ogrodnik-amator
MENU Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Galeria roślin Galeria ogrodowa Wystawy i targi ogrodnicze Porady Fb

GRUDZIEŃ W OGRODZIE

Mimo rozpoczynającej się wkrótce zimy warto zajrzeć do ogrodu, bo nawet w tym miesiącu jest w nim co podziwić. Pięknie wyglądają czerwone pędy dereni, owoce dzikich i pnących róż, ostrokrzewu i berberysów.

grudzień w ogrodzie, zabiegi przeprowadzane 
     w grudniu, świąteczne dekoracje, wysiew nasion w grudniu,  w miesiącu grudniu ogród, ogrodnik
Świąteczny nastrój w ogrodzie.
grudzień w ogrodzie, zabiegi przeprowadzane 
    w grudniu, świąteczne dekoracje, wysiew nasion w grudniu,  w miesiącu grudniu ogród, ogrodnik
odła kalifornijska w świątecznej odsłonie.


Grudzień jest najciemniejszym miesiącem w całym roku, słońce świeci tylko 8 godzin na dobę i jeśli śnieg nie spadnie to jest ogólnie dość ponuro. Na szczęście jest na to rada; światełka i inne ozdoby bożonarodzeniowe. Każdy szanujący się właściciel ogródka aranżuje przynajmniej jedną kompozycję świetlną. Najlepiej nadają się do tego oczywiście choinki - jodły, świerki a nawet sosny.
Ciekawy efekt można również osiągnąć rozwieszając lampki na ogołoconych koronach drzew liściastych. Co bardziej ambitni ozdabiają lampkami całe szpalery drzew i balkony.
Przy planowaniu ogródka warto pomyśleć o przynajmniej jednym drzewku, które będzie rozświetlać ponure grudniowe, styczniowe wieczory i posadzić je w odpowiednio eksponowanym miejscu.

Prace ogrodowe na miesiąc grudzień :

Zabezpieczenie roślin przed mrozem : Konieczne jest w naszym klimacie zabezpieczenie na okres zimy delikatniejszych roślin. Jeżeli wcześniej nie zadbaliśmy o ochronę roślin przed mrozem to można to jeszcze zrobić w grudniu.
Wykonujemy kopczyki z ziemi wokół pni drzew oraz wokoło krzewów. Wyższe rośliny otulamy matami z tektury lub słomy (nigdy folią !) lub kołderkami z białej agrowłókniny. Tkaninę można kupić w marketach ogólnobudowlanych i sklepach ogrodniczych.
Uwaga ! Do otulania roślin służy tkanina biała, która przepuszcza światło i wilgoć, natomiast czarna służy do tego aby zapobiegać rozwojowi chwastów.

grudzień w ogrodzie, zabiegi przeprowadzane 
    w grudniu, świąteczne dekoracje, wysiew nasion w grudniu,  w miesiącu grudniu ogród, ogrodnik
Kapliczka w śniegu.

grudzień w ogrodzie, zabiegi przeprowadzane 
    w grudniu, świąteczne dekoracje, wysiew nasion w grudniu,  w miesiącu grudniu ogród, ogrodnik
Bywają też bezśnieżne zimy...

Zabezpieczmy również rośliny w pojemnikach. Możemy zabrać je do domu a niektóre, bardziej wytrzymałe, po zabezpieczeniu zostawić w ogrodzie. Pojemnik takiej rośliny osłaniamy szczelnie styropianem i trocinami lub możemy roślinę wraz pojemnikiem zakopcować w ogrodzie.
Krzewy iglaste o pokroju kolumnowym zabezpieczmy przed deformacją i rozłamywaniem pod ciężarem zalegającego na nich śniegu. obwiązujemy je sznurkiem lub owijamy elastyczną siatką. Krzewy iglaste wrażliwe na mrozy owijamy agrowłóknina, grubym papierem lub chochołem ze słomy.
Więcej na ten temat w artykule Przygotowanie ogrodu do zimy.

Zabiegi pielegnacyjne i porządkowe: Jeśli spadnie śnieg, to najlepiej tak go odgarniać aby więcej było go pod krzewami i drzewami oraz w miejscach, gdzie zimują byliny. Gdy opady śniegu są mocne a śnieg mokry i ciężki to najlepiej strząsać go z gałęzi aby się nie połamały.
Odgarniamy śnieg ze ścieżek i udeptujemy go wokoło drzewek owocowych.
Sprawdzamy zabezpieczenia - szczególnie pni drzew przed zającami, które lubią zimą obgryzać korę, uszkadzając ją. Jeżeli ogród jest w bliskim sąsiedztwie lasu możemy wyłożyć siano i marchew dla zajęcy i saren.
Dokarmiamy ptaki, które odwdzięczą się za opiekę latem wyjadając insekty.
Przeglądamy przechowywane owoce, warzywa, bulwy i cebule kwiatowe. Wszystkie z oznakami chorób czy szkodników usuwamy i zabezpieczmy przed dalszym psuciem.
W cieplejsze dni można rozrzucić kompost na grządkach i pozgrabiać resztki opadłych liści.
Pod koniec grudnia rozpoczyna się bielenie drzew owocowych. Zabieg ten ma na celu zapobieżenie pękaniu kory pod wpływem niskiej temperatury.

Trawnik : Po opadach śniegu unikamy chodzenia po trawniku, gdyż pod udeptamnym i zmrożonym śniegiem tworzą się brunatne plamy. Jeżeli na powierzchni trawnika wytworzy się skorupa lodowo-śniegowa sprzyjająca rozwojowi pleśni, trzeba lód delikatnie pokruszyć.
Jeśli natomiast planujemy na wiosnę założenie nowego trawnika, a ziemia jeszcze nie zmarzła, warto ja przekopać i pozostawić w tzw. ostrej skibie (to znaczy po przekopaniu nie zgrabiać i nie wyrównywać). Pod wpływem mrozu grunt pokruszy się i stanie bardziej przepuszczalny dla wody a przy okazji wyginie cześć chwastów. Dzięki temu bedzie łatwiej założyć trawnik wiosną.

Cięcia drzew i krzewów - W czasie odwilży można wykonać cięcia pielęgnacyjne drzew oraz podciąć dzikie odrosty drzew owocowych: jabłoni, grusz i śliw.

Rozmnażanie roślin - Na początku grudnia ścinamy zrazy do zimowego szczepienia czereśni, brzoskwini, moreli i grusz bardziej wrażliwych na mrozy. Pozyskujemy sadzonki zdrewniałe z jednorocznych pędów porzeczek, winorośli lub wiciokrzewu japońskiego oraz zdrewniałe sadzonki krzewów zimozielonych. W drugiej połowie miesiąca ścinamy zrazy do zimowego szczepienia jabłoni, śliw i wiśni bardziej odpornych na mrozy.

Wysiew nasion :

Na początku grudnia, jeżeli ziemia jeszcze nie zamarzła, można jeszcze wysiewać ozimę marchew i pietruszkę. Pod koniec grudnia wysiewamy do skrzynek nasiona pelargonii bluszczolistnej - odpowiednio pielegnowana powinna zakwitnąć już w czerwcu.

Zbiory :

W grudniowym ogrodzie możemy jeszcze zbierać przemrożone owoce z krzewów takich jak dzika róża, tarnina czy berberys. Z warzyw zbiera się jeszcze brukselkę, jarmuż i roszponkę.

Zimowe dekoracje :

Późną jesienią i zimą nie musi być na balkonie szaro i pusto. Jeżeli mamy większe pojemiki, to możemy je ozdobić zimozielonymi krzewami. Może to być bukszpan o ciemnozielonych , skórzastych i błyszczących liściach. Można też udekorować donice ściętymi gałązkami iglaków - w chłodnym otoczeniu długo zachowają świeży wygląd. Można puścić wodze fantazji i świątecznie udekorować otoczenie domu a ze spaceru po ogrodzie przynieść materiały na świąteczne stroiki: gałęzie, szyszki, suche owoce, źdźbła traw.

ogród, ogrodnik, wybor choinki świątecznej, drzewko w pojemniku
Temat na czasie: IGLAKI NA DRZEWKO ŚWIĄTECZNE

Choinka świąteczna z żywego drzewka może być drzewkiem ciętym, bez korzeni, w stojaku lub drzewkiem z korzeniami, posadzonym w pojemniku. Dla prawdziwego miłośnika przyrody bardziej bliska sercu jest opcja druga. Jeżeli jednak zdecydujemy się na choinkę w donicy i planujemy ją po świętach wysadzić w ogrodzie to trzeba pamiętać, że jest to organizm żywy i jako taki potrzebuje odpowiedniego traktowania.
więcej informacji na temat światecznych drzewek ...


Rośliny, które zdobią ogród w grudniu:Trwałą dekoracją ogrodu na początku zimy może być kapusta ozdobna, która dobrze wygląda nawet przy przymrozkach. Efektownie wyglądają krzewy ostrokrzewu o błyszczących liściach i czerwonych owocach, niewysokie krzaczki golterii gęsto obsypane kulistymi, czerwonymi owocami i rokitnika zwyczajnego obklejone drobnymi pomarańczowymi owocami. Dobrze w śniegu wygladają owoce dzikiej róży i róży pomarszczonej oraz berberysów.
Bardzo ciekawie wyglądają kwiatostany traw ozdobnych szczególnie gdy pokryją się szronem.

grudzień w ogrodzie, zabiegi przeprowadzane 
    w grudniu, świąteczne dekoracje, wysiew nasion w grudniu,  w miesiącu grudniu ogród, ogrodnik
Drzewa w zimowym ogrodzie.

Dokarmiajmy ptaki zimą - odwdzięczą się wyjadając szkodniki roślin.

W grudniu na ogródku raczej nic nie kwitnie ale na pociechę mamy kwiaty doniczkowe - wiele z nich pięknie rozwkita w okresie zimowym. Przykładem może być zygokatus zwany też grudnikiem, cyklamen perski, hipeastrum, azalia indyjska, wilczomlecz lśniący, guzmania czy kalanchoe. Od jesieni do późnej wiosny kwitnie też wiele odmian storczyków.

Kalendarz księżycowy na miesiąc grudzień 2022 :

Prace pielegnacyjne : Wykonujemy kopczyki oraz okrywamy rośliny - najlepszy termin w dniach od 17 do 22 grudnia. W tym miesiącu nie uprawiamy gleby; zgodnie z dawną tradycją w czasie adwentu powinna ona wypocząć. Naruszanie gleby niszczy mikroorganizmy i zmniejsza przyszłe plony. Możemy za to kontynuować prace porządkowe i zabezpieczajace ogród przed zimą. Zabezpieczamy przede wszystkim drzewa i krzewy młode, niedawno posadzone poprzez okręcenie roślin słomą, papierem falistym lub trzciną.
Zbiory owoców i warzyw : Zbieramy przemrożone owoce z krzewów takich jak dzika róża, tarnina czy berberys. Najlepszy termin przypada od 1 do 7 grudnia - szczególnie dni 5 i 6 są korzystne do zbierania, magazynowania, mrożenia i robienia przetworów z owoców, mniej korzystny jest czas od 9 do 15 grudnia .
Warto też zrywać jarmuż, zwłaszcza po pierwszych przymrozkach, kiedy traci goryczkę i jest smaczniejszy.
Siewy roślin : Możemy wysiewać lub wysadzić cebulę, piertuszkę, seler, cykorię, szczypior czy bazylię do pojemników na parapet. Najlepszy termin od 25 do 29 grudnia. Dzięki temu już w styczniu będziemy mieć świeżą zieleninę.
Ścinanie zrazów drzew owocowych: Zrazy do szczepienia najlepiej ścinać 3-4 dni przed pełnią (przypada na 8 grudnia) w dni bezmroźne.

Pamiętajmy, że na dobre wyniki w uprawie ogrodu mają wpływ nie tylko terminy wykonywania prac ale również ogólne warunki wegetacji roślin.

rośliny do zimowego ogrodu, rośliny na zimęROŚLINY DO ZIMOWEGO OGRODU
Wiele roślin dopiero zimą może zaprezentować swoje dekoracyjne walory. Są to rośliny o ozdobnych owocach, rośliny zimozielone, drzewa i krzewy iglaste, zasuszone trawy i kwiaty oraz rośliny ciekawie prezentujące się w stanie bezlistnym, kiedy widać ich dekoracyjną korę, gałęzie i pędy.
więcej na temat roślin do zimowego ogrodu...

Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

STYCZEŃ W OGRODZIE

STYCZEŃ w ogrodzie, prace ogrodowe w styczniu

Co w styczniu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...

ŚWIĄTECZNE DEKORACJE

świateczne dekoracje na boze narodzenie
Zamiat kupować sztuczne dekoracje spróbujmy wykonać je samodzielnie z materiałów, które nic nie kosztują bo znajdziemy je w ogrodzie. Jedyne w co trzeba zainwewstować to klej, brokat, farba, świeczka. Całkiem możliwe, że mamy już to wszystko w domu.
Więcej informacji...

Inne porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


Ozdobne pędy, owoce i liście

ogrodnik -  rośliny o ozdobnych pędach, owocach i liściach
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..

POINSECJA, GWIAZDA BETLEJEMSKA

Ogrody, zdjęcia POINSECJA, GWIAZDA BETLEJEMSKA
Dekoracyjną częścią poinsecji są wytwarzane na szczytach pędów duże, barwne, najczęściej szakrłatne liście przykwiatowe, które otaczają dość niepozorne, żółtawe kieliszkowate kwiatostany.
Więcej informacji o poinsecji...

JODŁA POSPOLITA

drzewa iglaste jodła pospolita
Zimozielone drzewo o stożkowatej koronie i strzelistym pniu. Igły spłaszczone, ciemnozielone, o długości 3 cm, tępo zaokrąglone. Roślina wydziela piękny, żywiczny zapach.
Więcej informacji...

ZYGOKAKTUS, GRUDNIK

zygokaktus grudnik kwiat
Długie, dzwoneczkowate kwiaty osadzone na szczycie pędów. Barwa kwiatów najczęściej karminowa ale są też odmiany zygokaktusa w kolorze czerwonym, fiołkowym, jasnoróżowym, purpurowym łososiowym, pomarańczowym a nawet białym z lekkim różowym odcieniem. Kwiaty są dość trwałe.
Więcej informacji...

CYPRYS WIELKOSZYSZKOWY

drzewa iglaste cyprys wilkoszyszkowy
Wiecznie zielona roślina o liściach łuskowatych. Niektóre odmiany mają igły zabarwione na żółto-zielono. Korona kolumnowa, w formie wąskiego stożka. Kora szarobrązowa, łuszcząca się. Odmiana Goldcrest o złocistym zabarwieniu igieł wydziela delikatny cytrynowy zapach. W warunkach domowych roślina nie zawiązuje szyszek.
Więcej informacji...

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania.

Ogrody, parki
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Warto wykorzystać letni czas i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Jest wiele obiektów do zwiedzania - ogrody botaniczne, arboreta, parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok - np. Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach czy Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Na pewno wizyta w takich miejscach poprawi nastrój i pozwoli się zrelaksować.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...



TEMATY NA GRUDZIEŃ

PRZYGOTOWANIE OGRODU DO ZIMY

Ogrody, przygotowujemy ogród do zimy

Coraz częściej uprawiamy w swoich ogrodach rośliny, które pochodzą z miejsc o łagodniejszym klimacie. I choć w w okresie zimowym wymagają zabezpieczenia to jednak warto posadzić je w swoim ogrodzie, bo są to z reguły rośliny bardzo dekoracyjne. Najpierw należy poznać jak przebiega ich wegatacja. Są to z reguły rośliny przyzwyczajone do długiej i ciepłej jesieni. Często w ogóle nie zapadają zimą w spoczynek a tylko spowalniają wegetację - tak jest w przypadku roślin zimnozielonych.
więcej na temat przygotowania ogrodu do zimy...

ZDOBNE PĘDY, OWOCE I LIŚCIE

Ogrody, ozdobne pedy owoce i liście, berberys tunberga

Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...

IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE

Ogrody, iglaki,drzewa ikrzewy iglaste

Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.
więcej na temat roślin iglastych...

TRAWY OZDOBNE



Trawy ozdobne to rośliny, o których warto pomyśleć przy urządzaniu ogrodu. Ozdobą tej grupy roślin są kształty i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody. Delikatne źdźbła traw ozdobnych z ażurowymi kwiatostanami działają optycznie rozluźniająco.
więcej na temat traw ozdobnych...



ZDROWIE Z OGRODU
Warzywa i owoce, zioła i nasiona są niezbędnym elemetem naszego pożywienia - bez nich nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować - o tym uczą się nawet dzieci w szkole. Niestety niezbyt często te wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
więcej na temat zdrowia z ogrodu...

OŚWIETLENIE W O OGRODZIE

oswietlenie w ogrodzie, lampy latarnie o swietlenie LED
Wieczorem ogród może wyglądać też efektownie - odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła nie tylko stworzy niepowtarzalny nastrój ale też może ukazać jego drugie oblicze. Przy okazji różnego rodzaju źródła światła ułatwiają poruszanie się po terenie oraz odstraszają intruzów.
Więcej o oświetleniu w ogrodzie...

HIPEASTRUM, ZWARTNICA

hipeastrum zwartnica kwiat
Duże, dzwonkowate kwiaty umieszczone na wierzchołku pędu kwiatowego. Pęd jest nagi, pusty, osadzony z boku liści. Kwiaty są umieszczone po 2-6 na jednym pędzie. Mają średnicę 20-25 cm. Barwy kwiatów są zróżnicowane: najpopularniejsze są czerwone ale mogą być też białe, purpurowe, łososiowe, pomarańczowe lub różowe, często dwubarwne
Więcej informacji...

OGRODOWE ZMARZLAKI

grodowe zmarzlaki, rośliny wrażliwe na sniskie temperatury, rosliny egzotyczne, na balkony i tarasy, zimowanie roślin, kuflik, kufliki, datura, bieluń drzewiasty, anielskie trąbki, fuksja, ułanka, sunsaville, kufea hyzopolistna, złocień krzewiasty
Wiosną wybraliśmy się na wystawę ogrodniczą albo tylko co centrum ogrodniczego, zobaczyliśmy jakiś roślinny oryginał, ktorego jeszcze nie mieliśmy, skusła nas uroda nieznanej rośliny a jeszcze na dodatek sprzedajacy zapewnił, że jak zabezpieczymy to zime przetrzyma. Pod koniec jesieni przychodzi pora na chwilę prawdy : które z naszych nowch roślin mogą jednak naszego klimatu nie wytrzymać...
Więcej o ogrodowych zmarzlakach...

Galeria roślin pokojowych

rosliny pokojowe, kwiaty w domu, kwiaty domowe

Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook