Jaskier azjatycki , Ranunculus asiaticus - opis rośliny, uprawa
Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w pomieszczeniach
Wysokość: Niezbyt wysoka roślina - do 25 cm.
Ozdoba rośliny: Duże (około 8 cm), najczęściej pełne kwiaty w jaskrawych barwach : różowe, pomarańczowe, wiśniowe, czerwone, żółte lub białe. Są też odmiany o kwiatach dwubarwych.
Liście dość ozdobne, ciemnozielone, lekko błyszczące, pierzastodzielne.
Pora kwitnienia: Od końca maja do początku lipca.
Uprawa: Roślina trudna w uprawie - musi mieć zapewnione odpowiednie warunki do wegetacji. Jest też nieodporna na nasze mrozy - trzeba zapewnić jej zimowanie w pomieszczeniu. W naszych warunkach najlepiej udają się gdy posadzimy je w pojemniku. Na zewnątrz wystawiamy lub wysadzamy do gruntu dopiero po ustąpieniu przymrozków - w drugiej połowie maja. Sadzimy jaskry azjatycke na przełomie marca i kwietnia na głębokość 5-7 cm. Przed sadzeniem bulwki moczymy w letniej wodzie przez kilkanaście godzin. Doniczkę z posadzonymi jaskrami postawić w niezbyt ciepłym, widnym pomieszczeniu. Podlewać zaczynamy dopiero gdy ukażą się liście. Przy podlewaniu trzeba uważać; nie można zalewać rośliny bo może spowodować to gnicie korzeni ale z drugiej strony trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu bo jest wrażliwa na przesuszenie. W przypadku jaskrów posadzonych w pojemniku - trzeba wylewać nadmiar wody z podstawki. Warto je przed zakwitnięciem zasilać nawozami płynnymi o lekkim stężeniu. Po przekwitnięciu zaprzestajemy podlewania a gdy roślina zaschnie wykopujemy bulwki, oczysczamy i przechowujemy w temp. około 10 st.C w trocinach lub w torfie. Jeżeli przechowywanie jest zbyt kłopotliwe można roślinę traktować jako jednoroczną.
Jaskry mogą być atakowane przez ślimaki - trzeba je przed nimi zabezpieczyć poprzez tworzenie barier np. obsypanie rośliny trocinami lub korą.
Rozmnażanie z bulw przybyszowych, które oddzielamy i sadzimy wiosną.
Gleba: Żyzna, lekko wilgotna i przepuszczalna.
Stanowisko: Słoneczne ciepłe i zaciszne.
Zastosowanie: Może być wysadzany na rabaty lub kwietniki jako roślina gruntowa, ale równie dobrze można jaskry azjatyckie sadzić w pojemnikach jako ozdoba balkonów i tarasów. Ze względu na niewielkie rozmiary może też służyć jako efektowna ozdoba słonecznego skalniaka. Nadaje się na kwiat cięty - ścina się je gdy płatki kwiatu są już rozchylone.
Ciekawostki: Jaskry azjatycke pochodzą z cieplejszych regionów - Europy południowej, Syrii i Iranu.
Tematy pokrewne: Kwiaty trudniejsze w uprawie, kwiaty łatwe w uprawie, rośliny cebulowe i bulwiaste, Kwiaty cięte, rośliny na balkony i tarasy, galeria zdjęć roślin cebulowych i bulwiastych.
fot.
Jaskier azjatycki ciemnoróżowy - Rob Bertholf/Flickr CC
Jaskier azjatycki jasnoróżowy - Yoko Nekonomania/Flickr CC
Jaskier azjatycki - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
INNE CIEKAWE ROŚLINY CEBULOWE:
Opisane rośliny cebulowe i bulwiaste :
acidantera dwubarwna, agapant afrykanski, alstremeria (lilia Inków), begonia bulwiasta, begonia zwisająca (pendula), brodia, cebulica syberyjska, czosnek białawy (Krzysztofa), czosnek niedźwiedzi, czosnek złocisty (czosnek południowy), dalie, frezja ogrodowa, hiacynty, jaskier azjatycki, kalia Rehmanna, kanna (paciorecznik), kokorycz pusta, kosaciec bródkowy (irys bródkowy), kosaciec syberyjski (irys syberyjski), kosaciec żółty, krokosmia (montbrecja), krokusy, liatra kłosowa, lilie, lilia tygrysia, mieczyki ogrodowe, narcyzy, przebiśnieg (śnieżyczka), psiząb mieszańcowy, puszkinia_cebulicowata, rannik zimowy, szachownica cesarska, szachownica kostkowata, szafirki, szczawik Deppego, śniedek baldaszkowaty (śpioszek), śnieżnik lśniący, śnieżyca wiosenna, topinambur (słonecznik bulwiasty), tulipany, tulipany botaniczne, tulipany Darwina, tulipany Fostera, tulipany fryzowane (Crispa), tulipany Greiga, tulipany Kaufmanna, tulipany Klusjusza, tulipany liliokształtne, tulipan tarda, tulipan Triumph, tulipan turkiestanski, tygrysówka pawia, zimowit_jesienny.
Więcej porad ogrodnika amatora...
BALKONY I TARASY
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule
Balkony i tarasy.
OGRÓD JAPOŃSKI
Tworzenie ogrodów było uważane w Japonii za odrębną dziedzinę sztuki taką jak malarstwo czy literatura, z tym że człowiek nie jest uważany za twórcę ogrodu ale za jego współtwócę bo drugim elementem jest przyroda - nie tylko kształtuje ogród ale też go zmienia pod wpływem pór roku i pogody.
Więcej o
ogrodach japońskich...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Rośliny cebulowe i bulwiaste
Ożywią i upiększą każdy ogród. Umiejętny dobór roślin cebulowych i bulwiastych zapewni nam kwitnący ogród od wczesnej wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków.
Więcej o roślinach cebulowych i bulwiastych...
Galerie ogrodnika amatora:
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Warto wykorzystać letni czas i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Jest wiele obiektów do zwiedzania - ogrody botaniczne, arboreta, parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok - np. Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach czy Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Na pewno wizyta w takich miejscach poprawi nastrój i pozwoli się zrelaksować.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...
OGRODOWE ZMARZLAKI
Wiosną wybraliśmy się na wystawę ogrodniczą albo tylko co centrum ogrodniczego, zobaczyliśmy jakiś roślinny oryginał, ktorego jeszcze nie mieliśmy, skusła nas uroda nieznanej rośliny a jeszcze na dodatek sprzedajacy zapewnił, że jak zabezpieczymy to zime przetrzyma. Pod koniec jesieni przychodzi pora na chwilę prawdy : które z naszych nowch roślin mogą jednak naszego klimatu nie wytrzymać...
Więcej o
ogrodowych zmarzlakach...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...