ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Byliny Iglaki Woda Cebulki Skalniak Dodatki ogrodowe Galeria roślin Wystawy ogrodnicze Rośliny pokojowe Balkony i tarasy Porady Ekologiczny ogród Gleba Ogród użytkowy Style ogrodowe Zabiegi pielęgnacyjne Galeria ogrodowa Fb


EKSPANSYWNE PNĄCZA

Wiele pnaczy to rośliny ekspansywne - łodygi ścielące się po ziemi dość często wypuszczają korzenie i bardzo szybko porastają spore połacie ziemi nie dając szansy innym roślinom. Dodatkowo korzenie są tak mocne, że trudno je po jakimś czasie usunąć z podłoża. Tak zachowują się na przykład winobluszcze i bluszcze. Innne z kolei pnącza wykorzystują rośliny znajdujące się w pobliżu jako podpory - pną się po gałęziach drzew lub krzewów, dusząc je i pozbawiając dostępu do promieni słonecznych.

pnacza ogrodowe, ekspansywne pnącza, pnacza, liście, kwiaty, rdest auberta

Rdest Auberta pnący się po sąsiednich krzewach.

Najbardziej ekspansywne pnącza

Bluszcz pospolity - To zimozielone pnącze sadzi się przede wszystkim ze względu na dużą masę liści, które pokrywają pędy. Pędy bluszczu zaopatrzone są w krótkie korzonki czepne i dlatego samodzielnie potrafią wspinać się na mury, drzewa, płoty, kamienie. Jeżeli nie napotka na swej drodze niczego po czym może się piąć to po prostu płoży po ziemi. Jak się dobrze rozgości trudno się go pozbyć a czasem trzeba bo delikatniejsze rośliny nie mają szans w jego sąsiedztwie.

Winobluszcz pięciolistkowy - Roślina tworzy dużą, zwartą masę zieleni. Winobluszcze szczególnie efektowne są jesienią kiedy liście i młode pędy zmieniają barwę na różne odcienie czerwieni - od jasnokoralowej do ciemnej purpury. Roślina jest łatwa w uprawie, ale trzeba pamiętać, że bardzo ekspansywna, często sama się ukorzenia poprzez pędy leżące na ziemi. Wytwarza przy tym bardzo silne korzenie trudne do usunięcia.

Winobluszcz trójklapowy - Jest najbardziej dekoracyjny ze wszystkich winobluszczy. Od innych gatunków różni się liśćmi - pojedyńczymi o trzech trójkątnych klapach. Jest pnączem samoczepnym, wąsy są niezbyt długie, opatrzone 5-8 tarczkami, które trzymają się ścian tak mocno, że trudno je oddzielić od muru. Roślina jest dość łatwa w uprawie ale trzeba pamiętać, że trochę ekspansywna. Można przycinać gdy się nadmiernie rozrośnie.

Dławisz okrągłolistny - najczęściej spotykany w uprawie gstunek dławisza. Dławisz jest pnaczem silnie rosnącym - do 2 m rocznie. Nie powinien być sadzony w pobliżu krzewów, małych drzew i roślin iglastych, gdyż może je obrosnąć i po prostu zagłuszyć - stąd zresztą wzięła się jego nazwa.

Rdest Auberta - Pnącze dorasta do 10-15 m. Boczne pędy mogą osiągać 5 m i wiecej. Rdest Auberta jest najszybciej rosnącym pnączem w naszej strefie klimatycznej. Może przydusić rośliny po których się pnie.

Chmiel zwyczajny - dorasta dnawet do 6 m. Wytwarza mase żywej zieleni. Ma silny system korzeniowy . Jeżeli nie zapewnimy jej podpory to będzie się płożyć.

Czy należy całkiem rezygnować z uprawy tych roślin ? Niekoniecznie, bo niektóre dobrze się sprawdzą jako rośliny na balkony i tarasy - donica nie pozwoli się rozrastać zbyt mocno a wijace się pędy raczej nie zapuszczą korzeni na podłożu z kafelek. U mnie sprawdzają się wynobluszcze pięciolistkowe - wytrzymują warunki zarówno na balkonie o silnej wystawie słonecznej jak i mocno zacienionym. Dodatkowo sa tak żywotne, że na południu naszego kraju nie trzeba ich specjalnie zabezpieczać na zimę - sprawdzone !

Pnącza ekspansywne, ale łatwiejsze do opanowania

Glicynie - to kolejne silnie rosnące pnącza, które wymagają więcej miejsca, są możliwe do opanowania przy regularnym i umiejętnym przycinaniu. Warto wygospodarować trochę miejsca bo pnącze to w okresie kwitnienia obsypane jest masą ametystowych kwiatów. Kwiaty są pachnące i zebrane w okazałe, zwisające grona. U glicynii kwiecistej grona kwiatów mogą osiągać dlugość nawet do 30-50 cm, u glicynii chińskiej są nieco krótsze - od 15 do 30 cm. Istnieją również odmiany kwitnące na biało, różowo czy fioletowo.

Nieco mniej ekspansywne są miliny i wiciokrzewy, choć wiciokrzew zaostrzony lub wiciokrzew japoński potrafi całkiem nieźle się rozrosnąć. Na szczęście dość łatwo można opanować tę grupę roślin przy regularnym przycinaniu.

Przy okazji omawiania ekspansywnych pnączy warto wspomnieć o pnączu jednorocznym o nazwie kolczurka klapowana. Czasem można je zobaczyć rosnące dziko - kwitnie wydając białe pachnące kwiaty do których ciągną pszczoły. Na jesień wydają charakterystyczne, kolczaste owoce. Kolczurka klapowana jest zaliczana do jednych z najgroźniejszych gatunków inwazyjnych w Europie. Warto pamietać, że na uprawę kolczurki, od roku 2012 potrzebne jest zezwolenie, a jej wprowadzanie do środowiska naturalnego jest zabronione.

kolczurka klapowana, pnacze ekspansywne, pnącze inwazyjne
Kolczurka klapowana, ekspansywne pnącze jednoroczne którego nie wolno uprawiać

Nie są ekspansywne: powojniki - szczególnie powojniki wielkokwiatowe i alpejskie. Bardziej rozrasta się i wymaga cięcia powojnik tangucki.

Opisane pnącza jednoroczne :

dynia olbrzymia, fasola wielokwiatowa, groszek pachnący, kobea pnąca (sępota pnąca), tunbergia oskrzydlona, wilec purpurowy

Opisane pnącza wieloletnie :

bluszcz pospolity, chmiel zwyczajny, glicynia chińska (słodlin, wisteria), hortensja pnąca, lędźwian szerokolistny, groszek szerokolistny, jaśmin nagokwiatowy, męczennica modra, passiflora, milin amerykański, powojnik alpejski, powojnik Jackmana, rdest Auberta, róża pnąca, sundaville, trzmielina Fortune'a , wiciokrzew pomorski, winobluszcz pięciolistkowy, winobluszcz trójklapowy


OGRÓD ANGIELSKI

ogrodnik -  ogród angielski, ogrody w stylu angielskim
Cechą charakterystyczną ogrodów angielskich jest dążenie do odwzorowania elementów występujacych w naturze, swoboda oraz pewna dawka romantyzmu. W ogrodzie naturalnym powinny przeważać zielone trawniki, nieregularne kształty rabat, kręte ścieżki oraz kępy trwałej roślinności.
Więcej o ogrodach angielskich...

NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

ŻYWOPŁOTY

ogrodnik, żywopłoty, rośliny na żywopłot
Zielone ogrodzenia i obwódki z drzew czy krzewów nie dość że zdobią to mają jeszcze wiele innych zalet. Przede wszystkim chronią: przed kurzem, spalinami i wiatrem, przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów, dają poczucie intymności w ogrodzie.
Więcej o żywopłotach...

Inne porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


Bluszcz pospolity

pnacza do ogrodu
To zimozielone pnącze sadzi się przede wszystkim dużą masę liści, które pokrywają pędy.
Więcej informacji o bluszczach...

WINOBLUSZCZ PIĘCIOLISTKOWY Ogrody, pnącza,  zdjęcia winobluszcza, winobluszcze w ogrodzie, pielęgnacja winobluszczy
Duże, ciemnozielne liście składające się złożonych dłoniasto 5-7 podłużnych listków. Roślina tworzy dużą, zwartą masę zieleni. Winobluszcze szczególnie efektowne są jesienią kiedy liście i młode pędy zmieniają barwę na różne odcienie czerwieni - od jasnokoralowej do ciemnej purpury.
Więcej informacji o winobluszczu pięciolistkowym...

BALKONY I TARASY

ogrodnik -  balkony, rośliny na balkony, urządzanie tarasu
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule Balkony i tarasy.

POWOJNIK KRÓLEM PNĄCZY

Ogrody, pnącza,  zdjęcia powojników, powojniki w ogrodzie, pielęgnacja powojników

Powojniki (klematisy) są bez watpienia uznawane za najefektowiejsze pnącza. Zawdzięczają swą popularność przepięknym kwiatom w niemal wszystkich kolorach. Kwiaty pojawiają się od czerwca do października, zależnie od odmiany.
Więcej informacji o powojnikach...

ROŚLINY OKRYWOWE I ZADARNIAJĄCE
Ogrody, rośliny okrywowe, zadarniające

Pielęgnacja a szczególnie częste koszenie trawnika może wydawać się niektórym właścicielom ogrodów zbyt uciążliwe. Czasem ukształtowanie terenu (np. skarpa lub teren bardzo nierówny) uniemożliwia założenie typowego trawnika. Wtedy zamiast trawnika można zastosować rośliny okrywowe i zadarniające.
więcej na temat roślin okrywowych i zadarniajacych...

CIĘCIE DRZEW I KRZEWÓW
Jednym z podatawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać od czasu do czasu właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia. Każdy gatunek roślin wymaga odpowiedniej pory cięcia (zobacz kalendarz cięcia drzew i krzewów). Nie bez znaczenia jest też pogoda...
więcej na temat cięcia...

MIEJSCE DO SIEDZENIA W OGRODZIE

miejsce do siedzenia w ogrodzie
Większości z nas ogród kojarzy się przede wszystkim z relaksem. Najczęściej obsadzmy go kwiatami, krzewami i drzewami ozdobnymi. Aby nasz ogród czy taras wygladał estetycznie i był przyjemnym miejscem do spędzania czasu warto pomyśleć o aranżacji miejsca do siedzenia i zakupie mebli ogrodwych czy przynajmniej ławeczki ogrodowej.
Więcej o miejscu do siedzenia w ogrodzie...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook