Kosaciec bródkowy (irys bródkowy) , Iris barbata - opis rośliny, uprawa
Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w gruncie
Wysokość: W zależności od odmiany od 60 do 120 cm.
Ozdoba rośliny: Duże kwiaty o egoztycznym wyglądzie i bogatej skali barw. Kwiaty irysa bródkowego tworzą z górnych płatków kopułę a płatki dolne odgięte są w dół i mają pasemko żółtych, pomarańczowych lub białych włosków (tzw.bródka). Płatki kwiatu są często subtelnie użyłkowane. Górne płatki sprawiają wrażenie lekkich, natomiast dolne są nieco cięższe; wyglądają jak z aksamitu.
Najczęściej uprawia się irysy kremowo-żółte lub jasno lila ale jest wiele odmian jedno lub dwukolorowych o bardzo ciekawym zestawieniu barw.
Tworzące kępy liście irysów bródkowych są wyprostowane i żywo zielone. Pozostają dekoracyjne przez cały okres wegetacji.
Pora kwitnienia: W zależności od odmiany: wczesne kwitną w końcu maja, średniowczesne na początku czerwca a późne w drugiej dekadzie czerwca.
Uprawa: Roślina bardzo łatwa w uprawie, niewybredna i wytrzymała. Pielęgnacja polega na podlewaniu w czasie suszy i usuwaniu przekwitłych kwiatostanów. Pielić należy ostrożnie ze wzdlędu na płytkie ułożenie kłączy. Liści nie obcina się jesienią a dopiero wiosną roku następnego. Może rosnąć dość długo w jednym miejscu. Rozmnaża się przez podział kłączy w połowie sierpnia. Kłącza umieszcza się w kopczyku a warstwa ziemi nie powinna przekraczać 3 cm.
Gleba: Może rosnąć w różnych glebach, nawet ubogich choć najlepiej udają się w glebie żyznej i przepuszczalnej. Ziemia nie powinna być zbyt wysuszona.
Stanowisko: Słoneczne lub półcień. W półcieniu jest irysom nawet lepiej - dłużej kwitną a barwy kwiatów mniej blakną.
Zastosowanie: Ta dekoracyjna roślina może być, ze względu na łatwość uprawy, sadzona w ogrodach w dużych ilościach. Stosuje się ją na rabaty bylinowe, można ją sadzić wzdłuż ścian, ścieżek czy ogrodzeń. Doskonale nadaje się do obsadzania zbiorników wodnych, pięknie współgrając z lustrem wody, oraz na kwiat cięty.
Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, rośliny do letniego ogrodu, Rośliny cebulowe i bulwiaste, kwiaty cięte, mowa kwiatów.
Kosaciec bródkowy (irys bródkowy) - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
INNE CIEKAWE ROŚLINY CEBULOWE:
Rośliny cebulowe i bulwiaste do ogrodu...
Rośliny wieloletnie do ogrodu...
Więcej porad ogrodnika amatora...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
RABATY BYLINOWE
Byliny doskonale nadają się do każdego ogrodu a do tego mają wiele zalet - przede wszystkim nie trzeba ich co roku wysiewać na nowo. Są to rośliny wieloletnie o niezdrewniałych pędach mogące kwitnąć i wytwarzać nasiona corocznie, przez wiele lat.
Więcej w artykule: Rabaty bylinowe.
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Warto wykorzystać letni czas i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Jest wiele obiektów do zwiedzania - ogrody botaniczne, arboreta, parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok - np. Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach czy Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Na pewno wizyta w takich miejscach poprawi nastrój i pozwoli się zrelaksować.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...
Rośliny cebulowe i bulwiaste
Ożywią i upiększą każdy ogród. Umiejętny dobór roślin cebulowych i bulwiastych zapewni nam kwitnący ogród od wczesnej wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków.
Więcej o roślinach cebulowych i bulwiastych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...