Frizea lśniąca , Vriesea splendens - opis rośliny, uprawa
Frizea lśniąca Odsłon : 83711 wstecz
Roślina zielna pokojowa
Wysokość: Rozeta osiąga 46 cm średnicy i 30 cm wysokości. Kwiatostan może wyrosnąć do 50 cm. Im większa rozeta tym większy kwiatostan.
Ozdoba rośliny: Efektowne, barwne kwiatostany, w kształcie mięsistego, spłaszczonego kłosa, osadzone na wierzchołku pędu kwiatostanowego, najczęściej w kolorze czerwonym. Liście tworzące rozetę są lekko łukowato wygięte. szerokość liści około 6 cm, są ostro zakończne. Liście są żywozielone, o gładkich brzegach. Niektóre odmiany mają liście wybarwione.
Frizea to anansowaty epifit - rośnie na gałęziach drzew, przyczepiając się do nich korzeniami.
Pora kwitnienia: Zwykle koniec lata ale zależy od terminu siewu lub sadzenia odrostów. Kwiatostan może utrzymywać się przez wiele miesięcy. Po przekwitnięciu roślina zamiera.
Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie - jak wszystkie ananasowate rośnie dobrze przy minimum pielęgnacji ale wymaga określonych warunków wegetacji. Frizea wymaga temperatury pokojowej przez cały rok - zimą 18-21 st.C, latem maksimum 27 st.C. Jeżeli temperatura jest wyższa to konieczna jest wysoka wilgotność powietrza, a z kolei zbyt niska temperatura może spowodować, że roślina zacznie gnić u podstawy. Ziemia musi być stale wilgotna, a pojemnik powinien mieć dobry drenaż; np. z potłuczonych doniczek ceramicznych.
Podlewamy roślinę nie tylko do doniczki ale także do rozety. Frizea ma liście ułożone rozetkę, co pozwala jej gromadzić w środku wodę z deszczu. Najlepiej podlewać wodą miekką deszczową. Latem podlewamy 3 razy w tygodniu, zimą 1-2 razy. Środek rozety powinien być stale wypełnony wodą, z wyjątkiem wyrastania kwiatostanu, który w wodzie gnije.
Roślina lubi wilgotne powietrze.
Czyszczenie co 2 tygodnie przetrzeć liście wilgotną szmatką. Nie używamy środków do nabłyszczania liści.
Podłoże: Dobra, przewiewna i lekka ziemia tofrowa z dodatkiem mchu torfowca. W domu uprawia się guzmanie najczęściej w doniczkach ale ponieważ są epifitami, które w naturalnym środowisku osiedlają się na gałęziach, można spróbować przytwierdzić je do kawałka kory lub drewna z korzeniami okrytymi mchem torfowcem.
Dokarmianie: Od marca do października zasilamy roślinę rozcieńczonym nawozem w płynie. W zimie frizea przechodzi okres spoczynku.
Stanowisko: Jasne ale nie powinno być bezpośrednio, silnie nasłonecznione.
Rozmnażamy Przez małe odrosty, ktore można oddzielić od rozety macierzystej. Odrosty włożyć w naczynie z wodą i poczekać, aż puszczą korzeń.
Zastosowanie: Roślina doniczkowa do dekoracji mieszkań. W domu można je umieszczać na pniakach małych drzewek, w niewielkiej ilości podłoża.
Ciekawostki: Bromelia, echmea, guzmania, frizea i neoregalia to ananasowate epifity pochodzące z tropikalnych dżungli Amazonki.
Nazwa rośliny pochodzi od nazwiska holenderskiego botanika de Vriese.
Narodową kolekcję rodzaju Bromeliaceae można podziwiać w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego . Więcej informacji na stronie : http://www.ogrodbotaniczny.wroclaw.pl/kolekcjeob.html
Tematy pokrewne: najpiękniejsze rośliny pokojowe, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych.
Frizea lśniąca - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Opisane rośliny doniczkowe :
aloes, anturium, araukaria wyniosła, azalia indyjska, begonia hydrocotylifolia, bieluń drzewiasty (datura, anielskie trąbki), chamedora wytworna, cibora papirusowa, cyklamen perski, cyprys wielkoszyszkowy, dendrobium phalaenopsis, difenbachia, dracena deremeńska (wonna), dracena obrzeżona, epifilum, falenopsis (ćmówka miła), figowiec benjamina (benjaminek), figowiec binnendijkii (wierzbolistny), figowiec sprężysty, fiołek afrykański (sępolia), fitonia, frizea lśniąca, fuksja (ułanka), gloksynia, grubosz jajowaty, guzmania, gwiazda betlejemska (poinsecja), hipeastrum (zwartnica), irezyna Herbsta, jukka gwatemalska, kalanchoe (żyworódka), koleus (pokrzywka brazylijska), kroton (trójskrzyn), kufea hyzopolistna, kuflik, maranta, miltonia, monstera, nefrolepis (paprotka), niecierpek nowogwinejski, niecierpek Waleriana, niedośpian (hypoestes), papryka roczna ozdobna, pierwiosnek kubkowaty, prymulki doniczkowe, pelargonia bluszczolistna, pelargonia pachnaca, geranium, anginka, pelargonia pasiasta, pelargonia wielkokwiatowa, angielska, psianka szafirowa burza, róża chińska (hibiskus doniczkowy), rozmaryn, sagowiec odwinięty (cykas), sansewieria gwinejska, scindapsus złoty, setkrezja purpurowa, skrzydłokwiat, stefanotis bukietowy, sundaville, szeflera, wilczomlecz lśniący, zamiokulkas zamiolistny, zaślaz mieszańcowy, klonik, zielistka, zygokaktus, kaktus bożonarodzeniowy, grudnik .
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
NEFROLEPIS, PAPROTKA
Cała roślina jest ozdobna, składa się z bujnych pierzastych liści, łukowato wyginających się lub lekko wzniesionych. Liście złożone są z drobnych, lancetowatych listków. Kolor liści żywozielony. Roślina wytwarza silne kłącze z rozłogami.
Mniejsze i średnie okazy dobrze czują się w towarzystwie innych roślin. Paprotki dobrze rosną w wiszących doniczkach lub koszykach.
Więcej informacji o paprotkach...
Galerie ogrodnika amatora:
Pielęgnacja roślin pokojowych
Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...
Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...
Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...
Rośliny doniczkowe latem
Latem nie zapominamy o roślinach pokojowych, szczególnie że dla większości z nich wiosna i lato jest okresem wegetacji i trzeba pamietać o tym by miały odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych. Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie.
więcej o roślinach doniczkowych latem...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...