Jarząb pospolity (jarzębina) , Sorbus aucuparia - opis rośliny, uprawa
Drzewo liściaste
Wysokość: Małe drzewko o wysokości 10 m i szerokości 4 m.
Ozdoba rośliny: Najbardziej efektowną ozdobą jarzębiny sa koralowoczerwone owoce, wybarwiające się w sierpniu i pozostające na drzewie nawet po opadnięciu liści.
Drzewo tworzy nieregularną koronę. Kora jest jasna, gładka. Pierzaste liście są jasnozielone latem, jesienią natomiast przebarwiają się na czerwono i pomaranczowo.
Kwiaty jarzębiny są białe, zabrane w gęste, owłosione podbaldachy.
Ciekawą odmianą jest "Pendula" - forma zwisająca. Tworzy długie, ścielące się do ziemi pędy. Starsze egzemplarze mają oryginalne kształty dzięki powyginanym, grubym konarom. Wysokość drzewka zależy od wysokości, na jakiej zostało zaszczepione oraz sposoby prowadzenia. Zwykle dorasta do 3-5 m.
Inną ciekawą odmianą jest jarząb pospolity "Fastigiata" - drzewo o kolumnowej koronie, osiągające wysokość do 8 m i szerokość 1-1,5 m. Liście przebarwiają się jesienią na żółtopomarańczowy kolor, owoce dekoracyjne, koralowe.
Pora kwitnienia: Przełom maja i czerwca.
Uprawa: Drzewo o bardzo małych wymaganiach co do gleby i stanowiska. Odporne na suszę mrozy i zanieczyszczenie środowiska.
Najlepsza pora sadzenia młodych drzewek to wrzesień - listopad.
Należy do drzew krótkowiecznych - żyje 60-100 lat.
Rozmnażanie jarzębiny przez wysiew nasion, nasiona wymagaja stratyfikacji.
Gleba: Dobrze rośnie na różnych typach gleb. Rośnie nawet na piaskach.
Stanowisko: Obojętne - roślina dobrze znosi zacienienie.
Zastosowanie:Jako drzewko ozdobne, może być sadzone w niewielkich ogrodach np. jako soliter. Na szczególne wyeksponowanie zasługuje forma płacząca (Pendula). Nadaje się do posadzenia w pobliżu kacika wypoczynkowego. Czesto sadzona w parkach oraz miastach na zadrzewienia uliczne. Dobrze wygląda w ogrodach naturalistycznych lub wiejskich.
Owoce jarzębiny są dla ludzi niejadalne w stanie surowym, natomiast dla ptaków są doskonałym pożywieniem.
Jarzębina może być używana w postaci przetworów.
Ciekawostki: Trujący kwas parasorbinowy zawarty w owocach jarzębiny znika po przemrożeniu i zblanszowaniu owoców.
Jarząb pospolity rośnie w Europie, południowo-zachodniej Azji, zachodniej Syberii.
Tematy pokrewne: Drzewa łatwe w uprawie, ozdobne pedy, owoce i liście, rośliny do jesiennego ogrodu, drzewa do małego ogrodu.
Jarząb pospolity (jarzębina) - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Opisane drzewa liściaste :
ambrowiec amerykański (balsamiczny), brzoza brodawkowata, buk pospolity, czeremcha amerykańska, głóg dwuszyjkowy, grab pospolity, grujecznik japoński, jabłoń domowa, jabłoń purpurowa, jarząb pospolity (jarzębina), jarząb szwedzki, jesion wyniosły, judaszowiec, kasztanowiec czerwony, katalpa (surmia), klon japoński, klon jesionolistny, klon palmowy, klon pospolity (zwyczajny), magnolie - opis odmian, magnolia brooklińska, magnolia pośrednia, magnolia purpurowa, miłorząb dwuklapowy, morwa biała, orzech włoski, robinia akacjowa (grochodrzew biały, robinia biała), robinia lepka, styrakowiec, sumak octowiec, śliwa wiśniowa, Wierzba japońska Hakuro, wierzba mandżurska, wiśnia piłkowana, wiśnia różowa, wiśnia pospolita .
DRZEWA DO MAŁEGO OGRODU
Drzewa do małego ogrodu muszą być dobrane bardzo starannie. W ogrodach o niewielkich rozmiarach sprawdzają się drzewa o pokroju zwisającym lub kolumnowyn, niektóre karłowate drzewa o koronach kulistych lub nieregularnych.
Więcej o
drzewach do małego ogrodu...
OGNIK SZKARŁATNY
Największą ozdobą krzewu są jaskrawo zabarwione owoce, którym roślina zawdzięcza swą nazwę. Owoce są kuliste, skupione w baldachy (podobnie jak u jarzębiny). Zabarwienie owoców pomarańczowe, czerwone lub żółte. Zdobią roślinę od końca lata aż do grudnia a czasem nawet dłużej.
Więcej informacji o ognikach szkarłatnych...
OGRODOWI TWARDZIELE
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce ale jest też wiele takich, które mogą rosnąć praktycznie w każdej glebie. Jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu lub ochoty na skomplikowane zabiegi ulepszania gleby warto się ta grupą roślin zainteresować. Część z wymienionych roślin ma co prawda swoje preferencje ale są one na tyle wytrzymałe, że można spróbować hodować je nawet jeżeli nasza gleba jest nieco gorsza.
Więcej o
ogrodowych twardzielach...
Ozdobne pędy, owoce i liście
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
BRZOZA BRODAWKOWATA
Najbardziej charakterystyczną cechą brzozy brodawkowatej jest biała kora. Liście są drobne, jasnozielone wiosną, jesienią przebarwiają się na żółto. Korona drzewa sprawia wrażenie lekkiej, ażurowej a biały pień pięknie kontrastuje z kolorem liści zarówno wiosną jak i jesienią.
Więcej informacji o brzozach...
Galerie ogrodnika amatora:
KLON JESIONOLISTNY
. W celach dekoracyjnych sadzi się przede wszystkim odmiany hodowlane o pstrych, wybarwionych liściach, szczepione na pniu. Takie odmiany są znacznie bardziej ciekawe a do tego wolniej rosną i są mniej ekspansywne. Najlepiej sadzić je w ogrodzie pojedyńczo, na tle roślin o ciemniejszym zabarwieniu.
Więcej informacji o klonach jesionolistnych...
IRGA POZIOMA
Efektowna pod wieloma względami roślina. Płożące pędy są prawie poziomo rozpostarte - ciekawie są ułożone gałązki boczne, które wyrastają w jednej płaszczyźnie, równolegle do siebie, przypominając rybi szkielet.
Więcej informacji o irdze poziomej...
Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Warto wykorzystać letni czas i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Jest wiele obiektów do zwiedzania - ogrody botaniczne, arboreta, parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok - np. Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach czy Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Na pewno wizyta w takich miejscach poprawi nastrój i pozwoli się zrelaksować.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...
OGRÓD WIEJSKI
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi.
Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o
ogrodach wiejskich...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...