ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Woda Skalniak Balkony tarasy Porady Dodatki ogrodowe Galeria roślin Rośliny pokojowe Targi ogrodnicze Fb

Guzmania , Guzmania - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Guzmania, Guzmania, Guzmania, uprawa guzmanii, guzmnanie rośliny doniczkowe, guzmanie rośliny pokojowe, guzmania kwitnie zimą, guzmiania epifit, pielęgnacja guzmianii, rozmnażanie guzmanii, zdjęcia guzmanii

Guzmania Odsłon : 102779 wstecz
Typ_rośliny__________________
Roślina zielna pokojowa

Wysokość: Najczęściej od 30 do 38 cm, łącznie z kwiatostanem, średnica wynosi około 25 cm.
Ozdoba rośliny: Guzmnania tworzy okazałe przykwiatki otaczające drobne kwiatki. Przykwiatki ułożone są w kształcie gwiazdy i mogą być w kolorze jasnopomarańczowym lub czerwonym. Długo zachowują barwę. Właściwe kwiaty sa niepozorne i szybko giną. Roślina nie ma zapachu.
Liście guzmanii są ciemnozielone, o gładkich brzegach. Mają długość około 45 cm i szerokość 5 cm. Są rozetkowato skupione na skróconym pędzie (tzw. głąbiku), swymi nasadami tworzą lejkowate zagłębienie. Niektóre odmiany mają liście wybarwione.
Pora kwitnienia: Od początku zimy do przedwiośnia ale czasem kwiatostan może wyrosnąć w innym okresie.
Uprawa: Roślina bardzo łatwa w uprawie - jak wszystkie ananasowate rośnie dobrze przy minimum pielęgnacji. Guzmanie zamierają po wydaniu kwiatów ale można je łatwo rozmnażać przez odrosty tworzące się wokół kwitnącej rośliny.
Podlewamy najlepiej wodą miekką deszczową. Latem należy roślinę podlewać co 2-3 dni a zimą raz w tygodniu. Wodę wlewamy do środkowego lejka rozety - utrzymujemy około 2,5 cm wody. Starą wodę wylewamy i napełniamy lejek na nowo. Dobrze jest roślinę często zraszać.
Optymalna temperatura dla guzmanii to 15-18 st.C latem i 18-24 st.C zimą. Jeżeli temperatura jest wyższa to konieczna jest wysoka wilgotność powietrza, a z kolei zbyt niska temperatura może spowodować, że roślina zacznie gnić u podstawy.
Czyszczenie nie jest konieczne jeżeli regularnie zrasza się rośliny. Nie używamy środków do nabłyszczania liści.
Podłoże: Dobra ziemia tofrowa z dodatkiem mchu torfowca. W domu uprawia się guzmanie najczęściej w doniczkach ale ponieważ są epifitami, które w naturalnym środowisku osiedlają się na gałęziach, można spróbować przytwierdzić je do kawałka kory lub drewna z korzeniami okrytymi mchem torfowcem.
Dokarmianie: Jest zbyteczne.
Stanowisko: Lubi miejsca dobrze naświetlone, ale latem należy ją chronić przed silnym słoncem. Wytrzymuje różne warunki ale nie lubi zimnych przeciągów.
Rozmnażamy guzmanię z odrostów tworzących się wokół kwitnącej rośliny matecznej. Odrosty powinny być oddzielane gdy są dobrze wyrośnięte i utworzyły już własne korzenie. W tym czasie zamiera kwiatosatan i liście rośliny matecznej. Najlepsza pora to wiosna. Wyjmujemy rośline z doniczki i ostrym nozem odcinamy odrosty wraz z korzeniami. Młode rośliny przesadza się tylko ten jeden raz. Doniczka nie powinna być zbyt duża a podłoża nie należy zbyt silnie ugniatać.
Zastosowanie: Roślina doniczkowa do dekoracji mieszkań. Rośnie doskonale w kompozycjach z innymi roślinami.
Ciekawostki: Guzmanie w Ameryce Środkowej, Południowej i na Antylach.
Nazwa rośliny pochodzi od nazwiska A.Guzmana, hiśzpańskiego kolekcjonera roślin.
Do uprawy zostały wprowadzone na początku XIX wieku.
Narodową kolekcję rodzaju Bromeliaceae można podziwiać w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego . Więcej informacji na stronie : http://www.ogrodbotaniczny.wroclaw.pl/kolekcjeob.html

Tematy pokrewne: najpiękniejsze rośliny pokojowe, frizea lśniąca, rośliny na zimę, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych.

Guzmania - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:

INNE CIEKAWE ROŚLINY DONICZKOWE:

Więcej roślin doniczkowych...

Więcej porad ogrodnika amatora...

Naturalne sposoby pielęgnacji roślin doniczkowych

W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach można nabyć wiele rodzajów gotowych nawozów i preparatów ochrony roślin, ale można też spróbować dokarmiać i pielęgnować je sprawdzonymi, domowymi sposobami. Zanim więc sięgniemy po chemiczne środki wypróbujmy metody naturalne - są one zdrowsze dla roślin i dla nas.
więcej na temat
naturalnej pielęgnacji roślin doniczkowych...

Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...

Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

Galerie ogrodnika amatora:





Naturalne sposoby pielęgnacji roślin doniczkowych

W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach można nabyć wiele rodzajów gotowych nawozów i preparatów ochrony roślin, ale można też spróbować dokarmiać i pielęgnować je sprawdzonymi, domowymi sposobami. Zanim więc sięgniemy po chemiczne środki wypróbujmy metody naturalne - są one zdrowsze dla roślin i dla nas.
więcej na temat
naturalnej pielęgnacji roślin doniczkowych...

Galeria roślin pokojowych

rosliny pokojowe, kwiaty w domu, kwiaty domowe

Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...

Pielęgnacja roślin pokojowych

Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...

Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...



Ozdobne pędy, owoce i liście

ogrodnik -  rośliny o ozdobnych pędach, owocach i liściach
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook