część roślin bardzo łatwo daje się rozmnażać
więcej na temat rozmnażania roślin...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook