ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Byliny Iglaki Woda Cebulki Skalniak Dodatki ogrodowe Galeria roślin Wystawy ogrodnicze Rośliny pokojowe Balkony i tarasy Porady Ekologiczny ogród Gleba Ogród użytkowy Style ogrodowe Zabiegi pielęgnacyjne Galeria ogrodowa Fb

Lędźwian szerokolistny łac. Lathyrus latifolius - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Lędźwian szerokolistny, groszek szerokolistny, Lathyrus latifolius, Everlasting pea, uprawa groszku szerokolistnego,  pnącza kwitnące latem, pnącze o różowych kwiatach, pnącze o białych kwiatach, pnącza o dużych rozmiarach, pnącza na żyzną glebę, pnącza łatwe w uprawie, pnącza ozdobne, rośliny na lato, pnącza do letniego ogrodu

Lędźwian szerokolistny Odsłon : 84298 wsteczTyp_rośliny__________________
Pnącze wieloletnie

Wysokość: Pnące pędy lędźwianu zwanego też groszkiem szerokolistnym, osiągają długość do 3 m. Roślina szybko rośnie.
Ozdoba rośliny: Groszkowate kwiaty zebrane po 5-15 w grona. Kolor kwiatów najczęściej różowopurpurowy ale są też odmiany o kwiatach białych, różowych, liliowych lub czerwonych. Kwiaty niestety nie pachną. Łodygi i liście szarozielone. Liście składają się z dwóch podłużnych listków zakończonych rozgałęzionymi wąsami, za pomocą których przyczepia się do podpór. Owocem jest strąk z kulistymi nasionami.
Pora kwitnienia: Gorszek szerokolistny kwitnie obficie i długo od połowy czerwca do sierpnia.
Uprawa: Roślina łatwa w uprawie i niezbyt wymagająca, długowieczna i odporna na suszę. Rozmnażanie z nasion - możliwe są trzy terminy:
1. Jesienią bezposrednio na miejsce stale.
2. Późną jesienią do głębokich doniczek wypełnionych lekkim podłożem. Po przezimowaniu w nieogrzewanym tunelu wysadzić do gruntu wiosną.
3. Pod koniec zimy nasiona wysiewamy do doniczek i sadzimy do gruntu wiosną po zahartowaniu.
Przed siewem nasiona moczyć kilkanaście godzin w letniej wodzie. Jest jeszcze czwarty sposób - nasiona wysiewają się same ;) Jeżeli lędżwian rosnie w miejscu, które mu odpowiada to bardzo szybko może je właśnie w ten sposób opanować, skutecznie eliminując słabszych sąsiadów.
Nie lubi przesadzania ze względu na długi palowy korzeń. Jesienią, po przekwitnięciu przyciąć do poziomu gruntu.
Lędźwian może być atakowany przez mszyce i ślimaki, a z chorób przez mączniaka i grzyby z rodzaju Fusarium.
Gleba: Najlepsza jest żyzna i dobrze przepuszczalna. Odczyn nie ma znaczenia.
Stanowisko: Słoneczne lub lekki półcień.
Zastosowanie: Do pokrywania ścian budynków, pergoli, altan. przy ogrodzeniach. Może rosnąć w na suchych skarpach. Nadaje się też na kwiat cięty.
Ciekawostki: Groszek szerokolistny pochodzi ze środkowej, wschodniej i południowej Europy oraz Afryki Północnej. Należy do do roślin bobowatych (motylkowatych). W Polsce naturalnie występuje w Niecce Nidziańskiej i jest gatunkeim chronionym.
Tematy pokrewne: Pnącza trudniejsze w uprawie, rośliny do letniego ogrodu, kwiaty cięte.


Lędźwian szerokolistny - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:

INNE CIEKAWE PNĄCZA WIELOLETNIE:

Opisane pnącza jednoroczne :

dynia olbrzymia, fasola wielokwiatowa, groszek pachnący, kobea pnąca (sępota pnąca), tunbergia oskrzydlona, wilec purpurowy

Opisane pnącza wieloletnie :

bluszcz pospolity, chmiel zwyczajny, glicynia chińska (słodlin, wisteria), hortensja pnąca, lędźwian szerokolistny, groszek szerokolistny, jaśmin nagokwiatowy, męczennica modra, passiflora, milin amerykański, powojnik alpejski, powojnik Jackmana, rdest Auberta, róża pnąca, sundaville, trzmielina Fortune'a , wiciokrzew pomorski, winobluszcz pięciolistkowy, winobluszcz trójklapowy

>>> Ciekawe byliny do ogrodu...

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

Bluszcz pospolity

pnacza do ogrodu
To zimozielone pnącze sadzi się przede wszystkim dużą masę liści, które pokrywają pędy.
Więcej informacji o bluszczach...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

GROSZEK PACHNĄCY

pnącze jednoroczne groszek pachnący
Kwiaty o lekkiej motylkowej budowie i dość silnym, pieknym zapachu. Duża jest skala barw kwiatów: białe, różowe, karminowe, fioletowe i niebieskie w wielu odcieniach. Szczególnie pięknie prezentują się delikatne kwiaty groszku o pastelowych, subtelnych barwach. Istnieją też odmiany dwubarwne.
Więcej informacji...

Galerie ogrodnika amatora:KOBEA PNĄCA

KWIATY OGRODOWE, kobea pnąca
Duże, dzwonkowate kwiaty, razem z kielichami przypominają filiżanki z podstawką. Kolor kwiatów fioletowy, odmiana Alba ma kwiaty białe. Kwiaty wydzielają delikatny zapach, szczególnie wieczorem. Kwitnie od lipca do jesieni. Pędy mogą osiągać około 3 m, w sprzyjających warunkach nawet 4m.
Więcej informacji o kobeach...

TUNBERGIA OSKRZYDLONA

KWIATY OGRODOWE, tunbergia oskrzydlona
Kwiaty zwykle w różnych odcieniach koloru żółtego lub pomarańczowego z ciemnym, kontrastującym z płatkami oczkiem. Niektóre odmiany mogą być jednobarwne bez ciemnego oczka. Istnieją też odmiany tunbergii o płatkach kwiatow białych lub kremowych.
Więcej informacji o tunbergii oskrzydlonej...

POWOJNIK KRÓLEM PNĄCZY

Ogrody, pnącza,  zdjęcia powojników, powojniki w ogrodzie, pielęgnacja powojników

Powojniki (klematisy) są bez watpienia uznawane za najefektowiejsze pnącza. Zawdzięczają swą popularność przepięknym kwiatom w niemal wszystkich kolorach. Kwiaty pojawiają się od czerwca do października, zależnie od odmiany.
Więcej informacji o powojnikach...

ZŁOTOKAP

Ogrodnik-amator, opis rośliny, złotokap, Uprawa złotokapów, drzewo złotokapu
Roślina ma długie grona kwiatów przypominających kwiaty robinii białej ale w kolorze złotożółtym. U złotokapu zwyczajnego grona te mają około 20 cm długości a u złotokapu Waterera dochodzą nawet do 40 cm długości. Jeden z najokazalszych krzewów. Dorasta do 4 m, a w dobrych warunkach nawet do 7 m.
Więcej informacji o złotokapie...

GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...

MĘCZENNICA MODRA, PASSIFLORA
Ogrody, pnącza,  zdjęcia PASSIFLORY, męczennica modra w ogrodzie, pielęgnacja męczennicy modrej
Krzew o pnących pędch. Kwiaty duże, białe, z pięcioma dużymi pręcikami i słupkiem z trzema szyjkami, opatrzone są złożonym z pierścienia nitkowatych wyrostków przykoronkiem. Jest on dłuższy od płatków korony i różnorodnie zabarwiony; u podstawy purpurowy, dalej białobłkitny, a u góry błękitny. Kwiaty mogą mieć średnicę do 9 cm. Pojwiają się pojedyńczo, wyrastając z żyłek liści.
Więcej informacji o passiflorze...

ROZMNAŻANIE ROŚLIN
Większość z nas po prostu kupuje sadzonki w sklepach ogrodniczych. Istnieje jednak grupa pasjonatów, którym własnoręcznie wyhodowane rośliny sprawiają wiele radości. Trzeba na początku wspomnieć, że część roślin bardzo łatwo daje się rozmnażać
więcej na temat rozmnażania roślin...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook