ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Woda Skalniak Balkony tarasy Porady Dodatki ogrodowe Galeria roślin Rośliny pokojowe Targi ogrodnicze Fb

Kroton, trójskrzyn , Codiaeum - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Kroton, trójskrzyn, Codiaeum, Variegated croton, uprawa krotonów, krotony rośliny do domu, krotony doniczkowe, trójskrzyny pokojowe, krotony rośliny do jasnych mieszkań, Variegated croton o kolorowych lisciach, Variegated croton trudne w uprawie, kroton zdjęcia

Kroton, trójskrzyn Odsłon : 23538 wstecz
Typ_rośliny__________________
Krzew liściasty zimozielony

Wysokość: Rośliny uprawiane w mieszkaniach na ogół nie przekraczają 2 m wysokości. W doniczce o średnicy 9 cm wyrasta do około 25 cm, a o średnicy 13 cm do około 50 cm. Roczny przyrost pędów wynosi 20-25 cm.
Ozdoba rośliny: Przede wszystkim liście w różnych odcieniach zieleni, czerwieni, żółci, pomarańczu i brązu. Liście mają różny kształt i ubarwienie w zależności od odmiany. Mogą być różnego kształtu : podobne do liści wawrzynu, dębu, mogą być lancetowate lub owalne. Kwiatostany krotona są niepozorne, z drobnymi kwiatami. Roślina nie pachnie.
Uprawa: Do pewnego czasu uważano krotony za rośliny nie nadające się do długotrwałaj uprawy w warunkach domowych, później wyhodowano formy które lepiej znoszą pobyt w mieszkaniu, jednak nadal jest to roślina wymagająca troskliwej opieki i odpowiednich warunków. Przede wszystkim krotony wymagają odpowiedniego stanowiska i temperatury.
Roślina nie lubi przeciągów oraz wyziewów z urządzeń gazowych.
Temperatura powinna być możliwie jak najbardziej stała ponieważ krotony nie przechodzą wyraźnego okresu spoczynku. Są roślinami ciepłolubnymi - najlepiej rosną w temperaturze 20-25 st.C, zimą mogą przebywać w w temperaturze 18-20 st.C. W chłodnym miejscu rozwijają się wolniej i wypuszczają mniej liści. Nie tolerują też dużych wahań temperatury i jej spadku poniżej 13 st.C. Szczególnie trzeba uważać podczas wietrzenia mieszkania zimą. Strumień zimnego powietrza może spowodować, że liście opadną.
Podlewamy latem 2-3 razy w tygodniu, utrzymując dobrą wilgotność podłoża (nigdy nie powinno przeschnąć). W zimie podlewamy co 4-5 dni. Należy używać letniej wody.
Trzeba też uważać aby woda nie stała na podstawce, bo może to powodować gnicie liści i zamieranie rośliny.
Dokarmiamy od wiosny do jesieni, co 14 dni płynnym nawozem przy podlewaniu.
Liście czyścimy przez zraszanie wodą. Czyste liście można nabłyszczać, jednak nie częściej niż raz na 2-3 miesiące.
Cięcie - można wykonać jeżeli rośliny są zbyt wyciągnięte i ogołocone. Termin cięcia - najlepszy wiosną. Miejsca cięcia zabezpieczyć.
Przesadzanie - najlepszy termin na ten zabieg to kwiecień - maj. Młode krotony przesadzamy raz do roku (nie dajemy zbyt dużej doniczki). Starsze okazy przesadzamy co 2-3 lata. Na dnie pojemnika układamy dużą warstwę drenażu.
Krotony mogą być niestety atakowana przez szkodniki - tarczniki, wełnowce lub przędziorki. Zwalcznie opisane w artykule szkodniki roślin doniczkowych. Mogą również chorować co jest najczęściej efektem niewłaściwej uprawy - są porażane przez choroby grzybowe. Objawem są plamy na liściach - co w przypadku kolorowych krotonów może być początkowo trudne do zauważenia.
Rozmnażanie - na wiosnę, z sadzonek zielnych. przygotowanych z wierzchołkowych części pędów. Sadzonka powinna mieć około 10 cm długości. Dolne cięcie wykonać około 0,5 cm pod węzłem, usunąć dolne liście i umieścić sadzonki na 2-3 godziny w wodzie, aby wypłynął z nich sok mleczny. Przed umieszczeniem w podłożu użyć ukorzeniacza. Krotony dobrze ukorzeniają się w temperaturze 22-25 st.C.
Gleba: Lekkie, próchnicze i żyzne podłoże. Najlepsza jest mieszanka ziemi liściowej z torfem, ziemią inspektową i piaskiem w stosunku 2:1:1:1. Można zastosować gotową mieszankę ziemi ale powinna być ona przepuszczalna o lekko kwaśnym odczynie, zawierająca dużo próchnicy.
Stanowisko: Rośliny te powinny stać w bardzo jasnych miejscach, choć nie bezpośrednio nasłonecznionych. Tylko w takich warunkach liście są intensywnie wybarwione. W głębokim cieniu liście robią się jasnozielone i wiotkie. Ostre słońce z kolei spowoduje poparzenie liści, które się kurczą i opadają.
Zastosowanie:Roślina doniczkowa. Warto łączyć krotony w mieszane kompozycje, w których uwidacznia się ich ciekawe zabarwienie.
Ciekawostki: Krotony rosną dziko w Malezji, Indonezji oraz na Półwyspie Indochińskim.
Roślina jest trująca - spożycie jakiejkolwiek jej części może spowodować wymioty i biegunkę. Ponadto sok mleczny podrażnia skórę, niekiedy powodując wysypkę.
Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą.

Kroton, trójskrzyn - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:





Rośliny doniczkowe do domu i ogrodu...

Krzewy do ogrodu...

Więcej porad ogrodnika amatora...




Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2025

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

Ozdobne pędy, owoce i liście

ogrodnik -  rośliny o ozdobnych pędach, owocach i liściach
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Galerie ogrodnika amatora:





Galeria roślin pokojowych

rosliny pokojowe, kwiaty w domu, kwiaty domowe

Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...

Pielęgnacja roślin pokojowych

Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...

Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...

Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...

Alfabetyczny spis roslin ogrodowych

Łacińskie nazwy roślin ogrodowych

Angielskie nazwy roślin ogrodowych

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook