ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Byliny Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Woda Skalniak Kwiaty trudne Porady ogrodnika Galeria roślin Gleba Wystawy ogrodnicze Styl ogrodu Fb

Jaśmin nagokwiatowy łac. Jasminum nudiflorum - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Jaśmin nagokwiatowy, Jasminum nudiflorum, uprawa jaśminu nagokwiatowego, Jaśmin nagokwiatowy pnącze prymitywne, Jaśmin nagokwiatowy żółte kwiaty, Jaśmin nagokwiatowy zdjęcia

Jaśmin nagokwiatowy Odsłon : 350 wsteczTyp_rośliny__________________
Pnącze wieloletnie

Wysokość : Dorasta do 1,5-2 m.
Ozdoba rośliny: Intensywnie żółte, drobne kwiaty pojawiające się pojedynczo, przed rozwojem liści na wiotkich, zielonych pędach. Kwiaty wydzielają przyjemny zapach. Po przekwitnięciu na galazkach pojawiają się liście.
Porą kwitnienia : Kwitnie nietypowo - pod koniec zimy w lutym, a czasem nawet w styczniu.
Uprawa : Jest to pnącze prymitywne dość łatwe w uprawie ale w regionach, które nie nawiedzają zbyt silne mrozy; wytrzymuje do minus 15 st.C. Na zimę lepiej roślinę zabezpieczyć. Wspina się po murach lub innych podporach. Rośnie dość szybko. Zimą, okresie gdy nie ma mrozu, warto roślinę od czasu do czsu nawodnić.
Cięcie wykonujemy po kwitnieniu usuwając stare gałęzie a młodsze skracając o połowę co sprzyja rozkrzewieniu. Kwitnie na pędach jednorocznych. Rozmnażanie przez odkłady korzeniowe. Pęd rośliny przykładamy do podłoża i przyciskamy kamieniem albo drutem. Sadzonki odcinamy i przesadzamy gdy pojawią się korzenie.
Gleba : Żyzna, przepuszczalna.
Stanowisko: Słoneczne, zaciszne i osłonięte od wiatru. Na stanowiskach mniej nasłonecznionych słabiej kwitnie.
Zastosowanie:W naszych warunkach lepiej uprawia się jaśmin nagokwiatowy w cieplejszych rejonach kraju. Roślina jest atrakcyjna ze względu na nietypową porę kwitnienia. Może rosnąć przy kratkach i ogrodzeniach ale wymaga podpięcia. Można też zastosować jaśmin nagokwiatowy jako roślinę pojemnikową na tarasie lub balkonie.
Ciekawostki: Jaśmin nagokwiatowy to pnącze pochodzące z Chin.

Tematy pokrewne: Pnącza, rośliny do zimwego ogrodu, rośliny na balkony i tarasy, egzotyczne balkony i tarasy, ogrodowe_zmarzlaki.

Jaśmin nagokwiatowy - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
INNE CIEKAWE PNĄCZA WIELOLETNIE:

Opisane pnącza jednoroczne :

dynia olbrzymia, fasola wielokwiatowa, groszek pachnący, kobea pnąca (sępota pnąca), tunbergia oskrzydlona, wilec purpurowy

Opisane pnącza wieloletnie :

bluszcz pospolity, chmiel zwyczajny, glicynia chińska (słodlin, wisteria), hortensja pnąca, lędźwian szerokolistny, groszek szerokolistny, jaśmin nagokwiatowy, męczennica modra, passiflora, milin amerykański, powojnik alpejski, powojnik Jackmana, rdest Auberta, róża pnąca, sundaville, trzmielina Fortune'a , wiciokrzew pomorski, winobluszcz pięciolistkowy, winobluszcz trójklapowy

Krzewy do ogrodu...

Drzewa do ogrodu...

Iglaki do ogrodu...

Więcej porad ogrodnika amatora...


Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

ZŁOTOKAP

Ogrodnik-amator, opis rośliny, złotokap, Uprawa złotokapów, drzewo złotokapu
Roślina ma długie grona kwiatów przypominających kwiaty robinii białej ale w kolorze złotożółtym. U złotokapu zwyczajnego grona te mają około 20 cm długości a u złotokapu Waterera dochodzą nawet do 40 cm długości. Jeden z najokazalszych krzewów. Dorasta do 4 m, a w dobrych warunkach nawet do 7 m.
Więcej informacji o złotokapie...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

MĘCZENNICA MODRA, PASSIFLORA
Ogrody, pnącza,  zdjęcia PASSIFLORY, męczennica modra w ogrodzie, pielęgnacja męczennicy modrej
Krzew o pnących pędch. Kwiaty duże, białe, z pięcioma dużymi pręcikami i słupkiem z trzema szyjkami, opatrzone są złożonym z pierścienia nitkowatych wyrostków przykoronkiem. Jest on dłuższy od płatków korony i różnorodnie zabarwiony; u podstawy purpurowy, dalej białobłkitny, a u góry błękitny. Kwiaty mogą mieć średnicę do 9 cm. Pojwiają się pojedyńczo, wyrastając z żyłek liści.
Więcej informacji o passiflorze...

Galerie ogrodnika amatora:Pnacza ogrodowe

pnacza do ogrodu
Pnącza ogrodowe to grupa roślin posiadająca wiele zalet; z reguły nie potrzeba zbyt wiele miejsca aby je zasadzić a do tego ich siła wzrostu jest duża. Są nie tylko dekoracyjne ale i użyteczne: doskonale sprawdzają się jako żywy parawan gdy chcemy coś zasłonić lub odgrodzić.
Więcej informacji o pnaczach do ogrodu...

POWOJNIK KRÓLEM PNĄCZY

Ogrody, pnącza,  zdjęcia powojników, powojniki w ogrodzie, pielęgnacja powojników

Powojniki (klematisy) są bez watpienia uznawane za najefektowiejsze pnącza. Zawdzięczają swą popularność przepięknym kwiatom w niemal wszystkich kolorach. Kwiaty pojawiają się od czerwca do października, zależnie od odmiany.
Więcej informacji o powojnikach...

Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania.

Ogrody, parki
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Warto wykorzystać letni czas i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Jest wiele obiektów do zwiedzania - ogrody botaniczne, arboreta, parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok - np. Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach czy Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Na pewno wizyta w takich miejscach poprawi nastrój i pozwoli się zrelaksować.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...

ogrodnik -  ogród angielski, ogrody w stylu angielskimOGRÓD ANGIELSKI - dążenie do odwzorowania elementów występujacych w naturze, swoboda oraz pewna dawka romantyzmu

ŻYWOPŁOTY

ogrodnik, żywopłoty, rośliny na żywopłot
Zielone ogrodzenia i obwódki z drzew czy krzewów nie dość że zdobią to mają jeszcze wiele innych zalet. Przede wszystkim chronią: przed kurzem, spalinami i wiatrem, przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów, dają poczucie intymności w ogrodzie.
Więcej o żywopłotach...

ROZMNAŻANIE ROŚLIN
Większość z nas po prostu kupuje sadzonki w sklepach ogrodniczych. Istnieje jednak grupa pasjonatów, którym własnoręcznie wyhodowane rośliny sprawiają wiele radości. Trzeba na początku wspomnieć, że część roślin bardzo łatwo daje się rozmnażać
więcej na temat rozmnażania roślin...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook