ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Cebulki Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Woda Skalniak Kwiaty trudne Porady ogrodnika Galeria roślin Gleba Wystawy ogrodnicze Style ogrodowe Fb

Kanna (paciorecznik) , Canna - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Kanna, paciorecznik, Canna, uprawa kanny paciorecznika

Kanna (paciorecznik) Odsłon : 99220 wstecz



Typ_rośliny__________________
Bylina zimująca w pomieszczeniach

Wysokość: Roślina dość wysoka - od 100 do 150 cm. Istnieją też karłowe odmiany pacioreczników, które osiągają od 40 do 70 cm wysokości.
Ozdoba rośliny: Efektowne kwiaty, różnego kształtu i wielkości zebrane kłosy. Kwiaty kanny mogą być jednobarwne: cytrynowożółte, karminowe, łososioworóżowe, pomarańczowoczerwone, pomarańczowe, żółte lub ciemnoszkarłatne. Są też odmiany o kwiatach nakrapianych: np żółte ze szkarłatnymi plamami. Niektóre odmiany mogą mieć brzeg płatków innego koloru, np. ciemnokarminowe płatki z żółtymi lub różowymi brzegami.
Liście pacioreczników też są ozdobne - duże, jajowatolancetowate, zielone lub czerwonobrunatne.
Pora kwitnienia: Od połowy lata do wystąpienia przymrozków.
Uprawa: Roślina jest dość trudna w uprawie i wrażliwa na niskie temperatury. Wytwarza grube, mięsiste kłącza, które muszą przezimować w pomieszczeniu o temp. około 10 st.C. Po pierwszych przymrozkach trzeba wykopac pacioreczniki z ziemi, odcina martwe części a klącza przechowuje w lekko wilgotnym torfie. Sadzi się je znów, gdy jest już ciepło - w drugiej połowie maja.
Kannę rozmnaża się przez podział kłączy, najlepszy termin to koniec lutego - początek marca. Kłącza dzieli tak, by każda część miała przynajmniej 1-2 oczka. Miejsce cięcia przysypać węglem drzewnym. Kłącza sadzimy płasko do doniczek lub skrzynek z ziemią kompostowo-liściowa z domieszką piasku lub substratu torfowego i ustawia się w pomieszczeniach o temp. 20-22 st.C. a później temperaturę się obniża. Nie należy zapominać o systematycznym podlewaniu roślin, konieczne jest też obfite nawożenie.
Gleba: Żyzna, próchnicza, kompostowa i wilgotna.
Stanowisko: Słoneczne i ciepłe.
Zastosowanie: Na kwietniki - wyglądają pięknie posadznone same lub w towarzystwie niższych kwiatów. Wnoszą do ogrodu nieco egzotyki. Można też posadzić pacioreczniki w donicach na balkonie czy tarasie. Do uprawy w pojemnikach lepiej wybrać odmiany niższe.
Rada: Pacioreczniki rosnące w donicach mogą się przewracać dlatego trzeba sadzić je w dużych pojemnikach ze szerokim dnem obciążnym dodatkowo kamieniami. Kanny w pojemnikach powinny mieć ziemię stale wilgotną.
Ciekawostki: Kanna pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki.
Polska nazwa rośliny - paciorecznik - pochodzi od kształtu nasion, które przypominają paciorki różańca.

Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, Kwiaty trudniejsze w uprawie, rośliny cebulowe i bulwiaste, rośliny do letniego ogrodu, rośliny egzotyczne na balkony i tarasy, galeria roślin cebulowych i bulwiastych.

Kanna (paciorecznik) - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:

INNE CIEKAWE ROŚLINY CEBULOWE:

Opisane rośliny cebulowe i bulwiaste :

acidantera dwubarwna, agapant afrykanski, alstremeria (lilia Inków), begonia bulwiasta, begonia zwisająca (pendula), brodia, cebulica syberyjska, czosnek białawy (Krzysztofa), czosnek niedźwiedzi, czosnek złocisty (czosnek południowy), dalie, frezja ogrodowa, hiacynty, jaskier azjatycki, kalia Rehmanna, kanna (paciorecznik), kokorycz pusta, kosaciec bródkowy (irys bródkowy), kosaciec syberyjski (irys syberyjski), kosaciec żółty, krokosmia (montbrecja), krokusy, liatra kłosowa, lilie, lilia tygrysia, mieczyki ogrodowe, narcyzy, przebiśnieg (śnieżyczka), psiząb mieszańcowy, puszkinia_cebulicowata, rannik zimowy, szachownica cesarska, szachownica kostkowata, szafirki, szczawik Deppego, śniedek baldaszkowaty (śpioszek), śnieżnik lśniący, śnieżyca wiosenna, topinambur (słonecznik bulwiasty), tulipany, tulipany botaniczne, tulipany Darwina, tulipany Fostera, tulipany fryzowane (Crispa), tulipany Greiga, tulipany Kaufmanna, tulipany Klusjusza, tulipany liliokształtne, tulipan tarda, tulipan Triumph, tulipan turkiestanski, tygrysówka pawia, zimowit_jesienny.



AGAPANT AFRYKAŃSKI

Ogrody, zdjęcia agapanta, agapant afrykański w ogrodzie
Kwiaty ciemno-niebiesko-fioletowe, promieniste, z sześcioma listkami okwiatu, u nasady zrośniętymi w rurkę, osadzone na długich szypułkach. Kwiaty zebrane są imponujące, baldachokształtne kwiatostany wyrastające na szczytach bezlistnych łodyg. Istnieją rownież odmiany o kwiatach białych lub w różnych odcieniach niebieskiego, pojedyńczych lub pełnych. Liście równowąskie, o długości 10-15 cm i szerokości 1 cm. Są też odmiany o liściach pasiastych.
Więcej informacji o agapantach afrykańskich...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

LETNIE KWIATY CEBULOWE

letnie kwiaty cebulowe i bulwiaste
Większość letnich kwiatów cebulowych i bulwiatych bardzo efektownie kwitnie - jeżeli chcemy wprowadzić trochę żywych kolorów i egzotyki do ogrodu to te rośliny na pewno się sprawdzą. Cebule i bulwy kwitnące latem sadzi się na wiosnę, a ponieważ z reguły są wrażliwe na mrozy muszą być wykopywane po pierwszych przymrozkach i przechowywane w pomieszczeniach. Najczęściej, z roślin cebulowych i bulwiastych kwitnących latem, sadzi się w ogrodach popularne mieczyki i dalie.
Więcej o letnich kwiatach cebulowych...

Galerie ogrodnika amatora:





KROKOSMIA, MONTBERCJA

Ogrody, zdjęcia krokosmii, montbercji, krokosmia w ogrodzie
Pomarańczowoczerwone, pomarańczowe, żółte lub bordowe kwiaty zebrane w 12-30 kwiatowe kwiatostany w formie jednostronnego kłosu. Kwitnie od lipca do września.
Więcej informacji o krokosmii...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook