Difenbachia , Dieffenbachia - opis rośliny, uprawa

Difenbachia Odsłon : 26165 wstecz
Roślina zielna pokojowa
Wysokość: Osiąga około 120 cm wzrostu.
Ozdoba rośliny: Jedna z najpiękniejszych roślin o ozdobnych liściach. Liście są duże i szerokie, z charakterystycznym oryginalnym, różnobarwnym rysunkiem, różniącym sie u różnych gatunków. W miarę wzrostu roślina traci dolne liście. i ma ogołoconą łodygę. Można ją wtedy ściąć i pozwolić jej odrosnąć. Starsze okazy difenbachii niekiedy wydają kwiaty. Kwiatostan jest niezbyt okazały, cieńki z zielonkawą pochwą - jest często usuwany przez kwiaciarzy, bo kwitnienie osłabia roślinę. Difenbachia nie wydziela żadnego zapachu jednak sok z tej rośliny jest uważany za silnie trujący - gdy dostanie się do ust może spowodować uduszenie.
Uprawa: Potrzebne jest pewne doświadczenie w uprawie roślin ozdobnych. Difenbiachia wymaga właściwej temperatury i wilgotności powietrza; choć dobrze znosi większość warunków z wyjątkiem spalin i przeciągów.
Optymalna temperatura wynosi 15-18 st.C . Przez krótki okres znosi nawet temperaturę 10 st.C ale czasem traci wtedy dolne liście. Maksymalna temperatura w lecie to 24 st.C - musi jednak towarzyszyć jej wysoka wilgotność powietrza.
Podlewanie 2-3 razy w tygodniu. Najlepsza do podlewania jest woda deszczowa. W zimie utrzymujemy ziemię lekko wilgotną; podlewamy letnią wodą, nie częściej niż co 7 dni.
Dodatkowo wstawiamy doniczkę podstawki z wodą i kamykami.
Liście czyścimy co 2-3 tygodnie gąbką podtrzymując je ręką bo łatwo można je obłamać.
Roślina długowieczna, ale ze względu na naturalne obumieranie dolnych liści i ogałacanie się łodygi warto co 3-4 lata wyprowadzić nowe rośliny z sadzonek. Sadzonki najczęściej sporządzamy z wierzchołków pędów, bądź fragmentów łodygi o długości około 8 cm. Te ostatnie pozostawiamy na 2 dni aby przeschły, po czym umieszczamy je w podłożu i utrzymujemy temperaturę 21-24 st.C i wysoką wilgotniść. Wszystkie czynnośći wykonujemy w rękawiczkach.
Przesadzanie raz do roku do doniczki nieco wiekszej niż poprzednia.
Podłoże: Ziemia gliniasta.
Dokarmianie: W lecie dokarmiamy nawozem płynnym przy podlewaniu raz w miesiącu.
Stanowisko: Nie musi stać przy oknie ale lubi światło, szczególnie odmiany o pstrych liściach.
Zastosowanie: Roślina doniczkowa, efektowna ze wzgledu na ciekawe liście. Mniejsze odmiany nadają sie do kompozycji mieszanych z roślinami o zielonych liściach. Większe egzemplarze lepiej prezentują się posadzone samotnie.
Difenbachie nadają się także do uprawy hydroponicznej.
Ciekawostki: Pochodząca z Brazylii difenbachia swą nazwę zawdzięcza Diffenbachowi - cesarskiemu ogrodnikowi pałacu w Schönbrunn w Austrii z pierwszej połowy XIX wieku.
Tematy pokrewne: najpiękniejsze rośliny pokojowe, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą, rośliny doniczkowe latem, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych, rośliny na zimę, ozdobne liście,
fot.
Difenbachia upstrzona białymi plamami, Difenbachia o białych liściach z zielonym brzegiem, difenbachia w środowisku naturalnym - Forest and Kim Starr/Flickr CC
Difenbachia kwiatostan - gianni del bufalo/Flickr CC
Difenbachia - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
INNE CIEKAWE ROŚLINY DONICZKOWE:
Rośliny doniczkowe do ogrodu i domu...
Więcej porad ogrodnika amatora...
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2025
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zakupu ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
Ozdobne pędy, owoce i liście
Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach.
Więcej w artykule: Ozdobne pędy, owoce i liście..
Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
Pielęgnacja roślin pokojowych
Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...
Galeria roślin pokojowych
Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...
Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...
Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...
Rośliny doniczkowe latem
Latem nie zapominamy o roślinach pokojowych, szczególnie że dla większości z nich wiosna i lato jest okresem wegetacji i trzeba pamietać o tym by miały odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych. Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie.
więcej o roślinach doniczkowych latem...
Naturalne sposoby pielęgnacji roślin doniczkowych
W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach można nabyć wiele rodzajów gotowych nawozów i preparatów ochrony roślin, ale można też spróbować dokarmiać i pielęgnować je sprawdzonymi, domowymi sposobami. Zanim więc sięgniemy po chemiczne środki wypróbujmy metody naturalne - są one zdrowsze dla roślin i dla nas.
więcej na temat
naturalnej pielęgnacji roślin doniczkowych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...