Kasztanowiec czerwony , Aesculus ×carnea - opis rośliny, uprawa
Drzewo liściaste
Wysokość: Dorasta do 10-15 m.
Ozdoba rośliny: Karminowe kwiaty zebrane we wzniesione wiechy. Owoce (kasztany) okryte są gładkimi lub kolczastymi osłonami. Ciemnozielone dłoniaste liście jesienią brązowieją. Są mniejsze od liści kasztanowca zwyczajnego. Drzewo ma kulistą lub stożkowatą koronę.
Pora kwitnienia: Kwiecien, maj. Kwitnie później od kasztanowca zwyczajnego.
Uprawa: Drzewo troche trudniejsze w uprawie, wymaga dobrej gleby i odpowiedniego stanowiska. Kasztanowiec czerwony jest też nieco bardziej wrażliwy na mrozy ale za to odporniejszy na szrotówka kasztanowcowiaczka. Dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza.
Rozmnaża się jesienią przez wysiew świeżych nasion (o dość słabej sile kiełkowania) albo szczepienie na podkładkach kasztanowca zwyczajnego.
Gleba: Preferuje glebę żyzną, przepuszczalną, wapienną i zasobna w wilgoć.
Stanowisko: Słoneczne lub półcieniste ale lepiej kwitnie w pełnym słońcu.
Zastosowanie: Kasztanowiec czerwony jest uprawiaya jako roślina ozdobna. Nadaje sie do większych ogrodów naturalistycznych, często bywa sadzony w parkach oraz nasadzeniach miejskich.
Ciekawostki: Kasztanowiec czerwony jest mieszańcem dwóch gatunków kasztanowca: europejskiego kasztanowca zwyczajnego i pochodzącego z Ameryki kasztanowca krwistego. Powstał przypadkowo w Niemczech na początku XIX wieku.
Tematy pokrewne: Drzewa trudniejsze w uprawie, rośliny do wiosennego ogrodu, galeria drzew.
fot.
Kasztanowiec czerwony kwiatostan - Andrey Zharkikh/Flickr CC
Kasztanowiec czerwony - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Opisane drzewa liściaste :
ambrowiec amerykański (balsamiczny), brzoza brodawkowata, buk pospolity, czeremcha amerykańska, głóg dwuszyjkowy, grab pospolity, grujecznik japoński, jabłoń domowa, jabłoń purpurowa, jarząb pospolity (jarzębina), jarząb szwedzki, jesion wyniosły, judaszowiec, kasztanowiec czerwony, katalpa (surmia), klon japoński, klon jesionolistny, klon palmowy, klon pospolity (zwyczajny), magnolie - opis odmian, magnolia brooklińska, magnolia pośrednia, magnolia purpurowa, miłorząb dwuklapowy, morwa biała, orzech włoski, robinia akacjowa (grochodrzew biały, robinia biała), robinia lepka, styrakowiec, sumak octowiec, śliwa wiśniowa, Wierzba japońska Hakuro, wierzba mandżurska, wiśnia piłkowana, wiśnia różowa, wiśnia pospolita .
SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...
JUDASZOWIEC
Dużą ozdobą są drobne, dzwonkowate, zebrane w pęczki różowo-fioletowe kwiaty. Wyrastają one bezpośrednio ze starszych gałęzi, konarów a nawet pnia głównego. Ukazują się wiosną, przed rozwinieńciem liści. Liście w kształcie serca, jesienią wybarwiają się na żółto.
Więcej informacji o judaszowcach...
DRZEWA DO MAŁEGO OGRODU
Drzewa do małego ogrodu muszą być dobrane bardzo starannie. W ogrodach o niewielkich rozmiarach sprawdzają się drzewa o pokroju zwisającym lub kolumnowyn, niektóre karłowate drzewa o koronach kulistych lub nieregularnych.
Więcej o
drzewach do małego ogrodu...
MILORZĄB DWUKLAPOWY
Drzewo uprawiane przede wszystkim ze wzgledu na atrakcyjny, oryginalny kształt liści. Mają one kształt wachlarzowaty, osadzone są na długich ogonkach. Jesienią przebarwiają sie na kolor cytynowożółty.
Korona miłorzębu jest luźna i nieregularna, z poziomo odstającymi, długimi gałęziami.
Więcej informacji o miłorzębach...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
KATALPA, SURMIA
Biało-kremowe kwiaty o egzotycznym wyglądzie, z żółtą gardzielą i fioletowymi kropkami. Zebrane są w okazałe, wiechowate kwiatostany. Lekko pachną i są miododajne.
Olbrzymie liście katalpy mają wymiary 25 długości i 15 cm szerokości. Są kształtu sercowatego, jasnozielone i omszone.
Więcej informacji o katalpie...
Galerie ogrodnika amatora:
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
CIĘCIE DRZEW I KRZEWÓW
Jednym z podatawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać od czasu do czasu właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia. Każdy gatunek roślin wymaga odpowiedniej pory cięcia (zobacz kalendarz cięcia drzew i krzewów). Nie bez znaczenia jest też pogoda...
więcej na temat cięcia...
AMBROWIEC AMERYKAŃSKI
Najpiękniej wyglądają ambrowce jesienią, kiedy wybarwiają się przybierając ogniste i szkarłatne barwy. Zaletą jest fakt że te kolorowe liście nie opadają zbyt szybko - zdobią drzewo nawet do połowy listopada. W lecie liście tego drzewa są zielone i błyszczące. Głęboko powcinane i mają piłkowane brzegi. Kształtem przypominają liście klonów.
Więcej informacji o ambrowcach amerykańskich...
JARZĄB POSPOLITY, JARZĘBINA
Najbardziej efektowną ozdobą jarzębiny sa koralowoczerwone owoce, wybarwiające się w sierpniu i pozostające na drzewie nawet po opadnięciu liści.
Drzewo tworzy nieregularną koronę. Kora jest jasna, gładka. Pierzaste liście są jasnozielone latem, jesienią natomiast przebarwiają się na czerwono i pomaranczowo.
Więcej informacji o jarzębinie...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...