DRZEWA DO MAŁEGO OGRODU
Drzewa do małego ogrodu muszą być dobrane bardzo starannie. W ogrodach o niewielkich rozmiarach sprawdzają się drzewa o pokroju zwisającym lub kolumnowyn, niektóre karłowate drzewa o koronach kulistych lub nieregularnych.
W małych ogrodach sprawdzają się drzewa o pokroju zwisającym, szczepione na pniu oraz wolno rosnące iglaki
Szczególnie ciekawie wyglądają w ogrodzie drzewa o zwisających pędach; pędy wyrastają ku ziemi nadając roślinie płaczącą lub parasolowatą formę. Aby takie drzewo dobrze się prezentowało należy starannie wybrać miejsce posadzenia. Najlepsze jest spokojne tło: ściana budynku, trawnik, sąsiedztwo wody lub inne rośliny które wtapiają się w krajobraz. Najważniejszą cechą, którą należy ustalić przy zakupie drzew do małego ogródka jest tempo wzrostu i maksymalna wielkość rośliny. Cześć niskich drzew wymaga staranniejszej pielęgnacji: jeżeli nie mamy na to czasu lepiej wybierajmy gatunki bardzie wytrzymałe.
Drzewa liściaste do małego ogrodu łatwe w uprawie:
Niektóre odmiany Brzozy brodawkowatej - wszystkie brzozy brodawkowate są wytrzymałe na nieprzyjające warunki, mogą rosnąć w ubogich glebach, potrzebują jedynie wilgotnego i słonecznego lub półcienistego miejsca. Do małego ogródka nadaje Brzoza brodawkowata 'Youngii' - o zwisających gałęziach, dorastająca do 4 m. wys. ma szerkoką parasolowatą koronę. Z kolei Brzoza brodawkowata 'Fastigiata' rośnie dość szybko i osiąga wysokość 15-20 m ale ma wąską walcowatą koronę (do 3m) i nie zajmuje zbyt dużo miejsca w ogrodzie.Głóg dwuszyjkowy - małe drzewo (4-6m) idealne do niewielkiego ogródka. Ozdobą są na wiosnę białe, czerwonawe lub różowe kwiaty a jesienią czerwone owoce. Ma niewielkie wymagania glebowe, jest wytrzymałe na suszę i mrozy. Więcej informacji...
Jesion wyniosły "Pendula" - drzewo średniej wielkości o dość szerokiej parasolowatej koronie. Dość szybko rośnie ale jest odporny na zanieczyszczenia może rosnąć w przeciętnej glebie (choć woli żyzną), można go sadzić w półcieniu lub słońcu. W mniejszych ogródkach najlepiej posadzić go w rogu, gdzie będzie stanowił tło dla innych roślin.
Jarząb pospolity - zwany popularnie jarzębiną może być prawdziwą ozdobą niewielkiego ogródka. Z reguły osiąga rozmiary do 10m wys. i 4m szer. Kwitnie na biało w końcu maja ale najciekawsze są ceglasto czerwone owoce, które zdobią drzewo nawet po opadnięciu liści. Drzewo wytrzymałe, dobrze rośnie w każdej glebie i znosi zacienienie. Sczególnie ciekawa jest forma zwisająca"Pendula" o dekoracyjnie powyginanych konarach.
Kulista odmiana wiśni pospolitej "Umbraculifera" -wysokość drzewka zależy od wysokości pnia, na którym jest zaszczepiona. Korona bardzo regularna, wręcz geometryczna. Liście drobne, zielone, kwitnie na biało. Dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza, suszę i mrozy. Może rosnąć nawet w glebie piaszczystej.
Morwa biała - Drzewo bardzo łatwe w uprawie, choć potrzebuje zacisznego miejsca. Jest za to niewybredne co do gleby, odporne na zanieczyszczenie powietrza i suszę. Morwa nie jest atakowana przez choroby i rzadko atakowana przez szkodniki. Zwykle też dobrze zimuje w naszym klimacie. Jako drzewo morwa biała może maksymalnie osiągnąć do 15 m. wysokości. Odmiana Pendula osiąga wysokość zależną od wysokości szczepienia.
Robinia akacjowa (biała) "Umbraculifera" - zwykle szczepiona na wysokim pniu, korona kulista. Stanowi silny geometryczny akcent w ogrodzie, najlepiej wygląda na spokojnym tle. Wytrzymała na suszę i zanieczyszczone powietrze.
Robinia lepka - dorasta przeciętnie do 6m i ma koronę zbliżoną do formy kulistej. Maksymalna wysokość to 12 metrów ale drzewo to rośnie wolno. Ozdobą są zebrane w grona, kwitnące na różowo kwiaty. Liście robinii lepkiej też są dekoracyjne; delikatne i soczyście zielone. Kwitnie pod koniec maja i na początku czerwca. Powtarza kwitnienie w sierpniu. Drzewo łatwe w uprawie, odporne na mrozy i zanieczyszczenie powietrza.
Wierzba mandżurska - o ozdobnych, poskręcanych gałęziach w w oliwkowo-zielonym lub żółtym kolorze. Osiąga około 5m wysokości (maksymalnie 10m). Rośnie co prawda dość szybko ale może być sadzona w niewielkich ogrodach a ponieważ dobrze znosi cięcie można łatwo kontrolować jej wzrost. Łatwa w uprawie i małowymagająca, wymaga jedynie podlewania w czasie długotrwałych susz. Słabszy punkt to pewna wrażliwość tego drzewka na bardzo silne mrozy. Więcej informacji...
Sumak octowiec - niskopienne drzewo, ma koronę o nieregularnym, parasolowatym pokroju, dorasta do 4-6m. Szczególnie efektowne jesienią, kiedy liście robią się pomarańczowo-czerwone. Roślina dwupienna, forma żeńska sumaka ma ciekawe owocostany w formie purpurowych kolb. Ma niewielkie wymagania glebowe i lubi słoneczne stanowisko. Jedyny kłopot to odrosty korzeniowe ale jeżeli regularnie kosimy trawnik w sąsiedztwie sumaka to raczej mamy nad nim kontrolę. Więcej informacji...
Grujecznik japoński - W Polsce osiąga do 4-5 metrów, są też odmiany o słabszej sile wzrostu. Liście owalne, u nasady sercowato wcięte o długości około 10 cm. Wiosną często brązowawe, latem zielone a jesienią przebarwiają się na żółto, pomarańczowo, czerwono i różowo. Dodatkowo jesienią liście wydzielają przyjemny, słodkawy zapach. Niektórym ten zapach kojarzy się z piernikiem, innym z karmelem lub toffi. Drzewo dość łatwe w uprawie, jest odporne na mrozy, więc nie trzeba go okrywać na zimę. Młode rośliny podatne na przymrozki późną wiosną, ale zwykle dobrze się regenerują. Grujeczniki sa odporne na ataki chorób i szkodników. Więcej informacji...
Drzewa iglaste do małego ogrodu łatwe w uprawie:
Jodła koreańska - ma regularny stożkowaty pokrój rośliny oraz żywo zielony kolor igieł. Znana też z ciekawych, fioletowo lub niebiesko zabarwionych szyszek. Jodła koreńska może co prawda dorsatać nawet do 10m ale rośnie bardzo powoli - po 10 latach osiąga 2m wysokości i z tego powodu można ją sadzić nawet w małych ogrodach. Nie ma zbyt dużych wymagań choć w pewnych warunkach rośnie lepiej. Bardzo dobrze znosi nawet surowe zimy. Więcej informacji...Niektóre odmiany sosny doskonale nadają się do niewielkich ogródków. Cenną cechą sosen są niewielkie wymagania i łatwość uprawy. Mogą rosnąć w słabej, nieurodzajnej i piaszczystej glebie. Dobrze znoszą suszę i mrozy. Dodatkowo tempo wzrostu sosny można regulować stosując odpowienie cięcie. W niewielkim ogrodzie można posadzić sosnę limbę, sosnę pospolitą "Fastigiata" o kolumnowm pokroju i niebiesko-zielonych igłach. Po 10 latach osiąga koło 4 m wysokości i 1m szerokości.
Warto też posadzić coś z sosen karłowych. Najbardziej znana jest karłowa forma sosny czarnej "Nana" o prawie kulistym pokroju. Dorasta do 3m i rośnie dość szybko. Do bardzo małych ogrodów się nie nadaje. Inne ciekawe sosny karłowe to sosna pospolita "Kluis Pyramid" (1 m po 10 latach) czy sosna drobnokwiatowa "Japanese White Pine". Kolekcję sosen możemy na koniec uzupełnić iglastą miniaturką - sosną bośniacką "Schmidtii", która nie dorasta nawet do 1 m wysokości.
Drzewa liściaste do małego ogrodu trochę trudniejsze w uprawie:
Buki pospolite - najlepiej czują się glebie żyznej i lekko wilgotnej, ale za to mogą rosnąć w cieniu. Buk pospolity "Pendula" - o fantazyjnej zwisającej koronie i ciemnozielonych liściach. Polecany do mniejszych ogrodów ze względu na powolny wzrost. Korona dość szeroka, roślina może mieć zastosowanie jako zasłona. Buk pospolity "Purpurea Pendula" Ma ciekawą zwisającą, parasolowatą koronę i ciemnoczerwone liście. Rośnie wolno i osiaga mniejsze rozmiary. Buk pospolity "Dawyck Gold" to wolno rosnące drzewo o wąskiej, wrzecionowatej koronie, po wielu latach może osiągnąć wys. około 15m. Liście zielone, błyszczące, młode w górnych pędach złociste.Grab pospolity "Fastigiata" - drzewo o wąskiej koronie i ostrym wierzchołku, może dorastać nawet do 20m. ale jego wzrost można regulować przez systemyczne cięcie. Korona gęsta, nadaje się do cięcia w fantazjne kształty. Odporny na mrozy ale wymaga żyznej i próchniczej gleby. Może rosnąć w cieniu.
Jabłoń purpurowa - niewielkie drzewo o szerokiej koronie; wys. 5m i tyle samo szerokości, nie nadaje się do bardzo małych ogrodów. Bardzo efektowne w maju kiedy obficie kwitnie. Kwiaty ciemnopurpurowe. Potem zawiązuje purpurowoczerwone owoce, liście ciemnoczerwone. Często niestety atakowana przez parcha i mączniaka, wymaga oprysków.
Judaszowiec - to krzew lub niskie drzewo do 10 metrów wysokości, którego ozdobą są drobne, dzwonkowate, zebrane w pęczki różowo-fioletowe kwiaty. Ciekawe jest to że kwiaty wyrastają bezpośrednio ze starszych gałęzi, konarów a nawet pnia głównego. Ukazują się kwietniu-maju, przed rozwinięciem liści. Niestety jest wrażliwy na silniejsze mrozy, zwłaszcza młodsze rosliny, dlatego musi rosnąć w odpowiednim miejscu - słonecznym, ciepłym i osłoniętym od wiatru.
Klon palmowy - Osiąga 2-6 m w zależności od odmiany, ma formę niewielkiego drzewa lub krzewu. Drobne, delikatne liście ostro, ozdobnie powcinane, pięcio lub siedmioklapowe. Liście mogą mieć kolor zielony, jesienią przebarwiające się karminowoczerwono, pomarańczowo lub żółto. Klony palmowe charakteryzują się dość luźnym, ładnym pokrojem. Pędy są delikatne, cieńkie, zielonkawe. Drzewo trudniejsze w uprawie przede wszystkim ze względu na pewną wrażliwość na silne mrozy - wymaga starannego zabezpieczenia na zimę. Potrzebuje również odpowiedniej gleby i stanowiska. Klony palmowe powinny rosnąć w miejscach osłoniętych, które by zabezpieczały je przed zimnymi wiatrami. Mają delikatny i płytki system korzeniowy i dlatego są wrażliwe na zmiany wilgotności w podłożu - najlepsze jest umiarkowanie wilgotne.
Pienna forma migdałka - to niezbyt duże drzewko szczepione na pniu. Jest nieco trudniejszy w uprawie niż forma krzewiasta; bardziej wrażliwy na mrozy i ogólnie mniej żywotny. Bardzo efektowny w czasie kwitnienia (koniec kwietnia i początek maja) kiedy jest wręcz obsypany jakby wyciętymi z bibiłki, różowymi kwiatkami. Najlepiej rośnie w glebie żyznej i wilgotnej. Niezbyt mu służy gleba piaszczysta lub ciężka, podmokła czy gliniasta. Stanowisko słoneczne i zaciszne. Dobrze komponuje się w ogrodach geometrycznych. Więcej informacji...
Wiśnie piłkowane - małe drzewka o wysokości do 3m, zdobią ogrody wczesną na przełomie kwietnia i maja, kiedy to efektownie i obficie kwitną. Kwiaty pełne i intensywnie różowe. Niestety wszystkie wiśnie piłkowane są dość wrażliwe na mrozy a do tego wymagają żyznej i próchniczej gleby i systematycznej pielęgnacji (regularne usuwanie odrostów). Ciekawie wyglądają odmiany o koronie zwisającej lub kolumnowej.
Wiśnia różowa "Pendula" - ma podobne wymagania jak wiśnia piłkownana. Zwisająca odmiana szczepiona na pniu na wysokości od 1,5 do 2 metrów ale ma szeroka koronę (3-4m). Kwitnie obficie w połowie kwietnia, kwiaty białoróżowe. Wymaga trochę miejsca.
Wiąz górski "Camperdownii" - jedno z najładniejszych drzew o formie zwisajacej. Tworzy gęstą parasolowata koronę, mocno zwisającą do ziemi. Wytrzymały na zanieczyszczenie powietrza ale może zapadać na holenderską chorobę wiązów. Do tego wymaga żyznej gleby.
Drzewa iglaste do małego ogrodu trochę trudniejsze w uprawie:
Sośnica japońska - w stanie dzikim dorasta nawet do 40 m ale w naszych warunkach klimatycznych nie jest wyższa niż 7-8 m. Igły długie, korona gęsta o stożkowatym pokroju. Trudna w uprawie, lubi klimat wilgotny łagodny, glebę żyzną i kwaśną.Kuningamia chińska - W naszych warunkach osiąga maksymalnie do kilkunastu metrów.Zimozielone drzewo o sztywnych wąskolancetowatych liściach. Kolor igieł ciemnozielony, od dołu dwa bałe paski. Korona wąska o lużnym pokroju, kora zmarszczona, czerwono-brązowa. Szyszki małe, kuliste, brązowe. Drzewo dla doswiadczonego ogrodnika, przede wszystkim ze względu na niepełną mrozoodporność. Może być sadzona w cieplejszych regionach naszego kraju w osłoniętych, zacisznych miejscach ogrodu.
Drzewa, które na pewno nie nadają się do małych ogrodów:
Wierzba biała "Tristis" (tzw.wierzba płacząca), jodła kalifornijska, jodła Veitcha, metasekwoja chińska, modrzew europejski, świerk serbski, dagelzja zielona, choina kanadyjska, magnolia japońska, lipa, topola, dąb, brzoza Jacquemonta.Menu: Drzewa łatwe w uprawie,   Drzewa trudniejsze w uprawie,   Galeria drzew - zdjęcia,   Drzewa do małego ogrodu,   Cięcie drzew i krzewów,   Wycinka drzew - przepisy prawne,   Sadzenie drzew owocowych, Zimowe cięcie drzew i krzewów owocowych,   Drzewa owocowe wiosną,   Drzewa i krzewy iglaste
CIĘCIE DRZEW I KRZEWÓW
Jednym z podatawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać od czasu do czasu właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia. Każdy gatunek roślin wymaga odpowiedniej pory cięcia (zobacz kalendarz cięcia drzew i krzewów). Nie bez znaczenia jest też pogoda...
więcej na temat cięcia...
ROŚLINY DO CIENIA
Dość trudno jest zagospodarować miejsca zacienione, bowiem niewiele jest roślin, które lubią takie warunki. Najpewniejsze rośliny do cienistych zakątków czy rabat usytuowanych od północnej strony to bluszcze, paprocie i barwinki, które będą z pewnością rosły nawet w miejscach bardzo słabo naświetlonych.
Więcej o
roślinach do cienia...
Ozdobne pędy, owoce i liście
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
SKALNIAK
Ogródki skalne należą obecnie do najpopularniejszych elementów ogrodów przydomowych a zakładanie i pielęgnacja alpinarium może dać wiele satysfakcji. Należy też podkreślić, że piękno wielu roślin uwydatnia się dopiero w zestawieniu z kamieniami.
Więcej w artykule: Skalniak - zakładanie i pielęgnacja.
Inne porady ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
SADZENIE DRZEW I KRZEWÓW OWOCOWYCH
Najlepszą porą na sadzenie drzew owocowych, jak twierdzi większość fachowców, jest jesień. Zwolennicy tej pory sadzenia uważają, że drzewka posadzone jesienią zdążą przyjąć się przed nadejściem mrozów, łatwiej się przyjmują, a z nadejściem wiosny już są na stałym miejscu i będą szybciej rosły i dobrze się rozwijały. Dobrym miesiącem na sadzenie jest październik, pod warunkiem że nie ma przymrozków. Są też zwolennicy wiosnnej pory sadzenia, którzy argumentują, że drzewka sadzone wiosną przyjmują się dobrze a do zimy mają dużo czasu aby się zaaklimatyzować, są bardziej odporne na mrozy i choroby.
Więcej o sadzeniu drzew i krzewow owocowych...
IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE
Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok.
więcej na temat roślin iglastych...
DODATKI OGRODOWE
Ogród to nie tylko rośliny ale również różnego typu dodatki i urządzenia, elementy architektury ogrodowej oraz dekoracje.
Niektóre z dodatków ogrodowych mają funkcje użytkowe, np.meble ogrodowe czy kompostowniki, inne służą jako elementy dekoracyjne np. fontanny, oczka wodne, rzeźby ogrodowe a jeszcze inne łączą funkcję użytkową z dekoracyjną.
więcej o dodatkach ogrodowych...
MIEJSCE DO SIEDZENIA W OGRODZIE
Większości z nas ogród kojarzy się przede wszystkim z relaksem. Najczęściej obsadzmy go kwiatami, krzewami i drzewami ozdobnymi. Aby nasz ogród czy taras wygladał estetycznie i był przyjemnym miejscem do spędzania czasu warto pomyśleć o aranżacji miejsca do siedzenia i zakupie mebli ogrodwych czy przynajmniej ławeczki ogrodowej.
Więcej o
miejscu do siedzenia w ogrodzie...
OŚWIETLENIE W O OGRODZIE
Wieczorem ogród może wyglądać też efektownie - odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła nie tylko stworzy niepowtarzalny nastrój ale też może ukazać jego drugie oblicze. Przy okazji różnego rodzaju źródła światła ułatwiają poruszanie się po terenie oraz odstraszają intruzów.
Więcej o
oświetleniu w ogrodzie...
OGRÓD JAPOŃSKI
Tworzenie ogrodów było uważane w Japonii za odrębną dziedzinę sztuki taką jak malarstwo czy literatura, z tym że człowiek nie jest uważany za twórcę ogrodu ale za jego współtwócę bo drugim elementem jest przyroda - nie tylko kształtuje ogród ale też go zmienia pod wpływem pór roku i pogody.
Więcej o
ogrodach japońskich...
EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą.
więcej na temat środków naturalnych ...
OGRÓD WIEJSKI
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi.
Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o
ogrodach wiejskich...
OGRÓD UŻYTKOWY
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o
ogrodach użytkowych...
OGRÓD FRANCUSKI
Ogród w stylu francuskim to przestrzeń dokładnie ujęta w ścisłe ramy. W ogrodach w stylu francuskim natura jest całkowicie podporządkowana myśli człowieka, prawie każdy fragment to starannie wyreżyserowana sceneria.
Więcej o
ogrodach francuskich...
NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...
STYCZEŃ W OGRODZIE
Co w styczniu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
LUTY W OGRODZIE
Co w lutym trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
SZKODNIKI ROŚLIN OGRODOWYCH
Nie każdy mieszkaniec naszego ogrodu jest pożądany. Wiele mniejszych lub większych żyjatek to nieproszni goscie, którzy mogą poczynić wiele szkód wśród roślin użytkowych i ozdobnych. Jeżeli najazd szkodników przybiera rozmiary klęski żywiołowej i zmienia się w koszmar spędzajacy sen z oczu, nawet najbardziej pokojowo usposobiony ogrodnik musi przystąpić do walki. Zwycięstwo zależy od stopnia poznania przeciwnika i konsekwencji w zwalczaniu szkodnika a jeszcze lepiej zapobieganiu niechcianym wizytom.
Więcej o szkodnikach roślin ogrodowych...
ŻYWOPŁOTY
Zielone ogrodzenia i obwódki z drzew czy krzewów nie dość że zdobią to mają jeszcze wiele innych zalet. Przede wszystkim chronią: przed kurzem, spalinami i wiatrem, przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów, dają poczucie intymności w ogrodzie.
Więcej o
żywopłotach...
BALKONY I TARASY
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule
Balkony i tarasy.
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...