Dendrobium phalaenopsis , Dendrobium phalaenopsis - opis rośliny, uprawa
Dendrobium phalaenopsis Odsłon : 36045 wstecz
Stroczyk
Wysokość: Może osiągać od 40 do 120 cm wysokości, ale rzadko osiąga maksymalną wielkość ponieważ stare pseudobulwy czasem obumierają.
Ozdoba rośliny: Kwiatostan w kształcie grona o długości 20-40 cm, na kwiatostanie może znajdować się do 20 kwiatków. Kolor z reguły amatantowy lub intensywnie liliowy ale może być też biały blado liliowy lub purpurowy. Warżka jest zwykle w ciemniejszym odcieniu niż płatki okwiatu, ciemiejsza jest też gardziel. Pędy kwiatowe łukowato się wyginają lub zwisają.
Liscie sztywne, skórzaste podłużne i lancetowate, ułozone naprzemianlegle.
Łodygi cylindryczne.
Pora kwitnienia: Od lipca do stycznia. Kwiaty utrzymują się długo na roślinie. Najintensywniej kwitnie jesienią.
Uprawa: Stroczyk ten wymaga większego starania i odpowiednich warunków wegetacji. Jak wszystkie storczyki wymaga też odpowiedniego podłoża.
Temperatura lubi jak jest bardzo ciepło; latem w dzień 29-30 st.C w nocy 22 st.C. Powyżej temperatury 33 st.C. należy roślinę zraszać rano i wieczorem. Zimą temperatura powinna wynosić 24-26 st.C w dzień i 17-19 st.C w nocy.
Podlewamy najlepiej deszczówką lub wodą destylowaną. Może być też letnia, odstana, przegotowana woda z kranu. Podłoże powinno być cały czas wilgotne w okresie wzrostu, zimą nieco suchsze.
Wilgotność powietrza - duża 70% - 75% w zimie trochę mniej. Można doniczkę ustawić na podstawce z warstwą kamyków lub keramzytu z wodą, która parując wytworzy właściwą atmosferę ale korzenie nie powinny stać w wodzie.
Podłoże: Powinno być przewiewne i przepuszczalne, np. średniej wielkości kawałki kory lub korka albo kupić specjalną mieszankę - tzw. podłoże dla storczyków.
Dokarmianie: Co tydzień 1/4 mieszanki zalecanej dawki - specjalnym nawozem do stroczyków. Wiosna stosujemy nawóz z dodatkiem azotu w lipcu/sieprniu zaczynamy stosowac nawóz z dodatkiem fosforu.
Stanowisko: Jasne ale nie nadmiernie nasłonecznione miejsce. Najlepsze jest wschodnie okno. Przy zbyt ostrym świetle może dojść do poparzenia liści. Roślina powinna mieć zapewniony dobry przepływ powietrza.
Zastosowanie: Dendrobium phalaenopsis to storczyk, który może zdobić mieszkanie lub ogród zimowy (oranżerię).
Ciekawostki: Dendrobium phalaenopsis pochodzi z północno-wschodniej Austarlii. W naturze rośnie na niewielkich drzewach lub skałach.
Tematy pokrewne: najpiękniejsze rośliny pokojowe, storczyki piękne i tajemnicze, choroby roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą, szkodniki roślin doniczkowych, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych, mowa kwiatów, storczyk falenopsis (ćmówka miła), storczyk miltonia.
Dendrobium phalaenopsis - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
INNE CIEKAWE ROŚLINY DONICZKOWE:
Rośliny doniczkowe do ogrodu i domu...
Więcej porad ogrodnika amatora...
MOWA KWIATÓW
Temat trochę staroświcki i zapomniany, dla naszych prababek był oczywisty. Warto przypomnieć sobie co oznaczały wręczane przy różnych okazjach kwiaty i wprowadzić trochę romantyzmu do codziennego życia. Na przykład tuzin czerwonych róż oznaczał płomienną miłość a biała lilia czytosć uczuć.
Więcej o
mowie kwiatów...
Rośliny doniczkowe latem
Latem nie zapominamy o roślinach pokojowych, szczególnie że dla większości z nich wiosna i lato jest okresem wegetacji i trzeba pamietać o tym by miały odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych. Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie.
więcej o roślinach doniczkowych latem...
Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
Galerie ogrodnika amatora:
Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...
Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...
STORCZYKI PIĘKNE I TAJEMNICZE
Storczyki czyli inaczej orchdee fascynowały już w starożytności. Mogą oszołmić niepowtarzalnymi kształtami i tęczowymi barwami.
W Chinach uprawiano je tysiąc lat przed naszą erą. I tak jest do dziś, choć wiadomo że są to roślny wymagające nieco uwagi i odpowiedniej pielęgnacji.
więcej o storczykach...
Galeria roślin pokojowych
Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...