ogrodnik-amator
Menu Strona główna Wiosna Lato Jesień Zima Drzewa Krzewy Kwiaty Pnącza Trawy Zioła Byliny Iglaki Woda Cebulki Skalniak Dodatki ogrodowe Galeria roślin Wystawy ogrodnicze Rośliny pokojowe Balkony i tarasy Porady Ekologiczny ogród Gleba Ogród użytkowy Style ogrodowe Zabiegi pielęgnacyjne Galeria ogrodowa Fb

DODATKI OGRODOWE

Ogród to nie tylko rośliny ale również różnego typu dodatki i urządzenia, elementy architektury ogrodowej oraz dekoracje.


Dodatki z recyklingu, skrzynki i stara beczka. Ogrody Daisy 2016.

Niektóre z dodatków ogrodowych mają funkcje użytkowe, np.meble ogrodowe czy kompostowniki, inne służą jako elementy dekoracyjne np. fontanny, oczka wodne, rzeźby ogrodowe a jeszcze inne łączą funkcję użytkową z dekoracyjną. Przykładem może być ciekawie wykonana ścieżka, altana ogrodowa czy ozdobny płot łączący funkcje użytkową ogradzania lub podpory dla pnączy z funkcją ozdobną. Całość dodatków ogrodowych tworzy niepowtarzalny klimat i wygląd ogrodu.
Więcej ciekawych zdjęć z wykorzystaniem dodatkow ogrodowych można zobaczyć w GALERII OGRODOWEJ

Trawniki, łąki oraz inne rośliny:

Paprocie

Doskonale nadają się do zacienionych części ogrodów, łatwe w uprawie. Jedyny mankament - na wiosnę trzeba usuwać zeszłoroczne zasuszone pędy.

Trawy ozdobne

Szczególnie efektowne są wysokie trawy egzotyczne o kwitnących kłosach i źdźbłach przypominających wodne fontanny. Trawy są dekoracyne przez większość roku z wyjątkiem wczesnej wiosny. Najbardziej dekoracyjne są jesienią, kiedy wypuszczają kwitnące kłosy. Dobrze komponują się z nowoczesną architekturą, mogą być sadzone przy oczkach wodnych czy strumieniach. Można też posadzić kilka kęp na trawniku lub w pobliżu żwirowej powierzchni a całą kompozycję uzupełnić kilkoma większymi kamieniami. Doskonale nadają się do ogrodów w stylu japońskim. Trawy lubią towarzystwo innych roślin ale najlepiej wyglądają jeżeli w ich sąsiedztwie posadzimy takie rośliny chryzantemy, aksamitki czy astry. Najładniejsze trawy to bambusy, miskanty, rozplenica japońska, kortaderia pampasowa czy trzcinnik ostrokwiatowy. W przypadku gatunków ciepłolubnych należy uważać na przemarzanie ale są również trawy łatwe w uprawie; np perłówka czy mozga trzcinowata - dobrze znoszą suszę i są mrozoodporne.

dodatki ogrodowe, taczki, narzędzia ogrodnicze, kompozycje ogrodowe
Kompozycja ogrodowa z taczkami w roli głównej. W tle trawy ozdobne i cięte iglaki.
dodatki ogrodowe, ścieżka, kącik do siedzenia z ławką, galeria ogrodowa
Pomysł na aranżację ogrodową - pełno tu drobnych elementów architektury ogrodowej i dodatków.

Zioła

Warto mieć zieleninę z własnego ogródka szczególnie takie, które nie wymagają zbytnich nakładów pracy, np. szczypiorek, pietruszkę, lubczyk, seler koperek czy miętę. Warunkiem, jest aby nie hodować ich na terenach zanieczyszczonych bo wtedy przynosą nam więcej szkody niż pożytku więcej na temat ziół...

Trawnik lub "dzika" łąka

Obecnie bardziej popularny jest skoszony trawnik, ale jeśli nie mamy zbyt dużo czasu, lub ogród jest dość duży warto może zastanowić się nad łąką kwiatową. Należy wtedy zakupić mieszankę traw i dzikich kwiatów i wysiać podobnie jak trawnik. Proporcja : 2/3 mieszanki nasion traw i 1/3 mieszanki nasion kwiatów. Oczywiście taką łąkę również należy kosić: pierwszy raz z końcem lipca, drugi raz przed pojawieniem się jesiennych roślin cebulowych (wrzesień) i ewentualnie trzeci raz po przekwitnięciu jesiennych cebul. Najpopularniejsze gatunki roślin dzikich to: maki, stoktotki, jaskry, dzwonki, babki, koniczyna, kąkole, granium, zawilce, pierwiosnki, przetaczniki, fiołki trójbarwne i bławatki więcej na temat trawnika i kwietnej łąki...

Dodatki ogrodowe:

Meble ogrodowe

Dla początkującego ogrodnika o niezbyt zasobnej kieszeni najlepsze są meble plastikowe.
Inną propozycją są meble wiklinowe, drewniane, ratanowe lub metalowe wykańczane tkaniną.

Altana ogrodowe

Może być przyjemnym miejscem odpoczynku, ale jest to propozycja dla bardziej zamożnych lub zapalonych majsterkowiczów :)
Więcej na temat miejsca do siedzenia w ogrodzie i mebli ogrodowych...

Taras

To również świetne miejsce do odpoczynku, może być urządzone na wiele sposobów, w zależności od gustu właściciela.

Oświetlenie ogrodowe

Wieczorem ogród może wyglądać też efektownie - odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła nie tylko stworzy niepowtarzalny nastrój ale też może ukazać jego drugie oblicze. Przy okazji różnego rodzaju źródła światła ułatwiają poruszanie się po terenie oraz odstraszają różnego typu intruzów. Najprościej jest zamontować lampy solarne - nie zbyt drogie a na dodatek pozwalają zaoszczędzić na energii elektrycznej bo ich ekspolatacja praktycznie nic nie kosztuje. Trzeba jednak pamiętać, że światło przez nie wytwarzane jest słabsze od światła lamp elektrycznych.

Rozmieszczenie i wykorzystanie różnego typu lamp:

- Przy bramie i garażu dobrze jest zainstalować silne lampy wyposażone w czujnik ruchu. Co prawda potrzebują dużo energii ale jest ona zużywana tylko wtedy gdy jest to rzeczywiście konieczne. Przy wchodzeniu i wychodzeniu z posesji i wyjeżdzaniu z garażu nie musimy pamiętać o włączaniu światła. Zareagują gdy w pobliżu przemknie się obca osoba ale też i wtedy gdy przebiegnie jakieś zwierzę (np.pies).
- Lampy przy wejściu do domu są praktyczne i podnoszą bezpieczeństwo. Warto wybrać jakiś dekoracyjny model lampy pasujący do architektury domu.
- Do oświetlenia tarasów, balkonów i innych miejsc wypoczynku znajdujacych się przy domu nadają się lampy przyścienne. Nie powinny być zbyt mocne a jedynie lekko oświetlać otoczenie.
- Przy ścieżkach i schodkach warto umieścić niezbyt mocne oświetlenie skierowane do dołu. Oświetlenie zamontowane w tych miejscach pozwoli na swobodne poruszanie się po terenie ogrodu po zmroku.
- Najbardziej dekoracyjne miejsca i obiekty w ogrodzie, takie jak rzeźby, motywy architektoniczne, kompozycje czy wyjątkowo efektowne rośliny, można podświetlić reflektorem.
- Woda w ogrodzie to kolejna okazja do wykorzystania światła; do oświetlenia stawu można wykorzystać podwodne lampy, oczko wodne rozjaśnić różnego typu lampami solarnymi, które po zmroku będą odbijać się w tafli wody. Można też ozdobić staw czy oczko pływającymi lampami solarnymi. Bardzo ciekawie i romantycznie wyglada oświetlenie wody w ruchu - różnego rodzaju fontann, źródełek, kaskad czy strumyków.

Ogrodzenia, płoty

Odgradzajs i osłaniają. Co prawda są kraje w których płotów się nie stawia, ale na podstawie własnych doświadczeń mogę powiedzieć, że u nas to się nie sprawdza - mój świeżo co założony ogród z młodymi roślinkami stał się wybiegiem dla okolicznych dzieciaków i psów oraz źródłem konfliktów z sąsiadami :( . Dopiero postawienie płotu przywróciło równowagę - choć trzeba przyznać, że jest to spory wydatek (szczególnie gdy się posiada dość dużą działkę).

zdjęcia ogrodów, dodatki ogrodowe, rabaty mieszane, rabaty bylinowe, kwiaty ogrodowe w donicach
Rabaty uzupełnione kwiatami posadzonymi w donicach.
dodatki ogrodowe, ogród dalekowschodni, latarnia, kompozycje ogrodowe
Dalekowschodni akcent na rabacie.

Żywopłot

Spełnia podobne funkcje co ogrodzenie, z tym że jest to organizm żywy i trzeba o tym pamiętać. Może być uformowany z roślin ozdobnych lub owocujących. Żywopłot z drzew owocowych nie tylko oddziela od świata ale też daje plony (pod warunkiem że mieszkamy na terenach o niezanieczyszczonym środowisku). Młode drzewa owocowe można łatwo kształtować; należy każde drzewko posadzić pomiędzy dwoma słupkami, na których rozpina się poziomo druty co 20-30 cm. Do drutów delikatnie przymocowuje się za pomocą sznurka gałązki układając je w wachlarz. Tak rosnace drzewka owocowe zajmują mniej miejsca i jest to dobre rozwiązanie dla małych ogródków. Żywopłoty można również tworzyć z krzewów owocowych; np. porzeczek, malin, leszczyny czy borówki wysokiej lub krzewów ozdobnych. Najczęściej stosowany jest w tym celu ligustr pospolity dorastający do 3 m. ale stosujac odpowiednie cięcie możemy formować żywoploty o różnych wysokościach. Krzewy w żywopłocie sadzi się co 30-40 cm. Na żywopłot nadają się również berberysy, irgi (odm. wysokie) i tawuły. Stosując rośliny zimnozielone uzyskujemy efektowne otoczenie ogrodu przez cały rok. Jest to niestety jednak inwestycja nieco kosztowniejsza i trochę trzeba poczekać na efekt, gdyż z reguły rośliny te wolniej rosną ale też rzadziej wymagają cięcia. Na niskie żywopłoty nadaje się bukszpan, mahonia lub ognik szkarłatny. Na wyższe można zastosować cis pospolity, jałowce i żywotniki (odm. wysokie). wiecej na temat żywopłotów...

Karmnik dla ptaków

Obecność ptaków w ogrodzie jest bardzo pożyteczna (no może oprócz szpaków na czereśni).

Oczko wodne

Efektowny dodatek ale dla bardziej pracowitych i doświadczonych ogrodników. Niezbyt odpowiedni, gdy po ogródku hasają dzieci w wieku przedszkolnym - trudno im się oprzeć pokusie potaplania się w wodzie i nawet w chłodniejsze dni będą stale przemoczone. wiecej na temat zakładania i pielęgnacji oczka wodnego...

Murki

Wykonane z kamienia naturalnego lub cegły mogą być elementem dekoracyjnym lub ograniczjącym np rabatę. Do budowy można użyć zaprawy murarskiej lub ułożyć tzw. "suchy" murek (bez zaprawy -między kamieniami podsypuje się ziemię i obsadza roślinami skalnymi).

Skalniak

- wykonane z kamienia naturalnego, można obsadzać takimi roślinami jak: rogownica, skalnica, rozchodniki, goździki sine, goździki alpejskie, ubiorki, lawenda, juka, trzmielina, rojniki, pierwiosnki, pięciornki i karłowate odmiany iglaków. wiecej na temat zakładania i pielęgnacji skalniaka...

Wrzoswisko

Może być oryginalnym elementem kompozycji ogrodu. Miejsce przeznaczone na wrzosowisko powinno mieć przynajmniej 2-5 m.kw. Ogródek wrzosowiskowy może być umieszczony w sąsiedztwie ogródka skalnego albo przy murku lub drodze. Można też przeznaczyć na wrzosowisko odrębne miejsce i stworzyć rabatę z wrzosami i wrzoścami o nieregularnym kształcie. Najefektowniej wrzosowisko wygląda na terenie łagonie pochylonym lub lekko pofałdowanym. Na płaskim terenie takie pofałdowanie można uzyskać robiąc niskie nasypy, usuwając ziemię lub sadząc odmiany wrzosów i wrzośców różnej wysokości. wiecej na temat zakładania i pielęgnacji wrzosowiska...

dodatki ogrodowe, oczko wodne, kompozycje ogrodowe
Proste oczko wodne z małą fontanną.
dodatki ogrodowe, aranżacje, kompozycje ogrodowe
Dodatki ogrodowe w jesiennej aranżacji.

Basenik dla dzieci

Niezbędny atrybut upalnego ogrodowego lata maluchów. Można wybierać między basenami dmuchanymi a rozporowymi - do tych drugich trzeba nalać odpowiednią ilość wody aby się nie "składały" i teren raczej powinien być płaski, szczególnie jeśli basen jest dość duży, ale za to są bardziej odporne na uszkodzenia i łatwy do złożenia.

Inne atrakcje dla dzieci

Dużą frajdą dla dzieci są dekoracje ogrodowe typu krasnoludek lub zwierzątko (np. żaba, kaczka albo bocian) i choć są powszechnie uważane za "w złym guście" to czego się nie robi dla uciechy dziatek ! Na szczęście żywot takich ozdób z reguły jest dość krótki - wcześniej czy później jakiś mały użytkownik ogrodu je zdemoluje (a potem będzie bardzo tego żałował).
Kompromisem mogą być ozdoby z wikliny - niestety trochę droższe i mniej atrakcyjne dla maluchów.
Do zabawy najlepiej wyznaczyć dzieciom osobny teren; jakiś kącik lub placyk. Powinien znajdować się w zasięgu wzroku dorosłych, w miejscu osłoniętym od wiatru i nie w pełnym słońcu aby nie narażać dzieci (zwłaszcza młodszych) na porażenie słoneczne.

dodatki ogrodowe, mostek, kompozycje ogrodowe
Elementy architektury ogrodowej - mostek i płotki.
dodatki ogrodowe, pergola, kompozycje ogrodowe
Element architektury ogrodowej - pergola obsadzona różami pnącymi.

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2024

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

OGRÓD ANGIELSKI

ogrodnik -  ogród angielski, ogrody w stylu angielskim
Cechą charakterystyczną ogrodów angielskich jest dążenie do odwzorowania elementów występujacych w naturze, swoboda oraz pewna dawka romantyzmu. W ogrodzie naturalnym powinny przeważać zielone trawniki, nieregularne kształty rabat, kręte ścieżki oraz kępy trwałej roślinności.
Więcej o ogrodach angielskich...

ŚCIÓŁKOWANIE GLEBY

dodatki ogrodowe, dekorcje ogrodowe, altany, mostki, ścieżki
Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materiałem ściółkowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury podłoża.

Więcej o ściółkowaniu gleby...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

SKALNIAK

ogrodnik -  skalniak, rośliny na skalniak zakładanie skalniaka
Ogródki skalne należą obecnie do najpopularniejszych elementów ogrodów przydomowych a zakładanie i pielęgnacja alpinarium może dać wiele satysfakcji. Należy też podkreślić, że piękno wielu roślin uwydatnia się dopiero w zestawieniu z kamieniami. Więcej w artykule: Skalniak - zakładanie i pielęgnacja.

Inne porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


WODA W OGRODZIE CZYLI STAW LUB OCZKO WODNE

ogrodnik -  balkony, rośliny na balkony, urządzanie tarasu
Oczko wodne może być niezwykłą ozdobą ogrodu, jednak tylko wtedy gdy zostało właściwie zaprojektowane, wykonane a w końcu systematycznie pielęgnowane.
Więcej o akcentach wodnych w ogrodzie...

ŁĄKA KWIETNA
Ogrody, zdjęcia, łąka kwietna, zakladanie łąki kwietnej w ogrodzie
Pielęgnacja trawnika, a szczególnie częste koszenie może wydawać się niektórym właścicielom ogrodów zbyt uciążliwe. Czasem ukształtowanie terenu (np. skarpa) uniemożliwia założenie typowego trawnika. Wtedy zamiast tego można założyć łąkę kwietną. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu na pielęgnację ogrodu, albo nie chcą ponosić zbyt dużych kosztów, jakie niesie jednak za sobą utrzymanie w dobrym stanie trawnika. Zwolennikami kwietnej łąki będą też osoby o ekologicznym nastawieniu do przyrody.
więcej na temat łąki kwietnej...

WRZOSOWISKO

wrzosowisko, rośliny krzewiaste łatwe w uprawie, wrzos, wrzosy, krzewy ogrodowe, krzewy ozdobne
Wrzosowisko może być oryginalnym elementem kompozycji ogrodu a najlepszą porą do zakładania, jeżeli dysponujemy roślinami w doniczkach, jest okres gdy kwitną wrzosy bo od razu można ocenić efekty. Najefektowniej wrzosowisko wygląda na terenie łagonie pochylonym lub lekko pofałdowanym.
Więcej w artykule: Wrzosowisko - zakładanie i uprawa.

ŻYWOPŁOTY

ogrodnik, żywopłoty, rośliny na żywopłot
Zielone ogrodzenia i obwódki z drzew czy krzewów nie dość że zdobią to mają jeszcze wiele innych zalet. Przede wszystkim chronią: przed kurzem, spalinami i wiatrem, przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów, dają poczucie intymności w ogrodzie.
Więcej o żywopłotach...

BALKONY I TARASY

ogrodnik -  balkony, rośliny na balkony, urządzanie tarasu
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule Balkony i tarasy.

Zioła w ogrodzie i domu

rosliny ziołowe, zioła w ogrodzie, zioła w domu, uprawia ziół

Najbardziej popularne i łatwe w uprawie zioła to szczypiorek, pietruszka naciowa i koperek. Są to zarazem rośliny należące do niezbędnika w kuchni. Warto jednak uprawiać również inne zioła takie jak tymianek, szałwia, bazylia, mięta, estragon czy oregano. Oprócz pożytku w kuchni są to z reguły rośliny dość ozdobne i pięknie pachnące.
Więcej informacji o ziołach...

Parki i ogrody - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania.

Ogrody, parki
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Warto wykorzystać letni czas i wybrać się w miejsce, gdzie króluje przyroda. Jest wiele obiektów do zwiedzania - ogrody botaniczne, arboreta, parki przy zamkach i pałacach, palmiarnie albo inne ogrody dostępne przez cały rok - np. Kapias - Ogrody do Zwiedzania w Goczałkowicach czy Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy. Na pewno wizyta w takich miejscach poprawi nastrój i pozwoli się zrelaksować.
Więcej ciekawych miejsc dla miłośników ogrodów...

OGRÓD JAPOŃSKI

ogrodnik - amator, ogród japonski, ogrody w stylu japonskim
Tworzenie ogrodów było uważane w Japonii za odrębną dziedzinę sztuki taką jak malarstwo czy literatura, z tym że człowiek nie jest uważany za twórcę ogrodu ale za jego współtwócę bo drugim elementem jest przyroda - nie tylko kształtuje ogród ale też go zmienia pod wpływem pór roku i pogody.
Więcej o ogrodach japońskich...

OŚWIETLENIE W O OGRODZIE

oswietlenie w ogrodzie, lampy latarnie o swietlenie LED
Wieczorem ogród może wyglądać też efektownie - odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła nie tylko stworzy niepowtarzalny nastrój ale też może ukazać jego drugie oblicze. Przy okazji różnego rodzaju źródła światła ułatwiają poruszanie się po terenie oraz odstraszają intruzów.
Więcej o oświetleniu w ogrodzie...

TRAWY OZDOBNE

ogrodnik -  trawy ozdobne, rosliny wieloletnie, trawy, na rabaty
Ozdobą tej grupy roślin są ksztlały i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody. Więcej w artykule: Trawy ozdobne.

IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE
Ogrody, rośliny iglaste, iglaki

Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok.
więcej na temat roślin iglastych...

OGRÓD WIEJSKI

ogrodnik -  ogród wiejski, ogrody w stylu wiejskim
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi. Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o ogrodach wiejskich...

Alfabetyczny spis roslin ogrodowych

Łacińskie nazwy roślin ogrodowych

Angielskie nazwy roślin ogrodowych

MIEJSCE DO SIEDZENIA W OGRODZIE

miejsce do siedzenia w ogrodzie
Większości z nas ogród kojarzy się przede wszystkim z relaksem. Najczęściej obsadzmy go kwiatami, krzewami i drzewami ozdobnymi. Aby nasz ogród czy taras wygladał estetycznie i był przyjemnym miejscem do spędzania czasu warto pomyśleć o aranżacji miejsca do siedzenia i zakupie mebli ogrodwych czy przynajmniej ławeczki ogrodowej.
Więcej o miejscu do siedzenia w ogrodzie...

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook