ogrodnik-amator
MENU Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Galeria roślin Galeria ogrodowa Wystawy i targi ogrodnicze Porady Fb

EGZOTYCZNE BALKONY I TARASY

Jeśli znudziły się skrzynki z pelargoniami czy surfiniami warto sprobować hodowli roślin egzotycznych takich jak datura, oleander czy bugenwilla.

rośliny egzotyczne na balkony i tarasy, ukwiecony balkon, balkony i tarasy

Lantana, tibuchina, sundaville - rośliny egzotyczne, które moga zdobic balkony i tarasy

Najczęściej są to krzewy lub minidrzewka. Co prawda są nieco trudniejsze w uprawie niż typowe rośliny balkonowe ale za to satysfakcja z posiadania nietypowo obsadzonego balkonu jest wieksza. Dodatkowa trudnością jest konieczność posiadania pomieszczenia, w którym mogłyby przezimować bo chłody bywaja dla nich niebezpieczne.



Ponieszczenie takie musi być jasne i mieć umarkowaną temperaturę - od 5 do st.C. Niestety nie każdy dysponuje takim pomieszczeniem. Na balkon rośliny egzotyczne można wystawiać najwcześniej w połowie maja, gdy mija już niebezpieczeństwo przymrozków. Przed wystawieniem powinny być hartowane tak aby przyzwyczaiły się do warunków panujacych na zewnątrz. Należy je przyzwyczajać stopniowo: na początek wystawiamy doniczki z roślinami egzotycznymi codziennie na 2-3 godziny a po tygodniu czas werandowania stopniowo zwiększamy. Miejsce na poczatek werandowania powinno być lekko ocienione. Po około 2 tygoniach można rośliny postawić na stałe na balkonie czy tarasie. Trzeba też pamietać, że rośliny wystawione na zewnątrz potrzebują więcej wody niż w domu bo pod wpływem słońca i wiatru ziemia w donicy szybciej wysycha. Dodatkowo jest to okres intensywnego wzrostu, który zwieksza zapotrzebowanie na wode i sładniki pokarmowe. Kolejnym problemem może być deszcz, szczególnie szkodliwy w terenach miejskich gdzie opady są zanieczyszczone co może spowodować przebarwienie lub opadanie liści. Nalepiej na czas opadów roślinę zabezpieczyć np. przy pomocy parasola ogrodowego. Niekorzystne jest również działanie wiatru. Trzeba wybrać miejsce zaciszne a większe rośliny przywiązać do bambusowych podpór.
Nawadnianie i nawożenie - wszystkie rośliny egzotyczne maja spore zapotrzebowanie na wodę u substancje odżywcze. Muszą być regularnie nawożone i podlewane. Tylko wtedy odwdzięczą się efektownym wyglądem i kwiatami.

Szkodniki, na które mogą być narażone rosliny egzotyczne:
Wydelikacone przebywaniem w pomieszczeniach i wystawione na świeże powietrze rośliny są bardziej narażone na ataki mszyc, przędziorków czy innych szkodników. Dodatkowo grożą im chorobotwórcze bakterie i grzyby.Trzeba co jakiś czas przyglądnąć się dokładniej roślinom i w razie konieczności zastosować odpowiedni prepearat. Na przędziorki można Użyć takich preparatów jak Cascade czy Talstar, mszyce zlikwiduje Decis a przy chorobach grzybowych pomoże Saprol i Dithane.

Rośliny egzotyczne nadające się na balkony i tarasy:

Oleander - roślina strefy śródziemnomorskiej ale nadająca się do uprawy w pojemnikach. Powinna stać w miejscu zacisznym, ciepłym i nasłonecznionym, lubi wilgotne podłoże i dlatego trzeba ją obficie podlewać; woda może stać nawet w podstawce donicy. Raz w tygodniu trzeba oleandry nawozić. By krzew się nadmiernie nie rozrósł można przycinać pędy. Roślina często atakowana jest przez mszyce.

Datura (bieluń) - ma formę rozłożystego krzewu lub minidrzewka zakwitającego zwróconymi w dół kielichami - stąd teżś jej inna nazwa - anielskie trąbki. Olbrzymie kwiaty w kształcie trąbek mogą mieć barwę białą, złocisto-żółtą, pomarańczową. Jeżeli nie mamy miejsca na przezimowanie możemy wybrać coś z odmian jednorocznych, które mają mniejsze kwiaty - około 20 cm. Trzeba pamietać, że ta piękna roślina może być niebezpieczna jest bowiem silnie trująca. Datury potrzebują sporo miejsca na słonecznym ale zacisznym balkonie, regularnego nawadniania i nawożenia. Szczególnie nawadnianie może być kłopotliwe bo w czasie suchych i upalnych dni trzeba roślinę nawadniać parokrotnie.

Kuflik - występuje w postaci niewysokiego drzewa lub krzewu o wysokości do 1m. Niewątpliwym atutem tej rośliny są oryginalne kwiaty: czerwone, i skupione w gęste klosy o długości około 10 cm. Pręciki kwiatów znacznie wyrastają poza okwiat co powoduje, że kwiatostan przypomina szczotke do czyszczenia butelek. Kuflik kwitnie od czerwca do sierpnia. Dodatkową ozdobą tej uroczej rośliny są zimozielone, skórzaste liście. W czasie wiosny i lata potrzebuje dużo światła, obfitego podlewania i umiarkowanej temperatury od 18 do 20 st.C. Na zimę należy roślinę przenieść do jasnego pomieszczenia (potrzebuje dużo światła) o temperaturze 5-10 st.C.

Bugenwilla - rośliną, która możemy podziwiać przy okazji wakacji w południowej części Europy gdzie jest bardzo często sadzona w parkach i ogrodach. Jest to pnącze trwałe o ozdobnych dużych i barwnych przykwiatkach. Przykwiatki mogą mieć w zależności od odmiany barwę różowa, lila, purpurową, pomarańczową lub żółtą. Kwitnie od początku kwietnia do października. Latem bugenwilla potrzebuje dużo słońca i ciepła. Powinna być obficie podlewana, zraszana i dokarmiana.

Psinka Szafirowa Burza - może mieć formę krzewiastą lub małego drzewka. Odpowiednio pielęgnowana ma wygląd potwierdzający jej nazwę. Ozdobą są małe ale liczne szafirowe kwaity, które pojawią się licznie na roślinie od póżnej wiosny przez całe lato. Roślina kwitnie na pędach tegorocznych i dlatego powinna być przycinana wczesną wiosną do długości 1/3 pędów. Wymaga stanowiska słonecznego i regularnego nawożenia. Na zime trzeba ją przenieść do pomieszcznia o temp. 5-10 st.C i umiarkowanie podlewać.

Sundaville - egzotyczne pnącze kochajace słońce, kwitnie obficie czerwonymi, różowymi lub białymi kwiatami aż do pierwszych przymrozków. Wymaga podpór, słonecznego stanowiska, regularnego nawożenia i umiarkowanego podlewana. Lubi dużą wilgotnośc powietrza. Na zimę trzeba roślinę przenieść do chłodnego pomieszczenia ograniczając też podlewanie..

Kamelia - czasem polecana przez różne czasopisma na balkony i tarasy. Trzeba jednak zaznaczyć, że chodzi tu raczej o balkony w cieplejszych rejonach Europy. Niewatpliwie to piękna i elegancka roslina ale wymagająca i kapryśna. Coś dla bardziej wytrawnych ogrodników.

Len nowozelandzki (tęgosz mocny) - Ma kępy skórzastych liści często wybarwione lub w pasy. Kwiaty ciemnoczerwone, pachnące, zebrane w wiechy. Najciekawiej wyglądają odmiany o czerwonym zabarwieniu liści. Liście zebrane w dużą rozetę kształtem przypomina jukkę ogrodową ale barwa liści jest inna. Inna jest też barwa kwiatów. W Polsce najlepiej uprawiać jako roślinę doniczkową do ozdoby balkonu, tarasu lub ogrodu. Nie jest byliną mrozoodporną. Potrzebuje chłodnego pomieszczenia do przezimowania. Temperatura zimowania od -5 do +10 st.C.

I wreszcie dwie rośliny, które zapewnią na balkonie odpowiednią dawkę zieleni:

Jaśmin - kwitnie na biało, żółto lub różowo, kwiaty drobne i wonne ale balkonu nam raczej nie ozdobią ze względu na to, ze pora kwitnienia przypada od stycznia do początku wiosny. Wyjątek stanowi jaśmin lekarski kwitnący od czerwca do września, kwiaty białe, przyjemnie pachnące. Jaśminy latem potrzebują dużo świeżego powietrza a więc wystawienie na balkon jest jak najbardziej wskazane. Nie powinno się wystawiać rosliny bezpośrednio na słońce, nie lubi tez silnego wiatru. Podlewać regularnie i w okresie suszy zraszać liście.

Mirt - trochę staromodna roślina z regionu środziemnomorskiego. Krzew o drobnych, ciemozielonych i pachnących liściach. Może zakwitnąć białymi, drobnymi kwiatkami w okresie od maja do lipca. Na lato można go wystawiać na balkon, taras lub w zaciszne miejsce ogrodu. Stanowisko jasne ale trzeba uważać by nie stał na początku werandowania w zbyt mocnym słońcu co może doprowadzić nawet do poparzenia liści. Nawozić i podlewać regularnie nie doprowadzając do przelania czy przesuszenia rośliny.

Aukuba japońska - jest to dekoracyjny krzew, którego największym atutem są liście; duże, błyszczące, ciemnozielone, nakrapiane w żółte plamy. Kwitnie na przełomie marca i kwietnia, kwiaty w kolorze purpurowym, niepozorne. W naszym klimacie lepiej nie ryzykować i przenieśc aukubę na zimę do nieogrzewanego pomieszczenia. Wymaga próchniczej ziemi. Nadaje się na balkon zacieniony i zaciszny.






BALKON I TARAS W CIENIU
balkon i taras w cieniu,rośliny balkonowe do cienia
Balkon lub taras , na który dociera niewiele światła to dość duże wyzwanie dla właściciela a aranżacja takiego miejsca wymaga przemyślenia i pewnej wiedzy.
Więcej informacji o zacienionych balkonach i tarasach...

SZKODNIKI ROŚLIN DONICZKOWYCH

ogrodnik - rośliny rośliny doniczkowe SZKODNIKI
Pojawienie się na roślinach doniczkowych szkodników to zapowiedź kłopotów. Przyczyny pojawienia się uciążliwych lokatorów są rożne i ne zawsze dają się wyjaśnić. Szczególnie trudny jest okres zimy gdy powietrze w mieszkaniu jest zbyt suche a temperatura za wysoka. Wtedy rośliny doniczkowe tracą odporność a osłabione są atakowane przez szkodniki i choroby. Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych ...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

PELARGONIA BLUSZCZOLISTNA

Ogrody, zdjęcia pelargonia BLUSZCZOLISTNA, pelargonia  w ogrodzie
Pojedyńcze lub pełne kwiaty zebrane w baldachy. Roślina kwitnie długo i obficie. Pędy pelargonii bluszczolistnej są płożące, kruche, liście 5-klapowe, przypominające kształtem liście bluszczu, błyszczace,
Więcej informacji o pelargonii bluszczolistnej...

Inne porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


BALKONY I TARASY

ogrodnik -  balkony, rośliny na balkony, urządzanie tarasu
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule Balkony i tarasy.

LAURENCJA

Ogrody, zdjęcia laurncji, laurencja, laurencja w ogrodzie
Drobne, gwiazdkowate kwiaty obficie pokrywajace roślinę. Kolor kwiatów najczęściej biały, lawendowy lub jasnoniebieski ale mogą być też kwiaty niebieskie lub różowe. Kwiaty pachną. Pokrój rośliny zwarty, kulisty.
Więcej informacji o laurencji...

KROPLIK TYGRYSI, FIGLARZ

Ogrody, zdjęcia KROPLIKA, kroplik tygrysi w ogrodzie
Dzwokowate kwiaty wyrastające z kątów liści o różnych ciepłych barwach, w ciemne plamki. Najczęściej są to kwiaty żółte, kremowe, różowawe lub pomarańczowe z brązowymi lub bordowymi plamkami. Łodygi figlarza są cieńkie, ścielące się, w dolnej części rozgałęzione a liście soczystozielone, ząbkowane.
Więcej informacji o kroplikach...

HELIOTROP

kwiaty jednoroczne, pachnące, heliotrop, heliotropy
Największym atutem heliotropu jest jego przepiękny zapach, dość silny, waniliowy. Kwiaty heliotropu mają najczęściej charakterystyczną niebiesko-fioletową barwę.
Więcej informacji o heliotropach...

Alfabetyczny spis roslin ogrodowych

Łacińskie nazwy roślin ogrodowych

Angielskie nazwy roślin ogrodowych

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

Komary - jak sobie z nimi poradzć ?

komary Z utęsknieniem czekamy na letnie dni w ogrodzie, kiedy będzie można poobcować z przyrodą, posiedzieć w cieniu drzew, wdychać zapachy kwiatów, podziwiać piękno ogrodowych roślin i aranżacji. Ale niektóre spotkania z przyrodą wcale do miłych nie należą - do takich zaliczamy ataki komarów.
Więcej informacji...

październik w ogrodzie, prace ogrodowe w październikuPAŹDZIERNIK W OGRODZIE

Co w październiku trzeba zrobić w ogrodzie...

LISTOPAD w ogrodzie, prace ogrodowe w LISTOPADZIE LISTOPAD W OGRODZIE

Co w listopadzie trzeba zrobić w ogrodzie...

Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...

AGAPANT AFRYKAŃSKI

Ogrody, zdjęcia agapanta, agapant afrykański w ogrodzie
Kwiaty ciemno-niebiesko-fioletowe, promieniste, z sześcioma listkami okwiatu, u nasady zrośniętymi w rurkę, osadzone na długich szypułkach. Kwiaty zebrane są imponujące, baldachokształtne kwiatostany wyrastające na szczytach bezlistnych łodyg. Istnieją rownież odmiany o kwiatach białych lub w różnych odcieniach niebieskiego, pojedyńczych lub pełnych. Liście równowąskie, o długości 10-15 cm i szerokości 1 cm. Są też odmiany o liściach pasiastych.
Więcej informacji o agapantach afrykańskich...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook