Kalendarz kwitnienia krzewów:
Kalendarz może się przydać gdy w ogrodzie postawiliśmy na krzewy i chcielibyśmy, aby przez większość sezonu coś w nim kwitło.
Na przełomie lata i jesieni królują hortensje.
Krzewy kwitnące wczesną wiosną:
wawrzynek wilczełyko (II-III), leszczyna pospolita (II-III), wierzba iwa (II-III), forsycja (III-IV), dereń jadalny (III), śliwa wiśniowa (III), magnolia gwiaździsta (IV), mahonia (III-IV), aukuba (III-IV)Krzewy kwitnące w środku wiosny:
pigwowiec (IV-V), porzeczka krwista (IV-V), migdałowiec (IV-V), magnolia pośrednia (IV-V), złotlin (IV-V), lilaki (V), azalie (V), barwinek (V), tamaryszek (V), jabłoń purpurowa (V), żarnowce i szczodrzeńce (V), laurowiśnia wschodnia (V), różaneczniki (V-VI), kalina (V-VI), berberys (V-początek VI), irga (V-VI), głogi (V-VI), karagana syberyjska (V-pocz.VI), kolkwicja chińska (V-VI), żylistek (V-VI),Krzewy kwitnące pod koniec wiosny i na początku lata:
krzewuszka cudowna (wajgela) (VI), jaśminowiec (VI), ligistr (VI-VII), abelia (VI-VIII), pięciorniki (VI-IX),Krzewy kwitnące latem:
róże (VI-X), hortensje ogrodowe (VI-VII), dziurawiec kielichowaty (VI-VIII), pęcherznica kalinolistna (VI-VIII), abelia (VI-VIII), kalikarpa(pięknotka) (VII-VIII, kwiaty drobne, liliowe lub różowe), budleja Dawida (VII-X), hortensja drzewkowate (VII-IX),Krzewy kwitnące późnym latem i jesienią:
wrzosy( Od końca lipca do października z nasileniem na wrzesień), budleja Dawida(VII-X), hortensja drzewkowate (VII-IX), hortensje bukietowe (VIII-X), hibiskusy (VIII-X), lagerstroemia (VIII-X), róże (VI-X ale czasem kwitną nawet do mrozów).Krzewy kwitnące zimą:
oczary (XII-II), jaśmin nagokwiatowy (I-IV)Krzewy o ozdobnych owocach efektowne od lata do zimy:
głóg dwuszyjkowy, berberysy, śnieguliczka biała, irga, ognik szkarłatny , ostrokrzew, czarny bez, rokitnik zwyczajny, róża pomarszczona, dzika róża, pigwowiec, kalikarpa, cis. więcej na temat krzewów o ozdobnych owocach...Krzewy o kolorowych liściach ozdobne przez większość sezonu:
berberys Thunberga - odmiany o czerwonych liściach: Atropurpurea, Atropurpurea Nana, Coronita (czerwone liście z zielonożółtym brzegiem), Rose Glow (rożowoczerowne liście z białymi i szarymi plamami), Hellmon Pillar (młodzsze liście ciemnoczerwone, starsze zielone) - odmiany o żółtych liściach: Aurea, berberys ottawski o czerwonobrązowych liściach,Krzewy o ozdobnych pędach ozdabiają ogród pod koniec jesieni , zimą i na przedwiośniu:
dereń biały (pędy intensywie czerwone i błyszczące szczególnie efektownie wyglądają zimą), dereń rozłogowy - odmiana Flaviramea o żółtej i jaskrawej korze, leszczyna pospolita odmiana Contorta o pędach powyginanych jak korkociąg.Krzewy iglaste ozdabiają ogród przez cały rok:
cis, jałowce płożące, kosodrzewina, świerk biały "Conica" , świerk gniazdowy "Nidiformis",Krzewy liściaste zimozielone ozdabiają ogród przez cały rok:
barwinki, berberys Julianny, bukszpan, irga Dammera, laurowiśnia wschodnia, mahonia, ostrokrzew kolczasty, runianka japońska, różaneczniki, trzmielina Fortune'a,Zobacz także :
KRZEWY ŁATWE W UPRAWIE    KRZEWY TROCHĘ TRUDNIEJSZE W UPRAWIE    GALERIA KRZEWÓW    CIĘCIE KRZEWÓWOGRÓD ANGIELSKI
Cechą charakterystyczną ogrodów angielskich jest dążenie do odwzorowania elementów występujacych w naturze, swoboda oraz pewna dawka romantyzmu. W ogrodzie naturalnym powinny przeważać zielone trawniki, nieregularne kształty rabat, kręte ścieżki oraz kępy trwałej roślinności.
Więcej o
ogrodach angielskich...
Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania - niektóre dostepne zimą.
Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach.
Warto wykorzystać pogodne dni, i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Większość ogrodów botanicznych jest nieczynna od listopada do kwietnia. Ale nie wszystkie - na przykład Ogród Botaniczny UJ nie zostanie zamknięty na sezon zimowy. Są też inne obiekty do zwiedzania : parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie, szklarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
OGRODOWI TWARDZIELE
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce ale jest też wiele takich, które mogą rosnąć praktycznie w każdej glebie. Jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu lub ochoty na skomplikowane zabiegi ulepszania gleby warto się ta grupą roślin zainteresować. Część z wymienionych roślin ma co prawda swoje preferencje ale są one na tyle wytrzymałe, że można spróbować hodować je nawet jeżeli nasza gleba jest nieco gorsza.
Więcej o
ogrodowych twardzielach...
ROŚLINY DO CIENIA
Dość trudno jest zagospodarować miejsca zacienione, bowiem niewiele jest roślin, które lubią takie warunki. Najpewniejsze rośliny do cienistych zakątków czy rabat usytuowanych od północnej strony to bluszcze, paprocie i barwinki, które będą z pewnością rosły nawet w miejscach bardzo słabo naświetlonych.
Więcej o
roślinach do cienia...
ROZMNAŻANIE ROŚLIN
Większość z nas po prostu kupuje sadzonki w sklepach ogrodniczych. Istnieje jednak grupa pasjonatów, którym własnoręcznie wyhodowane rośliny sprawiają wiele radości. Trzeba na początku wspomnieć, że część roślin bardzo łatwo daje się rozmnażać
więcej na temat rozmnażania roślin...
WRZOSOWISKO
Wrzosowisko może być oryginalnym elementem kompozycji ogrodu a najlepszą porą do zakładania, jeżeli dysponujemy roślinami w doniczkach, jest okres gdy kwitną wrzosy bo od razu można ocenić efekty. Najefektowniej wrzosowisko wygląda na terenie łagonie pochylonym lub lekko pofałdowanym.
Więcej w artykule: Wrzosowisko - zakładanie i uprawa.
MARZEC W OGRODZIE
Co w marcu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
KWIECIEŃ W OGRODZIE
Co w kwietniu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...