Hortensja piłkowana , Hydrangea serrata - opis rośliny, uprawa
Krzew liściasty zrzucający liście
Wysokość: Dorasta do 1-1,2 m, w sprzyjających warunkach może osiągnąć 1,5 m.
Ozdoba rośliny: Duże kwiatostany zebrane w baldachogrona o ciekawej budowie i kulistym lub spłaszczonym kształcie. Składają się one najczęściej z kwiatów płodnych otoczonych płonnymi. Kolor kwiatów od różowego przez czerwonawy, niebieski do fioletowego. Bywają też odmiany o kwiatach kremowych, bladoniebieskich lub bladoróżowych. Kolor kwiatów może się zmieniać w zależności od odczynu gleby - podobnie jak u hortensji ogrodowej. W glebie kwaśnej są bardziej niebieskie a w zasadowej różowe.
Liscie hortensji piłkowanej są duże, ciemnozielone, mięsiste i mocno piłkowane. Jesienią przebarwiają się na bordowo, czerwono lub żółtawo. Pokrój krzewu lużny o pędach wzniesionych.
Pora kwitnienia: Od czerwca do września.
Uprawa: Hortensja piłkownana jest podgatunkiem hortensji ogrodowej i ma podobne wymagania. Jest trudniejsza w uprawie ze względu na wrażliwość na mrozy i duże wymagania co do gleby. Najlepiej udaje się w zachodnich i południowo-zachodnich rejonach Polski oraz na morzem, w okolicach o łagodnym klimacie. Hortensja piłkowana kwitnie na pędach dwuletnich, dlatego przemarznięcie zimą spowoduje, że następnego lata nie zakwitnie, bo większość pąków kwiatowych uformowanych minionego lata znajduje się w górnej części pędów. Przed zimą należy okryć przyziemne pędy rośliny gałązkami drzew iglastych albo sprządzić chochoły używając włókniny lub materiałow naturalnych: np. słomy.
W okresie wegetacji hortensje piłkowane również wymagają uwagi, są krzewami, które muszą być podlewane i zasilane - najlepiej zasilać je systematycznie od maja połowy lipca, co dwa, trzy tygodnie najlepiej specjalnymi nawozami do hortensji. Warto krzewy hortensji podsypywać fusami z kawy - poprawią kwasowośc gleby i spulchnią ją. Miej też będzie gleba z fusami przesychać. W okresach suszy obficie podlewać - niedobór wody widać gołym okiem na liściach - roślina dość szybko więdnie.
Hortensje piłkowane, podobnie jak ogrodowe, rozmnaża się łatwo przez sadzonki zielne czyli nie zdrewniałe pędy, które ukorzeniają się po 6-8 tygodniach. Najlepszy termin to czerwiec. Innym sposobem jest rozmnażanie przez odkłady.
Cięcie hortensji piłkowanej - przeprowadzamy tylko cięcia sanitarne. Kwiatostany formują się poprzedniego lata, na pędach dwuletnich, wiosną należy ograniczyć się do obcięcia resztek zeszłorocznych kwiatostanów i martwych pędów.
Gleba: Żyzna, próchnicza, wilgotna, lekko kwaśna. Źle rosną w glebie suchej i piaszczystej. Odczyn zasadowy gleby może być przyczyną chlorozy rośliny. W czasie suszy należy pamietać o podlewaniu krzewu. Jak wszystkie gatunki hortensji nie udają się na tzw. glebach zimnych - ciężkich i gliniastych.
Stanowisko: Słoneczne lub półcień. Miejsce zaciszne, osłonięte od wiatrów.
Zastosowanie: Ciekawy krzew o dużych, efektownych kwiatostanach. Może być sadzony jako tło dla niskich rabat lub pod drzewami. Ciekawie prezentuje na tle trawnika. Można tworzyć z nich grupy lub sadzić wzdłuż ścieżki, koło tarasu lub w pobliżu ławki czy altany. Kwiaty hortensji nadają się na kwiat cięty a po zasuszeniu można wykorzystać do suchych bukietów. Pasują do ogrodów w stylu japońskim lub angielskim. Cenną cechą jest termin kwitnienia w pełni lata.
Ciekawostki: Hortensje piłkownana pochodzi z Azji Wschodniej.
Tematy pokrewne: Krzewy łatwe w uprawie, krzewy trudniejsze w uprawie, kalendarz kwitnienia krzewów, rośliny do cienia, galeria krzewów, rośliny na lato, kwiaty cięte, Hortensje - opis odmian, gleba kwaśna w ogrodzie, cięcie krzewów, mowa kwiatów, hortensja bukietowa, hortensja kosmata, hortensja krzewiasta, hortensja ogrodowa, hortensja pnąca.
Hortensja piłkowana - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Opisane krzewy liściaste zrzucające liście :
agrest pospolity,
aronia czarna,
azalia ogrodowa,
azalia pontyjska,
berberysy,
bieluń drzewiasty (datura, anielskie trąbki),
borówka amerykańska (borówka wysoka),
budleja Dawida,
budleja Weyera (budleja żółta),
czarny bez,
dereń biały,
dereń jadalny,
dereń kousa,
enkiant dzwonkowaty,
forsycja,
fotergilla,
fuksja (ułanka),
hibiskus (ketmia syryjska),
hortensje - opis odmian,
hortensja bukietowa,
hortensja kosmata,
hortensja krzewiasta (drzewkowata),
hortensja ogrodowa,
hortensja piłkowana,
irga zwyczajna,
jagoda kamczacka,
jaśminowiec wonny,
jaśminowce,
kalina koralowa,
kalina koreańska,
karagana syberyjska,
kielichowiec wonny,
kolkwicja chińska,
krzewuszka cudowna (wajgelia),
lantana,
ligustr,
lilak (bez),
magnolia gwiaździsta,
migdałowiec trójklapowy (migdałek),
oczar omszony,
perukowiec podolski,
pęcherznica kalinolistna,
pięciornik krzewiasty,
pigwowiec,
piwonia drzewiasta,
porzeczka biała,
porzeczka czarna,
porzeczka czerwona,
porzeczka_krwista,
rokitnik pospolity,
róże - opis odmian,
róża pnąca,
szczodrzeniec (żarnowiec),
śnieguliczka,
tamaryszek,
tawuła japońska,
tawuła van Houtte`a,
tawuła wczesna,
trzmielina pospolita,
wawrzynek wilczełyko,
wierzba iwa,
złotlin,
złotokap.
Opisane krzewy zimozielone i półzimozielone :
abelia mosańska,
aukuba japońska,
barwinek,
bukszpan,
dabecja kantabryjska,
dziurawiec kielichowaty,
golteria rozesłana,
hebe imbricata (dachówkowate),
irga pozioma,
kalmia wąskolistna,
kalocefalus Browna,
kufea hyzopolistna,
kuflik,
laurowiśnia wschodnia,
lawenda - opis odmian,
lawenda francuska,
lawenda wąskolistna,
mahonia pospolita, ognik szkarłatny, ostrokrzew,
pernecja chilijska,
pieris japoński,
pieris kwiecisty,
różaneczniki (rododendrony), rozmaryn, skimia japońska,
trzmielina Fortune'a ,
ubiorek wiecznie zielony,
wrzos ,
wrzosiec,
zaślaz mieszańcowy, klonik,
złocień krzewiasty,
żurawina wielkoowocowa.
Więcej porad ogrodnika amatora...
HORTENSJA BUKIETOWA
Kremowobiałe, stożkowate i bardzo duże kwiatostany osiągajace nawet 20-30 cm długości. Kwiaty w miarę przekwitania różowieją a następnie zasychają. Zaschnięte stanowią ozdobę krzwu zimą. Kwitnie od sierpnia.
Więcej informacji o hortensjch bukietowych...
BALKON I TARAS W CIENIU
Balkon lub taras , na który dociera niewiele światła to dość duże wyzwanie dla właściciela a aranżacja takiego miejsca wymaga przemyślenia i pewnej wiedzy.
Więcej informacji o zacienionych balkonach i tarasach...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
ROŚLINY DO CIENIA
Dość trudno jest zagospodarować miejsca zacienione, bowiem niewiele jest roślin, które lubią takie warunki. Najpewniejsze rośliny do cienistych zakątków czy rabat usytuowanych od północnej strony to bluszcze, paprocie i barwinki, które będą z pewnością rosły nawet w miejscach bardzo słabo naświetlonych.
Więcej o
roślinach do cienia...
OGRÓD JAPOŃSKI - dzieło sztuki stworzone przez człowieka i przyrodę
WODA W OGRODZIE CZYLI STAW LUB OCZKO WODNE
Oczko wodne może być niezwykłą ozdobą ogrodu, jednak tylko wtedy gdy zostało właściwie zaprojektowane, wykonane a w końcu systematycznie pielęgnowane.
Więcej o
akcentach wodnych w ogrodzie...
Hortensje - wodne krzewy
Hortensje są bardzo efektownymi krzewami kwitnącymi w lecie. Pochodzą z Dalekiego Wschodu a ich hodowlą zajamowano się już parę tysięcy lat temu. Największą zaletą hortensji są piękne i trwałe kwiaty. Łacińską nazwę tej rośliny Hydrangea można przetłumaczyć jako wodny krzew co jest trafnym określeniem gdyż hortensje potrzebują dużo wilgoci.
Więcej informacji o hortensjach...
WRZOSOWISKO
Wrzosowisko może być oryginalnym elementem kompozycji ogrodu a najlepszą porą do zakładania, jeżeli dysponujemy roślinami w doniczkach, jest okres gdy kwitną wrzosy bo od razu można ocenić efekty. Najefektowniej wrzosowisko wygląda na terenie łagonie pochylonym lub lekko pofałdowanym.
Więcej w artykule: Wrzosowisko - zakładanie i uprawa.
ROŚLINY NA GLEBY KWAŚNE
Glebę kwaśną lubią wszystkie rośliny z grupy wrzosowatych, do której oprócz wrzosów zalicza się wiele innych krzewinek i krzewów niedużych lub średniej wielkości. Inną kwasolubna grupą roślin sa magnolie, różaneczniki i azalie.
więcej na temat roślin kwasolubnych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...