Ja³owiec pospolity , Juniperus communis - opis ro¶liny, uprawa
Krzew iglasty
Wysoko¶æ: Wyrasta przeciêtnie do 3-5 m.
Ozdoba ro¶liny: Bardzo k³uj±ce, ostre, sztywne ig³y o ³adnym, niebieskawym kolorze. Podobne do czarnych jagód owoce równie¿ s± ozdob± ja³owca. Pokrój krzewu mo¿e byæ ró¿ny w zale¿no¶ci od odmiany ale najpolpularniejsze s± te o pokroju kolumnowym. Czasem zamiast formy krzaczastej tworzy niewielkie drzewko.
Ciekawe odmiany:
Ja³owiec pospolity Arnold - wolnorosn±ca odmiana kolumnowa o krótkich, zielonoszarych ig³ach.
Ja³owiec pospolity Bruns - kolumnowa odmiana do¶æ szybko rosnaca, ig³y kluj±ce, stalowoniebieskie.
Ja³owiec pospolity Columnaris - wolnorosn±cy krzew, gêsty o wyprostowanym pokroju, ig³y zielonkawoszare.
Jalowiec pospolity Cracovia - stara odmniana szybko rosn±ca o kolumnowym pokroju, pêdy wzniesione ku górze na koñcach siê przewieszaj±, ig³y zielononiebieskie.
Ja³owiec pospolity Gold Cone - ciekawa odmiana o z³ocistym zabarwieniu igie³ i w±skosto¿kowym pokroju ro¶¶nie do¶æ wolno.
Ja³owiec pospolity Hibernica - dorasta do 3,5 m ma intensywnie zielone ig³y i kolumnowy pokrój.
Ja³owiec pospolity Suecica - dorasta do 4 m, ig³y zielone.
Ja³owiec pospolity Suecica Nana - odmiana kar³owa, dorastaj±ca do 1 m, bardzo w±ska.
Istniej± te¿ odmiany niskie o ga³êziach ¶ciel±cych siê po ziemi np. ja³owiec pospolity Depressa Aurea, osi±gaj±cy 50 cm wysoko¶ci ale mocno rozrastajacy siê na boki.
Uprawa: Rodzimy krzew, spotykany w lasach sosnowych, na wrzosowiskach i nieu¿ytkach. Jego zalet± jest niewybredno¶æ. Ju¿ sama nazwa wskazuje, ¿e wystarcz± mu gleby ja³owe i piaszczyste. Dobrze znosi suszê, jest te¿ wytrzyma³y na mrozy. Nie lubi specjalnie warunków typowo miejskich.
Odmiany kolumnowe, zw³aszcza wiêksze egzemplarze nale¿y przed zim± zwi±zywaæ mocnym sznurkiem co zapobiega roz³amywaniu krzewów przez mokry ¶nieg.
Gleba: Nie ma szczególnych wymagañ glebowych.
Stanowisko: Najlepiej ro¶nie w pe³nym s³oñcu ale mo¿na go te¿ posadziæ w miejscu nieco zacienionym.
Zastosowanie: Do ogrodów naturalistycznych, w pobli¿u terenów lesistych, do ogródków przy domkach letniskowych. Piêknie wygl±da w zestawieniu z brzozami i wrzosami. Mniejsze egzemplarze nadaj± siê do ogrodów skalnych i wrzosowiska. W okolicach o ostrzejszym klimacie mo¿e zastêpowaæ cyprysiki.
Ciekawostki: Owoce ja³owca s± u¿ywane jako przyprawa kuchenna a ga³±zki do wêdzenia wêdlin.
Tematy pokrewne: Krzewy ³atwe w uprawie, krzewy trudniejsze w uprawie, drzewa i krzewy do ma³ego ogrodu, ro¶liny do zimowego ogrodu, iglaki zawsze piêkne, ro¶liny na skalniak, ro¶liny na wrzosowisko, ro¶liny na prawie ka¿d± glebê, galeria krzewów, ja³owiec nadbrze¿ny, ja³owiec skalny.
fot.
Ja³owiec pospolity Gold Cone - F. D. Richards /Flickr CC
Ja³owiec pospolity - INNE ZDJÊCIA RO¦LINY:
INNE CIEKAWE DRZEWA IGLASTE:
Wiêcej porad ogrodnika amatora...
Ozdobne pêdy, owoce i li¶cie - Najczê¶ciej najwiêksz± ozdob± ro¶lin s± kwitaty - ale nie tylko; istnieje wiele ro¶lin o ozdobnych pêdach, owocach czy li¶ciach...
Gleba piaszczysta i piaszczysto-gliniasta w ogrodzie - Gleby piaszczyste sk³adaj± siê z lu¼no u³o¿onych ziaren piasku, miêdzy którymi woda szybko przesi±ka a powietrze swobodnie kr±¿y. Masa organiczna szybko rozk³ada siê w piasku, ale jest te¿ silnie wyp³ukiwana, na skutek czego nie tworzy siê warstwa próchnicza. Sk³adniki mineralne zostaj± szybko wymyte do warstw g³êbszych, a co za tym idzie staj± siê niedostêpne dla ro¶lin. Tak wiêc gleby piaszczyste niezbyt nadaj± siê do uprawy ale s± te¿ ro¶liny, którym w³a¶nie takie warunki najbardziej odpowiadaj±...
Skalniak, zak³adanie i pielêgnacja - Skomponowanie efektownego skalniaka oprócz wysi³ku fizycznego wymaga pewnego poczucia estetyki oraz wiedzy dotycz±cej hodowli ro¶lin skalnych. Skalniak wiosn± latem i jesieni±, ro¶liny na skalniak, ro¶liny na murki...
Ekologiczny ogród - Naturalne ¶rodki s³u¿±ce do zasilania ro¶lin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie ciesz± siê sporym zainteresowaniem. I trudno siê temu dziwiæ - s± bezpieczniejsze od ¶rodków chemicznych, mo¿emy je sami sporz±dzaæ no i s± zgodne z natur±. Najpowszechniejszmi preperatami ekologicznymi stosowanymi w ogrodzie s± gnojowki, wywary i wyci±gi z ro¶lin...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Wiêcej porad ogrodnika amatora...
WRZOSOWISKO
Wrzosowisko mo¿e byæ oryginalnym elementem kompozycji ogrodu a najlepsz± por± do zak³adania, je¿eli dysponujemy ro¶linami w doniczkach, jest okres gdy kwitn± wrzosy bo od razu mo¿na oceniæ efekty. Najefektowniej wrzosowisko wygl±da na terenie ³agonie pochylonym lub lekko pofa³dowanym.
Wiêcej w artykule: Wrzosowisko - zak³adanie i uprawa.
Galerie ogrodnika amatora:
IGLAKI ZAWSZE PIÊKNE
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chêtnie sadzone w ogródkach i trudno siê temu dziwiæ bo maj± one wiele zalet. Przede wszystkim s± niezwykle dekoracyjne i to przez ca³y rok.
wiêcej na temat ro¶lin iglastych...
Z OGRODU DO KUCHNI
Jak mo¿emy wykorzystaæ warzywa, owoce i zio³a rosn±ce w ogrodzie, przepisy na soki, kompoty, nalewki, koktajle i ciasta. Ciasto z dyni±, sok z winogron, pigwówka, koktajl z porzeczek.
Wiêcej o
przepisach...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskona³a okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urz±dzania ogrodów, pielêgnacji ro¶lin a tak¿e ciekawy sposób na spêdzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
¦CIÓ£KOWANIE GLEBY
Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materia³em ¶ció³kowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotno¶ci, ciep³a i ochrony przed niszcz±cym dzia³aniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury pod³o¿a.
Wiêcej o
¶ció³kowaniu gleby...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASE£
Nie potrafisz znale¼æ informacji na interesuj±cy ciê temat - spróbuj ich poszukaæ w indeksie hase³.
Sprawd¼ indeks hase³...