ogrodnik-amator
MENU Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Galeria roślin Galeria ogrodowa Wystawy i targi ogrodnicze Porady Fb

Fotergilla większa łac. Fothergilla major - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Fotergilla większa, Fothergilla major, uprawa fortegilli,  krzewy kwitnące wiosną, krzewy o kremowych kwiatach, krzewy na gleby żyzne, krzewy lisciaste, krzewy ozdobne, galeria krzewów, rośliny na wiosnę, drzewa do wiosennego ogrodu, krzewy o dekoracyjnych kwiatach, krzewy do ogrodu

Fotergilla większa Odsłon : 14568 wsteczTyp_rośliny__________________
Krzew liściasty zrzucający liście

Wysokość: Dorasta do 1,8-3 m.
Ozdoba rośliny: Białokremowe, pachnące kwiaty zebrane w puszyste kwiatostany z długimi nitkami pręcików. Przypominają szczotkę do czyszczenia butelek. Wyrastają na wierzchołkach pędów. Zapach kwiatów słodki, miodowy. Po przekwitnięciu tworzą się torebki nasienne, które gdy się otworzą wyrzucają nasiona na kilka metrów. Fortegilla szeroko się rozrasta dzięki pędom wyrastającym z korzeni ale rośnie dość wolno. Ma zaokrąglona koronę. Pędy fortegilli pokryte są włoskami. Liście dość duże, są mniej lub bardziej zaokrąglone, jesienią są bardzo dekoracyjne. Przebarwiają się na żółto, czerwono i purpurowo.
Pora kwitnienia: Maj. Kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści lub wraz z nimi. Zakwita po paru latach.
Uprawa: Krzew ten wymaga nieco uwagi, odpowiedniego stanowiska i gleby. Jest za to odporny na przemarzanie, choroby i szkodniki.
Rozmnażamy fortegille z nasion lub przez sadzonki sadzonki zielne i półzdrewniałe, pobierane i ukorzeniane późnym latem.
Wymaga podlewania. Cięcie formujące nie jest konieczne. Należy jednak usuwać uszkodzone pędy.
Gleba: Najlepiej rośnie w gebach świeżych, próchniczych o kwaśnym odczynie, umiarkowanie wilgotnych. Glebę pod krzewem najlepiej wyściółkować.
Stanowisko: Preferuje stanowiska cieniste lub półcień.
Zastosowanie:Do grup lub pojedyńczo, na szpalery, żywopłoty nieformowane. Może być sadzona w większych ogródkach skalnych, wrzosowiskach, przy murach lub murkach. Dobrze będzie rosła w towarzystwie różaneczników.
Ciekawostki: Fortegilla należy do rodziny oczarowatych. Pochodzi z południowo-wschodnich stanów Ameryki Północnej.

Tematy pokrewne: Krzewy łatwe w uprawie, cięcie drzew i krzewów, rośliny do wiosennego ogrodu, gleba kwaśna w ogrodzie, galeria krzewów, kalendarz kwitnienia krzewów, rośliny pachnące, kolorowa jesień.

INNE WIOSENNE KRZEWY KWITNĄCE:

Więcej krzewów do ogrodu...

Pnącza do ogrodu...

Więcej porad ogrodnika amatora...Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Galerie ogrodnika amatora:TAWUŁA JAPOŃSKA

Ogrody, zdjęcia tawuły japońskiej, tawuła japońska w ogrodzie
Drobne kwiaty barwy różowej lub karminowej w różnych odcieniach, zebrane w dość duże, płaskie baldachogrona. Drobne kwiaty i długie pręciki sprawiają wrażenie delikatnych, jakby koronkowych.
Więcej informacji o tawule japońskiej...

DODATKI OGRODOWE

dodatki ogrodowe, dekorcje ogrodowe, altany, mostki, ścieżki
Ogród to nie tylko rośliny ale również różnego typu dodatki i urządzenia, elementy architektury ogrodowej oraz dekoracje. Niektóre z dodatków ogrodowych mają funkcje użytkowe, np.meble ogrodowe czy kompostowniki, inne służą jako elementy dekoracyjne np. fontanny, oczka wodne, rzeźby ogrodowe a jeszcze inne łączą funkcję użytkową z dekoracyjną.
Więcej o dodatkach ogrodowych...

OGRODOWE ORYGINAŁY CZYLI ROŚLINY DZIWNE, NIETYPOWE I RZADKO SPOTYKANE

ogrodowe oryginały, dziwne rośliny
Przyroda potrafi być bardzo pomysłowa i zaskakiwać swomi rozwiązaniami a czasami ma się wrażenie, że puszcza do nas perskie oko. Wiele ciekawych, niezwykłych, czasem zabawnych i oryginalnych roślin możemy uprawiać na swoich ogródkach czy działkach.

więcej...

JABŁOŃ PURPUROWA

drzewa liściaste jabłoń purpurowa
Efektowne, pojedyńcze, ciemnopurpurowe lub różowe kwiaty o średnicy 3,5 cm. Jabłonie purpurowe kwitną bardzo obficie. Po przekwitnięciu zawiązują purpurowoczerwone owoce, które długo utrzymują się na drzewie.
Więcej informacji o jabłoni purpurowej...

ROŚLINY DO CIENIA

ogrodnik -  rośliny ozdobne do cienia
Dość trudno jest zagospodarować miejsca zacienione, bowiem niewiele jest roślin, które lubią takie warunki. Najpewniejsze rośliny do cienistych zakątków czy rabat usytuowanych od północnej strony to bluszcze, paprocie i barwinki, które będą z pewnością rosły nawet w miejscach bardzo słabo naświetlonych.
Więcej o roślinach do cienia...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook