Kocanki ogrodowe, nieśmiertelnik , Helichrysum bracteatum - opis rośliny, uprawa
Roślina jednoroczna uprawiana z rozsady
Wysokość: Od 40 do 100 cm.
Ozdoba rośliny: Suche, błyszczące kwiatostany barwy białej, żółtej, pomarańczowej, czerwonej, różowej lub brązowej.
Łodygi kocanki ogrodowej są wzniesione, słabo owłosione, liście lancetowate.
Pora kwitnienia: Od połowy lipca do nadejścia przymrozków. Podczas chłodnej, wilgotnej pogody kwiaty pozostają zamknięte w kształcie "główki".
Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie - oprócz słonecznego stanowiska ma niewielkie wymagania. Dobrze znosi suszę.
Rozmnażanie poprzez wysiew nasion w końcu marca i na początku kwietnia do zimnego inspektu lub w maju wprost do gruntu. Nasiona zachowuja zdolność kiełkowania przez 2-3 lata. Siewki w inspektach wymagają pikowania.
Gleba: Przeciętna gleba, może być nawet piaszczysta, przepuszczalna.
Stanowisko: Słoneczne.
Zastosowanie:Kocanki ogrodowe to niezastąpione kwiaty do suchych wiązanek i wieńców. Pędy tnie się w fazie, gdy środkowe, żółte kwiaty nie są jeszcze widoczne lub zaledwie przeświecają przez rozchylone okrywy koszyczka. Pora ciecia - godziny ranne w dni słoneczne. Liście usuwamy, pędy wiążemy w pęczki i zawieszamy koszyczkami w dół, w miejscu suchym i ciepłym.
Suchołuski, bo tak też często nazywa się tę roślinę można też sadzić jako składnik rabat w ogrodach przydomowych. Nadają się do ogrodów w stylu wiejskim.
Ciekawostki: Kocanki ogrodowe pochodza z Austaralii ale są też uprawiane jako rośliny ozdobne w Azji, Afryce i Europie.
Inne nazwy jakimi się ją określa w naszym języku to suchołuska, nieśmiertelnik albo słomianka.
W Indiach kwiaty kocanki ogrodowej składane są w ofierze bogu Śiwie.
Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, Kwiaty trudniejsze w uprawie, rośliny do letniego ogrodu, kwiaty cięte, ogród wiejski, rośliny do jesiennego ogrodu.
Kocanki ogrodowe, nieśmiertelnik - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Opisane rośliny jednoroczne :
aksamitki, aksamitka rozpierzchła, aksamitka wąskolistna, aksamitka wzniesiona, astry chińskie, bakopa, begonia stale kwitnąca, calibrachoa Million Bells, celozja grzebieniasta, celozja pierzasta, cynie, czarnuszka damasceńska, czubatka ubiorkolistna, diaskia, gazania, gipsówka wytworna (łyszczec nadobny), godecja wielkokwiatowa, kapusta ozdobna, kocanki ogrodowe (suchołuska, nieśmiertelnik), kleome ciernista, kosmos (onętek), kroplik tygrysi (figlarz), laurencja, limnantes, lobelia (stroiczka), maciejka, maczek kalifornijski (pozłotka, eszolcja), motylek wisetoński (motylek nadobny), nagietek lekarski, nasturcja, nemezja powabna, niecierpek balsamina, niecierpek nowogwinejski, niecierpek Waleriana, petunia, portulaka wielkokwiatowa, przypołudnik stokrotkowy, rezeda wonna, sanwitalia rozesłana (polegnatka), scewola, słonecznik zwyczajny, smagliczka nadmorska, surfinia, starzec srebrzysty, szałwia błyszcząca, szałwia powabna (szaławia trójbarwna), szarłat zwisły, ślazówka letnia, tytoń oskrzydlony, werbena ogrodowa, werbena patagońska, uczep, wyżlin większy (lwia paszcza), żeniszek
Opisane rośliny dwuletnie :
bratki, dzwonek ogrodowy, firletka kwiecista, goździki brodate, goździki ogrodowe, malwy, miesiącznica dwuletnia, naparstnica purpurowa, niezapominajki, stokrotki
Więcej porad ogrodnika amatora...
OGRÓD WIEJSKI
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi.
Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o
ogrodach wiejskich...
KWIATY CIĘTE
Nie wszystkie gatunki kwiatów nadają się do cięcia, niektóre z kolei wyglądają pieknie w wazonie bardzo krótko - dzień lub dwa. Nie nadają się na kwiaty cięte rośliny otwierające się tylko na słońcu , bo w wazonie zostają z reguły zamknięte.
Więcej o
kwiatach ciętych...
PYSZNOGŁÓWKA, BERGAMOTKA
Główkowate kwiatostany w kolorze czerwonym, różowym, wiśniowym, fioletowym, liliowoniebieskim lub białym. Najbardziej efektowne są odmiany o barwach zdecydowanych. Roślina ma charakterystyczny, cierpki, cytrynowy zapach - stąd też jej inna nazwa - bergamotka. Pędy pysznogłówki są sztywne, ustawione jeden obok drugiego, dość gęsto ulistnione.
Więcej informacji...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
ŚLAZÓWKA LETNIA
Kwiaty o średnicy od 4 do 6 cm, 5-płatkowe, płaskolejkowate, osadzone pojedyńczo. Kolor kwiatów może być różowy, biały lub fioletowy, zawsze z ciemniejszymi prążkami. Roślina kwitnie obficie.
Pędy ślazówki są silnie rozgałęzione, pokryte szorstkimi, białymi włoskami.
Więcej informacji o ślazówce letniej...
MIECHUNKA ROZDĘTA
Kielich, który w miarę dojrzewania nasion rosnie i staje się pomarańczowoczerwony lub szkarłatny, beczkowaty w kształcie. Długość kielicha wynosi 5-8cm. Wewnątrz znajduje się czerwona jagoda.
Kwiaty osadzone są pojedyńczo w kątach liści, drobne, żółtawe, dzwonkowate, niezbyt efektowne.
Więcej informacji o miechunce rozdętej...
MIESIĄCZNICA DWULETNIA
Liczne kwiaty w kolorze niebieskofioletowym, zebrane w grona, pachnące. Istnieje również odmiana o kwiatach białych. Wartość zdobniczą mają jednak nie kwiaty, ale okrągłe, srebrzyste przegrody owoców - łuszczyn, zawieszone na dość długich szypułkach. Średnica łuszcznyn do 5 cm. W zależności od pogody wiosną możę kwitnąć pod koniec kwietnia, w maju i na początku czerwca.
Więcej informacji o miesiącznicy dwuletniej...
Alfabetyczny spis roslin ogrodowych
Łacińskie nazwy roślin ogrodowych
Angielskie nazwy roślin ogrodowych
HORTENSJA BUKIETOWA
Kremowobiałe, stożkowate i bardzo duże kwiatostany osiągajace nawet 20-30 cm długości. Kwiaty w miarę przekwitania różowieją a następnie zasychają. Zaschnięte stanowią ozdobę krzwu zimą. Kwitnie od sierpnia.
Więcej informacji o hortensjch bukietowych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...