DZIECI W OGRODZIE
Najlepiej aby ogród w którym przebywają małe dzieci miał dużo przestrzeni aby mogły swobodnie biegać i bawić się. Lepiej nie urządzać większych rabat i całych rzędów grządek bo albo je zadepczą albo żegnaj dziecięca swobodo !
Domek Hobbita. Wystawa Ogrody Daisy w Pszczynie.
Trawniki też powinny być odpowiednio przygotowane; jeżeli wiemy, że po trawniku będą biegać dzieci lub zwierzęta lepiej wybrać wytrzymałą na deptanie mieszankę sportową lub rekreacyjną. Odmiany dywanowe lub parkowe dobre są na trawniki ozdobne ale mogą nie sprawdzić się w ogrodach, w których przebywają dzieci.
Lepiej też nie urządzać oczka wodnego lub fontanny bo prawie zawsze kończy się to zachlapaniem lub umoczeniem "małego delikwenta" i to bez względu na pogodę a zabawa na świeżym powietrzu będzie krótka i stresująca dla rodziców.
Również skalniak może być pokusą - niektóre dzieci traktują go jak szczyt górski, który należy "zdobyć" :). Można sobie wyobrazić jak wyglądaja po takich "wyprawach" delikatne rośliny skalne.
Na wyposażeniu ogrodu, w którym przebywają małe dzieci powinna się znaleźć obowiązkowo piaskownica i w lecie basenik (patrz dodatki). Jeśli finanse pozwalają to można też zamontować huśtawkę i zjeżdżalnię. Wiele radości daje dzieciom rozłożenie na trawniku namiotu lub nawet prowizorycznego domku. Atrakcją dla dzieci są dekoracje ogrodowe typu krasnoludek lub zwierzątko (np. żaba, kaczka albo bocian) i choć są powszechnie uważane za "w złym guście" to czego się nie robi dla uciechy dziatek ! Na szczęście żywot takich ozdób z reguły jest dość krótki - wcześniej czy później jakiś mały użytkownik ogrodu je zdemoluje (a potem będzie bardzo tego żałował). Kompromisem mogą być ozdoby z wikliny - niestety trochę droższe i mniej atrakcyjne dla maluchów.
Do zabawy najlepiej wyznaczyć dzieciom osobny teren; jakiś kącik lub placyk. Powinien znajdować się w zasięgu wzroku dorosłych, w miejscu osłoniętym od wiatru i nie w pełnym słońcu aby nie narażać dzieci (zwłaszcza młodszych) na porażenie słoneczne.
Należy pamiętać, że wszystkie dzieci w końcu dorastają a więc kącik zabaw kiedyś będzie niepotrzebny i nie warto przesadzać z kosztami, warto za to go tak zaprojektować aby można go było łatwo przekształcić w coś innego. Ogród dzieciom z reguły kojarzy się z zabawą ale dorośli powinni mieć świadomość, że może to być dla dziecka, szczególnie małego, miejsce niebezpieczne.
Po pierwsze - ROŚLINY TRUJĄCE
Niektóre rośliny ozdobne mogą być niebezpieczne dla dzieci ze względu na związki w nich zawarte. Takich roślin lepiej nie sadzić w ogrodzie w którym przebywają maluchy. Większe dzieci można uświadomić o niebezpieczeństwie co jednak nie znaczy, że nie spróbują "zakazanego owocu" np. za namową rówieśnika (przypadek przetestowany osobiście - na szęście skonsumowano tylko jeden owoc cisu a to jeszcze można przeżyć).Przedstawiony poniżej spis roślin szkodliwych dla zdrowia jest zapewne niekompletny i obejmuje bardziej popularne rośliny.
Po drugie - UKĄSZENIA OWADÓW
Na pewno tego typu doświadczenie jest przykre dla dziecka jeżeli mamy do czynienia z alergikiem lub ukąszenie nastąpiło w okolicy głowy lub szyi może być nawet niebezpieczne. Na dodatek dziecko po takim przykrym incydencie może czuć niechęć do wyjść na świeże powietrze lub reagować paniką na widok każdego owada. Jeśli jest to dziecko troche większe (np. starszak) to najlepiej wytłumaczyć mu, że został ukąszony przez owada który zrobił to w obronie własnej i pouczyć go aby przy zetknięciu z owadami (co jest nieuniknione) zachowało spokój i ne wykonywało gwałtownych ruchów. Warto również nauczyć malucha rozpoznawać owady - te które mogą użądlić a które nie.Owady które żądlą:
Pierwsza pomoc - jeżeli ze skóry wystaje żądło należy natchmiast je usunąć pęsetą. Następnie zrobić okład z octu, soku z cytryny lub lodu. Można też zrobić okład ze sody oczyszczonej - łyżeczka sody na pół szklanki wody.
Pierwsza pomoc - postępować podobnie jak przy ukłuciu pszczoły.
Pierwsza pomoc - miejsce ukłucia posmarować maścią lub żelem na ukłucia- np.Fenistilem. Można też przyłożyć liść babki lub potrzeć bolące miejsce plasterkiem cubuli albo tabletką aspiryny. Ukłucie meszki zdezynfekować wodą utlenioną i podać wapno.
Pierwsza pomoc - kleszcza należy jak najszybciej usunąć. Przy pomocy pęsety uchwycić owada jak najbliżej skóry i wyciągnąć go okrężnym ruchem. Jeśli zabieg się nie powiedzie to najlepiej zgłosić się do lekarza.
Po trzecie - ALERGENY PYŁKOWE
W obecnych czasach obserwuje się wzrost zachorowań na choroby alergiczne. Prawdopodobnie jest to cena jaką płacimy za postęp cywilizacyjny. Należy zaznaczyć, że nie wszystkie pyłki roślin wywołują reakcje alergiczne.Rośliny, których pyłki uczulają :
leszczyna, olcha, topola, brzoza, dąb, wierzba i inne drzewa liściaste, trawy, żyto i chwasty takie jak babka, pokrzywa bylica, komosa czy szczaw. Oczywiście nie da się całkowicie odizolować dziecka uczulonego na pyłki roślinne ale częśćiowo ograniczyć kontakt w czasie nasilonej ekspozycji alergenu. Różne rośliny pylą w różnych miesiącach i o różnych porach dnia (najczęściej we wczesnych godzinach rannych i popołudniami) i wtedy unikać przebywania na powietrzu z małym alegikiem.Po czwarte - MIEJSCA I PRZEDMIOTY NIEBEZPIECZNE
Tu najwięcej zależy od dorosłych. Jeśli na działce jest szambo to należy zwrócić uwagę czy jest odpowiednio zabezpieczone. Inne niebezpieczne miejsca to studnie, stawy (często zapaleńcy posiadją małe zbiorniki wodne głębokości ok. 1m. co może być dla malucha niebezpieczne), miejsca w których składowane są materiały budowlane lub narzędzia ogrodnicze (np. widły, kosy, różnego rodzju szpikulce), podłączone do prądu kosiarki lub piły itd. Należy również sprawdzić czy urządzenia służące do zabawy (np. huśtawki czy zjeżdżalnie) są bezpieczne, stabilne i dobrej jakości.DODATKI OGRODOWE
Ogród to nie tylko rośliny ale również różnego typu dodatki i urządzenia, elementy architektury ogrodowej oraz dekoracje. Niektóre z dodatków ogrodowych mają funkcje użytkowe, np.meble ogrodowe czy kompostowniki, inne służą jako elementy dekoracyjne np. fontanny, oczka wodne, rzeźby ogrodowe a jeszcze inne łączą funkcję użytkową z dekoracyjną.
Więcej o
dodatkach ogrodowych...
TRAWNIK
Trawnik to jeden z ważniejszych elementów kompozycji ogrodowych; wprowadza w ogrodzie pewien porządek a zielona trawa jest doskonałym tłem dla drzew, krzewów, kwiatów, budynków i dekoracji ogrodowych.
Więcej o
trawnikach...
Porównywarka cen Ceneo.pl - znajdź produkt oraz sprawdź i porównaj jego cenę w sklepach internetowych. Perfumy, AGD, RTV, komputery, laptopy, fotografia. Artykuły do domu i ogrodu.
#materiałreklamowy
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
SKALNIAK
Ogródki skalne należą obecnie do najpopularniejszych elementów ogrodów przydomowych a zakładanie i pielęgnacja alpinarium może dać wiele satysfakcji. Należy też podkreślić, że piękno wielu roślin uwydatnia się dopiero w zestawieniu z kamieniami.
Więcej w artykule: Skalniak - zakładanie i pielęgnacja.
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
OWOCE JAGODOWE
Do najpopularniejszych owoców jagodowych należą : truskawki, maliny, porzeczki czerwone, czarne i białe, poziomki, jeżyny, agrest, borówki, aronia czy czarny bez. Uprawiając owoce jagodowe we własnym ogrodzie można cieszyć się ich świeżym smakiem i mamy pewność, że sa to owoce bez "chemii", chyba że sami ją zaaplikujemy.
Więcej w artykule: Owoce jagodowe....
WODA W OGRODZIE CZYLI STAW LUB OCZKO WODNE
Oczko wodne może być niezwykłą ozdobą ogrodu, jednak tylko wtedy gdy zostało właściwie zaprojektowane, wykonane a w końcu systematycznie pielęgnowane.
Więcej o
akcentach wodnych w ogrodzie...
ZDROWIE Z OGRODU
Warzywa i owoce, zioła i nasiona są niezbędnym elemetem naszego pożywienia - bez nich nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować - o tym uczą się nawet dzieci w szkole. Niestety niezbyt często te wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
więcej na temat zdrowia z ogrodu...
MIEJSCE DO SIEDZENIA W OGRODZIE
Większości z nas ogród kojarzy się przede wszystkim z relaksem. Najczęściej obsadzmy go kwiatami, krzewami i drzewami ozdobnymi. Aby nasz ogród czy taras wygladał estetycznie i był przyjemnym miejscem do spędzania czasu warto pomyśleć o aranżacji miejsca do siedzenia i zakupie mebli ogrodwych czy przynajmniej ławeczki ogrodowej.
Więcej o
miejscu do siedzenia w ogrodzie...
OŚWIETLENIE W O OGRODZIE
Wieczorem ogród może wyglądać też efektownie - odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła nie tylko stworzy niepowtarzalny nastrój ale też może ukazać jego drugie oblicze. Przy okazji różnego rodzaju źródła światła ułatwiają poruszanie się po terenie oraz odstraszają intruzów.
Więcej o
oświetleniu w ogrodzie...
TRAWY OZDOBNE
Ozdobą tej grupy roślin są ksztlały i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody.
Więcej w artykule: Trawy ozdobne.
Komary - jak sobie z nimi poradzć ?
Z utęsknieniem czekamy na letnie dni w ogrodzie, kiedy będzie można poobcować z przyrodą, posiedzieć w cieniu drzew, wdychać zapachy kwiatów, podziwiać piękno ogrodowych roślin i aranżacji. Ale niektóre spotkania z przyrodą wcale do miłych nie należą - do takich zaliczamy ataki komarów.
Więcej informacji...
EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...
NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...
GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...
OGRÓD UŻYTKOWY
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o
ogrodach użytkowych...
ŻYWOPŁOTY
Zielone ogrodzenia i obwódki z drzew czy krzewów nie dość że zdobią to mają jeszcze wiele innych zalet. Przede wszystkim chronią: przed kurzem, spalinami i wiatrem, przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów, dają poczucie intymności w ogrodzie.
Więcej o
żywopłotach...
BALKONY I TARASY
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule
Balkony i tarasy.
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...