Epifilum , Epiphyllum - opis rośliny, uprawa

Epifilum Odsłon : 64192 wstecz
Sukulent
Wysokość: Tworzy długie na 80-90 cm kanciaste , zwisające pędy.
Ozdoba rośliny: popularność zawdzięcza przede wszystkim dużym, wielolistkowym kwiatom, które często pachną. Kolor kwiatów może być różowy, szkarłatny, łososiowy, karminowy, liliowy, biały. Czasem są dwybarwne. Z kwiatów mogą się wykształcić czerwone owoce.
Cieńkie i spłaszczone części pędów przypominają liście o ząbkowanych brzegach zakończonych rzadkimi cierniami.
Pora kwitnienia: Główna pora kwitnienia przypada na lato ale jesienią i zimą często epifilum kwitnie ponownie.
Uprawa: Roślina łatwa w uprawie. Od maja do września może stać w ogrodzie, na tarasie lub balkonie - najlepiej w miescu przewiewnym i lekko zacienionym. Optymalna temperatura w tym czasie to 20-25 st.C w dzień a nocą nieco chłodniej. Zimą , ten wrażliwy na mrozy kaktus przenosi się do chłodniejszego pomieszczenia. Od listopada do lutego przypada okres spoczynku i wtedy najlepsza jest temperatura 8-10 st.C.
Podlewanie - epifilum to roślina sucholubna, wrażliwa na obecność wapnia; do podlewania stosujemy miękką wodę. W pełni wegetacji, od wiosny do jesieni podlewamy obficiej. Zima ograniczamy podlewanie.
Epifilum rozmnaża się późna wiosną lub latem przez sadzonkowanie członów. Pobieramy sadzonki z dojrzałych pędów - odcinamy je 3-5 cm powyżej zwężenia, w miejscu niezdrewniałym. Muszą one przeschnąć, zanim umieści się je pionowo w podłożu (najlepiej z dodatkiem piasku), gdzie powinny się ukorzenić. Podloże powinno być lekko wilgotne ale wilgotność powietrza duża.
Przesadzanie wiosną do świeżego podłoża ale nie musi odbywać się co roku.
Podłoże: Piaszczysta o niskiej wartości pH lub specjalna ziemia do kaktusów.
Dokarmianie: Od wiosny do jesieni co cztery tygodnie nawozem do kaktusów.
Stanowisko: W bardzo jasnym miejscu ale nie w pełnym słońcu.
Zastosowanie: Roślina doniczkowa, do dekoracji mieszkań oraz balkonów i tarasów w okresie letnim.
Ciekawostki: Epifilum wywodzi się z Meksyku i Ameryki Południowej. Jest epifitem. Obecnie uprawiane jako rośliny pokojowe odmiany hybrydowe powstały w wyniku krzyżówek hodowców.
Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe, rośliny egzotyczne na balkony i tarasy, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą.
Epifilum - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Rośliny doniczkowe do ogrodu i domu...
Więcej porad ogrodnika amatora...
Rośliny doniczkowe latem
Latem nie zapominamy o roślinach pokojowych, szczególnie że dla większości z nich wiosna i lato jest okresem wegetacji i trzeba pamietać o tym by miały odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych. Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie.
więcej o roślinach doniczkowych latem...
Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...
Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...
Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
Balkony i tarasy - Najpopularniejsze rośliny na balkony i tarasy, zasaday pielęgnacji roślin sadzonych w pojemnikach, pojemniki na rośliny, rośliny na balkon słoneczny, rośliny na balkon zacieniony, rośliny pachnące na balkony i tarasy...
Gleba piaszczysta i piaszczysto-gliniasta w ogrodzie - Gleby piaszczyste składają się z luźno ułożonych ziaren piasku, między którymi woda szybko przesiąka a powietrze swobodnie krąży. Masa organiczna szybko rozkłada się w piasku, ale jest też silnie wypłukiwana, na skutek czego nie tworzy się warstwa próchnicza. Składniki mineralne zostają szybko wymyte do warstw głębszych, a co za tym idzie stają się niedostępne dla roślin. Tak więc gleby piaszczyste niezbyt nadają się do uprawy ale są też rośliny, którym właśnie takie warunki najbardziej odpowiadają...
Pielęgnacja roślin pokojowych
Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...
Galeria roślin pokojowych
Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...