GLEBA KWAŚNA W OGRODZIE - ROŚLINY NA GLEBY KWAŚNE
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce.Glebę kwaśną lubią rośliny wrzosowate i hortensje.
Zawartość wapnia lub zakwaszenie można zmierzyć przyrządami dostępnymi w specjalistycznych sklepach ( kwasomierz glebowy, test do gleby lub papierki lakmusowe). Wartości pH poniżej 6,6 oznaczają glebę kwaśną.Można też określić rodzaj gleby w ogrodzie na podstawie rosnących w nim chwastach i dzikich ziołach:
Gleba jest kwaśna jeżeli rośnie w niej - fiołek ptasi, koniczyna polna, przetacznik leśny, szczaw, skrzyp, jaskier, bratek polny.
Jeżeli chcemy posadzić rośliny, które lubią kwaśne podłoże a ziemia w naszym ogrodzie nie ma odpowiedniego pH musimy ją właściwie przygotować. Wykopujemy odpowiednio większy dół - dla różaneczników powinien mieć średnicę około 1 m i głebokość 50-70 cm i stosujemy albo gotowe podłoże kwaśne zakupione w sklepie ogrodniczym albo sami je sporządzamy - co jest trochę mniej wygodne. Przygotowujemy mieszaninę składającą się z 2 części (np. 2 wiader) torfu nieodkwaszonego, 1,5 części ziemi liściowej, tzn. otrzymanej przez kompostowanie liścii 0,5 części wysuszonej i drobno pokruszonej gliny. Ziemię liściową można zastąpić ziemią z wrzosowiska z domieszka igieł sosnowych lub świerkowych. Odczyn przygotowanej mieszanki trzeba zbadać kwasomierzem- jeżeli jest za mało kwaśna dodać więcej torfu.
Rośliny na gleby o odczynie kwaśnym:
Glebę kwaśną lubią wszystkie rośliny z grupy wrzosowatych, do której oprócz wrzosów zalicza się wiele innych krzewinek i krzewów niedużych lub średniej wielkości.Drzewa :
Magnolie lubią glebę o odczynie lekko kwaśnym, wymagają gleby żyznej, średnio wilgotnej, wzbogaconej torfem lub obornikiem np. magnolia pośrednia, magnolia purpurowa czy magnolia brooklińska.Jarząb pospolity - jest bardzo tolerancyjnym drzewem, choć najbardzie lubi gleby lekko kwaśne. próchnicze.
Wiąz górski - wymaga żyznej gleby.
Pnącza :
Hortensja pnąca - najlepsza jest gleba żyzna, z dużą zawartością próchnicy, wilgotna, lekko kwaśna.Krzewy i krzewinki :
azalie - najlepsza dla azali jest gleba kwaśna, glebę; warto wzbogacić nawozami o działaniu zakwaszającym.rododendrony - lubią glebę luźną, piaszczysto-próchniczą i kwaśną o umiarkowanej wilgotności. Dobrym dodatkiem do gleby pod różaneczniki są liście dębowe, bukowe lub przekompostowane igliwie.
wrzośce - gleba lekka, przepuszczalna, próchnicza i przede wszystkim kwaśna i wilgotna.
wrzosy - gleba podobna jak do wrzośców.
magnolia gwiaździsta - Wymaga gleby żyznej, średnio wilgotnej, o odczynie lekko kwaśnym, wzbogaconej torfem lub obornikiem. Odczyn obojętny gleby może być przyczyną chlorozy.
enkiant dzwonkowaty - roslina wrzosowata mniej znana, najlepsza gleba żyzna, o odczynie kwaśnym, dobrze zdrenowana i wilgotna.
kalmia - musi rosnąć w glebie próchniczej, wilgotnej i kwaśnej jak wszystkie rośliny wrzosowate.
Pieris kwiecisty - wymaga kwaśnego, próchniczego i wilgotnego podłoża.
hortensje bukietowe - gleba żyzna, próchnicza, wilgotna, lekko kwaśna. Odczyn zasadowy gleby może być przyczyną chlorozy rośliny.
Oczar omszony - najlepsza jest gleba żyzna, próchnicza, dostatecznie wilgotna i lekko kwaśna.
Drzewa i krzewy owocowe
Różne gatunki drzew i krzewów owocowych wymagają różnego stopnia zakwaszenia gleby.- Jabłonie, grusze i porzeczki czują się najlepiej gdy stanowisko ma odczyn obojętny od 6,8 do 7,1 pH.
- Czereśnie i wiśnie wolą odczyn lekko kwaśny i obojętny od 6,2 do 6,7 pH.
- agrest, maliny i poziomki lubią odczyn kwaśny od 5,5 do 6,2 pH.
Podobnie borówki brusznice czy żurawina wielkoowocowa.
- Borówka wysoka czuje się najlepiej na glebach o odczynie bardzo kwaśnym od 4,2 do 4,5 pH.
Jeżeli chodzi o byliny, kwiaty jednoroczne i dwuletnie to większość lubi gleby o odczynie obojętnym ( pH 6,6 - 7,2 ).
Rośliny cebulowe i bulwiaste
szachownica kostkowata - gleba lekka, przepuszczalna, żyzna i wilgotna o odczynie lekko kwaśnym.
Byliny :
Goździk kropkowany - przeciętna gleba ogrodowa, odczyn kawaśny lub obojętny.
Konwalie - mogą rosnąć w glebie próchniczej, przepuszczlanej i wilgotna, lekko kwaśnej.
Piwonie chińskie - ma spore wymagania co do gleby - musi być ona żyzna, próchnicza, nieco kwaśna, głęboko przekopana i nawożona.
Sasanki - najlepsza jest gleba próchnicza, z dodatkiem przegniłych liści, lekko kwaśna i zdrenowana. Nie lubią gleb podmokłych.
Trawy ozdobne
Kostrzewa nitkowata - trawa ozdobna o ciemnozielonych, licznych, cieńkich źdźbłach, tworząca regularne kępki. Nadaje się na skalniaki ale potrzebuje kwaśnej gleby.
Kostrzewa owcza - ma szaroniebieskie, sztywne liście, nadaje się na gleby suche, piaszczyste ale z warstewką próchnicy o kwaśnym odczynie.
Trzęślica modra - trawa średniej wysokości, tworząca zwarte kępy. Trzęślice lubią stanowiska słoneczne lub półcieniste, wilgotne a nawet mokre, gleby próchnicze o odczynie kwaśnym. Doskonale nadają się do obsadzania zbiorników wodnych, mogą być też ozdobą balkonów i tarasów.
Rośliny jednoroczne :
Bakopa - gleba wilgotna, próchniczna, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym, przepuszczalna, średnio zasobna w składniki pokarmowe.
Begonia stale kwitnąca - średnio żyzna gleba, raczej lekka (nie lubi ziemi gliniastej), średnio wilgotna, przepuszczalna, lekko kwaśna.
Kroplik tygrysi - żyzna, próchnicza ale lekka, wilgotna i lekko kwaśna.
Niecierpek Waleriana - uniwersalna ziemia kompostowa o lekko kwaśnym odczynie.
Ciekawostki:
Margerytki na glebach kwaśnych rośliny chorują i wytwarzają krzywe, poskręcane łodygi. Również ostrózki ogrodowe nie lubią kwaśnej gleby.
EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...
GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...
KALMIA
Drobne, czerwone kwiaty o średnicy około 1 cm, zebrane w wielokwiatowe kwiatostany, nad którymi wyrastają młode pedy. Baldachogrona mają po 30-40 kwiatów o barwie różowej lub czerwonej. Są też kalmie o białych kwiatach albo dwubarwne: biało różowe, biało czerwone czy fioletowo różowe. Czesto kwiaty w pąkach mają barwę nieco inną niż kwiaty po rozwinięciu.
Więcej informacji o kalmii...
ŻURAWINA WIELKOOWOCOWA
Dojrzałe, duże owoce o karminowej barwie wyglądają efektownie na krzewie. Kwiaty niewielkie, pojedyńcze, biało-różowe, gwiazdkowate o delikatnej budowie. Liście mają około 1 cm. długości, są podłużnie owalne, wiecznie zielone, zimą przebarwiają się na czerwonono. Roślina wytwarza długie, nadziemne rozłogi, silnie rozgałęzione.
Więcej informacji o żurawinie...
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
WRZOSOWISKO
Wrzosowisko może być oryginalnym elementem kompozycji ogrodu a najlepszą porą do zakładania, jeżeli dysponujemy roślinami w doniczkach, jest okres gdy kwitną wrzosy bo od razu można ocenić efekty. Najefektowniej wrzosowisko wygląda na terenie łagonie pochylonym lub lekko pofałdowanym.
Więcej w artykule: Wrzosowisko - zakładanie i uprawa.
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
GLEBA WAPIENNA W OGRODZIE
Wartości pH powyżej 7 oznaczają glebę zasadową, bogatą w wapń.
Można określić rodzaj gleby w ogrodzie na podstawie rosnących w nim chwastach i dzikich ziołach.
więcej o glebie wapiennej w ogrodzie...
GLEBA PIASZCZYSTA W OGRODZIE
Gleby piaszczyste składają się z luźno ułożonych ziaren piasku, między którymi woda szybko przesiąka a powietrze swobodnie krąży. Masa organiczna szybko rozkłada się w piasku, ale jest też silnie wypłukiwana, na skutek czego nie tworzy się warstwa próchnicza.
więcej o glebie piaszczystej w ogrodzie...
BORÓWKA AMERYKAŃSKA
Smaczne owoce jagodowe w kolorze niebieskim. Niebieskie barwniki znajdują się jedynie w otoczce okrywającej owoce (w przeciwiństwie do owoców borówki czarnej). Owoce borówki amarykańskiej zawierają mikro i makroelementy takie jak wapń, fosfor i potas. Zawierają również enzymy obniżające poziom cholesterolu, przeciwutleniacze zapobiegajace chorobom, w tym nowotworowym, korzystnie wpływają również na wzrok.
Więcej informacji o borówce amerykańskiej...
NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...
GRUDZIEŃ W OGRODZIE
Co w grudniu trzeba zrobić w ogrodzie...
RÓŻANECZNIK, RODODENDRON
Duże, rożnobarwne kwiatostany pojawiające się na szczytach pędów. Kształt poszczególnych kwiatów dzwonkowaty, kolory najczęściej od jasnolilia do purpurowego ale są też odmiany o kwiatach białych, kremowych czy różowawych.
Liście różaneczników są duże, skórzaste i błyszczące.
Więcej informacji o rododendronach...
MAGNOLIE
Kielichowate kwiaty magnolii są z reguły w kolorze kremowobiałym lub różowym ale mogą też być purpurowoczerwone, różowofioletowe, śnieżnobiałe a nawet żółte jak w przypadku magnolii brooklińskiej. Kwiaty magnolii gwiaździstej są szeroko otwarte i prawie płaskie.
Więcej informacji o magnoliach...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...