ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Woda Skalniak Balkony tarasy Porady Dodatki ogrodowe Galeria roślin Rośliny pokojowe Targi ogrodnicze Fb

Frizea lśniąca , Vriesea splendens - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Frizea lśniąca, Vriesea splendens, Flaming Sword, uprawa frizeii,, rośliny doniczkowe, rośliny pokojowe, rośliny kwitnące zimą, rośliny o efektownych kwiatach, epifit, rośliny na parapet

Frizea lśniąca Odsłon : 83866 wstecz
Typ_rośliny__________________
Roślina zielna pokojowa

Wysokość: Rozeta osiąga 46 cm średnicy i 30 cm wysokości. Kwiatostan może wyrosnąć do 50 cm. Im większa rozeta tym większy kwiatostan.
Ozdoba rośliny: Efektowne, barwne kwiatostany, w kształcie mięsistego, spłaszczonego kłosa, osadzone na wierzchołku pędu kwiatostanowego, najczęściej w kolorze czerwonym. Liście tworzące rozetę są lekko łukowato wygięte. szerokość liści około 6 cm, są ostro zakończne. Liście są żywozielone, o gładkich brzegach. Niektóre odmiany mają liście wybarwione.
Frizea to anansowaty epifit - rośnie na gałęziach drzew, przyczepiając się do nich korzeniami.
Pora kwitnienia: Zwykle koniec lata ale zależy od terminu siewu lub sadzenia odrostów. Kwiatostan może utrzymywać się przez wiele miesięcy. Po przekwitnięciu roślina zamiera.
Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie - jak wszystkie ananasowate rośnie dobrze przy minimum pielęgnacji ale wymaga określonych warunków wegetacji. Frizea wymaga temperatury pokojowej przez cały rok - zimą 18-21 st.C, latem maksimum 27 st.C. Jeżeli temperatura jest wyższa to konieczna jest wysoka wilgotność powietrza, a z kolei zbyt niska temperatura może spowodować, że roślina zacznie gnić u podstawy. Ziemia musi być stale wilgotna, a pojemnik powinien mieć dobry drenaż; np. z potłuczonych doniczek ceramicznych.
Podlewamy roślinę nie tylko do doniczki ale także do rozety. Frizea ma liście ułożone rozetkę, co pozwala jej gromadzić w środku wodę z deszczu. Najlepiej podlewać wodą miekką deszczową. Latem podlewamy 3 razy w tygodniu, zimą 1-2 razy. Środek rozety powinien być stale wypełnony wodą, z wyjątkiem wyrastania kwiatostanu, który w wodzie gnije.
Roślina lubi wilgotne powietrze.
Czyszczenie co 2 tygodnie przetrzeć liście wilgotną szmatką. Nie używamy środków do nabłyszczania liści.
Podłoże: Dobra, przewiewna i lekka ziemia tofrowa z dodatkiem mchu torfowca. W domu uprawia się guzmanie najczęściej w doniczkach ale ponieważ są epifitami, które w naturalnym środowisku osiedlają się na gałęziach, można spróbować przytwierdzić je do kawałka kory lub drewna z korzeniami okrytymi mchem torfowcem.
Dokarmianie: Od marca do października zasilamy roślinę rozcieńczonym nawozem w płynie. W zimie frizea przechodzi okres spoczynku.
Stanowisko: Jasne ale nie powinno być bezpośrednio, silnie nasłonecznione.
Rozmnażamy Przez małe odrosty, ktore można oddzielić od rozety macierzystej. Odrosty włożyć w naczynie z wodą i poczekać, aż puszczą korzeń.
Zastosowanie: Roślina doniczkowa do dekoracji mieszkań. W domu można je umieszczać na pniakach małych drzewek, w niewielkiej ilości podłoża.
Ciekawostki: Bromelia, echmea, guzmania, frizea i neoregalia to ananasowate epifity pochodzące z tropikalnych dżungli Amazonki.
Nazwa rośliny pochodzi od nazwiska holenderskiego botanika de Vriese.
Narodową kolekcję rodzaju Bromeliaceae można podziwiać w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego . Więcej informacji na stronie : http://www.ogrodbotaniczny.wroclaw.pl/kolekcjeob.html

Tematy pokrewne: najpiękniejsze rośliny pokojowe, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych.

Frizea lśniąca - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:





INNE CIEKAWE ROŚLINY DONICZKOWE:

Więcej roślin doniczkowych...

Więcej porad ogrodnika amatora...

Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...

Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

Galerie ogrodnika amatora:





Pielęgnacja roślin pokojowych

Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...

Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...

Galeria roślin pokojowych

rosliny pokojowe, kwiaty w domu, kwiaty domowe

Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...



Rośliny doniczkowe latem
Latem nie zapominamy o roślinach pokojowych, szczególnie że dla większości z nich wiosna i lato jest okresem wegetacji i trzeba pamietać o tym by miały odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych. Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie.
więcej o roślinach doniczkowych latem...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook