ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Woda Skalniak Balkony tarasy Porady Dodatki ogrodowe Galeria roślin Rośliny pokojowe Targi ogrodnicze Fb

Dracena obrzeżona , Dracaena marginata - opis rośliny, uprawa

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Dracena obrzeżona, smokowiec, Dracaena marginata, Dragon Tree, Marginate Dracaena, uprawa drceny obrzeżonej, dracena obrzeżona roślina pokojowa, Dracaena marginata roślina doniczkowa, zastosowanie draceny obrzeżonej, dracena obrzeżona pokojowa

Dracena obrzeżona Odsłon : 103121 wstecz
Typ_rośliny__________________
Drzewo liściaste

Wysokość: Przeciętnie osiąga wysokość 45-120 cm.
Ozdoba rośliny: Dracena obrzeżona na końcu posiada grzywę wąskich i długich liści. Liście te są ciemnozielone o wierzchu a czerwone od spodu. W warunkach domowych tworzy niewielkie drzewko. Odmiana Bicolor ma liście zielone z żółtawym obrzeżeniem a odmiana Tricolor z paskami brzegowymi kremowo szkarłatnymi. Starsze rośliny mogą czasem zakwitnąć tworząc pęd kwiatostanowy z małymi, kremowymi kwiatkami.
Uprawa: Roślina niezbyt trudna w uprawie, dość wytrzymała w większości warunków ale nie lubi zimnych przeciągów. Długość życia conajmniej 5-6 lat
Dobrze działa na draceny zraszanie 2 razy w tygodniu, ale nie przy bezpośrednim nasłonecznieniu. W zbyt wysuszonym powietrzu może dojść do ataku szkodników: mszyc, przędziorków i przylżeńców. Zwalcznie opisane w artykule szkodniki roślin doniczkowych.
Draceny lubią dość wysoką temperaturę najlepiej 18-21 st.C. Maksymalna temperatura w lecie 24 st.C.
Światło: Potrzebują dużo światła dla lepszego wybarwienia liści ale należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia w godzinach południowych.
Podlewanie : Glebę należy utrzymywać w stanie lekkiej wilgotności. Latem podlewamy umiakowanie 2 razy w tygodniu, zimą raz na tydzień. Nie pozwalamy roślinie stać w wodzie lub całkowicie wyschnąć.
Gleba: Ziemia gliniasta lub ziemia torfowa.
Dokarmiamy w okresie letnim nawozem płynnym, co 14 dni przy podlewaniu.
Liście czyścimy ręcznie wilgotną gąbką
Cięcie : Jest zbyteczne - usuwamy jedynie suche i uszkodzone liście.
Przesadzamy najlepiej w marcu co 2-3 lata. Zapewniamy przy tym dobry drenaż.
Rozmnażanie Za pomocą sadzonek z wierzchołków pędów lub z fragmenów łodygi ok. 8 cm długości. Ukorzeniamy wczesną wiosną, w mnożarce lub pod przykryciem z folii, w jasnym miejscu, w wilgotnej atmosferze, w temp. około 24 st.C. Podłoże do rozmnażania roślin.
Zastosowanie:Roślina doniczkowa - nadaje się do mieszanych kompozycji i dobrze rośnie w towarzystwie większości roślin pokojowych. Rośliny o wybarwionych lisciach ładnie kontrastują z zielonymi bluszczami, filodendronami i figowcami. Na lato mogą być wystawiane do ogrodu lub na balkony i tarasy.
Ciekawostki: Draceny są blisko spokrewnione z kordylinami i często z nimi mylone.
Draceny obrzeżone pochodzą z Madagaskaru i wyspy Reunion na Oceanie Indyjskim, w naturalnych warunkach dorastają do 3 m wysokości.
Nazwa rośliny - dracena lub smokowiec pochodzi z greckiego słowa drakania, które oznacza samicę smoka.

Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą, dracena wonna, deremańska, jukka gwatemalska, jukka ogrodowa, len nowozelandzki.




Rośliny doniczkowe do ogrodu i domu...

Ciekawe drzewa do ogrodów...

Więcej porad ogrodnika amatora...



Ozdobne pędy, owoce i liście - Najczęściej największą ozdobą roślin są kwiaty - ale nie tylko; istnieje wiele roślin o ozdobnych pędach, owocach czy liściach lub owocolistkach czyli szyszkach...

Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...

Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Galerie ogrodnika amatora:





Rośliny doniczkowe latem
Latem nie zapominamy o roślinach pokojowych, szczególnie że dla większości z nich wiosna i lato jest okresem wegetacji i trzeba pamietać o tym by miały odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych. Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie.
więcej o roślinach doniczkowych latem...

Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...

Pielęgnacja roślin pokojowych

Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...

Galeria roślin pokojowych

rosliny pokojowe, kwiaty w domu, kwiaty domowe

Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook