Figowiec Binnendijkii, wierzbolistny , Ficus binnendijkii - opis rośliny, uprawa
Figowiec Binnendijkii, wierzbolistny Odsłon : 16302 wstecz
Drzewo liściaste
Wysokość: W warunkach domowych osiąga maksymalnie 2-3 metry.
Ozdoba rośliny: Drzewko o podłużnych, lancetowatcych, skórzastych, ciemnozielonych liściach przypminających wyglądem liście wierby lub bambusa. Liście mogą osiągać długość do 20 cm. Młode przyrosty liści mają czasem miedziany odcień. Figowiec wierzbolistny ma ciekawy, orientalny wygląd. Roślina może być prowadzona w formie piennego drzewka.
Ciekawe odmiany:
Figowiec binnendiijkii Alii - młode liście mają odcień miedziany, potem robią się ciemnozielone.
Figowiec binnendiijkii Amstel King - młode liście mają różowoczerwoną barwę, roślina szybko i bujnie rośnie.
Uprawa: Fikus binnendiijki jest łatwa w uprawie. Należy regularnie go podlewać ale unikać przelewania. Zasilamy raz na 2 tygodnie umiarkowaną ilościa nawozu do roślin zielonych, w zimie zaprzestajemy nawożeniaa. Lubi zraszanie liści, szczególnie w okresie wiosennym.
Wymaga temperatury około 20 st.C. W zimie nie mniej niż 14 st.C.
Stanowisko: Ze światłem rozproszonym, bezpośrednie, ostre słońce może spowodować poparzenie liści. Nie lubi przeciągów.
Gleba: Figowiec wierzbolistny lubi podłoże żyzne o lekko kwaśnym odczynie. Wymaga dobrego drenażu
Liście czyścimy myjąc je gabką lub czystą ścierką.
Cięcie : Roślina powinna być co jakiś czas przycinana, aby utrzymać regularny pokrój, szczegółnie formy pienne. Przy zabiegu zakładamy rękawice, ponieważ wydziela mleczny sok, który poże powodować podrażnienia lub zatrucia.
Przesadzamy młode rośliny co roku, starszych nie przesadzamy tylko zmieniamy wierzchnią warstwę podłoża w doniczce.
Może być niestety atakowany przez szkodniki - tarczniki, wełnowce lub przędziorki. Zwalcznie opisane w artykule szkodniki roślin doniczkowych.
Rozmnażanie Przez sadzonki wierzchołkowe.
Zastosowanie:Roślina doniczkowa, jedna z popularniejszych. Ze względu na rozmiary najlepiej uprawiać pojedyńczo. Figowce sprawdzają się jako rosliny oczyszczające powietrze.
Ciekawostki: Figowiec binnendiijkii pochodzi z tropikalnych regionów Azji : Indii, Mmalezji Indonezji gdzie rośnie dziko osiągając spore rozmiary.
Roślina może powodować objawy alergii.
Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe, figowiec benjamiński, benjaminek, figowiec sprężysty, pielęgnacja roślin pokojowych, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą, rośliny doniczkowe latem, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych, rośliny na zimę, rośliny do sypialni.
Figowiec Binnendijkii, wierzbolistny - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
INNE CIEKAWE ROŚLINY DONICZKOWE:
Więcej porad ogrodnika amatora...
Rośliny doniczkowe latem
Latem nie zapominamy o roślinach pokojowych, szczególnie że dla większości z nich wiosna i lato jest okresem wegetacji i trzeba pamietać o tym by miały odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych. Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie.
więcej o roślinach doniczkowych latem...
Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...
Pielęgnacja roślin pokojowych
Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
ROŚLINY DO SYPIALNI, KTÓRE ZADBAJĄ O ZDROWY SEN
Rośliny nie tylko wyglądają wspaniale, wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, ale też poprawiają nasze samopoczucie. Dobrym pomysłem jest wypełnienie domu i sypialni wieloma roślinami, które mają działanie uspokajające oraz oczyszczają powietrze.
Roślin, ktore można umieścić w sypialni jest dość dużo, trzy najkorzystniejsze to: palma areca, aloes i bluszcz angielski.
Więcej o roślinach, które nadają się do sypialni...
Galerie ogrodnika amatora:
Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...
Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...
Galeria roślin pokojowych
Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...