Menu
Strona główna
Wiosna
Lato
Jesień
Byliny
Drzewa
Krzewy
Kwiaty
Pnącza
Trawy
Zioła
Woda
Skalniak
Kwiaty trudne
Porady ogrodnika
Galeria roślin
Gleba
Wystawy ogrodnicze
Styl ogrodu
Fb
Hutujnia sercowata, tułacz pstry , Houttuynia cordata - opis rośliny, uprawa
Bylina zimująca w gruncie
Wysokość: Do 60 cm.
Ozdoba rośliny: Efektowne, wielobarwne, sercowate liście. Forma wyjściowa ma liście ciemnozielone z wyraźnym unerwieniem i bordowym obrzeżem. Odmiana Chameleon ma liście bardziej kolorowe : czerwonawe, różowe, żółte i kremowe w różnych konfiguracjach. Liście na zimę opadają. Kwiaty drobne, żółte, są zebrane w cylindryczne, kłosowate kwiatostany ozdobione białymi, dekoracyjnymi podsadkami. Pędy mają tendencję do pokładania się. Pstrolistka sercowata (inna nazwa rośliny) rozrasta się za pomocą rozłogów tworząc kolorową darń. W sprzyjających warunkach może być eksapnsywna.
Pora kwitnienia: Od czerwca/lipca do września.
Uprawa: Pstrolistka sercowata, zwana też tułaczem pstrym lub pstrolistką, to bylina rozrastająca się za pomocą cieńkich rozłogów. Jest odporna na mrozy ale w chłodniejszych regionach lepiej okryć ją na zimę. Rozmnażanie przez podział kęp roślin w okresie wiosennym. Należy pilnować aby się zbytnio nie rozrastała - płożące pędy mogą się same ukorzeniać. Co jakiś czas warto pstrolistkę zasilić komopostem. Jest odporna na ataki szkodników i chorób.
Gleba: Najlepsza jest gleba żyzna, o lekko kwaśnym odczynie. Ważne aby podłoże było stale lekko wilgotne. W miejscach suchych należy roślinę podlewać.
Stanowisko: Lekko ocienione. Na stanowiskach słonecznych potrzebuje bardziej wilgotnej gleby. Na stanowiskach mocniej zacienionych odmiany pstrolistne nie wybarwiają się.
Zastosowanie: Przede wszystkim pstrolistkę stosujemy jako roślinę okrywową i zadarniającą na miejsca półcieniste i wilgotne. Nadaje się do ogródków naturalistycznych, leśnych oraz orientalnych, do obsadzania brzegów zbiorników wodnych. Może być sadzona na rabatach bylinowych, ale lepiej aby rosła wtedy w częściowo wystającej ponad podłoże donicy, tak aby utrudnić je rozrastanie. Może być też sadzona w pojemnikach na balkonach i tarasach - w takim przypadku należy przed zimą donicę opatulić.
Ciekawostki: Hutujnia sercowata naturalnie występuje we wschodniej i południowej Azji. Jest wykorzystywana w kuchni azjatyckiej - jada sę jej młode pędy i liście, na surowo lub gotowane. W Korei z liści i kwiatów przygotowuje się herbatę.
Tematy pokrewne: Byliny i rabaty bylinowe, rośliny do letniego ogrodu, rośliny okrywowe i zadarniające, rośliny nad wodę, ozdobne pędy i liście, rośliny do cienia.
Hutujnia sercowata, tułacz pstry - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
INNE CIEKAWE BYLINY ZADARNIAJĄCE:
Więcej porad ogrodnika amatora...
Rośliny okrywowe i zadarniające - Czasem ukształtowanie terenu (np. skarpa lub teren bardzo nierówny) uniemożliwia założenie typowego trawnika. Wtedy zamiast trawnika można zastosować rośliny okrywowe i zadarniające...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
WODA W OGRODZIE CZYLI STAW LUB OCZKO WODNE
Oczko wodne może być niezwykłą ozdobą ogrodu, jednak tylko wtedy gdy zostało właściwie zaprojektowane, wykonane a w końcu systematycznie pielęgnowane.
Więcej o
akcentach wodnych w ogrodzie...
Balkony i tarasy - Najpopularniejsze rośliny na balkony i tarasy, zasaday pielęgnacji roślin sadzonych w pojemnikach, pojemniki na rośliny, rośliny na balkon słoneczny, rośliny na balkon zacieniony, rośliny pachnące na balkony i tarasy...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...