Gloksynia, Syningia ogrodowa , Sinningia speciosa - opis rośliny, uprawa
Gloksynia, Syningia ogrodowa Odsłon : 68948 wstecz
Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w pomieszczeniach
Wysokość: Około 20 -30 cm.
Ozdoba rośliny: Duże kielichowate kwiaty o aksamitnych płatkach i pięknych, żywych kolorach. Gloksynie mogą kwitnąć na czerwono, różowo, fioletowo, biało. Kwiaty mogą dwukolorowe np: z gardzielą w kontrastowym kolorze albo z białymi brzegami płatków lub z płatkami nakrapianymi. Kwitnąca gloksynia wygląda jak bukiecik kwiatów otoczony rozetą liści. Liście aksamitne, ciemnozielone.
Gloksynia jest rośliną cebulową.
Ciekawe odmiany :
Mont Blanc - kwiaty w kolorze białym.
Hollywood - kwiaty ciemnofioletowe.
Blanche de Meru - kwiaty różowo-kremowe.
Kaiser Wilhelm - kwiaty fioletowo-białe.
Pora kwitnienia: Od maja do września, początek kwitnienia zależy od pory sadzenia bulwy.
Uprawa: Roślina wymaga odpowiedniego traktowania aby efektownie kwitła i nie chorował. Możemy ją potraktować jako roślinę na jeden sezon. Jeżeli chcemy ją mieć dłużej to musimy bulwy przechowywać w ciemnym miejscu o temperaturze od 10-15 st. C. Albo zostawić go w suchym podłożu, lub usunąć je z doniczki, delikatnie wyczyścić i przechowywać w suchym miejscu np. piwnicy. Pod koniec lutego bulwę wysadzamy na nowo - bulwę umieszczmy w doniczce około 16 średnicy na takiej głębokości aby była przykryta 2 cm warstwą ziemi.
Wymaga odpowiedniego podlewania - rosliny nie podlewamy bezpośrednio bo spowoduje to gnicie bulwy - wode lejemy na podstawkę. Powinna być letnia, przegotowana, bez dodatku wapnia. Korzystna jest duża wilgotnośc powietrza - najlepiej ustawić jakiś nawilżacz w pobliżu gloksynii.
Nieprawidłowe podlewanie i zraszanie rośliny może spowodować, że zachoruje na szarą pleśn.
Po przekwitnięciu, pod koniec lata gloksynia zaczyna zasychać - jest to jej naturalny cykl, przechodzi przez okres spoczynku.
Gloksynie najczęściej kupujemy już kwitnące ale można też kupić bulwę i wyhodować kwiaty samemu.
Rozmnaża się najczęściej przez podział dużych bulw albo z sadzonki liściowej ale jest to zajęcie dla cierpliwych.
Podłoże: Może być ziemia uniwersalna choć najlepsza jest ziemia z domieszką torfu i kompostu i perlitu ogrodniczego.
Dokarmianie: Raz w tygodniu najlepiej nawozem o podwyższonej zawartości i fosforu i potasu.
Stanowisko: Doniczkę ustawiamy w jasnym miejscu ale tak by nie była narażona na silne promienie słońca. Najlepiej gloksynie czują się na wschodnim lub zachodnim parapecie. Optymalna temneratura 20 -25 st.C, roślina nie lubi przeciągów i nagłych zmian temperatury.
Zastosowanie: Roślina doniczkowa do dekoracji mieszkań.
Ciekawostki: Gloksynie pochodzą z tropikalnych lasaów Brazylii. Uprawiane w naszych domach odmiany to mieszańce powstałe w wyniku krzyżowania gatunków macierzystych.
Tematy pokrewne: najpiękniejsze rośliny pokojowe, choroby roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych.
Gloksynia, Syningia ogrodowa - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
INNE CIEKAWE ROŚLINY DONICZKOWE:
Opisane rośliny doniczkowe :
aloes, anturium, araukaria wyniosła, azalia indyjska, begonia hydrocotylifolia, bieluń drzewiasty (datura, anielskie trąbki), chamedora wytworna, cibora papirusowa, cyklamen perski, cyprys wielkoszyszkowy, dendrobium phalaenopsis, difenbachia, dracena deremeńska (wonna), dracena obrzeżona, epifilum, falenopsis (ćmówka miła), figowiec benjamina (benjaminek), figowiec binnendijkii (wierzbolistny), figowiec sprężysty, fiołek afrykański (sępolia), fitonia, frizea lśniąca, fuksja (ułanka), gloksynia, grubosz jajowaty, guzmania, gwiazda betlejemska (poinsecja), hipeastrum (zwartnica), irezyna Herbsta, jukka gwatemalska, kalanchoe (żyworódka), koleus (pokrzywka brazylijska), kroton (trójskrzyn), kufea hyzopolistna, kuflik, maranta, miltonia, monstera, nefrolepis (paprotka), niecierpek nowogwinejski, niecierpek Waleriana, niedośpian (hypoestes), papryka roczna ozdobna, pierwiosnek kubkowaty, prymulki doniczkowe, pelargonia bluszczolistna, pelargonia pachnaca, geranium, anginka, pelargonia pasiasta, pelargonia wielkokwiatowa, angielska, psianka szafirowa burza, róża chińska (hibiskus doniczkowy), rozmaryn, sagowiec odwinięty (cykas), sansewieria gwinejska, scindapsus złoty, setkrezja purpurowa, skrzydłokwiat, stefanotis bukietowy, sundaville, szeflera, wilczomlecz lśniący, zamiokulkas zamiolistny, zaślaz mieszańcowy, klonik, zielistka, zygokaktus, kaktus bożonarodzeniowy, grudnik .
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
Pielęgnacja roślin pokojowych
Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...
Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...
Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
KALANCHOE
Sukulent liściowy o dekoracyjnych kwiatach zebranych w baldachogronowe kwiatostany. Kwiaty mogą być żółte, pomarańczowe, różowe lub czerwone w rożnych odcieniach, bez zapachu.
Liście kalanchoe są mięsiste, ciemnozielone, z mniej lub bardziej ząbkowanym brzegiem.
Więcej informacji o kalanchoe...
Alfabetyczny spis roslin ogrodowych
Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...
Rośliny doniczkowe latem
Latem nie zapominamy o roślinach pokojowych, szczególnie że dla większości z nich wiosna i lato jest okresem wegetacji i trzeba pamietać o tym by miały odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych. Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie.
więcej o roślinach doniczkowych latem...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...