ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Byliny Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Woda Skalniak Kwiaty trudne Porady ogrodnika Galeria roślin Gleba Wystawy ogrodnicze Styl ogrodu Fb

Kocimiętka , Nepeta cataria - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Kocimiętka ,Nepeta cataria, uprawa kocimiętki, bylina kwitnąca latem, roślina  o fioletowoniebieskich kwiatach, rośliny na miejsca słoneczne, kwiaty łatwe w uprawie,  rośliny pachnące

Kocimiętka Odsłon : 98203 wstecz



Typ_rośliny__________________
Bylina zimująca w gruncie

Wysokość: W zależności od odmiany od 10 do 50 cm, roślina rozrasta się dość szybko i silnie, tworząc gęste poduszeczki.
Ozdoba rośliny: Zebrane na szczytach pędów kwiaty barwy najczęściej fioletowej lub niebieskiej, ale są też odmiany o kwiatach różowych lub białych. Liście kocimiętki są ząbkowane, ułożone naprzeciwlegle, przypominają wyglądem liście mięty. Są aromatyczne i w zależności od odmiany mogą mieć kolor zielony lub szarozielony. Roślina tworzy kępy rozgałęzionych łodyg.
Pora kwitnienia: Od końca maja do września.
Uprawa: Roślina bardzo łatwa w uprawie ale potrzebuje słońca. Jest ciepłolubna i wytrzymała na suszę. Nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych - jedynie po okresie kwitnienia warto przyciąć przekwitłe pędy aby skłonić rośliny do ponownego zawiązania pąków.
Rozmnażanie - najprościej przez podział na początku wiosennej wegetacji. Roślinę wykopujemy z ziemi i dzielimy bryłą korzeniowa na kilka części, które na nowo sadzimy i podlewamy. Często kocimiętka sama się wysiewa.
Gleba: Najlepiej czuje się na glebach lekkich i przepuszczalnych. Odmiany kocimietki o liściach zielonych wolą wilgotniejsze podłoże i chłodniejsze stanowiska.
Stanowisko: Słoneczne i ciepłe.
Zastosowanie: Kocimiętki doskonale nadają się do ogrodów naturalistycznych lub w wiejskim stylu. Wykorzystuje się je na obwódki rabat, jest bowiem ozdobna nie tylko ze względu na kwiaty ale i liście. Kocimiętnki mogą być sadzone w ogródkach ziołowych, na rabatach kwiatowych lub w skrzynkach. Dobrze komponują się kwiatami w kolorze żóltym. Moga rosnąć w towarzystwie szałwi, kosaćców lub astrów.
Młode liście kocimiętki ciekawie podkreślą smak sałatek i surówek.
Liście kocimietki mają właściwości lecznicze.
Ciekawostki: Zapach Kocimiętki uwielbiają koty ponieważ roślina wydziela związki podobne do feromonów tych zwierząt. Gdy wyczują jej zapach mogą nieproszone pojawić się w ogrodzie i wytarzać się roślinie lub ją pogryźć.

Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, rośliny do letniego ogrodu, rośliny pachnące, rabaty bylinowe, zioła w ogrodzie, ogród naturalistyczny, angielski, ogród wiejski, rośliny odstraszające komary .
fot.
Kocimiętka o białych kwiatach - Forest and Kim Starr/Flickr CC , Kocimiętka kwiatostan biały - Forest and Kim Starr/Flickr CC

Kocimiętka - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:




INNE CIEKAWE ROŚLINY PACHNĄCE:

Opisane byliny :

aster alpejski, aster gawędka, aster nowoangielski, aster nowobelgijski, begonia mieszańcowa Dragon Wing, bergenia sercowata, bodziszek czerwony, chaber górski, ciemiernik biały, ciemiernik ogrodowy, cieszynianka wiosenna, czyściec wełnisty, dąbrowka rozłogowa, dyptam jesionolistny (krzew Mojżesza), dzielżan ogrodowy, jesienny, dzwonek brzoskwiniolistny, dzwonek gargański, dzwonek karpacki, fiołki motylkowate, fiołki wonne, firletka smolka (firletka lepka), floks płomyk, floks szydlasty, floks śnieżny, funkia ogrodowa, gailardia, gajowiec żółty, gaura, gęsiówka kaukaska, gipsowka wiechowata, goryczka króktołodygowa, goździk kropkowany, goździk pierzasty, goździk siny, grzybień (lilia wodna), hakonechloa smukła, heliotrop, iglica zmienna, imperata cylindryczna 'Red Baron', inkarwilla Delavaya, irezyna Herbsta, jeżówka purpurowa, języczka pomarańczowa, jukka ogrodowa, kaczeniec (knieć błotna), karmnik ościsty, kanna (paciorecznik), kocimiętka, kokoryczka wielokwiatowa, konwalie, kostrzewa sina, krwawnica pospolita, krwawnik pospolity, kuklik zwisły, len nowozelandzki, lewizja liścieniowa, liliowce, lnica bluszczykowata, łubin trwały, mak wschodni, margerytka (złocień wielki, jastruń), miechunka rozdęta, mikołajek płaskolistny, miłek wiosenny, miodunka pstra (plamista), miskant chiński Zebrinus, miskant olbrzymi, nawłoć ogrodowa, odętka wirginijska, omieg_kaukaski, oregano (lebiodka pospolita), orlik, ostróżka ogrodowa, parzydło leśne, pelargonia bluszczolistna, pelargonia pasiasta, perowskia łobodolistna, pierwiosnek gruziński, pierwiosnek pruhonicki, pierwiosnek lekarski, pierwiosnek ząbkowany, piwonie chińskie, piwonia lekarska, pragnia kuklikowata, przylaszczka, przymiotno ogrodowe, pysznogłówka, rogownica kutnerowata, rozchodnik okazały, rozchodnik ostry, rozplenica japońska, runianka japońska, sasanka, serduszka okazałe, sit rozpierzchły, skalnica Arendsa, słonecznica, słoneczniczek szorstki, smagliczka skalna, szałwia omszona, szarotka, tawułka, tojeść kropkowana, trzykrotka wirginijska, ubiorek wiecznie zielony, ułudka wiosenna, wilczomlecz złocisty, zawciąg nadmorski, zawilec gajowy, ziarnopłon wiosenny, złocień maruna, złocienie (chryzantemy) ogrodowe, żagwin ogrodowy (obrecja), żółwik ukośny, żurawka (drżączka)

Więcej porad ogrodnika amatora...



MACIERZANKA TYMIANEK

Ogrody, zdjęcia macierznki, tymianku, tymianek w ogrodzie
Macierzanka tymianek to niska krzewinka, silnie rozgałęziona. Pędy ma delikatne, w dolnej części zdrewniałe. Liście bardzo drobne, jajowate, skórzaste. Kwiaty drobne od lilaróżowych do ciemnofiołkowych. Cała roślina pachnie.
Więcej informacji o macierznace, tymianku...

RABATY BYLINOWE

ogrodnik -  rabaty bylinowe, rosliny wieloletnie, byliny, na rabaty
Byliny doskonale nadają się do każdego ogrodu a do tego mają wiele zalet - przede wszystkim nie trzeba ich co roku wysiewać na nowo. Są to rośliny wieloletnie o niezdrewniałych pędach mogące kwitnąć i wytwarzać nasiona corocznie, przez wiele lat.
Więcej w artykule: Rabaty bylinowe.

MIĘTA

Ogrody, zdjęcia mięty, mięta w ogrodzie
W uprawie mamy kilkadziesiąt odmian mięty różniących się wyglądem i aromatem. Wśród tych wielu gatunków najpopularniejsza jest mięta pieprzowa o orzeźwiającycm zapachu i lekko piekącym smaku. Mięta zawiera olejek mentolowy, działający odświeżająco i odkażająco. Napar z mięty usuwa niedyspozycje przewodu pokarmowego, łagodzi dolegliwości żołądkowe, poprawia łaknienie, działa orzeźwiająco.
Więcej informacji o mięcie...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Rośliny pachnące

ogrodnik -  rośliny pachnące
Zapachy roślin rządzą się własnymi prawami; są rośliny, które pachną mocniej w słońcu np. zioła takie lawenda, szałwia czy bazylia. Są też takie, których zapach najintensywniejszy jest wieczorem (np. maciejka, czy tytoń) a są też i takie, które zaczynają intensywnie pachnąć w trakcie zasuszania. Więcej w artykule: Zapachy w ogrodzie....

Galerie ogrodnika amatora:



LAWENDA

Ogrody, zdjęcia lawendy, lawenda w ogrodzie
Lawenda jest rośliną rejonu Morza Śródziemnego - w stanie dzikim można ją spotkać w Europie Południowej i Afryce Północnej.W naszych ogrodach i parkach też jest coraz częściej sadzona.
Więcej informacji o lawendzie...

BODZISZEK CZERWONY

bodziszek czerwony bylina
Drobne, pięciopłatkowe kwiatki o kolorze najczęściej bynajmniej nie czerwonym ale jaskrawo różowym. Bodziszki tworzą dość zwarte kępy które łatwo się rozstają.
Więcej informacji...

PEROWSKIA ŁOBODOLISTNA

BYLINY, perowskia łobodolistna
W okresie kwitnienia pędy perowskii pokrywają się mnóstwem małych, liliowych lub niebieskich, pachnących kwiatów, które tworzą wysoką wiechę. Liście drobne i szare. Po roztarciu też pachną. Pędy srebrzyste, owłosione.
Więcej informacji o perowskii...

OGRÓD WIEJSKI

ogrodnik -  ogród wiejski, ogrody w stylu wiejskim
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi. Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o ogrodach wiejskich...

HELIOTROP

kwiaty jednoroczne, pachnące, heliotrop, heliotropy
Największym atutem heliotropu jest jego przepiękny zapach, dość silny, waniliowy. Kwiaty heliotropu mają najczęściej charakterystyczną niebiesko-fioletową barwę.
Więcej informacji o heliotropach...

Zioła w ogrodzie i domu

rosliny ziołowe, zioła w ogrodzie, zioła w domu, uprawia ziół

Najbardziej popularne i łatwe w uprawie zioła to szczypiorek, pietruszka naciowa i koperek. Są to zarazem rośliny należące do niezbędnika w kuchni. Warto jednak uprawiać również inne zioła takie jak tymianek, szałwia, bazylia, mięta, estragon czy oregano. Oprócz pożytku w kuchni są to z reguły rośliny dość ozdobne i pięknie pachnące.
Więcej informacji o ziołach...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook