IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok.Iglaki w towarzystwie hortensji bukietowych i juki ogrodowej.
Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.
Dobrze znoszą cięcie a więc można wpływać na ich kształt i wielkość choć nie zaleca się cięcia drzew mających naturalny kształt stożka (tzw. choinek).
Oprócz walorów dekoracyjnych mogą też pełnć funkcje użyteczne - z wielu iglaków można tworzyć żywopłoty, służyć jako okrycie zimowe dla innych roślin a iglaki płożące mogą zastępować trawnik.
Rośliny iglaste mogą przyjmować naturalne formy wielkich drzew lub krzewów ale mogą być też hodowane w postaci zminiaturyzowanej. W wiekszych ogrodach możemy więc sadzić sporych rozmiarów choinki np. świerki serbskie czy syberyjskie, szlachetne jodły czy szybko rosnące daglezje a w mniejszych karłowe odmiany iglaków lub bardzo modne ostatnio formy iglaków szczepione na niskim pniu, które rozrastają się zbytnio świetnie nadają się właśnie do małych ogrodów.
Iglaki mogą mieć różne kształty, wielkość i kolor igieł. Odpowiednio dobrane mogą stworzyć malowniczą kompozycję.
Iglaki mogą mieć różne kształty : stożkowy (np. świerk biały conica), kulisty (np.żywotnik zachodni Globosa czy kosodrzewina Mops) lub kolumnowy (np. jałowiec skalny Skyrocket. Gałęzie iglaków mogą być zwieszajace się (np. cypryskik nutkajski Pendula czy świerk Brewera) lub płożące (np. różne odmiany jałowców płożących).Można też czasem spotkać w sprzedaży ciekawie wyglądające iglaki o egzotycznie brzmących nazwach takie jak sosnica japońska albo kuningamia chińska. Wtedy przed zakupem warto poznać dokładnie ich wymagania bo są to raczej rośliny dla doświadczonych kolekcjonerów.
Często niestety nie radzą one sobie z naszymi ostrymi zimami i może okazać się że wydaliśmy niepotrzebnie dość sporą kwotę pieniędzy.
Jak kupować iglaki:
- Przed zakupem przygotować się - tzn. przemyśleć jak chcemy wkomponować nowe rośliny w ogród i sprawdzić jakie mają wymagania.- Dowiedzieć się jak się szybko się rozrosną i jakie rozmiary osiągną aby za kilka lat nie okazało się, że zbyt wybujałe drzewa trzeba wyciąć.
- Lepiej kupować sadzonki w pojemnikach - drzewka wykopane mogą mieć uszkodzony system korzeniowy.
- Jeżeli jest taka możliwośc to dowiedzieć się skąd pochodzą sadzonki. Te wyhodowane w nieco innej strefie klimatyczne np. w Holandii czy Włoszech, mogą nie wytrzymać surowszych warunków panujących u nas zimą.
Iglaki mogą być wykorzystwane :
Sadzenie iglaków:
- Przed zasadzeniem ziemię dokładnie przekopujemy a dołek powinien być dwa-trzy razy większy od rozmiarów bryły korzeniowej.- Jeżeli ziemia w ogrodzie jest marna to dajemy bardziej urodzajnej gleby np. specjalnej ziemi do roślin iglastych (do nabycia w sklepach ogrodniczych).
- Przed posadzeniem iglaka dobrze jest pojemnik z rośliną zanurzyć na króko w wodzie.
- Przy wysadzaniu trzeba uważać, by nie uszkodzić bryły korzeniowej. Umieszczamy roślinę w dołku i przysypujemy ziemią, tak by górna krawędź bryły znajdowała się na poziomie gruntu.
- Ziemię wokoło posadzonego iglaka uklepujemy, zostawiając wokół wgłebienie dla wody.
- Po posadzeniu podlewamy roślinę a ziemię wokoło najlepiej wyśćółkować rozdrobnioną korą sosnową.
- Jeżeli sadzimy większe iglaki, należy przymocować je do palika aby uchronić je przed silnym wiarem, który może naderwać młode korzenie a nawet przewrócić świeżo co posadzoną roślinę.
Iglaki do większych ogrodów:
W większych ogrodach, parkach czy działkach przyleśnych można pokusić się o posadzenie wiekszych, majestatycznie wyglądających drzew iglastych takich jak jodła pospolita, świerk pospolity, daglezja zielona, jodła kalifornijska, świerk serbski, cyprysik nutkajski, metasekwoja chińska, choinę kanadyjską albo drzewiaste, duże odmiany świerka kłującego czy sosny czarnej. Do dużych ogrodów nadaje się też zrzucajacy igły modrzew europejski.Iglaki do niewielkich ogrodów:
W niewiekich ogrodach sadzi się formy drzewiaste wolno rosnące takie jak jodła koreańska, sosna limba, formy szczepione na pniu, krzewy iglaste o pokroju kolumnowym, stożkowym lub kulistym. Najczęściej sadzimy żywotniki zachodnie (tuje), cyprysiki, jałowce i cisy. Warto też poszukać odmian karłowych i wolno rosnących iglaków. Dość populana jest odmiana świerka białego 'Conica' o idealnie stożkowatej koronie lub strzelisty ale zajmujący mało miejsca jałowiec skalny 'Skyrocket'. Duży wybór odmian karłowych jest też wśród krzewów sosny górskiej zwanej kosodrzewiną. Również wiele gatunków iglaków znanych z tego, że osiąga spore rozmiary ma swoje odpowiedniki w wyhodowanych odmianach karłowych czy szczepionych na pniu.Jak wkomponować i wykorzystać iglaki
Odpowiednio dobrane i wkomponowane w ogród iglaki mogą zamienić go w miejsce niezwykłe i urokliwe przez cały rok. Wiosną i latem stanowią zwykle tło dla kolorowych kwiatów. Wybieramy wtedy rośliny o spokojniejszym kolorycie i tradycyjnych kształtach. Mogą być też uzupełnieniem wrzosowiska lub skalniaka. W takim wypadku trzeba bardzo uważnie dobrać odmiany tak by po pewnym czasie nie przerosły i nie zagłuszyły roślin w alpinarium.Ciekawy iglak o niezwykłym kształcie lub kolorystyce igieł może być punktem centralnym kompozycji ogrodowej, przyciągajacym szczególną uwagę. Na takie gwiazdy ogrodowe nadają się szczególnie iglaki ozdobnie cięte lub w inny sposób odcinające się od tła. Warto też wspomieć że iglaki doskonale nadają się na drzewka bonsai.
Zobacz także : Iglaki na drzewko bożonarodzeniowe
Opisane drzewa i krzewy iglaste :
cedr himalajski, choina kanadyjska, cis pospolity, cyprysik groszkowy, cyprysik japoński, cyprysik nutkajski, cypryśnik błotny, daglezja zielona, jałowiec nadbrzeżny, jałowiec pospolity, jałowiec skalny, jodła hiszpańska, jodła kalifornijska, jodła koreańska, jodła pospolita, kosodrzewina (sosna górska), kuningmia chińska, miłorząb dwuklapowy, modrzew europejski, sosna czarna, sosna himalajska, sosna limba, sosnica japonska, szydlica japońska, świerk biały Conica, świerk Brewera, świerk kłujący, świerk serbski, żywotnik zachodni, tuja, żywotnikowiec japoński.
ŚCIÓŁKOWANIE GLEBY
Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materiałem ściółkowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury podłoża.
Więcej o
ściółkowaniu gleby...
SZYDLICA JAPOŃSKA
Szydlica japońska zwana też kryptomerią to atrakcyjne drzewo lub krzew o czerwono-brązowej korze. Zawsze zielone, cieńkie igły gęsto pokrywają gałęzie. Mają długość od 8 do 15 mm, są szydlaste, siepowato wygięte.
Więcej informacji o szydlicy japońskiej...
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
SKALNIAK
Ogródki skalne należą obecnie do najpopularniejszych elementów ogrodów przydomowych a zakładanie i pielęgnacja alpinarium może dać wiele satysfakcji. Należy też podkreślić, że piękno wielu roślin uwydatnia się dopiero w zestawieniu z kamieniami.
Więcej w artykule: Skalniak - zakładanie i pielęgnacja.
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
SOSNA CZARNA
Ciemnozielone igły skupione po dwie w pęczku, długie, sztywne i grube. Sosna czarna tworzy regularną, kopiastą koronę z gałęziami równo ułożonymi w okółkach. Starsze drzewa wybijają w pień a ich korona staje się nieregularna, parasolowata. Pień prosty, ciemnobrązowy o spękanej korze.
Więcej informacji o sosnie czarnej...
SOŚNICA JAPOŃSKA
Efektowne drzewo iglaste. Igły długie, szerokie, błyszczące, ciemnozielone, skupione na szczytach pędów w parasolowate okółki. Gałęzie młodych drzew rosną na wprost nadając roślinom sztywny wygląd.
Więcej informacji o sośnicy japońskiej...
Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Warto wykorzystać letni czas i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Jest wiele obiektów do zwiedzania - ogrody botaniczne, arboreta, parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok - np. Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach czy Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Na pewno wizyta w takich miejscach poprawi nastrój i pozwoli się zrelaksować.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...
Ozdobne pędy, owoce i liście
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..
DODATKI OGRODOWE
Ogród to nie tylko rośliny ale również różnego typu dodatki i urządzenia, elementy architektury ogrodowej oraz dekoracje.
Niektóre z dodatków ogrodowych mają funkcje użytkowe, np.meble ogrodowe czy kompostowniki, inne służą jako elementy dekoracyjne np. fontanny, oczka wodne, rzeźby ogrodowe a jeszcze inne łączą funkcję użytkową z dekoracyjną.
więcej o dodatkach ogrodowych...
TRAWY OZDOBNE
Ozdobą tej grupy roślin są ksztlały i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody.
Więcej w artykule: Trawy ozdobne.
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...
JODŁY PACHNĄCE ŻYWICĄ
Znamy około 48 gatunków jodły rosnących na półkuli północnej, w Polsce naturalnie rośnie jodła pospolita, możemy się nawet pochwalić borami jodłowymi, z których najpolplarniejsza jest Puszcza Jodłowa w Górach Świętokrzyskich. Jodły to gatunki żywiczne - wydzielają zapach kojarzący się lasem, co dobrze wypływa na nasze zmysły. Za zapach roślin iglastych odpowiada żywica obecna w drewnie i igłach. Jeżeli lubimy aby w ogrodzie pachniało warto posadzić jodłę.
więcej na temat ciekawych odmian jodły...
ŻYWOPŁOTY
Zielone ogrodzenia i obwódki z drzew czy krzewów nie dość że zdobią to mają jeszcze wiele innych zalet. Przede wszystkim chronią: przed kurzem, spalinami i wiatrem, przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów, dają poczucie intymności w ogrodzie.
Więcej o
żywopłotach...
WRZOSOWISKO
Wrzosowisko może być oryginalnym elementem kompozycji ogrodu a najlepszą porą do zakładania, jeżeli dysponujemy roślinami w doniczkach, jest okres gdy kwitną wrzosy bo od razu można ocenić efekty. Najefektowniej wrzosowisko wygląda na terenie łagonie pochylonym lub lekko pofałdowanym.
Więcej w artykule: Wrzosowisko - zakładanie i uprawa.
TRAWNIK
Trawnik to jeden z ważniejszych elementów kompozycji ogrodowych; wprowadza w ogrodzie pewien porządek a zielona trawa jest doskonałym tłem dla drzew, krzewów, kwiatów, budynków i dekoracji ogrodowych.
Więcej o
trawnikach...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...