ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Woda Skalniak Balkony tarasy Porady Dodatki ogrodowe Galeria roślin Rośliny pokojowe Targi ogrodnicze Fb

Fitonia , Fittonia - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Fitonia, Fittonia, Nerve plant, uprawa fitonii, fitonie rośliny do domu, fittonia roślina doniczkowa, fitonia roślina pokojowa, fitonie rośliny płożące, fitonia unerwione liście, zdjęcia fitonii

Fitonia Odsłon : 44832 wstecz
Typ_rośliny__________________
Roślina zielna pokojowa

Wysokość: Od 10 do 50 cm i 25-30 cm wszerz. Najczęściej przyrasta 8-10 cm rocznie.
Ozdoba rośliny: Fitonie uprawia się głównie ze względu na urodę liści. Liście są eliptyczne, ciemnozielone, z bardzo wyraźnym, białym rysunkiem (żyłkami liści). Kwiaty niepozorne, zielonelub białe. Najlepiej je usunąć co wpłynie na urodę liści.
Fitonie to rośliny płożące, moga czasem piąć sie np. po ścianie.
Pokrój rośliny niski i dość szeroki.
Roślina nie wydziela żadnego zapachu.
Pora kwitnienia: Lato. Uprawa: Fitonia to roślina dla bardziej doswiadczonych ogrodników. Przede wszystkim potrzebuje wysokiej temperatury i wysokiej wilgotności powietrza. Jeżeli któregoś z tych czynnikow zabraknie szybko marnieje. Nie wolno jej przesuszyć.
Nie lubi przeciągów ani wyziewów z urządzeń gazowych.
Potrzebuje wysokiej temperatury - minimalna to 18 st.C, ale najlepsza to 21 st.C. Maksymalna temperatura wynosi 27 st.C, ale wówczas wilgotność powietrza musi być bardzo duża.
Latem należy fitonie codziennie zraszać letnią wodą.
Podlewamyfitonię latem obficie, 2-3 razy w tygodniu, zimą o połowę mniej ale tak, by nie przesuszyć ziemi. Najlepsza jest woda deszczowa lub zmiękczona.
Dokarmiamy latem, co 14 dni - połową dawki nawozu płynnego dodawanego do wody.
Liści nie czyścimy , wystarczy codzienne zraszanie. Nie używamy środka do nabłyszczania liści.
Mało rozgałęzione pędy fitonii przycinamy wczesnym latem. Młode pedy uszczykujemy 2-3 razy w sezonie, dzięki temu roślina silnie się rozgałęzi.
Przesadzanie raz do roku na wiosnę. Zapewniamy roślinie dobry drenaż, używamy płytkich doniczek, bo fitonie nie korzenią się zbyt głęboko.
Najlepszym podłożem jest ziemia gliniasta lub torfowa.
Światło - roślina cieniolubna - zbyt dużo światła, nawet rozproszonego może jej zaszkodzić.
Przy zbyt silnym nasłonecznieniu i suchej atmosferze liście fitonii zwijają się. wtedy trzeba zanurzyć doniczkę w wodzie i ustawić ja w miejscu półcienistym.
Podobne roślina reaguje na zbyt małą wigotność powietrza.
Jeżeli dolne liście żółkną to znaczy że ma nadmiar wody - wtedy pozwalamy roślinie przesnąć a potem rzadziej podlewamy.
Opadające liście i brak przyrostów to sygnał, że jest zbyt zimno - trzeba fitonię przestawić w cieplejsze miejsce.
Fitonie są generalnie rzadko atakowane przez choroby i szkodniki, choć czasem mogą ją zaatakować mszyce.Zwalcznie opisane w artykule szkodniki roślin doniczkowych.
Rozmnażanie Przez podział roślin latem ale ponieważ młode rośliny są najładniejsze, lepiej co roku wyhodować nowe rośliny z sadzonek. Sadzonki ukorzeniamy wiosną. Podłoże do sadzonek powinno być miesznaka pól na pół piasku i ziemi gliniastej. Sadzonki powinny mieć zapewnioną temperaturę 24 st.C i wilgotnośc (np. przez przykrycie słoikiem lub torbką foliową na pałąku).
Zastosowanie:Roślina doniczkowa. Lubi towarzystwo innych roślin np. małych paproci, pilei, skrzydłokwiatu czy bluszczu. Dorze jej robi wytwarzany przez nie wilgotny mikroklimat. Dobrze rośnie w szklanych naczyniach.
Ciekawostki: Fitonia pochodzi z Peru - do Europy sprowadzono ją w 1867 roku a jej nazwa pochodzi od nazwiska dwóch dziewiętnastowiecznych dam zajmujących sie botaniką.

Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe, choroby roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą, ozdobne pędy, owoce i liście..

Fitonia - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:



INNE CIEKAWE ROŚLINY DONICZKOWE:

Więcej roślin doniczkowych...

Rośliny wieloletnie do ogrodu...

Więcej porad ogrodnika amatora...

Naturalne sposoby pielęgnacji roślin doniczkowych

W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach można nabyć wiele rodzajów gotowych nawozów i preparatów ochrony roślin, ale można też spróbować dokarmiać i pielęgnować je sprawdzonymi, domowymi sposobami. Zanim więc sięgniemy po chemiczne środki wypróbujmy metody naturalne - są one zdrowsze dla roślin i dla nas.
więcej na temat
naturalnej pielęgnacji roślin doniczkowych...

Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...

Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2025

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

Galerie ogrodnika amatora:





ROŚLINY DO CIENIA

ogrodnik -  rośliny ozdobne do cienia
Dość trudno jest zagospodarować miejsca zacienione, bowiem niewiele jest roślin, które lubią takie warunki. Najpewniejsze rośliny do cienistych zakątków czy rabat usytuowanych od północnej strony to bluszcze, paprocie i barwinki, które będą z pewnością rosły nawet w miejscach bardzo słabo naświetlonych.
Więcej o roślinach do cienia...

Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...

Pielęgnacja roślin pokojowych

Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...

Galeria roślin pokojowych

rosliny pokojowe, kwiaty w domu, kwiaty domowe

Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...



Rośliny doniczkowe latem
Latem nie zapominamy o roślinach pokojowych, szczególnie że dla większości z nich wiosna i lato jest okresem wegetacji i trzeba pamietać o tym by miały odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych. Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie.
więcej o roślinach doniczkowych latem...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook