ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Woda Skalniak Małe drzewa Porady Dodatki ogrodowe Galeria roślin Styl ogrodu Cięcie Wystawy ogrodnicze FB

Jarząb szwedzki łac. Sorbus intermedia - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Jarząb szwedzki, Sorbus intermedia, Swedish Whitebeam, uprawa jarzębu szwedzkiego, opis rośliny, drzewa łatwe w uprawie, drzewa liściaste, drzewa ozdobne, galeria drzew, rośliny na jesień, drzewa do jesiennego ogrodu,  drzewa o dekoracyjnych liściach, drzewa o dekoracyjnych owocach, drzewa łatwe w uprawie, rośliny niewymagające

Jarząb szwedzki Odsłon : 8793 wsteczTyp_rośliny__________________
Drzewo liściaste

Wysokość: Drzewo dorasta do wysokości 8-12 m , korona ma szerokość około 8 m.
Ozdoba rośliny: Najbardziej ozdobne są owoce jarząbu szwedzkiego - kuliste, pomarańczowoczerwone lub czerwone o średnicy do 13 mm. Dojrzewają we wrześniu i październiku tworząc baldachwate owocostany.
Drzewo tworzy regularną koronę. Kora jest jest szara lub cimnoszara, gładka, choć u starszych egzemplarzy może być lekko spękana. Młode gałązki są szarobrązowe lub oliwkowobrązowe, początkowo owłosione, ale bardzo szybko stają się nagie.
Liście pojedyncze, eliptyczne lub odwrotnie jajowate, piłkowane o długośći od 6 do 10 cm. Kolor liści z góry ciemnozielony, z dołu szarosrebrzyste, filcowane. Jesienią wybarwiają się na kolor żółtopomarańczowy. Czasami jesienne zabarwienie nie pojawia się.
Kwiaty jarzębu szwedzkiego są kremowobiałe, zabrane w baldachy o średnicy około 11 cm. Zapach kwiatów może być odbierany jako niezbyt przyjemny.
Ciekawą odmianą jest jarząb szwedzki "Brouwers" - dorastający tylko do 6-10 m i wolno rosnący o wąsko-stożkowym, zwartym pokroju. Ze względu na te cechy nadaje się do mniejszych ogrodów.
Pora kwitnienia: Maj.
Uprawa: Drzewo łatwe w uprawie, o bardzo małych wymaganiach. Odporne na suszę, mrozy, wiatry i zanieczyszczenie środowiska. Znosi nawet zasolenie gleby.
Najlepsza pora sadzenia młodych drzewek to październik - listopad lub wczesna wiosna.
Jarząb szwedzki jest odporny na zarazę ogniową ale czasem może zostać porażony przez parcha lub zaatakowany przez przędziorka, mszyce, roztocza i błonkówki.
Rozmnażanie przez wysiew nasion lub sadzonki półzdrewniałe uzyskiwane wczesnym latem.
Gleba: Dobrze rośnie na różnych typach gleb oprócz gliniastych lub bagiennych. Rośnie nawet na piaskach. Odczyn gleby zasadowy. W gorszych glebach rośnie w formie krzaczastej.
Stanowisko: Słoneczne i suche.
Zastosowanie: Jako drzewko ozdobne, może być sadzone w ogrodach np. jako soliter. Czesto sadzone w parkach oraz miastach na zadrzewienia uliczne. Dobrze wygląda w ogrodach naturalistycznych lub wiejskich.
Owoce w odróżnieniu od owoców jarzębiny nie mają goryczki i nadają się na przetwory. Jarząb szwedzki jest rośliną przyciągającą pszczoły i inne owady.
Ciekawostki: Jarząb szwedzki pochodzi z południowej Skandynawii. Jest utrwalonym mieszańcem poliploidalnym jarzębu pospolitego, jarzębu mącznego i jarzębu brekini. W Polsce w stanie dzikim występuje na Pomorzu i jest objęty ochroną.

Tematy pokrewne: Drzewa łatwe w uprawie, ozdobne pedy, owoce i liście, rośliny do jesiennego ogrodu, drzewa do małego ogrodu, rośliny miododjane.


Jarząb szwedzki - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:INNE CIEKAWE DRZEWA LIŚCIASTE:

Opisane drzewa liściaste :

ambrowiec amerykański (balsamiczny), brzoza brodawkowata, buk pospolity, czeremcha amerykańska, głóg dwuszyjkowy, grab pospolity, grujecznik japoński, jabłoń domowa, jabłoń purpurowa, jarząb pospolity (jarzębina), jarząb szwedzki, jesion wyniosły, judaszowiec, kasztanowiec czerwony, katalpa (surmia), klon japoński, klon jesionolistny, klon palmowy, klon pospolity (zwyczajny), magnolie - opis odmian, magnolia brooklińska, magnolia pośrednia, magnolia purpurowa, miłorząb dwuklapowy, morwa biała, orzech włoski, robinia akacjowa (grochodrzew biały, robinia biała), robinia lepka, styrakowiec, sumak octowiec, śliwa wiśniowa, Wierzba japońska Hakuro, wierzba mandżurska, wiśnia piłkowana, wiśnia różowa, wiśnia pospolita .

OGNIK SZKARŁATNY

krzewy iściaste ognik szkarłatny
Największą ozdobą krzewu są jaskrawo zabarwione owoce, którym roślina zawdzięcza swą nazwę. Owoce są kuliste, skupione w baldachy (podobnie jak u jarzębiny). Zabarwienie owoców pomarańczowe, czerwone lub żółte. Zdobią roślinę od końca lata aż do grudnia a czasem nawet dłużej.
Więcej informacji o ognikach szkarłatnych...

OGRODOWI TWARDZIELE

ogrodnik -  ogrodowi twardziele, rośliny na każdą glebę
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce ale jest też wiele takich, które mogą rosnąć praktycznie w każdej glebie. Jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu lub ochoty na skomplikowane zabiegi ulepszania gleby warto się ta grupą roślin zainteresować. Część z wymienionych roślin ma co prawda swoje preferencje ale są one na tyle wytrzymałe, że można spróbować hodować je nawet jeżeli nasza gleba jest nieco gorsza.
Więcej o ogrodowych twardzielach...

Ozdobne pędy, owoce i liście

ogrodnik -  rośliny o ozdobnych pędach, owocach i liściach
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

JARZĄB POSPOLITY, JARZĘBINA

drzewa liściaste jarząb pospolity, jarzębina
Najbardziej efektowną ozdobą jarzębiny sa koralowoczerwone owoce, wybarwiające się w sierpniu i pozostające na drzewie nawet po opadnięciu liści. Drzewo tworzy nieregularną koronę. Kora jest jasna, gładka. Pierzaste liście są jasnozielone latem, jesienią natomiast przebarwiają się na czerwono i pomaranczowo.
Więcej informacji o jarzębinie...

Galerie ogrodnika amatora:BRZOZA BRODAWKOWATA

drzewa liściaste brzoza brodawkowata
Najbardziej charakterystyczną cechą brzozy brodawkowatej jest biała kora. Liście są drobne, jasnozielone wiosną, jesienią przebarwiają się na żółto. Korona drzewa sprawia wrażenie lekkiej, ażurowej a biały pień pięknie kontrastuje z kolorem liści zarówno wiosną jak i jesienią.
Więcej informacji o brzozach...

IRGA POZIOMA

krzewy iściaste irga pozioma
Efektowna pod wieloma względami roślina. Płożące pędy są prawie poziomo rozpostarte - ciekawie są ułożone gałązki boczne, które wyrastają w jednej płaszczyźnie, równolegle do siebie, przypominając rybi szkielet.
Więcej informacji o irdze poziomej...

OGRÓD ANGIELSKI

ogrodnik -  ogród angielski, ogrody w stylu angielskim
Cechą charakterystyczną ogrodów angielskich jest dążenie do odwzorowania elementów występujacych w naturze, swoboda oraz pewna dawka romantyzmu. W ogrodzie naturalnym powinny przeważać zielone trawniki, nieregularne kształty rabat, kręte ścieżki oraz kępy trwałej roślinności.
Więcej o ogrodach angielskich...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook