ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Woda Skalniak Balkony tarasy Porady Dodatki ogrodowe Galeria roślin Rośliny pokojowe Targi ogrodnicze Fb

Dzbanecznik , Nepenthes - opis rośliny, uprawa

Dzbanecznik , Nepenthes

Dzbanecznik Odsłon : 8986 wstecz
Typ_rośliny__________________
Pnącze wieloletnie

Wysokość: W warunkach domowych, w uprawie doniczkowej, dorasta do około 70 cm.
Ozdoba rośliny: Kępy lancetowatych liści zakończonych dzbankami, będącymi organami pułapkowymi. Są to modyfikowane liście. Kształt dzbanków, ich barwa i prporcje budowy zmieniają się w zależności od gatunku, a nawet w obrębie tej samej rośliny - inaczej wyglądają dzbanki z przyziemnej części pędu, a inaczej te z pędów wzniesionych. Mają najczęściej kolor czerwony, zielony lub białawy. Mogą też być wielobarwne a czasem jaskrawe. Dzbanki mają lepką substancję na kołnierzu i zakończone są wieczkiem, które zabezpiecza przed dostawaniem się do wnętrza nadmiaru wody. Gdy zwabiony owad usiądzie na kołnierzu, wraz z substancją wpada do wnętrza dzbanka, gdzie znajdują się soki trawienne. Dzbaneczniki to najczęściej pnącza o pędach płożących lub pnących, lekko przewieszających się. Liście lancetowate, błyszczące. U młodych roślin liście są skupione w rozetę i często leżą na ziemi, u starszych są rozmieszczone wzdłuż pędu. Wyżej wyrastające liście wyciągnięte są w wąsy czepne, które owijają się wokoło napotkanych podpór. Kwiaty niepozorne, zebrane w kłosowate, groniaste lub wiechowate kwiatostany.
Pora kwitnienia: W warunkach domowych kwitnie nieregularnie. Dzbaneczniki są roślinami dwupiennymi o kwiatach jednopłciowych.
Uprawa: Dzbanecznik jest rośliną dość trudną w uprawie. Ma sporo wymagań co do warunków uprawy. Ze względu na pokładające się pędy najlepiej sadzić je pojedyńczo w wiszących donicach lub kwietnikach.
Lubi ciepło - optymalna temperatura to zakres 20-25 st.C. Źle znosi przeciągi, więc nie należy go ustawiać przy często uchylanych oknach. Nie należy go też ustawiać w pobliżu źródeł ciepła, a na dodatek nie lubi też gdy go się przestawia.
Wymaga dużej wilgotności powietrza (55-60%) - dlatego najlepiej uprawia się go w szklarniach. W powietrzu zbyt suchym (poniej 40% wilgotności) nie wytwarza nowych dzbanków a stare zrzuca. Czasem zamiera. Najlepiej aby korzystać stale z nawilżacza powietrza.
Woda do zraszania i podlewania powinna być dobrej jakości - przegotowana, odfiltrowana lub odstana, miękka, bez chloru, w temperaturze pokojowej.
Podlewamy tak, aby podłoże było zawsze wilgotne ale nie mokre. Woda powinna być przefiltrowana lub przegotowana (nie może to być woda twarda). Nie dopuszczamy do przesuszenia rośliny ani nie podlewamy zbyt mocno - należy wylewać nadmiar wody z podstawki.
Nie należy także dzbanecznika nawozić, bo ma on niewielkie wymagania pokarmowe, które zaspokaja również przez trawienie złapanych owadów.
Przesadzamy rzadko, raz na kilka lat. System korzeniowy dzbaneczników jest słabo rozwinęty i raczej nie będą przerastać. Przesadzamy ostrożnie.
Rozmnażanie przez sadzonki pędowe, ale nie jest to prosta sprawa bo dość trudno się ukorzeniają .
Dzbaneczniki mogą być atakowane przez przędziorki (przy przesuszeniu), mszyce i mączliki. Mogą osłabiać je również choroby grzybowe.
Podłoże: Najlepsze jest specjalistyczne podłoże dla roślin owadożernych.
Stanowisko: Jest bardzo ważne. Dzbaneczniki potrzebują dużej ilości światła rozproszonego, przez 12-14 godzin dziennie. Są wrażliwe na bezpośrednie nasłonecznienie, nie tolerują rónież półcienia i cienia.
Zastosowanie: Jako roślina pokojowa szczególnie dla miłośników ciekawostek przyrodniczych. Może rosnąć w wiszącym koszyku. Najczęściej uorawia się atrakcyjniejsze okazy męskie.
Ciekawostki: Dzbaneczniki obejmują co najmniej 168 gatunków. Większość z nich występuje w południowo-wschodniej Azji.

Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą, ozdobne pędy, owoce i liście, ogrodowe oryginały, rośliny dziwne i rzadko spotykane.

INNE CIEKAWE ROŚLINY DONICZKOWE:

Więcej roślin doniczkowych...

Więcej porad ogrodnika amatora...

Naturalne sposoby pielęgnacji roślin doniczkowych

W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach można nabyć wiele rodzajów gotowych nawozów i preparatów ochrony roślin, ale można też spróbować dokarmiać i pielęgnować je sprawdzonymi, domowymi sposobami. Zanim więc sięgniemy po chemiczne środki wypróbujmy metody naturalne - są one zdrowsze dla roślin i dla nas.
więcej na temat
naturalnej pielęgnacji roślin doniczkowych...

Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...

Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2025

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

Galerie ogrodnika amatora:





Pielęgnacja roślin pokojowych

Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...

Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...

Galeria roślin pokojowych

rosliny pokojowe, kwiaty w domu, kwiaty domowe

Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...



Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2025

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook