Niedośpian , Hypoestes phyllostachya - opis rośliny, uprawa

Niedośpian Odsłon : 38807 wstecz
Roślina zielna pokojowa
Wysokość: Maksymalnie około 30 cm, roślina może osiągnąć wieksze rozmiary ale najlepiej wyglądają minejsze okazy.
Ozdoba rośliny: Omszone, podłużne liście, o długości 5-8 cm z barwnymi nerwami i plamami. Liście wygladają jakby były pokryte rożowymi piegami. Są też niedospiany o liściach pokrytych białymi lub jasnozielonymi plamami ale te są trochę mniej efektowne.
Kwiaty jasno-fioletowo-białe, mało dekoracyjne w porównaniu z liśćmi. Nie pachnie.
Odpowiednio pielegnowane i przycinane niedośpiany mają ładny, krzaczasty pokrój.
Pora kwitnienia: Środek lata.
Uprawa: Roślina dość trudna w uprawie i delikatna. Trudna jest również do rozmnożenia. Trzeba jej zapewnić odpowiednie warunki.
Trzeba niedośpianom zapewnić temperaturę od 18 do 21 st. C latem i zimą. Maksymalna temperatura latem może wynosić 24 st.C , pod warunkiem dobrego przepływu powietrza. Wyhodowane zostały też w ostatnich latach odmiany mogące rosnąć w chłodniejszej atmosferze.
Latem spryskujemy liście wodą 2-3 razy w tygodniu, zimą przecieramy liście wilgotną szmatką co 14 dni.
Liście czyścimy ostrożnie miekką ściereczką - nie używamy środków do nabłyszczania liści.
Wilgotność lepiej zapewnć hypoestesom przez ustawienie doniczki na podstawce z kamykami niż przez spryskiwanie.
Niedośpiany są mało wytrzymałe na dym tytoniowy, wyziewy z urządzeń gazowych oraz zbyt suche powietrze. Nie lubią też przeciągów.
Podlewamy obficie, co drugi dzień latem, zima rzadziej - zależy od temperatury w domu.
Dośc trudno niedośpiany rozmnożyć - młode sadzonki pobiera się wiosną i ukorzenia pod folią. Temperatura ukorzeniania 21 st.C. Czasem udaje się kupić nasiona niedospianów i tak też można je rozmnażać. Młode sadzonki i siewki należy uszczykiwać dwukrotnie w celu lepszego ukorzeniania. Młode rośliny są najbardziej dekoracyjne.
Z wiekiem roślina staje się nieładna - jeżeli chcemy ją mieć dłużej to wczesna wiosną przycinamy pędy o połowę.
Przesadzamy niedośpiany wiosną, tylko wtedy gdy roślina "wyrośnie" ze swojej doniczki.
Podłoże: Najlepsza jest ziemia gliniasta.
Dokarmianie: Do wody do podlewania dodajemy co 14 dni połowę polecanej dawki nawozu płynnego.
Stanowisko: Potrzebuje dużo światła - najlepsze stanowisko to parapet okna o północnej lub wschodniej wystawie, osłonięty przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Przy słabym oświetleniu liście tracą efektowne przebarwienia.
Jeżeli roślina więdnie i marnieje to może oznaczać, że jest zbyt zimno i/lub zbyt mokro. Trzeba ustawić doniczkę w cieplejszym miejscu i rzadziej podlewać.
Niedośpiany mogą atakować tarczniki - usuwamy je pojedyńczo wacikiem nasączonym denaturatem lub opryskujemy środkiem chemicznym.
Zastosowanie: Jako roślina pokojowa ale nie tylko, bowiem w ostatnich latach stała się dość modna jako roślina ogrodowa. Bardzo często stosuje się ją jako ciekawe uzupełnienie letnich rabat ogrodowych. Może też być ozdobą balkonu lub tarasu. Jako, że jest to roślina delikatna najlepiej sadzić ją w pojemnikach samotnie.
Ciekawostki: Roślina pochodzi z Madagaskaru, skąd sprowadzono ją w roku 1874.
Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych, ozdobne pędy, owoce i liście.
Niedośpian - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Kompozycje z niedośpianami:
Rośliny doniczkowe do ogrodu i domu...
Więcej porad ogrodnika amatora...
Naturalne sposoby pielęgnacji roślin doniczkowych
W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach można nabyć wiele rodzajów gotowych nawozów i preparatów ochrony roślin, ale można też spróbować dokarmiać i pielęgnować je sprawdzonymi, domowymi sposobami. Zanim więc sięgniemy po chemiczne środki wypróbujmy metody naturalne - są one zdrowsze dla roślin i dla nas.
więcej na temat
naturalnej pielęgnacji roślin doniczkowych...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2025
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Ozdobne pędy, owoce i liście
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..
Galerie ogrodnika amatora:
Galeria roślin pokojowych
Rozjaśniają mieszkania, zdobią i oczyszczają atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...
Pielęgnacja roślin pokojowych
Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...
Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...
Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...
Rośliny doniczkowe latem
Latem nie zapominamy o roślinach pokojowych, szczególnie że dla większości z nich wiosna i lato jest okresem wegetacji i trzeba pamietać o tym by miały odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych. Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie.
więcej o roślinach doniczkowych latem...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...