ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Woda Skalniak Małe drzewa Porady Dodatki ogrodowe Galeria roślin Styl ogrodu Cięcie Wystawy ogrodnicze FB

Grujecznik japoński łac. Cercidiphyllum japonicum - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Grujecznik japoński, Cercidiphyllum japonicum, uprawa grujecznika japońskiego, opis rośliny, drzewa łatwe w uprawie, drzewa lisciaste, drzewa ozdobne, drzewa o ozdobnych liściach, drzewo o pachnących lisciach, drzewo piernikowe, galeria drzew, rośliny jesieni

Grujecznik japoński Odsłon : 15479 wstecz
Typ_rośliny__________________
Drzewo liściaste

Wysokość: W Polsce osiąga do 4-5 metrów, są też odmiany o słabszej sile wzrostu.
Ozdoba rośliny: Liście owalne, u nasady sercowato wcięte o długości około 10 cm. Wiosną często brązowawe, latem zielone a jesienią przebarwiają się na żółto, pomarańczowo, czerwono i różowo. Dodatkowo jesienią liście wydzielają przyjemny, słodkawy zapach. Niektórym ten zapach kojarzy się z piernikiem, innym z karmelem lub toffi.
Kwiaty są niepozorne, roślina dwupienna.
Ciekawe odmiany:
Boyds Dwarf - Odmiana karłowa o zwartym pokroju i złocistopomarańczowych liściach jesienią. Nadaje się do mniejszych ogrodów. Tempo wzrostu dość powolne.
Krukenberg Dwarf - Odmiana osiąga do 3,5 m wysokości, ma czerwone liście w marcu-kwietniu. Nowe pędy są fioletowo-czerwone.
Rotfuchs - Małe drzewo o wąsko kolumnowym pokroju, dorastające do 5 m wys. i ok. 1 m szer. Liście sercowate, młode purpurowo-czerwone, starsze zielono - purpurowe, jesienią przebarwiają się na żółto lub pomarańczowo-czerwono, bardzo dekoracyjne.
Pendulum - Odmiana o zwisającym, płaczącym pokroju. Pedy zwisają do ziemi. Dorasta do 5 m wys. Liście sercowate, młode brunatno-zielone, jesienią przebarwiają się na żółto-pomarańczowo. Odmiana do dużych ogrodów i parków.
Amazing Grace - odmiana podobna pokrojem i wzrostem do Pendulum ale o szerszej koronie.
Pora kwitnienia: Od marca do maja.
Uprawa: Drzewo dość łatwe w uprawie, jest odporne na mrozy, więc nie trzeba go okrywać na zimę.
Młode rośliny podatne na przymrozki późną wiosną, ale zwykle dobrze się regenerują. Grujeczniki sa odporne na ataki chorób i szkodników.
Gleba: Świeża i przepuszczalna o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. W takiej glebie będzie lepiej rosnąć i ładniej wybarwiać się jesienią.
Stanowisko: Lubi stanowiska osłonięte od wiatrów, półcieniste, nalepiej w cieniu innych drzew. W pełnym słońcu można też go sadzić - wtedy będzie wolniej rósł i szybciej gubił liście jesieną.
Zastosowanie: Piękne drzewko ozdobne do niewielkiego, zacisznego ogrodu. Najlepiej posadzić go w takim miejscu ogrodu, w którym często przebywamy - np. w pobliżu tarasu albo przy oknie - wtedy można cieszyć się jego zapachem jesienią. Grujeczniki dobrze wygladają w kompozycji z innymi dalekowschodnimi roślinami lubiącymi półcieniste i zaciszne miejsca: funkiami, skimią japońską, różanecznikami, berberysami, pierisami. Nadają się ogrodu w stylu japońskim.
Ciekawostki: Grujeczniki pochodzą z Azji Wschodniej. W swojej ojczyznie osiągają nawet do 30 m. wysokości. Często, zpowodu specyficznego zapachu bywają nazywane drzewami piernikowymi lub karmelowymi.

Tematy pokrewne: Drzewa łatwe w uprawie, rośliny o ozdobnych liściach, ogrody japońskie,rośliny pachnące, drzewa na każdą glebę, galeria drzew, drzewa do małego ogrodu .


Grujecznik japoński - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:

INNE CIEKAWE DRZEWA LIŚCIASTE:

Opisane drzewa liściaste :

ambrowiec amerykański (balsamiczny), brzoza brodawkowata, buk pospolity, czeremcha amerykańska, głóg dwuszyjkowy, grab pospolity, grujecznik japoński, jabłoń domowa, jabłoń purpurowa, jarząb pospolity (jarzębina), jarząb szwedzki, jesion wyniosły, judaszowiec, kasztanowiec czerwony, katalpa (surmia), klon japoński, klon jesionolistny, klon palmowy, klon pospolity (zwyczajny), magnolie - opis odmian, magnolia brooklińska, magnolia pośrednia, magnolia purpurowa, miłorząb dwuklapowy, morwa biała, orzech włoski, robinia akacjowa (grochodrzew biały, robinia biała), robinia lepka, styrakowiec, sumak octowiec, śliwa wiśniowa, Wierzba japońska Hakuro, wierzba mandżurska, wiśnia piłkowana, wiśnia różowa, wiśnia pospolita .


>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
DRZEWA DO MAŁEGO OGRODU

drzewa do małego ogrodu, małe ogrody
Drzewa do małego ogrodu muszą być dobrane bardzo starannie. W ogrodach o niewielkich rozmiarach sprawdzają się drzewa o pokroju zwisającym lub kolumnowyn, niektóre karłowate drzewa o koronach kulistych lub nieregularnych.
Więcej o drzewach do małego ogrodu...

JARZĄB POSPOLITY, JARZĘBINA

drzewa liściaste jarząb pospolity, jarzębina
Najbardziej efektowną ozdobą jarzębiny sa koralowoczerwone owoce, wybarwiające się w sierpniu i pozostające na drzewie nawet po opadnięciu liści. Drzewo tworzy nieregularną koronę. Kora jest jasna, gładka. Pierzaste liście są jasnozielone latem, jesienią natomiast przebarwiają się na czerwono i pomaranczowo.
Więcej informacji o jarzębinie...

Ozdobne pędy, owoce i liście

ogrodnik -  rośliny o ozdobnych pędach, owocach i liściach
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Galerie ogrodnika amatora:MILORZĄB DWUKLAPOWY

Ogrody, zdjęcia milorząb dwuklapwy w ogrodzie
Drzewo uprawiane przede wszystkim ze wzgledu na atrakcyjny, oryginalny kształt liści. Mają one kształt wachlarzowaty, osadzone są na długich ogonkach. Jesienią przebarwiają sie na kolor cytynowożółty. Korona miłorzębu jest luźna i nieregularna, z poziomo odstającymi, długimi gałęziami.
Więcej informacji o miłorzębach...

Alfabetyczny spis roslin ogrodowych

Łacińskie nazwy roślin ogrodowych

Angielskie nazwy roślin ogrodowych

AMBROWIEC AMERYKAŃSKI

drzewa liściaste ambrowiec balsamiczny
Najpiękniej wyglądają ambrowce jesienią, kiedy wybarwiają się przybierając ogniste i szkarłatne barwy. Zaletą jest fakt że te kolorowe liście nie opadają zbyt szybko - zdobią drzewo nawet do połowy listopada. W lecie liście tego drzewa są zielone i błyszczące. Głęboko powcinane i mają piłkowane brzegi. Kształtem przypominają liście klonów.
Więcej informacji o ambrowcach amerykańskich...

WIERZBA MANDŻURSKA

drzewa liściaste wierzba mandżurska
Przede wszystkim charakterystyczne są gałęzie, spiralnie poskręcane w kolorze oliwkowo-zielonym lub żółtym. Liście żywozielone, podłużne, lekko poskręcane.
Więcej informacji o wierzbie mandżurskiej...

Rośliny pachnące

ogrodnik -  rośliny pachnące
Zapachy roślin rządzą się własnymi prawami; są rośliny, które pachną mocniej w słońcu np. zioła takie lawenda, szałwia czy bazylia. Są też takie, których zapach najintensywniejszy jest wieczorem (np. maciejka, czy tytoń) a są też i takie, które zaczynają intensywnie pachnąć w trakcie zasuszania. Więcej w artykule: Zapachy w ogrodzie....

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook