ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Woda Skalniak Balkony tarasy Porady Dodatki ogrodowe Galeria roślin Rośliny pokojowe Targi ogrodnicze Fb

Juka gwatemalska , Yucca elephantipes - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Jukka gwatemalska, Yucca elephantipes, Spineless Yucca, juka gwatemalska, uprawa jukki gwatemalskiej, roślina pokojowa, roślina doniczkowa, drzewa i krzewy ozdobne z liści

Juka gwatemalska Odsłon : 41623 wstecz
Typ_rośliny__________________
Drzewo liściaste

Wysokość: Wysokość zależy od wysokości użytego pnia, który może mieć od 15 do 120 cm.
Ozdoba rośliny: Bardzo dekoracyjna roślina z brązowym pniem i pióropuszami wąskich, mocnych liści. Pióropusze tworzą się najczęściej na końcu łuskowatwego pnia. Czasem roślina wypuszcza też liście w innych miejscach pnia. Liście są sztywne i ostro zakończone. Starsze rośliny mogą zakwitać od wiosny do jesieni białymi, tworzącymi grona z kwiatami. Zakwita jednak najczęściej w szkalrni lub oranżerii. Roślina bez zapachu.
Uprawa: Jukka gwatemalska jest dość łatwa w uprawie, choć zima woli chłodniejsze pomieszczenia - od 1 do 10 st.C . Jeżeli takim pomieszczeniem nie dysponujemy - też jakoś wytrzyma, choć nie lubi gdy jest gorąco i sucho. Latem można wystawić jukkę na zewnątrz, może być na przykład piękną ozdobą słonecznego tarasu.
Podlewamy latem regularnie, dość obficie 2-3 razy w tygodniu, a zimą, w chłodniejszym miejscu rzadziej, co 10 dni, ale nie należy dopuszczać do wyschnięcia gleby. Latem warto spryskać roślinę raz na tydzień, zwłaszcza gdy jukka zostanie w mieszkaniu.
Dokarmiamy w miesiącach letnich dodając płynnej pożywki do wody. Stosujemy nie więcej niż połowę polecanej dawki nawozu. Nawozimy co 14 dni..
Liście czyścimy wilgotną szmatka - trzeba trochę uażać bo liście są dość ostre i mogą skaleczyć. Nie używamy środka do nabłyszczania liści.
Cięcie jest zbyteczne, usuwamy jedynie martwe dolne liście.
Przesadzanie w razie potrzeby można róslinę przesadzać wiosną, przesadzamy raczej młodsze egzemplarze. Po 3-4 latach wymienia się tylko górną warstwę ziemi w doniczce.
Może być niestety atakowana przez szkodniki -przede wszystkim tarczniki. Zwalcznie opisane w artykule szkodniki roślin doniczkowych. Jeżeli żółkną liście to trzeba rośline rzestawić w jaśniejsze miejsce. Szary nalot na liściach to z kolei objaw ataku szarej pleśni - choroby grzybowej. Chore liście najlepiej jak najszybciej usunąć i zwiększyć przepływ powietrza.
Rozmnażanie przez podział - starsze rośliny wytwarzają odnogi, ktore można odcinać, gdy osiągną one wielkośc okolo 20 cm. Można zastosować preparat do ukorzeniania. Sadzimy w mieszance pół na pół torfu z piaskiem. Można również odcinać kawałki pnia i hodować ten sam sposób.
Gleba: Ziemia gliniasta, może być też piaszczysta ziemia do kwiatów.
Stanowisko: Potrzebuje dużo światła.
Zastosowanie:Roślina doniczkowa. Może rosnąć w mieszanych kompozycjach w dużym pojemniku.
Ciekawostki: Jukkka gwatemalska zwana też słoniastostopą pochodzi z Meksyku i Gwatemali, gdzie rośnie w postaci drzewa o wysokości kilku metrów.

Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą, dracena deremeńska (wonna), dracena obrzeżona, jukka ogrodowa.

Juka gwatemalska - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:


jukka gwatemalska w naturze
Jukka gwatemalska - Koko Crater Botanical Garden Oahu Hawaii.

Fot. Drew Avery/Flickr CC





Więcej roślin doniczkowych...

Ciekawe drzewa do ogrodów...

Więcej porad ogrodnika amatora...



MOWA KWIATÓW

mowa kwiatów, symbolika kwiatóws, co oznaczają, ogrodnik-amator kwiaty cięte, bukiety, rośliny na wiązanki, dekoracje florystyczne
Temat trochę staroświcki i zapomniany, dla naszych prababek był oczywisty. Warto przypomnieć sobie co oznaczały wręczane przy różnych okazjach kwiaty i wprowadzić trochę romantyzmu do codziennego życia. Na przykład tuzin czerwonych róż oznaczał płomienną miłość a biała lilia czytosć uczuć.
Więcej o mowie kwiatów...

Rośliny doniczkowe latem
Latem nie zapominamy o roślinach pokojowych, szczególnie że dla większości z nich wiosna i lato jest okresem wegetacji i trzeba pamietać o tym by miały odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych. Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie.
więcej o roślinach doniczkowych latem...

Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...

Naturalne sposoby pielęgnacji roślin doniczkowych

W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach można nabyć wiele rodzajów gotowych nawozów i preparatów ochrony roślin, ale można też spróbować dokarmiać i pielęgnować je sprawdzonymi, domowymi sposobami. Zanim więc sięgniemy po chemiczne środki wypróbujmy metody naturalne - są one zdrowsze dla roślin i dla nas.
więcej na temat
naturalnej pielęgnacji roślin doniczkowych...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

Galerie ogrodnika amatora:





Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...

Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...

Galeria roślin pokojowych

rosliny pokojowe, kwiaty w domu, kwiaty domowe

Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...

Pielęgnacja roślin pokojowych

Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...

ROŚLINY DO SYPIALNI, KTÓRE ZADBAJĄ O ZDROWY SEN

rośliny pokojowe do sypialni, rośliny oczyszczające powietrze, rośliny na sen,  ogrodnik,  ogród i dom

Rośliny nie tylko wyglądają wspaniale, wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, ale też poprawiają nasze samopoczucie. Dobrym pomysłem jest wypełnienie domu i sypialni wieloma roślinami, które mają działanie uspokajające oraz oczyszczają powietrze. Roślin, ktore można umieścić w sypialni jest dość dużo, trzy najkorzystniejsze to: palma areca, aloes i bluszcz angielski.
Więcej o roślinach, które nadają się do sypialni...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook