ogrodnik-amator
MENU Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Galeria roślin Galeria ogrodowa Wystawy i targi ogrodnicze Porady Fb

KOLOR NIEBIESKI W OGRODZIE

Kolor niebieski działa uspokajająco i daje wrażenie chłodnej świeżości. Kolor ten jest bardzo elegancki, ma też dobroczynny wpływ na nasze zmysły - patrząc na niebieskie kwiaty odprężamy się. Niebieski kolor kojarzy się z klimatem środziemnomorskim, z beztroską wakacyjnego wypoczynku. Niebieski dobrze współgra z kolorem białym i żółtym.

kolor niebieski w ogrodzie, niebieskie akcenty w ogrodzie, kwiaty kwitnące na niebiesko, niebieskie iglaki, niebieskie dodatki ogrodowe
Podniesiona rabata z niebieskimi kwiatami.


Kolor granatowy, ciemniejszy odcień niebieskiego, jest kojarzony z porzadkiem, dyscypliną - w ogrodzie wprowadza odczucie chłodu i dystansu. Powiększa też optycznie przestrzeń. Najpiękniej wygląda w towarzystwie koloru pomarańczowego, który go ociepla.

kolor niebieski w ogrodzie, niebieskie akcenty w ogrodzie, kwiaty kwitnące na niebiesko, niebieskie iglaki, niebieskie dodatki ogrodowe
Niebieskie akcenty w ogrodzie.


Roślin kwitnących na niebiesko jest stosunkowo niewiele, tym bardziej warto się postarać o te kwiaty, które natura obdarzyła właśnie tą barwą.

Kwiaty kwitnące na niebiesko:
Wczesną wiosną można podziwiać lazurowe przylaszczki(III), niebieskie cebulice(IV) i szafirki(IV). Na niebiesko kwitną też niektóre odmiany krokusów(III,IV). Ciemnoniebieski kolor przechodzący we fiolet mają płatki fiołków wonnych(III -V) oraz barwinków(IV,V).
W maju na błękitno kwitnie niezapominajka(VI,V) oraz ułudka wiosenna (III-V) i brunera(IV,V) a pod koniec wiosny niebieski kolor w ogrodzie zapewnia kosaciec syberyjski(V,VI) i goryczka krótkołodygowa. Niebieskie mogą być też kwiaty astrów alpejskich
Na początku lata można podziwiać czyste, niebieskie barwy ostróżki oraz inne byliny takie jak chabry, przetaczniki, Nieco pózniej zaczynają kwitnąć jednoroczne lobelie nadające zarówno do uprawy w gruncie jak i pojemnikach. Z ziół na niebiesko kwitnie na początku lata, pachnący świeżym ogórkiem, ogórecznik lekarski oraz cykoria podróżnik.
W lipcu najobficiej kwitnie lawenda, farbownik niebieski(VI-VIII), przymiotno ogrodowe, szaroniebieska kocimiętka, brodia o dzwonkowatych kwiatach i granatowy heliotrop. Z kwiatów dwuletnich na niebiesko może kwitnąć dzwonek ogrodowy.
Inne letnie kwiaty, które kwitną aż do jesieni to żeniszki i doskonałe do uprawy w pojemnikach scewole, bylinowe dzwonki karpackie, rozwary, kupidynek, pszczelnik mołdawski, facelia błękitna, dzwonki: rozpierzchłe, brzoskwiniowolistne, jednostronne, gargańskie. Niebieskie mogą być kwiaty czarnuszki damasceńska, szałwi lekarskiej i szałwi omszonej, niektore odmiany astrów chińskich.

Krzewy kwitnące na niebiesko:
Lilak (bez) (V), hortensje ogrodowe (VII-VII), psinka szafirowa burza.

niebieskie hortensje, 
    hortensja ogrodwa, urządzanie ogrodu, aranżacje z roślin, galeria ogrodowa
Niebieskie hortensje ogrodowe w żywopłocie.
heliotrop peruwianśki , kolor niebieski, granatowy, urządzanie ogrodu, aranżacje z roślin, galeria ogrodowa
Pachnące heliotropy na rabacie. Biała, wysypana ścieżka dobrze kontrastuje z granatowymi kwiatami.

Iglaki o niebieskich igłach
Niebieskie zabarwienie igieł jest dość częste wśród iglaków - powoduje je warstwa wosków i substancji ochronnych pokrywających łuski. Im więcej tych substancji tym bardziej intensywna barwa niebieska. Intensywność barwy zmienia się w ciągu roku : najbardziej ciepłe i łagodne kolory są wiosną, kiedy wybijają nowe pędy, latem kolory się utrwalają a jesienią wysycają najmocniej. Zima przybywa substancji ochronnych na igłach - igły bardziej sinieją ale stają się lekko matowe, bez połysku.
Do najbardziej znanych niebieskich iglaków należą świerki kłujące o nastroszonych i sztywnych igłach, które mogą być w kolorze szarosrebrzystym lub niebieskosrebrzystym. Może rosnąć na słabszych glebach. Takie gleby znosi też sosny o niebieskawych igłach np. sosna drobnokwiatowa Galuca, sosna himalajska Galuca o długich i delikatnych igłach, lub sosna pospolita Watereri o zaokrąglonej sylwetce i niebieskawych igłach. Niebieskie zabarwienie igieł mają też jodły kalifornijskie. Inne większe, niebieskie iglaki to jodła górska Compacta oraz cyprysik lawsona Columnaris.
Formy wolno rosnace i karłowe o kształcie stożkowatym wyrózniajace sie niebieskim zabarwieniem igieł to jodła koreańska Blue Emperor, świerk biały Blue Wonder. Pokrój kulisty mają świerk kłujący Brynek lub świerk sitkajski Tenas.

kolor niebieski w ogrodzie, niebieskie akcenty w ogrodzie, kwiaty kwitnące na niebiesko, niebieskie iglaki, niebieskie dodatki ogrodowe
Niebieski świerk kłujący.


Niebieskie dodatki
Przyglądanie się niebieskim kompozycjom przez dłuższy czas głęboko odpręża. Warto postarać się o dodatki ogrodowe w tym kolorze : np. donice, meble ogrodowe, ozdoby. Dzięki zastosowaniu akcesoriow o bartwie niebieskiej ogród sprawi wrażenie szerszego i dłuższego niż w rzeczywistości.

kolor niebieski w ogrodzie, niebieskie akcenty w ogrodzie, kwiaty kwitnące na niebiesko, niebieskie iglaki, niebieskie dodatki ogrodowe
Niebieskie dodatki ogrodowe w sam raz do letniego ogrodu. Ogrody Daisy 2016.


Uzupełnieniem mogą być sezonowe rośliny na balkony i tarasy. Najpopularniejsze są tu kwiaty lobelii o czystych, niebieskich barwach. Tworzą one gęste poduszeczki, które mogą rosnąć zarówno w kwiatowych amplach, jak i doniczkach oraz skrzynkach umieszczonych w jasnych lub lekko zacienionych miejscach. Inną niebisko kwitnącą rośliną nadającą się do uprawy w pojemnikach jest scewola oraz petunia i surfinia. Ta ostatnia ma wieleróznokolorowych odmian. Na niebiesko kwitnie odmiana "Patio Blue" oraz "Sky Blue". Milośnikom pieknych zapachów na pewno spodobaja się też waniliowo pachnące, ciemnoniebieskie kwiaty heliotropu. Na balkony i tarasy nadaje się także niewysoka, ze stokrotkowymi kwiatami czubatka ubiorkolistna. Całość można uzupelnić drzewkiem "Szafirowej Burzy" oraz karłowymi odmiana iglaków o niebieskich igłach.

ŚCIÓŁKOWANIE GLEBY

dodatki ogrodowe, dekorcje ogrodowe, altany, mostki, ścieżki
Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materiałem ściółkowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury podłoża.

Więcej o ściółkowaniu gleby...

AGAPANT AFRYKAŃSKI

Ogrody, zdjęcia agapanta, agapant afrykański w ogrodzie
Kwiaty ciemno-niebiesko-fioletowe, promieniste, z sześcioma listkami okwiatu, u nasady zrośniętymi w rurkę, osadzone na długich szypułkach. Kwiaty zebrane są imponujące, baldachokształtne kwiatostany wyrastające na szczytach bezlistnych łodyg. Istnieją rownież odmiany o kwiatach białych lub w różnych odcieniach niebieskiego, pojedyńczych lub pełnych. Liście równowąskie, o długości 10-15 cm i szerokości 1 cm. Są też odmiany o liściach pasiastych.
Więcej informacji o agapantach afrykańskich...

GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...

PSIANKA SZAFIROWA BURZA

Ogrody, zdjęcia psianka, szafirowa burza kwiat
Ciemnofioletowe, niezbyt duże kwiaty z żółtym oczkiem. Płatki kwiatu zrośnięte, pofalowane, tworzą szeroko otwartą trąbkę. Zebrane w luźne grona. Roślina kwitnie bardzo obficie - stąd jej nazwa :szafirowa burza, ale do efektownego kwitnienia trzeba jej stworzyć odpowiednie warunki.
Więcej informacji o szafirowej burzy...

SZAFIRKI

Ogrody, zdjęcia szafirków, szafirki  w ogrodzie, szafirek
Kuliste kwiaty zebrane w groniaste kwiatostany, zbite o stożkowatym kształcie.Barwa kwiatów najczęściej szafirowo-niebieska ale są też odmiany o barwie niebiesko-fioletowej lub białej. Kwitnie od połowy kwietnia do połowy maja.
Więcej informacji o szafirkach...

NIEZAPOMINAJKI

KWIATY OGRODOWE, nIEZAPOMINAJKA
Drobne niebieskie kwiatki z żółtym oczkiem obficie pojawiające się na dwuletnich roślinkach. Istnieją również odmiany o kwiatach rózowych lub białych. Liście liście wąskie i pokryte meszkiem.Pora kwitnienia: od maja do początku czerwca. Niezapominajki są niewymagające i bardzo łatwe w uprawie.
Więcej informacji o niezapominajkach...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

LOBELIA, STROICZKA

Ogrody, zdjęcia lobelii, lobelia, stroiczka w ogrodzie
Drobne, lecz bardzo liczne kwiatki, najczęściej o czysto szafirowej barwie. Czasem spotyka się kwiaty jasnogranatowe, niebieskie, różowe lub białe ale te odmiany są trochę mniej efektowne. Pędy lobelii są cieńkie i rozgałęziające się ale cała roślina ma zwarty pokrój.
Więcej informacji o lobelii...

Inne porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


KOSACIEC SYBERYJSKI

rośliny cebulowe, bulwiaste kosaciec syberyjski
Fiołkowo niebieskie kwiaty na szczytach łodyg. Istnieją też odmiany o kwiatach białych i fioletowych. Płatki kwiatów węższe niż u irysa bródkowego, u nasady żyłkowane. Roślina kwitnie obficie. Liscie irysa syberyjskiego są wąskie, długie i trawiaste. Tworzą malownicze kepy w ciemnozielonym kolorze.
Więcej informacji...

OSTRÓŻKA OGRODOWA

rośliny bylinow kwiaty ostróżka ogrodowa
Idealna roślina dla miłośników różnych odcieni niebieskiego koloru - od jasnego błekitu do ciemnego granatu. Kwiaty o średnicy 4-6 cm, pojedyńcze lub pełne, z charakterystyczną ostrogą, zebrane są w długie, zwykle półmetrowe groniaste kwiatostany, osadzone na długich, prostych pędach. Są też odmiany ostróżki ogrodowej o kwiatach białych lub różowych.
Więcej informacji...

TRAWY OZDOBNE

ogrodnik -  trawy ozdobne, rosliny wieloletnie, trawy, na rabaty
Ozdobą tej grupy roślin są ksztlały i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody. Więcej w artykule: Trawy ozdobne.

PRZYLASZCZKA

kwiaty byliny przylaszczka
Lazurowe kwiaty, ale są też odmiany o kwiatach białych, różowych, niebieskofioletowych lub czerwonych, pojedyńcze lub pełne. Kwiat ma wiele spiralnie ustawionych słupków oraz pręcików o białych lub różowych nitkach. Zamykają sie na noc lub podczas deszczowej pogody.
Więcej informacji...

BRODIA

KWIATY OGRODOWE, brodia
Kwiaty w kształcie dzwonkowatych gwiazdek zebranych w luźne baldachy, najczęściej w kolorze granatowym, fioletowym lub niebieskim ale są też brodie w kolorze białym.Dobrze prezentuje się w większych grupach. Nadaje się do ogrodów skalnych, na obwódki.
Więcej informacji o brodii...

DODATKI OGRODOWE

dodatki ogrodowe

Ogród to nie tylko rośliny ale również różnego typu dodatki i urządzenia, elementy architektury ogrodowej oraz dekoracje. Niektóre z dodatków ogrodowych mają funkcje użytkowe, np.meble ogrodowe czy kompostowniki, inne służą jako elementy dekoracyjne np. fontanny, oczka wodne, rzeźby ogrodowe a jeszcze inne łączą funkcję użytkową z dekoracyjną.

więcej o dodatkach ogrodowych...

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...WODA W OGRODZIE CZYLI STAW LUB OCZKO WODNE

ogrodnik -  balkony, rośliny na balkony, urządzanie tarasu
Oczko wodne może być niezwykłą ozdobą ogrodu, jednak tylko wtedy gdy zostało właściwie zaprojektowane, wykonane a w końcu systematycznie pielęgnowane.
Więcej o akcentach wodnych w ogrodzie...

ŻENISZEK

Ogrody, zdjęcia żeniszków, żeniszki w ogrodzie
Niebieskie, niebieskolila, karminowe, purpurowofioletowe, białe lub różowe rurkowe kwiaty, zebrane w baldachogrona lub wiechy, które wyglądają jak puchate kuleczki. Łodygi żeniszków są rozgałęzione i gęsto ulistnione. Kwitnie od połowy czerca do przymrozków.
Więcej informacji o żeniszkach...

KOCIMIĘTAKA

Ogrody, zdjęcia kocimiętki, kocimiętka w ogrodzie
Zebrane na szczytach pędów kwiaty barwy najczęściej fioletowej lub niebieskiej, ale są też odmiany o kwiatach różowych lub białych. Liście kocimiętki są ząbkowane, ułożone naprzeciwlegle, przypominają wyglądem liście mięty. Są aromatyczne i w zależności od odmiany mogą mieć kolor zielony lub szarozielony.
Więcej informacji o kocimiętce...

LAWENDA

Ogrody, zdjęcia lawendy, lawenda w ogrodzie
Lawenda jest rośliną rejonu Morza Śródziemnego - w stanie dzikim można ją spotkać w Europie Południowej i Afryce Północnej.W naszych ogrodach i parkach też jest coraz częściej sadzona.
Więcej informacji o lawendzie...

DZWONEK KARPACKI

KWIATY OGRODOWE, dzwonek karpacki, dzwonki karpackie
Dzwonkowate, dość duże, efektowne kwiaty o barwie najczęściej jasno niebieskiej ale są też dzwonki karpackie o barwie fioletowej lub białej. Kwiaty są osadzone pojedyńczo lub po kilka na cieńkich, sprężystych szypułkach. Liście sercowate, ostro zakończone, o brzegach piłkowanych, gładkie. Pędy wiotkie, proste lub nieco pokładające się. Roślina rozrasta się dość silnie tworząc poduszki.
Więcej informacji o dzwonkach karpackich...

UŁUDKA WIOSENNA

bylina ułudka wiosenna
Drobne, pieciopłatkowe, szafrowe kwiaty z białymi oczkami. Zebrane w luźne szczytowe grona, przypominają nieco niezapominajki ale mają bardziej intensywny kolor. Istnieje również odmiana ułudki wiosennej Alba o białych kwiatach. Liście dość duże, ciemnozielone, sercowate, osadzone na ogonkach. Roślina tworzy malownicze kępki. Rośliny te pięknie rozrastają się dzięki podziemnym rozłogom.
Więcej informacji...

LIPIEC W OGRODZIE

lipiec w ogrodzie, prace ogrodowe w lipcu

Co w lipcu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...

SIERPIEŃ W OGRODZIE

sierpień w ogrodzie, prace ogrodowe w sierpniu

Co w sierpniu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook