Parki, ogrody i rezerwaty - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogrody tarasowe w Książu - Polska














Sadzenie roślin
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia...




JESIENNE ARANŻACJE


jesienne dekoracje, dynia olbrzymia, wrzosy, jesień florystyka
Miłe dla oka jesienne dekoracje


Jesienna pora to obfitość nie tylko kwiatów ale przede wszystkim warzyw i owoców. Oprócz funkcji użytkowych mogą być wykorzystane do stworzenia niepowatarzalnych dekoracji oddających specyficzny nastrój i koloryt tej pory roku.
Najpopularniejsze w jesiennych dekoracjach są owoce dyni olbrzymiej - bardzo trwałe i rzucające się w oczy. Z kolei owoce dyni pospolitej mają mniejsze rozmiary ale też mogą mieć zaskakujące kształty.
Bardzo dobrze komponują się z jesiennymi plonami kwiaty złocieni, krzewinki wrzosów, pernecji i dabecji oraz kłosy traw ozdobnych.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie
Ciekawa kompozycja ułożona z jesiennych kwiatów i jabłek.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie
Ta aranżacja to prawdziwy jesienny miszmasz - wykorzystano w niej między innymi kapustę ozdobną, owoce jarzębiny, kasztany, żołędzie, wrzosy i złocienie.

Ciekawe odmiany dyni olbrzymiej to: Cucurbita maxima semiturbana, Cucurbita maxima turbaniformis o owocach w kształcie turbanów, których jedna część ma barwę zieloną a druga żółtą lub pomarańczową, Cucurbita maxima buttercup o dużych okrągłych owocach i zielonej skórce czy Cucurbita maxima Red Kuri o złocisto-pomarańczowych owocach w kształcie kropli.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, owoce dyni olbrzymiej
Wystarczy ułożyć parę owoców dyni olbrzymiej w eksponowanych miejscach ogrodu i jesienna dekoracja gotowa.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, owoce dyni olbrzymiej
Kompozycja ułożona z różnych odmian dyni olbrzymiej, kolb kukurydzy, owoców jarzębiny i ognika szkarłatnego. Całość uzupełniona kwiatami nawłoci i słonecznika.

Równie dobrze można wykorzystać inne warzywa i owoce - ogórki, pomidory, jabłka, cukinię, marszczone liście jarmużu a nawet główki kapusty. Ta ostatnia ma również wersję bardziej dekoracyjną : kapustę ozdobną, którą warto wykorzystać w okresie od października do grudnia, bo dobrze wygląda nawet przy przymrozkach.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, owoce dyni olbrzymiej
Jesienna kompozycja z różnymi odmianami dynii w roli głównej.Zdjęcie wykonano na 117 Jesiennej Wystawie Kwiatów i Ogrodów.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, owoce dyni olbrzymiej
Nastrojowe miejsce do wypoczynku w pogodne jesienne dni.




Często stosuje się kapusty ozdobne do obsadznia pojemników na tarasach, na kolmbach miejskich i rabatach ogrodowych i parkowych uzupełniając nimi puste miejsca po wiosennych i letnich kwiatach.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, owoce jabłek
Taka zabawna dekoracja z jabłek na pewno spodoba się dzieciom.


jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, owoce gruszki
W tym eleganckim bukiecie wykorzystano owoce gruszki.


Inne materiały, które mogą być wykorzystane w jesiennych dekoracjach to lampiony miechunki rozdętej, srebrzyste przegrody nasienne miesięcznicy dwuletniej, owoce jarzębiny, głogu, ognika szkarłatnego, rajskich jabłuszek, szyszki, kłosy zbóż i traw ozdobnych. Cennym materiałem są również wybarwiające się jesienią liście drzew, krzewów i pnączy.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, owoce dyni olbrzymiej
Dynie olbrzymie w towarzystwie czosnków ozdobnych i szarłatu.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, jesienne bukiety
Jesienny bukiet w którym część składników to popularne warzywa - pomidory, papryka i brokuł.

Wystarczy nieco wyobraźni aby dostrzec jak wiele możliwości dekoracyjnych kryje się nie tylko w kwiatach ale i zwykłych warzywach czy owocach.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, owoce ognika
W tej dekoracji użyto iglaków i gałązek ognika szkarłatnego obsypanego owocami.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, jesienne bukiety
Bukiet z nawłoci i miechunek rozdętych. Nietrudny do wykonania, niedrogi a efektowny.

Jesienne aranżacje mogą upiekszać nie tylko mieszkania ale również balkony, tarasy, wejścia do domu, rabaty ogrodowe lub zakątki ogrodu przeznaczone do wypoczynku. Z pewnością oddadzą melancholijny nastrój i ciepłe barwy babiego lata...

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, owoce róży, orzecha włoskiego, winobluszcz, aster nowoangielski, hortensja bukietowa
Jesienne kwiaty, owoce i liście.

jesienne aranżacje, dekoracje z jesiennych kwiatów, warzyw i owoców, ogrodnik, ogród, jesień w ogrodzie, jesienne dekoracje
Nawet zwykłe orzechy ułożone w koszyczku i ozdobione kolorowymi liśćmi mogą być dekoracją.





Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2021

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021


Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych




TEMATY NA MAJ

PARADA RÓŻANECZNIKÓW I AZALII
Ogrody, maj różaneczniki i azalie

Różaneczniki i azalie należące do rodzaju Rhododenron to bez wątpienia jedne z najefektowniej kwitących krzewów. Jako rośliny z grupy wrzosowatych majĄ pewne specyficzne wymagania - jeśli zostaną one spełnione to w maju odwdzięczą się pięknymi kwiatami.
Doskonale komponują się z innymi roślinami, są żelaznym punktem wszystkich wiosennych targów i wystaw ogrodniczych. więcej zdięć różaneczników i azalii ...

SADZIMY LETNIE KWIATY CEBULOWE
Ogrody,  sadzimy letnie kwiaty cebulowe Ogrody,  sadzimy letnie kwiaty cebulowe Ogrody,  sadzimy letnie kwiaty cebulowe Ogrody,  sadzimy letnie kwiaty cebulowe

Większość letnich kwiatów cebulowych i bulwiatych bardzo efektownie kwitnie - jeżeli chcemy wprowadzić trochę żywych kolorów i egzotyki do ogrodu to te rośliny na pewno się sprawdzą. Jedyną ich wadą jest to, że muszą być przechowywane przez zimę w pomieszczeniach.
Cebule i bulwy kwitnące latem sadzi się na wiosnę (wyjątkiem są lilie) a ponieważ z reguły są wrażliwe na mrozy muszą być wykopywane po pierwszych przymrozkach. Najczęściej, z roślin cebulowych i bulwiastych kwitnących latem, sadzi się w ogrodach popularne mieczyki i dalie. Do mniej znanych letnich kwiatów cebulowych i bulwiastych należą: kanny (pacioreczniki), tygrysówki pawie, krokosmie, psi ząb, szczawik Deppego, acidantery dwubarwne, liatry kłosowe, zawilce wieńcowate, homerie czy iksje. Większość letnich kwiatów cebulowych to rośliny okazałe o wyrazistych barwach, tworzace mocne akcenty w ogrodzie.
więcej kwiatach cebulowych i bulwiastych kwitnących latem...

SĄSIEDZTWO ROŚLIN
Ogrody, wysiewy, sąsiedztwo roślin

Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...

Porady ogrodnicze :







ogrodnik-amator.pl 


AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCI

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślin





KOLOROWA JESIEŃ

kolorowa jesień
Jakie drzewa i krzewy najpiękniej się wybarwiają...




Trawy ozdobne

trawy ozdobne w ogrodzie


Ozdobą tej grupy roślin są ksztlały i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody. Delikatne źdźbła traw ozdobnych z ażurowymi kwiatostanami działają optycznie rozluźniająco.
więcej na temat traw ozdobnych w ogrodzie ...




Wrzosowisko

Wrzosowisko - zakładanie i pielęgnacja


Wrzosowisko może być oryginalnym elementem kompozycji ogrodu a najlepszą porą do zakładania, jeżeli dysponujemy roślinami w doniczkach, jest okres gdy kwitną wrzosy bo od razu można ocenić efekty pracy.
więcej o wrzosowisku ...




OZDOBNE PĘDY, OWOCE I LIŚCIE - CZYLI NIE TYLKO KWIATY ZDOBIĄ

Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej późną jesienią i zimą.
więcej...




Iglaki zawsze piękne

drzewa i krzewy iglaste do ogrodu

Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe.
Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.
więcej o iglakich...



Agaleria, ciekawe linki, przydatne strony



Strona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2020    Parki, ogrody i rezerwaty