DRZEWA OWOCOWE WIOSNĄ
Cięcie drzew wrażliwych na mróz
Okres bezpośrednio przed kwitnieniem jest najwłaściwszy dla cięcia ciepłolubnych gatunków drzew owocowych takich jak śliwy, morele i brzoskwinie. Są one wrażliwe na mróz i ich wcześniejsze cięcie może je uszkodzić. Dlatego zabieg wykonujemy gdy spadnie ryzyko wystąpienia ujemnych temperatur. Poza tym jest już wystarczająco ciepło i widać rozwijające się pąki kwiatowe, dzięki czemu możemy zostawić pędy, na których mogą zawiązać się owoce. Skracamy również najwyżej wyrastające pędy i 1-2 najstarsze konary, aby nieco rozluźnić koronę. U śliw wycinamy silne pędy wyrastające w górze korony, a u brzoskwiń skracamy każdą gałązkę pozostawiając tylko kilka oczek.Menu: Drzewa łatwe w uprawie,   Drzewa trudniejsze w uprawie,   Galeria drzew - zdjęcia,   Drzewa do małego ogrodu,   Cięcie drzew i krzewów,   Wycinka drzew - przepisy prawne,   Sadzenie drzew owocowych, Zimowe cięcie drzew i krzewów owocowych,   Drzewa owocowe wiosną,   Drzewa i krzewy iglaste
Cięcie drzew owocowych mniej wrażliwych na mrozy
Można również wykonywać wiosną cięcia drzew mniej wrażliwych na mrozy, takich jak jabłonie i grusze. Jeszcze niedawno zalecano przycinanie jabłoni już w lutym a grusz na przełomie lutego i marca. Obecnie preferuje się późniejszy termin cięcia odchodząc od ciecia zimowego. Związane jest to z lepszą regeneracją drzewa wiosną. Czasem też wcześniejsze cięcia są niemożliwe ze względu na panującą pogodę. Lepiej przeprowadzić nawet niewielkie korekty koron drzew niż w ogóle zaniechać przycinania.Cięcie drzewek owocowych po posadzeniu
Wszystkie nowo posadzone drzewka owocowe należy przyciąć. Dotyczy to zarówno drzewek posadzonych zarówno wiosną jak i jesienią. Wierzchołki najmłodszych pędów czasem nie zdążą zdrewnieć i w czasie zimy przemarzają. W trakcie wiosennego cięcia należy sprawdzić czy drewno nie jest zbrązowiałe. Jeżeli tak, to tniemy pęd aż do zdrowej, jasnej tkanki. Jeżeli drzewko ma dużo bocznych pędów, to wystarczy je jedynie nieco skrócić. Przewodnik ścinamy około 20-30 cm nad najwyższym rozgałęzieniem.Wiosenne nawożenie młodych i starych drzew
Drzewa owocowe ze względu na silnie rozbudowany system korzeniowy wymagają specyficznego sposobu nawożenia. Dostarczone w określone miejsce nawozy przemieszczają się wraz z wodą opadową w głąb gleby ale nie przemieszczają się na boki. Dlatego też nawozy muszą być naniesione dokładnie tam, gdzie jest najwięcej korzeni. Młodym, mającym nie więcej niż 4 lata drzewkom dostarczamy nawozy blisko pnia, gdyż tam znajduje się największa ilość korzeni. W przypadku starszych drzew powierzchnia nawożenia powinna być około 1,5 raza większa od średnicy korony.Jeżeli pod roślinami znajduje się ściółka (kora, drobne kamyki, igliwie, słoma) to podczas zasilania ją odsuwamy, tak aby nawóz znajdował się bezpośrednio na ziemi. Po rozłożeniu nawozu nakrywamy go spowrotem ściółką a następnie podlewamy.
Rośliny nowo posadzone zasilamy dopiero po 2-3 tygodniach od posadzenia.
Zobacz także :
Sadzenie drzew owocowych,   Zimowe cięcie drzew i krzewów owocowych,   Drzewa owocowe wiosną,   Ogród użytkowy,   rośliny użytkowe do cieniaZ ogrodu do kuchni,   aromatyczna pigwówka,   dereniówka,   ciasto z dynią,   koktajl z czerwonej porzeczki,   sok z winogron,   kiełki - bomba witaminowa,   mikrolistki na zdrowie,   lecznicze nalewki,   owoce jagodowe,   zdrowie z ogrodu,   zioła w ogrodzie - uprawa i zastosowanie.
OGRÓD UŻYTKOWY
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o
ogrodach użytkowych...
CIĘCIE DRZEW I KRZEWÓW
Jednym z podatawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać od czasu do czasu właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia. Każdy gatunek roślin wymaga odpowiedniej pory cięcia (zobacz kalendarz cięcia drzew i krzewów). Nie bez znaczenia jest też pogoda...
więcej na temat cięcia...
Zabiegi pielęgnacyne w ogrodzie
Samo obsadzenie ogrodu nie wystarczy; aby ogród dobrze wygladał a rośliny prawidłowo się rozwijały, trzeba jeszcze włożyć trochę trudu w zabiegi pielęgnacyjne takie jak odchwaszczanie, nawożenie, nawadnianie czy ściółkowanie. Warto też stosować profilaktykę ochrony roślin, która jest najlepszą ochroną przed chorobami i szkodnikami.
więcej na temat zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie...
JABŁOŃ DOMOWA
Jabłonie to małe lub średniej wielkości drzewa liściaste z efektownymi kwiatami na wiosnę i owocami ozdobnymi lub jadalnymi jesienią; niektóre mają również ciekawy jesienny kolor liści.
Kwiaty dość duże, biało-różowe lub różowe, obficie pokrywaja drzewka wiosną.
Owoce są przeważnie kuliste, zielone, żółte, czerwone lub żółte z rumieńcami.
Więcej informacji o jabłoniach...
GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
więcej na temat gleby...
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
SADZENIE ROŚLIN
Pora sadzenia roślin, zakup roślin do ogrodu, przygotowanie gleby przed sadzeniem, sadzenie drzew i krzewów, sadzenie roślin z rozsady, bylin, roślin cebulowych i bulwiatych.
więcej na temat sadzenia roślin...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...
EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...
ŚCIÓŁKOWANIE GLEBY
Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materiałem ściółkowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury podłoża.
Więcej o
ściółkowaniu gleby...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...