ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Cięcie Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Woda Krzewy trudne Dodatki ogrodowe Porady Galeria roślin Styl ogrodu Targi ogrodnicze Skalniak FB


HORTENSJA (Hydrangea)- uprawa i zastosowanie.

Hortensje są bardzo efektownymi krzewami kwitnącymi w lecie. Pochodzą z Dalekiego Wschodu a ich hodowlą zajamowano się już parę tysięcy lat temu. Największą zaletą hortensji są piękne i trwałe kwiaty.

ogrodnik,ogród,hortensja

Letnia aranżacja z hortensjami i ozdobami ogrodowymi. Zdjęcie wykonano na 120 Wiosennej Wystawie Kwiatów i Ogrodów.

Łacińską nazwę tej rośliny Hydrangea można przetłumaczyć jako wodny krzew co jest trafnym określeniem gdyż hortensje potrzebują dużo wilgoci. Hortensje to krzewy wymagające w naszych warunkach klimatycznych trochę wysiłku od ogrodnika ale warte uprawy. Najłatwiejsze w uprawie są hortensje bukietowe.

Opis rośliny

W kwiatostanch hortensji mogą występować dwa rodzaje kwiatów: kwiaty płodne są drobne i niepozorne oraz kwiaty płonne otaczające kwiaty płodne - znacznie większe, o owalnych płatkach. Kwiaty hortensji skupione są w okazałych baldachach w barwach od białej poprzez różne odcienie różu do czerwonej a za pomocą specjalnych zabiegów można uzyskać barwę niebieską.
Okazałe kwiaty zdobią roślinę nawet po zaschnięciu, warto więc zostawić je na zimę.
Liście hortensji są dość duże, eliptyczne, na brzegu ząbkowane. Wysokość krzewów zależy od odmiany i warunków w jakich rośnie. Hortensje ogrodowe wyrastają do 1 metra wysokości, hortensje drzewkowate osiagają wyskość 1,5 m a hortensje bukietowe 2 m.

Odmiany

Najbardziej efektowna i najczęściej poszukiwana jest hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla). Różne odmiany tego krzewu mają kwiaty w kolorze białym, różowym, czerwonym i niebieskim. Kwitną najczęściej w czerwcu i lipcu. Krzewy mają zwarty pokrój.

Ciekawą i łatwiejszą w uprawie jest hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) - krzew o wysokości do 2 m kwitnący w sierpniu-wrześniu. Posiada duże stożkowate kwiatostany o białych płonnych kwiatach, które przekwitając staja się różowe a na koniec czerwonawe. Hortensja bukietowa znacznie lepiej znosi mroźne zimy.

hortensja ogrodowa, uprawa hortensji ogrodowej, kwitnąca hortensja, rośliny letnie, krzewy
Hortensja ogrodowa
hortensja bukietowa, uprawa hortensji bukietowej, kwitnąca hortensja, rośliny letnie, krzewy
Hortensja bukietowa

Hortensja kosmata Hydrangea aspera, Hydrangea sargentiana ma wyjątkowo piękne koronkowe kwiatostany o średnicy około 20 cm. rozwijające się w drugiej połowie lata. Kwiaty płodne są drobne i liczne w kolorze fioletowym lub fioletowo niebieskim. Otaczają je nieliczne ale dużo większe kwiaty płonne w kolorze białym. Liście duże, pokryte kutnerem. Roślina w naszych warunkach osiąga 2-3 m wysokości. Krzew jest średnio wrażliwy na przemarzanie ale po przycięciu zmarznietych gałęzi dobrze odrasta.

Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris) - pnącze to może osiągnąć do 20 m wysokości. Pnie się po murach lub większych drzewach (potrzebuje solidnej podpory). Ozdobą tej hortensji są ciemnozielone, jajowate liście o długości 7-10 cm oraz duże, płaskie kwiatostany, o średnicy 20-25 cm, rozwijające się w czerwcu i lipcu.

hortensja kosmata, uprawa hortensji kosmatej, kwitnąca hortensja, rośliny letnie, krzewy
Hortensja kosmata
hortensja pnąca, uprawa hortensji pnącej, kwitnąca hortensja, rośliny letnie, krzewy
Hortensja pnąca

Hortensja drzewkowata (czasem nazywana drzewiastą lub krzewiastą) (Hydrangea arborescenes) tworzy szerokie krzewy o luźnym pokroju i półkoliste kwiaty o średnicy 10-20 cm początkowo zielonkawe, które stopniowo bieleją a późnie różowieją. Kwitnie od połowy lipca do połowy września. Najpopularniejsza jest odmiana Grandiflora, która ma kwiatostany o średnicy 20 cm. Niezawodny krzew jeśli chodzi o kwitnienie, jest efektowny i długo kwitnący. Na dodatek mało kapryśny. Te zalety sprawiają, że jest chętnie sadzony nie tylko w ogrodach, ale również parkach czy innych nasadzeniach miejskich.

hortensja krzewiasta, hortensja drzewkowata, uprawa hortensji krzewiastej, kwitnąca hortensja, rośliny letnie, krzewy
Hortensja krzewiasta ma najczęściej białe kwiaty

    <IMG src=
Hortensja krzewiasta Pink Anabelle o różowych kwiatach

Hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia ) o nietypowym kształcie liści, dużych, głęboko klapowanych, jesienia przebarwiających się na czerwono lub purpurowo. Kwiatostany białe lub kremowe, zebrane w stożkowate wiechy. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Jesienią kwiatostany przebarwiają się na brązowoczerwony kolor zasychając na krzewie. Wysokość krzewu : 1-1,5m. Hortensje dębolistne nie są w pełni odporne na nasze warunki klimatyczne i wymagaja zabezpieczenia na zimę.

Uprawa

Krzewy hortensji uprawiane w naszych ogrodach to mieszańce pochodzące z gatunków rosnących w cieplejszym klimacie niż nasz i dlatego dość trudno znoszą ostrzejsze zimy. Z reguły marzną tylko do poziomu śniegu. Ponieważ większość pąków kwiatowych uformowanych minionego lata znajduje się w górnej części pędów, może się zdarzyć że przemarznięty krzew wypuści liście i pędy ale nie zakwitnie. Dlatego najlepiej hortensje okryć na zimę.
Hortensje najlepiej rosną w glebie żyznej, próchniczej z dodatkiem torfu, o kwaśnym odczynie. Źle rosną w glebie suchej i piaszczystej. Hortensja nie lubi też gleby gliniastej.
Lubią stanowiska słoneczne lub półcieniste i dużo wilgoci. W półcieniu nieco skąpiej kwitną. Najlepiej rosną od strony wschodniej, w miejscu osłonietym od wiatrów.
Zasilanie i podlewanie - hortensje to bardzo żarłoczne krzewy; najlepiej zasilać je systematycznie co dwa tygodnie nawozami zakwaszającymi glebę. Zasilanie należy zakończyć na początku sierpnia. Jeżeli liście rośliny mają objawy chlorozy należy zakwasić podłoże ściółkując powieszchnię gleby pod krzewem kwaśnym torfem , kompostem korowym lub trocinami.
Jeżeli podłoże nie będzie dostatecznie kwaśne, hortensja będzie miała kwiaty różowe. Aby uzyskać niebieskie kwiaty hortensji ogrodowej należy w okresie wegetacji, co tygodnie, podlewać krzewy roztworem ałunu (siarczan amonu lub siarczan potasu) w proporcji 60 g na 10 l wody. Można ewentualnie granulkami podsypać krzak na wiosnę. Skutecznie też działa wyściółkowanie gleby torfem wysokim .

Cięcie krzewów hortensji ogrodowej - ponieważ kwiatostany formują się poprzedniego lata, wiosną należy ograniczyć się do obcięcia resztek zeszłorocznych kwiatostanów i martwych pędów.
Cięcie hortensji bukietowej można przeprowadzać wiosną - wystarczy usunąć zaschnięte, zeszłoroczne kwiatostany. Co parę lat warto przeprowadzić cięcie odmładzające. Usuwamy mniej efektowne, chore lub zaschnięte pędy.

Rozmnażanie

Hortensje ogrodowe rozmnaża się łatwo przez sadzonki zielne czyli nie zdrewniałe pędy, które ukorzeniają się po 6-8 tygodniach. Najlepszy termin to czerwiec. Należy przygotować pojemnik o wysokości około 10 cm wysokości. Sadzonki tworzy się z uciętych pędów, z których odrzuca się odcinek szczytowy (ok.10 cm) a resztę tnie się na kawałki o 2 parach liści. Dolną parę liści usunąć a koniec sadzonki zanurzyć w ukorzeniaczu do roślin liściastych. Sadzonkę wcisnąć w podłoże tak aby pod ziemia znalazły się miejsca po usuniętych liściach. Sadzimy w mieszance torfu i piasku w stosunku 1:1. Pojemnik z sadzonkami umieścić w miejscu ciepłym i widnym ale nie bezpośrednio na słońcu. Sadzonki i podłoże delikatnie zraszać, aby ograniczyć parownaie można nakryć słoikiem lub innym przeźroczystym pojemnikiem. Sadzonki można ukorzeniać również w sierpniu i wrześniu wtedy trzeba przezimować roślinki w chłodnym i widnym pomieszczeniu. Wiosną przesadza się je na miejsce stałe.

hortensja ogrodowa, hortensje, uprawa hortensji, hortensje w ogrodzie
Tak dorodne krzewy hortensji ogrodowej można spotkać na południu naszego kraju.
hortensja uprawa, hortensja, uprawa hortensji, hortensje w ogrodzie
Kompozycja ogrodowa - hortensje w taczkach. Zdjęcie wykonano na 117 Jesiennej Wystawie Kwiatów i Ogrodów.

Zastosowanie

Najlepiej krzewy hortensji prezentują na tle trawnika; można z nich tworzyć grupy lub sadzić wzdłuż ścieżki, koło tarasu lub w pobliżu ławki czy altany. Hortensje pnące można sadzić przy murach lub pniach drzew - będą się malowinczo wspinać. Potrzebują silnych podpór ale jeżeli posadzimy hotrensję pnącą bez podpory stworzy gęstą darń. Mogą być sadzone zarówno w miejscach zacienionych jak i słonecznych. Kwiaty hortensji po zasuszeniu można wykorzystać do suchych bukietów.

Ciekawostki

Dorodne krzewy hortensji rosną w Kornwalii słynącej z łagodnego i słonecznego klimatu, odpowiedniego dla tego krzewu.

Hortensja Krzewiasta Anabelle
Hortensja Anabelle to efektownie kwitnący krzew o luźnym pokroju i grubych gałęziach. Kwiaty kremowobiałe, zebrane w bardzo duże ok. 20 cm średnicy, półkuliste kwiatostany, złożone z wielu płonnych kwiatów. Lubi gleby lekko kwaśne i wilgotne. Termin kwitnienia: VII-VIII. Wysokość: 1,5 m. Stanowisko: słoneczne, półcieniste. Mrozoodporność: tak. Nadaje się do ogrodów przydomowych. Z uwagi na bardzo duże kwiatostany, które po deszczu pokładają się, wskazane jest podwiązać je do palików. Kwiaty doskonale nadają się do suchych bukietów.

Hortensja Dębolistna
Hortensja dębolistna jest krzewem o luźnym pokroju dorastającym do 1-1,5 m. Charakteryzuje się nietypowym dla hortensji kształtem liści, które jesienią przebarwiają się na intensywny czerwonobrązowy lub czerwonofioletowy kolor. Stożkowate, białe kwiatostany pojawiają się w lipcu i sierpniu. Pozostają atrakcyjne nawet po zaschnięciu.
W surowe zimy hortensja dębolistna może przemarzać, ale na wiosnę odbija. W przypadku przemarznięcia pąków kwiatowych nie doczekamy się jednak kwitnienia w danym sezonie. Najlepszym stanowiskiem dla tego krzewu będzie półcień i zaciszne miejsce osłonięte od wiatrów, gleba lekko kwaśna i próchniczna.

OGRÓD ANGIELSKI

ogrodnik -  ogród angielski, ogrody w stylu angielskim
Cechą charakterystyczną ogrodów angielskich jest dążenie do odwzorowania elementów występujacych w naturze, swoboda oraz pewna dawka romantyzmu. W ogrodzie naturalnym powinny przeważać zielone trawniki, nieregularne kształty rabat, kręte ścieżki oraz kępy trwałej roślinności.
Więcej o ogrodach angielskich...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

Inne porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


GLEBA KWAŚNA W OGRODZIE

gleba KWAŚNA a w ogrodzie

Można określić rodzaj gleby w ogrodzie na podstawie rosnących w nim chwastach i dzikich ziołach: Gleba jest kwaśna jeżeli rośnie w niej - fiołek ptasi, koniczyna polna, przetacznik leśny, szczaw, skrzyp, jaskier, bratek polny.

więcej o glebie kwaśnej w ogrodzie...

ROŚLINY DO CIENIA

ogrodnik -  rośliny ozdobne do cienia
Dość trudno jest zagospodarować miejsca zacienione, bowiem niewiele jest roślin, które lubią takie warunki. Najpewniejsze rośliny do cienistych zakątków czy rabat usytuowanych od północnej strony to bluszcze, paprocie i barwinki, które będą z pewnością rosły nawet w miejscach bardzo słabo naświetlonych.
Więcej o roślinach do cienia...

HORTENSJA BUKIETOWA

krzewy Liściaste ,hortensja bukietowa
Kremowobiałe, stożkowate i bardzo duże kwiatostany osiągajace nawet 20-30 cm długości. Kwiaty w miarę przekwitania różowieją a następnie zasychają. Zaschnięte stanowią ozdobę krzwu zimą. Kwitnie od sierpnia.
Więcej informacji o hortensjch bukietowych...

HORTENSJA OGRODOWA

krzewy Liściaste ,hortensja ogrodowa
Duże kwiaty płonne zebrane w kuliste lub płaskokuliste kwiatostany o średnicy około 15 cm. Kolor kwiatów może być różowy, niebieskawy, fioletowy lub biały. Pora kwitnienia: czerwiec, lipiec, sierpień.
Więcej informacji o hortensjch ogrodowych...

HORTENSJA KOSMATA

krzewy Liściaste ,hortensja kosmata
Ciekawe, spłaszczone kwiatostany z fioletowoniebieskich kwiatów płodnych i kilku, kontrastowych, białych i większych kwiatów sterylnych. Kwiatostany są duże, do 25 cm średnicy. Czasem kwiaty płodne mają kolor niebieski, różowy lub fioletowy w różnych odcieniach. Liście również duże, ciemnozielone, aksamitne i owalne. Pędy sztywne i grube. Młode pędy pokryte włoskami.
Więcej informacji o hortensjch kosmatych...

WRZOSOWISKO

wrzosowisko, rośliny krzewiaste łatwe w uprawie, wrzos, wrzosy, krzewy ogrodowe, krzewy ozdobne
Wrzosowisko może być oryginalnym elementem kompozycji ogrodu a najlepszą porą do zakładania, jeżeli dysponujemy roślinami w doniczkach, jest okres gdy kwitną wrzosy bo od razu można ocenić efekty. Najefektowniej wrzosowisko wygląda na terenie łagonie pochylonym lub lekko pofałdowanym.
Więcej w artykule: Wrzosowisko - zakładanie i uprawa.

WODA W OGRODZIE CZYLI STAW LUB OCZKO WODNE

ogrodnik -  balkony, rośliny na balkony, urządzanie tarasu
Oczko wodne może być niezwykłą ozdobą ogrodu, jednak tylko wtedy gdy zostało właściwie zaprojektowane, wykonane a w końcu systematycznie pielęgnowane.
Więcej o akcentach wodnych w ogrodzie...

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

Hortensja piłkowana - duże kwiatostany składające się najczęściej z kwiatów płodnych otoczonych płonnymi. Podgatunek hortensji ogrodowej.


ceneo.pl #materiałreklamowy


KWIATY CIĘTE

ogrodnik - kwiaty cięte, bukiety, rośliny na wiązanki, dekoracje florystyczne
Nie wszystkie gatunki kwiatów nadają się do cięcia, niektóre z kolei wyglądają pieknie w wazonie bardzo krótko - dzień lub dwa. Nie nadają się na kwiaty cięte rośliny otwierające się tylko na słońcu , bo w wazonie zostają z reguły zamknięte.
Więcej o kwiatach ciętych...

KOLOR NIEBIESKI W OGRODZIE

KOLOR NIEBIESKI W OGRODZIE, dodatki ogrodowe, dekorcje ogrodowe, niebieskie kwiaty
Kolor niebieski działa uspokajająco i daje wrażenie chłodnej świeżości. Kolor ten jest bardzo elegancki, ma też dobroczynny wpływ na nasze zmysły - patrząc na niebieskie kwiaty odprężamy się. Niebieski kolor kojarzy się z klimatem środziemnomorskim, z beztroską wakacyjnego wypoczynku. Niebieski dobrze współgra z kolorem białym i żółtym.

Więcej o niebieskich akcentach w ogrodzie...

LIPIEC W OGRODZIE

lipiec w ogrodzie, prace ogrodowe w lipcu

Co w lipcu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...

SIERPIEŃ W OGRODZIE

sierpień w ogrodzie, prace ogrodowe w sierpniu

Co w sierpniu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...

Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania.

Ogrody, parki
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Warto wykorzystać letni czas i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Jest wiele obiektów do zwiedzania - ogrody botaniczne, arboreta, parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok - np. Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach czy Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Na pewno wizyta w takich miejscach poprawi nastrój i pozwoli się zrelaksować.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook