Grubosz jajowaty, drzewko szczęścia , Crassula ovata - opis rośliny, uprawa
Grubosz jajowaty, drzewko szczęścia Odsłon : 119555 wstecz
Sukulent
Wysokość: Po kilku latach dorasta do 1 m wysokości.
Ozdoba rośliny: Grubosz jajowaty, zwany też drzewkiem szczęścia ma mięsiste, błyszczące liście w kolorze żywozielonym, czasem z czerwonawym brzegiem lub spodem. Roślina dobrze się rozkrzewia, może mieć pokrój niewielkiego drzewka lub krzewu. Kwiaty drobne, białe lub różowe pojawiają się na końcach pędów starszych okazów.
Pora kwitnienia : Okres jesienno-zimowy ale roślina dość rzadko zakwita - musi być ustawiona w dobrze oświetlonym miejscu i mieć za sobą okres suszy w okresie gdy dni stają się krótsze.
Uprawa: Grubosz jajowaty jest bardzo łatwą, niekłopotliwą rośliną, idealną dla zapominalskich. Mięsiste liście gromadzą wodę na zapas, tak że nie przeszakdzają jej okresowe susze. Nie wymaga w związku z tym częstego podlewania. Dobrze jest nawet czasem o nim zapomnieć - lepiej wtedy rośnie. Podlewamy wtedy, gdy ziemia całkowice wyschnie po podlewaniu poprzednim. Zbyt częste podlewanie może spowodować utratę liści i gnicie rośliny.
Najlepsza temperatura to w zimie 18 - 20 st.C a w lecie od 20 do 26 st.C. Lubi ciepło - minmalna temperatura jaką zniesie to 8-10 st.C.
W okresie zimowym należy uważać aby przy wietrzeniu mieszkania roślina nie przemarzła.
W okresie wiosenno-letnim, od połowy maja do końca sierpnia można grubosza wynieść na balkon lub do ogrodu.
Grubosz jajowaty to roślina, ktorą możemy ładnie uformować. Jeżeli drzewko szczęścia jest mało rozkrzewione, przycinamy mu gałązki, np. jedną w miesiącu. Wkrótce pojawią się nowe, większe listki i roślina się zagęści.
Bardzo łatwo daje się rozmnażać poprzez sadzonki zielne pobrane wiosną lub latem. Sadzonki wtykamy po prostu w podłoże a po jakimś czasie same się ukorzenią.
Podłoże: Ziemia do sukulentów ale może też rosnąć w ziemi uniwersalnej. Na dno doniczki należy wysypać warstwę drenażu.
Dokarmianie: Od marca do zimy odżywiamy grubosza raz w miesiącu nawozem do domowych roślin zielonych.
Stanowisko: Lubi miejsca nasłonecznione, najlepiej ustawić go na parapecie lub w pobliżu okna.
Zastosowanie: Dekoracyjna a zarazem nieklopotliwa roślina doniczkowa. Można z grubosza uformować również bonsai.
Ciekawostki: Grubosz jajowaty pochodzi z Afryki Południowej.
Często przypisuje się mu magiczną moc - my nazywamy go drzewkiem szczęścia.
Angielska nazwa grubosza to "money tree", co oznacza "drzewo pieniędzy" wzięła się z kształtu listków tej rośliny.
Chińczycy z kolei wierzą, że rozprasza on złą energię.
Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą.
Grubosz jajowaty, drzewko szczęścia - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Więcej porad ogrodnika amatora...
Rośliny doniczkowe latem
Latem nie zapominamy o roślinach pokojowych, szczególnie że dla większości z nich wiosna i lato jest okresem wegetacji i trzeba pamietać o tym by miały odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych. Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie.
więcej o roślinach doniczkowych latem...
Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...
Pielęgnacja roślin pokojowych
Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
MOWA KWIATÓW
Temat trochę staroświcki i zapomniany, dla naszych prababek był oczywisty. Warto przypomnieć sobie co oznaczały wręczane przy różnych okazjach kwiaty i wprowadzić trochę romantyzmu do codziennego życia. Na przykład tuzin czerwonych róż oznaczał płomienną miłość a biała lilia czytosć uczuć.
Więcej o
mowie kwiatów...
Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...
Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...
Galeria roślin pokojowych
Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...