Kalanchoe, żyworódka , Kalanchoe - opis rośliny, uprawa
Kalanchoe, żyworódka Odsłon : 90407 wstecz
Sukulent
Wysokość: Najczęściej sprzedaje się egzemplarze niewielkie, o wysokości około 9 cm ale roślina może osiągnąć nawet 30 - 50 cm.
Ozdoba rośliny: Sukulent liściowy o dekoracyjnych kwiatach zebranych w baldachogronowe kwiatostany. Kwiaty mogą być żółte, pomarańczowe, różowe lub czerwone w rożnych odcieniach, bez zapachu.
Liście kalanchoe są mięsiste, ciemnozielone, z mniej lub bardziej ząbkowanym brzegiem.
Większe rośliny z czasem tracą ładny wygląd.
Pora kwitnienia : Cała zima, od listopada do marca.
Kupujemy rośliny, które mają kwiatostany tylko z połową kwiatów całkowicie wybarwionych.
Uprawa: Ta wdzięczna roślinka jest dość łatwa w uprawie. Najlepsza temperatura to w zimie 10 - 15 st.C a w lecie do 27 st.C.
Przy podlewaniu kalanchoe trzeba uważać bo roślina łatwo gnije. Podlewać tylko wtedy, gdy ziemia przeschnie - czyli co parę dni, umiarkowanie. Po kwitnięciu ograniczyć podlewanie a pędy poprzycinać (można z nich zrobić sadzonki). Nie wolno też jej spryskiwać; jeżeli powietrze jest zbyt suche wstawić doniczkę do większej wypełnionej torfem. Roślina lepiej znosi suche powietrze niż większość kwiatów pokojowych.
Liście czyścimy wilgotną szmatka, nie nabłyszczamy.
Przy niewłaściwej pielęgnacji może chorować na plamistość liści lub mączniaka prawdziwego.
Jeżeli chcemy przesadzać roślinę to najlepsza jest pora wiosenna, zaraz po kwitnieniu.
Najlepiej wyglądają jednak młode rośliny, które łatwo wyprowadzić z sadzonek pędowych. Ukorzeniamy je w maju - czerwcu w mieszance piasku z gliną. Można im pomóc stosując ukorzeniacz ale nie jest to niezbędne.
Podłoże: Ziemia gliniasta.
Dokarmianie: Raz w miesiącu w okresie wzrostu i kwitnienia nawozem płynnym rozcieńczonym w wodzie.
Stanowisko: Kalanchoe potrzebuje dużo światła zmią i wtedy najlepiej czuje się na południowym parapecie. Latem powinna stać w miejscu, które nie jest bezpośrednio nasłonecznione w godzinach południowych.
Powinno byuć trzymane z dala od grzejników i urządzeń gazowych.
Zastosowanie: Kalanchoe to roślina doniczkowa nadająca się do dekoracji mieszkań w okresie zimowym. W czasie kwitnienia można nią urozmaicać kompozycje w dużych pojemnikach z innymi roślinami.
Ciekawostki: Pochodzi z Madagaskaru
Celem uzyskania niskiego wzrostu i zwartego pokroju hodowcy stosują opryskiwanie specjalnymi preparatami.
Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe, choroby roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych.
Kalanchoe, żyworódka - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
INNE CIEKAWE SUKULENTY DONICZKOWE:
Rośliny doniczkowe do ogrodu i domu...
Rośliny wieloletnie do ogrodu...
Więcej porad ogrodnika amatora...
Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...
Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
Galeria roślin pokojowych
Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...
Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...
Pielęgnacja roślin pokojowych
Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
Rośliny doniczkowe latem
Latem nie zapominamy o roślinach pokojowych, szczególnie że dla większości z nich wiosna i lato jest okresem wegetacji i trzeba pamietać o tym by miały odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych. Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie.
więcej o roślinach doniczkowych latem...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...