Hippeastrum, zwartnica , Hippeastrum - opis rośliny, uprawa
Hippeastrum, zwartnica Odsłon : 43914 wstecz
Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w pomieszczeniach
Wysokość: Pęd kwiatowy osiąga od 30 do 50 cm.
Ozdoba rośliny: Duże, dzwonkowate kwiaty umieszczone na wierzchołku pędu kwiatowego. Pęd jest nagi, pusty, osadzony z boku liści. Kwiaty są umieszczone po 2-6 na jednym pędzie. Mają średnicę 20-25 cm. Barwy kwiatów są zróżnicowane: najpopularniejsze są czerwone ale mogą być też białe, purpurowe, łososiowe, pomarańczowe lub różowe, często dwubarwne, z plamą w innym kolorze. Inne z kolei odmiany mają płatki kontrastowo obrzeżone. Kwiaty poszczególnych odmian mogą się różnić także wielkością i kształtem. Największą popularnością cieszą się te o dużych kwiatach (o średnicy 20-30 cm).
Równowąskie liście wyrastają tuż przed lub w trakcie kwitnienia.
Hipeastrum jest rośliną cebulową, tworzy duże ( o średnicy przekraczającej nawet 25 cm) cebule.
Pora kwitnienia: W okresie zimowym i wczesną wiosną. Ogrodnicy potrafią wpływać na porę kwitnienia hipeastrum podając cebule podczas przechowywania działaniu odpowiednich temteratur.
Uprawa: Roślina nie należy do najłatwiejszych w uprawie szczególnie gdy rośnie w zbyt nagrzanym mieszkaniu. Wymaga również przejścia co roku trzymiesięcznego okresu spoczynku, najlepiej w chłodnej piwnicy. Hipeastrum sadzimy do doniczki tylko trochę szerszej od cebuli. Cebulę należy przykryć ziemią tylko so 2/3 wysokości. Doniczkę z odpływem na dnie ustawiamy z dala od grzejników, w widnym miejscu i podlewamy raz na 3-4 dni. Gdy pojawi się łodyga z pąkiem kwiatowym, trzeba zwiększyć częstotliwość podlewania (co drugi dzień). Hipeastrum zakwita po 6-8 tygodniach od posadzenia.
Po przekwitnięciu podlewamy roślinę przez dwa miesiące a potem zasuszmy i przechowujemy do jesieni kiedy to trzeba ją na nowo posadzić.
Hipeastrum rozmnaża się najczęściej z nielicznych cebul przybyszowych. Powstają one w kątach zewnętrznych łusek cebuli matecznej. Właściwie pielęgnowana kwitną po 3-4 latach uprawy.
Podłoże: Może być ziemia uniwersalna choć najlepsza jest ziemia liściowa z domieszką torfu i kompostu korowego lub torf wysoki zmieszany z perlitem, pH podłoża 7,0-7,4.
Dokarmianie: Warto nawozić roślinę co 2 tygodnie w okresie kwitnienia.
Stanowisko: Jasne. Optymalna termperatura w czasie wegetacji to 21-25 st.C latem i 16-20 st.C zimą. W okresie spoczynku utrzymuje się temperaturę 15-16 st.C.
Zastosowanie: Roślina doniczkowa do dekoracji mieszkań, szczególnie w okresie Bożego Narodzenia jak i całej zimy. Jeżeli chcemy, by zwartnica zakwitła nam w okresie świąt trzeba posadzić ją w listopadzie.
W szklarnich uprawia się też zwartnicę na kwiat cięty.
Ciekawostki: Hippeastrum to doniczkowa roślina cebulowa pochodząca z Ameryki Południowej. Uprawiane w naszych domach odmiany otrzymano w wyniku krzyżowania odmian dziko rosnących.
Hippeastrum bywa częto błędnie nazywane amarylisem z którym jest spokrewniona. Właściwe amarylisy pochodzą z Afryki Południowej i kwitną w zależności od odmiany od sierpnia do grudnia.
Tematy pokrewne: najpiękniejsze rośliny pokojowe, choroby roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych, mowa kwiatów.
fot.
Hippeastrum o białych pełnych kwiatach - Forest and Kim Starr /Flickr CC
Hippeastrum Minerwa - Dwight Siple /Flickr CC
Hippeastrum, zwartnica - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
INNE CIEKAWE ROŚLINY DONICZKOWE:
Więcej porad ogrodnika amatora...
Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2025
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
ŚWIĄTECZNE DEKORACJE
Zamiat kupować sztuczne dekoracje spróbujmy wykonać je samodzielnie z materiałów, które nic nie kosztują bo znajdziemy je w ogrodzie. Jedyne w co trzeba zainwewstować to klej, brokat, farba, świeczka. Całkiem możliwe, że mamy już to wszystko w domu.
Więcej informacji...
Galerie ogrodnika amatora:
ROŚLINY CEBULOWE I BULWIASTE
Większość roślin cebulowych bardzo efektownie kwitnie a na dodatek w porze wczesnej wiosny kiedy inne rośliny dopiero zaczynają wegetację a ludzie zmęczeni są zimą. Ożywią i upiększą każdy wiosenny ogród. Nie znaczy to że z końcem wiosny trzeba pożegnać się z roślinami cebulowymi bowiem umiejętny dobór zapweni nam kwitnący ogród od wczesnej wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków.
więcej na temat roślin cebulowych i bulwiastych w ogrodzie ...
Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...
Galeria roślin pokojowych
Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...