KOMARY - JAK SOBIE Z NIMI RADZIĆ ?
Z utęsknieniem czekamy na letnie dni w ogrodzie, kiedy będzie można poobcować z przyrodą, posiedzieć w cieniu drzew, wdychać zapachy kwiatów, podziwiać piękno ogrodowych roślin i aranżacji. Ale niektóre spotkania z przyrodą wcale do miłych nie należą - do takich zaliczamy ataki komarów. Są takie sezony, w których te drobne owady nie pozwalają spokojnie pracować i wypoczywać przez prawie cały dzień. Wieczorami pchają się do domu, swym natrętnym bzyczeniem i apetytem na ludzką krew nie pozwalają spokojnie przespać nocy.W stojacej wodzie łatwo wylęgną się komary
Komary w większych ilościach pojawiają się przy sprzyjającej pogodzie - lubią jak jest ciepło i wilgotno. Larwy rozwijają się w środowisku wodnym. Dorosłe osobniki przebywają najczęściej w wilgotnych zaroślach, w pobliżu podmokłych łąk, oraz różnego rodzaju zbiorników wodnych. Lubią stojące wody. Czasem wystarczy im większa kałuża.
Oczko wodne w naszym ogrodzie też będzie dla nich atrakcyjne. Czy w takim razie zrezygnować z tego elementu aranżacji ogrodowej? Niekoniecznie. Samice komarów składają jaja wyłącznie w wodzie stojącej - ruch wody powoduje, że larwy giną. Wystarczy w oczku zamontować pompę i fontannę, co zniechęci komary do składania larw, a oczko będzie piękniejsze. Larwy na rozwój potrzebują przynajmniej kilku dni - wystarczy więc codziennie włączyć pompę na godzinę, aby pozbyć się problemu.
Jeżeli zbieramy deszczówkę, to trzeba pojemniki na wodę zabezpieczyć gęstą siatką - tak, by owady nie miały jak dostać się do wody. Regularnie wymieniamy wodę w poidełkach dla zwierząt, pilnujemy też, żeby woda nie zbierała się w pozostawionych gdzieś wiadrach czy butelkach.
Komary przyciąga zapach ludzkiego ciała, przede wszystkim wtedy, gdy się spocimy; po wysiłku. W upalne, letnie dni może się to zdarzyć... Trzeba znaleźć na to sposób - barierą i odstraszaczem mogą być niektóre rośliny, których zapachu ci krwiopijcy nie lubią. Dodatkowym plusem jest to, że zapachy te z reguły podobają się ludziom, a większość odstraszających roślin to po prostu zioła często przez nas używane dla zdrowia i urody.
Rośliny, których nie lubią komary :
- pelargonia pachnąca zwana też anginką - jej kwiaty są mniej efektowne, niż kwiaty innych odmian pelargonii, ale to nie kwiaty są głównym atutem rośliny; ma ona przyjemny dla ludzi, a nieprzyjemny dla insektów, lekko cytrynowy zapach, który poczujemy już przy lekkim poruszeniu jej listków. Do tego jest dość prosta w uprawie i rozmnażaniu. Warto ją posadzić w doniczce na balkonie, tarasie, czy parapecie okiennym.- lawenda - szczególnie lawenda wąskolistna, która wspaniale pachnie, i poradzi sobie w naszym klimacie. Jej zapach odstrasza wiele insektów - w tym mrówki, mole, no i komary. Najczęściej sadzi się lawendę w skalnych ogródkach, na suchych zboczach. Można zastosować ją na obwódki. Można też posadzić ją w doniczkach lub skrzynkach balkonowych. Pachną nie tylko kwiaty, ale i gałązki z liśćmi - można z nich zrobić napar i nim spryskać miejsca, w których często przebywamy. Dodatkowym plusem będzie fakt, że zapach lawendy łagodzi stres i napięcie nerwowe.
- plektrantus koleusowaty zwany komarzycą - już potoczna nazwa tej rośliny wskazuje, jakie jest jej zastosowanie. Wydziela zapach podobny do kamfory. Posadzona w skrzynkach szybko sie rozrasta, ale nie powinna rosnąć w silnie nasłonecznionych miejscach.
- kocimiętka - przywabia koty, ale odstrasza insekty, w tym komary i kleszcze. Dodatkowo ładnie kwitnie aż do września. Kwiaty są najczęściej barwy fioletowej lub niebieskiej, ale są też odmiany o kwiatach różowych lub białych. Liście kocimiętki są ząbkowane, ułożone naprzeciwlegle, przypominają wyglądem liście mięty. Są aromatyczne i, w zależności od odmiany, mogą mieć kolor zielony lub szarozielony. Młode liście kocimiętki ciekawie podkreślą smak sałatek i surówek. Roślina bardzo łatwa w uprawie, ale potrzebuje słońca.
- mięta pieprzowa - używana jako roślina użytkowa i lecznicza. Zawiera olejek mentolowy, działający odświeżająco i odkażająco. Sprawdzi się również jako zapora dla komarów. Roślina łatwa w uprawie, choć wymaga odpowiedniej gleby i dużej ilości wody, zwłaszcza w okresach letnich upałów. Jest rośliną ekspansywną - niekontrolowana może dość szybko się rozrastać. Może być uprawiana w doniczce, ale wymaga wtedy silniejszego nawadniania.
- melisa - krewniaczka mięty, ma delikatny cytrynowy zapach, którego nie lubią komary. Jest rośliną miododajną, którą bardzo lubią pszczoły. Suszone liście melisy tracą swój cytrynowy aromat.
- bazylia - podobno olejek z tego zioła jest toksyczny dla larw komarów. Bazylię można z powodzeniem uprawiać w doniczce, na domowym parapecie lub na balkonie czy tarasie. Bazylię można z powodzeniem uprawiać w doniczce, na domowym parapecie, lub na balkonie, czy tarasie.
- szałwia lekarska - jest bardzo cenną rośliną miododajną. Szałwia ma również zastosowanie w naturalnej ochronie roślin - odstrasza ślimaki, nie lubią jej też komary.
- rozmaryn - może być aromatyczną ozdobą balkonów i tarasów. Jest rośliną midodajną, ale komary go nie lubią. Ma też duże zastosowanie jako przyprawa i zioło lecznicze, oraz do produkcji kosmetyków. Roślina jest dość łatwa w uprawie, pod warunkiem, że zdecydujemy się na uprawę doniczkową. Rozmaryn pochodzi z rejonu śródziemnomorskiego i ma dość duże wymagania cieplne.
- mirt - liście tego śródziemnomorskiego krzaczka uprawianego chętnie przez prababcie, są przepełnione olejkiem balsamicznym, którego woń nie jest miła komarom. Mirty lubią rosnąć na stanowiskach wypełnionych słońcem, ale zacisznych; wtedy zapach mirtu będzie bardziej odczuwalny. Podlewamy roślinę umiarkowanie, a w ciepłe dni spryskujemy. Do nawadniania i zamgławiania najlepiej używać przegotowanej, letniej wody.
- pomidor - tym razem warzywo, a nie zioło. Charakterystyczny zapach liści pomidora jest dla komara bardzo nieprzyjemny. Naturalna substancja, którą zawierają łodygi, liście i owoce, służy pomidorom do obrony przed mszycami. Tak samo skutecznie odstrasza także komary, muchy, pchły, mrówki, a nawet kleszcze.
- rosiczka - znana pułapka na muchy, komary i meszki. Lato może spędzić na ciepłym, zachodnim balkonie, resztę roku na południowym parapecie. W przypadku tej rośliny warto zadbać o podłoże, w którym rośnie. Ziemia o lekko kwaśnym odczynie nie powinna przesychać w pojemniku.
Jak stosować odstraszacze na komary - posadzić te rośliny w miejscach, w których przebywamy. Jedna doniczka z rośliną odstraszającą nie wystarczy - efekt daje dopiero większa grupa roślin. Możemy rozgnieść w dłoniach liście roślin tak, aby wydzieliły jak najwięcej zapachu, a następnie potrzeć nimi skórę i rozsypać je w pobliżu miejsca, w którym siedzimy w ogrodzie. Zrobić wyciąg lub napar np. z lawendy, którym spryskamy miejsca w których przebywamy. Przy okazji będzie pięknie pachnieć.
Komary nie lubią również zapachu cytrusów - zwłaszcza cytryny. Warto przed wyjściem do ogrodu posmarować sokiem z cytryny takie miejsca jak zgięcia kolan i łokci, oraz szyję.
Ciekawostka - jest jeszcze jeden sposób: do oczka wodnego, gdzie wykluwają się larwy, wlać kilka kropli olejku goździkowego. Powoduje on, że z larw nie wylęgają się komary. Olejek musi być prawdziwy, a nie syntetyczny o zapachu goździków.
pelargonia pachnaca, garanium, anginka, bazylia, lawenda, mięta, rozmaryn , szałwia lekarska, pomidor.
WODA W OGRODZIE CZYLI STAW LUB OCZKO WODNE
Oczko wodne może być niezwykłą ozdobą ogrodu, jednak tylko wtedy gdy zostało właściwie zaprojektowane, wykonane a w końcu systematycznie pielęgnowane.
Więcej o
akcentach wodnych w ogrodzie...
TRAWY OZDOBNE
Ozdobą tej grupy roślin są ksztlały i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody.
Więcej w artykule: Trawy ozdobne.
PELARGONIA PACHNĄCA, ANGINKA
Kwiaty zebrane w baldachy po 5-10 na długich szypułkach. Kolor kwiatów może być od białego przez różne odcienie różu po blado purpurowy lub jasno fioletowy. Głównym atutem rośliny jest przyjemny zapach wydzielany przez liście.
Więcej informacji...
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Zioła w ogrodzie i domu
Najbardziej popularne i łatwe w uprawie zioła to szczypiorek, pietruszka naciowa i koperek. Są to zarazem rośliny należące do niezbędnika w kuchni. Warto jednak uprawiać również inne zioła takie jak tymianek, szałwia, bazylia, mięta, estragon czy oregano. Oprócz pożytku w kuchni są to z reguły rośliny dość ozdobne i pięknie pachnące.
Więcej informacji o ziołach...
MIĘTA
W uprawie mamy kilkadziesiąt odmian mięty różniących się wyglądem i aromatem. Wśród tych wielu gatunków najpopularniejsza jest mięta pieprzowa o orzeźwiającycm zapachu i lekko piekącym smaku. Mięta zawiera olejek mentolowy, działający odświeżająco i odkażająco. Napar z mięty usuwa niedyspozycje przewodu pokarmowego, łagodzi dolegliwości żołądkowe, poprawia łaknienie, działa orzeźwiająco.
Więcej informacji o mięcie...
KOCIMIĘTAKA
Zebrane na szczytach pędów kwiaty barwy najczęściej fioletowej lub niebieskiej, ale są też odmiany o kwiatach różowych lub białych. Liście kocimiętki są ząbkowane, ułożone naprzeciwlegle, przypominają wyglądem liście mięty. Są aromatyczne i w zależności od odmiany mogą mieć kolor zielony lub szarozielony.
Więcej informacji o kocimiętce...
BAZYLIA
Bazylia tworzy niewielkie kępki o eliptycznych, jasnozielonych liściach. Kwiaty są niewielkie, białe lub różowe, tworzą kłosowy kwiatostan. Liście wydzielają korzenno-cynamonowy charakterystyczny zapach.
Więcej informacji...
LAWENDA
Lawenda jest rośliną rejonu Morza Śródziemnego - w stanie dzikim można ją spotkać w Europie Południowej i Afryce Północnej.W naszych ogrodach i parkach też jest coraz częściej sadzona.
Więcej informacji o lawendzie...
ROZMARYN
Aromatyczny krzew o wiecznie zielonych pędach. Starsze pędy są zdrweniałe, młodsze zielne. Liście rozmarynu są drobne, błyszczące, ciemnozielone. Wyglądem przypominają igły cisa. Kwiaty są drobne, niebieskofioletowe, jasnoniebieskie lub białe, zebrane w niewielkie groniaste kwiatostany na skróconych pędach.
Więcej informacji o rozmarynie...
EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...
Rośliny pachnące
Zapachy roślin rządzą się własnymi prawami; są rośliny, które pachną mocniej w słońcu np. zioła takie lawenda, szałwia czy bazylia. Są też takie, których zapach najintensywniejszy jest wieczorem (np. maciejka, czy tytoń) a są też i takie, które zaczynają intensywnie pachnąć w trakcie zasuszania.
Więcej w artykule: Zapachy w ogrodzie....
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...