IGALKI NA DRZEWKO BOŻONARODZENIOWE
Choinka świąteczna z żywego drzewka może być drzewkiem ciętym, bez korzeni, w stojaku lub drzewkiem z korzeniami, posadzonym w pojemniku.
Świerki są najtańsze ale też najmniej trwałe.
Dla prawdziwego miłośnika przyrody bardziej bliska sercu jest opcja druga. Jeżeli jednak zdecydujemy się na choinkę w donicy i planujemy po świętach wysadzić ją w ogrodzie to trzeba pamiętać, że jest to organizm żywy i jako taki potrzebuje odpowiedniego traktowania. Przede wszystkim nie jest zbytnio przystosowany do klimatu panujacego w naszych mieszkaniach. Nie sprzyja choinkom ciepłe i suche powietrze jakie powstaje przy centralnym ogrzewaniu. Potrzebuje wody i chłodu. Trzeba więc powoli takie drzewko przyzwyczajać do warunków, w których będzie przebywać przez okres świąteczny.Jeśli zdecydowaliśmy się na choinkę z korzeniami to należy ją kupić mniej więcej 10 dni przed Bożym Narodzeniem, aby stopniowo przygotowywać ją do domowych warunków a po okresie świątecznym przygotować do zasadzenia na działce czy w ogrodzie.
Przez pierwszy tydzień przechowujemy drzewko w garażu lub w piwnicy w temperaturze około 5 st.C, potem 2-3 dni w pomieszczeniu o temperaturze około 10 st.C a na końcu przenosimy ją do mieszkania. Miejsce, w którym będzie stało nie powinno być cieplejsze niż 20 st.C. Żywe drzewko świąteczne ustawiamy w domu z dala od kaloryfera, nie zapominając również o utrzymywaniu właściwej wilgotności podłoża.
Kolejne ograniczenie dotyczy długości przebywania takiej choinki w mieszkaniu. Jeżeli planujemy wysadzenie drzewka do gruntu to nie należy trzymać jej w mieszkaniu dłużej niż kilka dni. Po świętach trzeba drzewko przygotować do warunków naturalnych. Najpierw umieszczmy ją w chłodniejszym pomieszczeniu o temperaturze około 10 st.C a potem przenosimy w takie miejsce, gdzie panuje temperatura około 5 st.C i w takich warunkach trzymamy drzewko do wczesnej wiosny, kiedy będzie możliwe wysadzenie do gruntu. Gdyby zdarzyło się, że przed wysadzeniem drzewko puściło młode pąki, to z wysadzeniem do gruntu trzeba poczekać do maja.
Gdzie kupować drzewko na choinkę świąteczną?
Nie warto kupować drzewek w marketach - nawet jeżeli są posadzone w doniczce to ich korzenie z pewnością zostały przycięte tak aby zmieściły się do pojemnika. Oznacza to, że wysadzenie jej po świętach do gruntu nic nie da - bo drzewko i tak padnie. Najlepiej kupować drzewka w szkółkach, u ogrodników.Jakie drzewko na choinkę świąteczną?
Świerk pospolity - Igły mają długość 1-2,5 cm, są sztywne i mają zaostrzone końce. Świerki pięknie pachną ale są mniej trwałe niż jodły ale są też najtańsze.Świerk srebrny kłujący - Ma sztywne, mocne i kłujące igły. Drzewko ma charakterystyczną srebrzystoniebieskawą barwę. Są trwalsze od świerka pospolitego ale droższe od niego.
Świerk serbski - Drzewko o wąskim, regularnym stożkowatym pokroju. Igły płaskie, dwubarwne, z wierzchu ciemnozielone, od spodu białe. Igły młodszych drzew przypominają igły świerka pospolitego.
Jodła posplita - dłuższe i grubsze igły niż świerk. Są one tępo zakończone na czubku i dlatego nas nie pokłują przy dekorowaniu. Jodła jest też trwalsza ale niestety droższa.
Sosna - może być też stosowana jako drzewko bożonarodzeniowe - zaletą jest to że nie zrzuca igieł i pięknie pachnie a wadą dość trudne zawiesznie ozdób bo sztywne i długie igły mogą pokłuć a żywica wydzielana przez drzewko pobrudzić.
Jeżeli więc planujemy radosne ubieranie choinki bożonarodzeniowej z pomocą dzieci to należy wybrać bezwzglednie jodłę lub pomyśleć jednak o choince sztucznej. Żeby w domu pachniało choinką można też zrobić stroik z gałązek albo włożyć parę gałązek jodły lub świerka do wazonu i udekorować.
Inne rośliny wykorzystywane do dekracji świątecznych
Tradycjnie wykorzystuje się w dekoracjach bożonarodzeniowych gałazki ostrokrzewu ozdobione czerwonymi, błyszczącymi owocami. Inną rośliną kojarzącą się ze świętami jest poinsecja zwana też gwiazdą betlejemską. Roślina ta właśnie w okresie świątecznym ma ciekawie wybarwione przykwiatki, które kształtem przypominają gwiazdę. Ze świętami kojarzony jest również grudnik czasem nazywany kaktusem bożonarodzeniowym - może być stosowany w różnego rodzaju aranżacjach świątecznych. Ciekawe stroiki można również wykonać z rosnących w doniczkach iglaków miniaturowych takich jak cyprys, jałowiec stricta czy świerk Conica - mogą one z powodzeniem zastąpić tradycyją choinkę.Ciekawostka :
Na Ukrainie drzewka choinkowe dekorowano pajęczymi nićmi, które w promieniach światła wyglądały jak srebrne anielskie włosy. Wierzono, że pajęczyny przynoszą szczęście.Źródło - http://muzeumbombki.com.pl/ciekawostki/
zobacz także:
Iglki zawsze piękne, świąteczne dekoracje prosto z ogrodu, wieniec adwentowy z materiałów z ogrodu.ŚWIERK KŁUJĄCY, SREBRNY
Nastroszone, sztywne i kłujące igły w kolorze szarosrebrzystym lub niebieskosrebrzystym. Dlatego często nazywany jest też świerkiem srebrnym.
Więcej informacji o świerku kłującym...
JODŁA POSPOLITA
Zimozielone drzewo o stożkowatej koronie i strzelistym pniu. Igły spłaszczone, ciemnozielone, o długości 3 cm, tępo zaokrąglone. Roślina wydziela piękny, żywiczny zapach.
Więcej informacji...
JODŁA KOREAŃSKA
Regularny stożkowaty pokrój rośliny oraz żywo zielony kolor igieł. Igły dwubarwne, na wierzchu ciemnozielone, pod spodem kredowo-białe. Dodatkową ozdobą są pionowo ustawione szyszki w kolorze fioletowym lub niebieskim.
Więcej informacji o jodle koreańskiej...
ROŚLINY IGLASTE
Iglaki są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok.
Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł.
więcej na temat roślin iglastych...
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
Ozdobne pędy, owoce i liście
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
ŚWIĄTECZNE DEKORACJE
Zamiat kupować sztuczne dekoracje spróbujmy wykonać je samodzielnie z materiałów, które nic nie kosztują bo znajdziemy je w ogrodzie. Jedyne w co trzeba zainwewstować to klej, brokat, farba, świeczka. Całkiem możliwe, że mamy już to wszystko w domu.
Więcej informacji...
SOSNA CZARNA
Ciemnozielone igły skupione po dwie w pęczku, długie, sztywne i grube. Sosna czarna tworzy regularną, kopiastą koronę z gałęziami równo ułożonymi w okółkach. Starsze drzewa wybijają w pień a ich korona staje się nieregularna, parasolowata. Pień prosty, ciemnobrązowy o spękanej korze.
Więcej informacji o sosnie czarnej...
SOŚNICA JAPOŃSKA
Efektowne drzewo iglaste. Igły długie, szerokie, błyszczące, ciemnozielone, skupione na szczytach pędów w parasolowate okółki. Gałęzie młodych drzew rosną na wprost nadając roślinom sztywny wygląd.
Więcej informacji o sośnicy japońskiej...
DODATKI OGRODOWE
Ogród to nie tylko rośliny ale również różnego typu dodatki i urządzenia, elementy architektury ogrodowej oraz dekoracje.
Niektóre z dodatków ogrodowych mają funkcje użytkowe, np.meble ogrodowe czy kompostowniki, inne służą jako elementy dekoracyjne np. fontanny, oczka wodne, rzeźby ogrodowe a jeszcze inne łączą funkcję użytkową z dekoracyjną.
więcej o dodatkach ogrodowych...
ZYGOKAKTUS, GRUDNIK
Długie, dzwoneczkowate kwiaty osadzone na szczycie pędów. Barwa kwiatów najczęściej karminowa ale są też odmiany zygokaktusa w kolorze czerwonym, fiołkowym, jasnoróżowym, purpurowym łososiowym, pomarańczowym a nawet białym z lekkim różowym odcieniem. Kwiaty są dość trwałe.
Więcej informacji...
Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania - Ogrody Keukenhof
Keukenhof - najpiękniejszy ogród cebulowy - Holandia
W 2025 roku ogród Keukenhof ma być dla zwiedzających otwarty od 20 marca do 11 maja, w godzinach 08:00 - 19:30.
Warto śledzić na bieżąco informacje na stronie http://www.keukenhof.nl/en/. Mniejszy ruch w ogrodach Keukenhof z reguły przypada na poniedziałki, wtorki i środy niż w pozostałe dni tygodnia.
W naszym kraju, ogrody botaniczne są otwarte - niektóre przez cały rok inne dopiero od 1 kwietnia. Są też inne obiekty do zwiedzania : parki i ogrody dostępne przez cały rok. Fot. Peter Robinett/flickr CC
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...
TEMATY NA KWIECIEŃ
ROZMNAŻAMY BYLINY KWITNĄCE LATEM I JESIENIĄ ORAZ TRAWY OZDOBNE
Wiosną mamy tp najlepszy czas na dzielenie bylin kwitnących latem i jesienią. W tym celu wykopujemy kępy roślin, oczyszczamy korzenie z chwastów i obumarłych części a następnie kępy dzielimy rozrywając je lub rozcinając. Sadzimy podzielone rośliny w nowe miejsca pamietejącaby miały nieco miejsca na rozrost i obficie podlewamy.
więcej o bylinach i rabatach bylinowych...
Większość traw ozdobnych bardzo łatwo daje się rozmnożyć w sposób wegetatywny, najprościej przez podział roślin matecznych. W ten sposób można rozmnożyć np. kostrzewy, sitowia, ostnice, miskanty. Kępy roślin matecznych wykopujemy z ziemi, dzielimy na kilka mniejszych kęp potomnych, które sadzimy od razu na miejsce stałe. Po posadzeniu rośliny dobrze podlewamy.
więcej o trawach ozdobnych...
SĄSIEDZTWO ROŚLIN

Rośliny mogą oodziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...
WIOSENNE NAWOŻENIE ROŚLIN OGRODOWYCH

W kwietniu zasilamy nawozami mineralnymi rośliny cebulowe rosnące w ogrodzie. W dalszym ciągu nawozimy też drzewa, krzewy i byliny. Stosujemy dobrze rozłożony obornik, kompost lub wiosenne nawozy wieloskładnikowe przeznaczone dla konkretnych rodzajów roślin. Możemy zastosować nawozy długo działające, które stopniowo uwalniają swoje składniki w ciągu sezonu. Jeżeli pod roślinami znajduje się ściółka (kora, drobne kamyki, igliwie, słoma) to podczas zasilania ją odsuwamy, tak aby nawóz znajdował się bezpośrednio na ziemi. Po rozłożeniu nawozu nakrywamy go spowrotem ściółką a następnie podlewamy. Rośliny nowo posadzone zasilamy dopiero po 2-3 tygodniach od posadzenia.
więcej o nawożeniu roślin ogrodowych...
SEZON NA WYSIEWY W PEŁNI

Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
W kwietniu na miejsca stałe można siać smagliczkę, groszek pachnący, maciejkę, szarłat, nagietki, chabry, kosmosy, klarkie, ułudkimaczki kalifornijskie, czarnuszki, ślazówki.
więcej na temat wysiewów roślin...
KWIECIEŃ W OGRODZIE
Co w kwietniu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
MAJ W OGRODZIE
Co w maju trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
OŚWIETLENIE W O OGRODZIE
Wieczorem ogród może wyglądać też efektownie - odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła nie tylko stworzy niepowtarzalny nastrój ale też może ukazać jego drugie oblicze. Przy okazji różnego rodzaju źródła światła ułatwiają poruszanie się po terenie oraz odstraszają intruzów.
Więcej o
oświetleniu w ogrodzie...
ŻYWOPŁOTY
Zielone ogrodzenia i obwódki z drzew czy krzewów nie dość że zdobią to mają jeszcze wiele innych zalet. Przede wszystkim chronią: przed kurzem, spalinami i wiatrem, przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów, dają poczucie intymności w ogrodzie.
Więcej o
żywopłotach...
SZYDLICA JAPOŃSKA
Szydlica japońska zwana też kryptomerią to atrakcyjne drzewo lub krzew o czerwono-brązowej korze. Zawsze zielone, cieńkie igły gęsto pokrywają gałęzie. Mają długość od 8 do 15 mm, są szydlaste, siepowato wygięte.
Więcej informacji o szydlicy japońskiej...
DAGLEZJA ZIELONA
Pokrojem przypomina świerk. Igły daglezji są soczyście zielone, połyskujace, długie i miękkie, grzebieniasto rozmieszczone. Po roztarciu przyjemnie pachną jabłkami.
Więcej informacji o daglezji zielonej...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...